אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שלישי, 14 מרץ 2023
 
הבליץ מאיץ

הכותרת הכי מתאימה לסערה שעוברת על המערכת הפוליטית בישראל היא כשמו של הסרט שגרף השבוע את רוב פרסי האוסקר: הכול בכל מקום בבת אחת.

אפשר לקבל סחרחורת ממבול החקיקה המשפטית שניתך על ראשנו. מהקדחתנות. מהבולמוס. רק הלילה עברו בכנסת בקריאה ראשונה שני תיקוני חקיקה שנויים במחלוקת לחוק יסוד השפיטה, שיאפשרו לכנסת להתגבר על פסילת חוקים בבג"ץ ולהגביל את יכולתו של בג"ץ לפסול חוקים רגילים.

בנוסף אישרה מליאת הכנסת את הצעת החוק שתמנע הוצאת ראש ממשלה לנבצרות אלא מטעמים בריאותיים.

61 חברי כנסת הצביעו בעד התיקונים לחוק. 52 התנגדו.

חברי הקואליצה במליאה בליל ההצבעות על פסקת ההתגברות וחוק הנבצרות, 13 במרץ 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
חברי הקואליצה במליאה בליל ההצבעות על פסקת ההתגברות וחוק הנבצרות, 13 במרץ 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

וזה לא הכל: אתמול הגיש השר דוד אמסלם את הצעת "החוק הצרפתי", שתאסור חקירת ראש ממשלה מכהן, והצעת חוק נוספת שמבטלת את עבירת המרמה והפרת האמונים שבה נאשם נתניהו.

במקור התכוונו בקואליציה להמתין עם מהלכי החקיקה האלה עד שנשיא המדינה יצחק הרצוג יחשוף את מתווה הפשרה שהוא מגבש, אבל מאחר שבליכוד מעריכים כעת שלא ניתן יהיה להגיע לפשרה, החליטו לנצל את הרוב האוטומטי המובטח ולהאיץ את הליכי החקיקה.

הנשיא הרצוג שאמור לפרסם את מתווה הפשרה שלו בכל רגע, קיבל אתמול את אזרחות הכבוד של העיר תל-אביב-יפו, ונשא נאום פסימי עד מאוד: "אנחנו במצב חמור, שעלולות להיות לו השלכות מדיניות, כלכליות, חברתיות וביטחוניות".

הנשיא הרצוג: "אנחנו במצב חמור, שעלולות להיות לו השלכות מדיניות, כלכליות, חברתיות וביטחוניות"

 
בכל מקום: גם בבני ברק
יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני בכנסת, ירושלים, 6 בדצמבר 2022 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני בכנסת, ירושלים, 6 בדצמבר 2022 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

גם המחאה נגד ההפיכה המשטרית לא עוצרת, והיום מתכננים ראשי המחאה להעביר אותה לזירה חדשה: בני ברק.

היום בערב, בשבע וחצי, צפויה להיערך הפגנה מול ביתו של ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בבני ברק, תחת הכותרת "חרדים לדמוקרטיה". זו תהיה הפעם הראשונה מאז החלו אירועי המחאה, שתתקיים הפגנה גם מול ביתו של ח"כ חרדי.

זו הפגנה בעלת פוטנציאל נפיץ במיוחד, שעלולה להתדרדר לעימותים אלימים בין המפגינים לבין תושבי בני ברק שעוינים אותם.

זו הפגנה בעלת פוטנציאל נפיץ במיוחד, שעלולה להתדרדר לעימותים אלימים בין המפגינים לבין תושבי בני ברק שעוינים אותם

לפי המארגנים, ההפגנה הזו היא רק יריית פתיחה למהלך גדול יותר "נגד מעורבותם של חברי הכנסת החרדים בקידום חוקי ההפיכה המשטרית, ובראשם גפני שקרא לאחרונה 'להוריד את בג"ץ' ומקדם ביתר שאת את חקיקת פסקת ההתגברות".

המארגנים גם הוסיפו כי הם מצפים שהמשטרה תיערך בהתאם ותאפשר להם לממש את חופש הביטוי וזכות המחאה, תוך שמירה על שלום המפגינים.

אבל כולם יודעים מי השר לביטחון לאומי, ואילו מסרים עוברים כרגע לצמרת הפיקוד של המשטרה – ולכן האירוע הזה בבני ברק עלול להיות מקרה מבחן למה שצפוי לקרות בתקופה הקרובה.

 
שוטרים במלכודת
השר איתמר בן גביר בסיור בדרום, 13 בינואר 2023 (צילום: עוצמה יהודית)
השר איתמר בן גביר בסיור בדרום, 13 בינואר 2023 (צילום: עוצמה יהודית)

מוזר לדבר על חודשיים כעל "עידן בן-גביר", אבל אין ברירה. מאז שאיתמר בן-גביר התמנה לתפקיד בעל השם המפוצץ "השר לביטחון לאומי" נפתח במשטרה עידן חדש.

המשטרה מתקשה מאוד לתפקד. בשעה שעומדים בפניה אתגרים גדולים ומורכבים של שמירה על הסדר הציבורי, המשטרה מתקשה לשמור על הסדר אפילו בצמרת שלה.

בשעה שעומדים בפניה אתגרים גדולים של שמירה על הסדר הציבורי, המשטרה מתקשה לשמור על הסדר אפילו בצמרת שלה

אתמול הורה המפכ"ל קובי שבתאי לניצבים במשטרה לא לדבר ישירות עם השר בן-גביר. בישיבת פורום סגל הפיקוד הבכיר במשטרה אמר המפכ"ל לניצבים: "כל שיח עם השר או לשכתו – רק דרכי".

ההנחיה החריגה הגיעה אחרי שבדיון שהתקיים אתמול, התלוננו קציני המשטרה הבכירים כי השר מתקשר אליהם בעיצומה של פעילות מבצעית מורכבת שהם מנהלים בזמן ההפגנות, ומנחית עליהם הנחיות שונות. הוא דורש מהם לפתוח צירים שנחסמו על ידי המפגינים ומאיץ בהם לכתוב עוד דוחות ולבצע מעצרים.

בן-גביר מצוטט הבוקר ב"ידיעות אחרונות" כמי ש"אמר למקורביו": "אני לא עציץ במשרד. אני רוצה לראות ולוודא שהמדיניות מתבצעת".

על ההנחיה החדשה של מפכ"ל המשטרה אמרו "בסביבות בן-גביר": "אנחנו לא מתרגשים. המפכ"ל בלחץ גדול של היועמ"שית ומפגיני השמאל, שממררים את חיי רעייתו".

 
הרבה יותר מסטטיסטיקה
בניין הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בירושלים (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
בניין הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בירושלים (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

מה שווה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אם אנחנו לא שולטים בה?

אתמול דיווח מיכאל שמש ב"כאן חדשות", כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה להקפיא את כל המכרזים בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עד לאיתור ומינוי ראש לשכה מטעמו. הבקשה החריגה מלשכת ראש הממשלה הגיעה אחרי שנכשל ניסיון קודם למנות את מקורבו ומנכ"ל משרדו של נתניהו, יוסי שלי, לממלא מקום ראש הלמ"ס.

למי שלא מכיר את תפקידי הלמ"ס, העניין עלול להיראות כמו אירוע צדדי – בוודאי על רקע בולמוס החקיקה ששוטף את הכנסת – בסך הכל מינוי של פקיד בכיר לתפקיד בירוקרטי. למעשה, מדובר בהעמקת השליטה של נתניהו במידע שמקבלים אזרחי ישראל.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה היא צומת רגיש ביותר של ניתוח ועיבוד מידע. שם מנתחים את מדד המחירים לצרכן, את נתוני האבטלה, את נתוני הצמיחה ועוד ועוד.

הניסיון של נתניהו להשתלט על הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אמור להדאיג את הציבור לא פחות ממאמצי החקיקה לסרס את בג"ץ, ולרסק את התקשורת. אלה צדדים שונים של אותו מטבע.

הניסיון של נתניהו להשתלט על הלמ"ס אמור להדאיג את הציבור לא פחות ממאמצי החקיקה לסרס את בג"ץ

השתלטות על הלמ"ס תאפשר ללשכת ראש הממשלה לשלוט גם בבסיס הידע של המדינה, בנתונים המספריים היבשים שלה, שאמורים לשקף את המציאות לאזרחים.

רג'פ טייפ ארדואן ניסה לעשות דבר דומה בטורקיה. זה הוביל להתפטרות ראש הלמ"ס של טורקיה אחרי שהואשם כי עיוות את נתוני האינפלציה השנתית – ונגמר בבריחה של משקיעים ואנשי עסקים מטורקיה, מחשש שהנתונים הרשמיים שמוצגים להם מעוותים ואי אפשר לבטוח בהם.

 
עלילות בצלאל בעיר הגדולה
שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן בפגישה בניו יורק עם שר האוצר בצלאל סמוטריץ', 13 במרץ 2023 (צילום: עמוד הטוויטר של בצלאל סמוטריץ')
שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן בפגישה בניו יורק עם שר האוצר בצלאל סמוטריץ', 13 במרץ 2023 (צילום: עמוד הטוויטר של בצלאל סמוטריץ')

מה יעשה שר אוצר שאנשי ממשל ואישי ציבור אמריקאים מסרבים להיראות בקרבתו, בעת ביקורו בארצות הברית?

בצלאל סמוטריץ' הגיע לוושינגטון שלשום כדי לנאום בכנס הבונדס, ונתקל בהפגנות נגדו מול בית המלון בו נערך הכנס, כמו גם ברחבי ארצות הברית. גרוע מכך, סמוטריץ' הוא פרסונה נון גרטה במסדרונות הממשל, ואפילו סנטורים רפובליקאים מעדיפים לא לפגוש אותו.

סמוטריץ' הוא פרסונה נון גרטה במסדרונות הממשל, ואפילו סנטורים רפובליקאים מעדיפים לא לפגוש אותו

במקום זאת, סמוטריץ' בילה אתמול בחברת שגריר ישראל לארה"ב מייק הרצוג, שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן – וביקר במוזאון השואה. את התמונות ממסע הבר מצווה המוזר הזה הוא מעלה לעמוד הטוויטר שלו.

וכל זה מתרחש באמצע דיונים על תקציב המדינה – והארוע הפעוט הזה, נו, ההפיכה המשטרית.

 
איל גולן לא קורא לך
הפגנה נגד איל גולן מחוץ מטה המשטרה בתל אביב, 17 באוגוסט 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
הפגנה נגד איל גולן מחוץ מטה המשטרה בתל אביב, 17 באוגוסט 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

הפרסום שאיל גולן אמור להופיע באירוע התרמה של עמותת "עתיד לצעירים" תחת הכותרת "לא לאלימות" – אירוע שבו נשיא המדינה יצחק הרצוג יהיה אורח הכבוד – עורר ביקורת רבה וגרמה גם לנשיא וגם לזמר לבטל את השתתפותם, מה שהוביל לביטול האירוע כולו.

עו"ד גליה שמילוביץ', שמייצגת את אחת המתלוננות נגד גולן בפרשת "משחקי חברה", הודיעה על הכוונה לקיים הפגנה נגד האירוע בהשתתפות כמה ארגוני נשים. הטענה העיקרית היא שההופעה באירוע נגד אלימות היא ניסיון של גולן לטהר את שמו.

מנכ"ל עמותת "עתיד לצעירים" אייל מדני לא מבין למה נטפלו אליו כל ארגוני הנשים. הוא אמר ל"הארץ": "איל גולן לא נשפט. אם רוצים לכתוב כתב אישום היו כותבים. הוא נחקר ונבדק ויצא נקי. הבן אדם תרם מופע שלם למאבק באלימות וצריך להצדיע לו ולפרגן לו על כך".

 
החורף חוזר
גשם בתל אביב, 26 בנובמבר 2020 (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)
גשם בתל אביב, 26 בנובמבר 2020 (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)

אחרי כמעט שבועיים של אביב קייצי בחודש מרץ, חוזר סוף-סוף החורף. היום תורגש התקררות ניכרת, וגשמים יירדו ברוב אזורי הארץ, מלווים בסופות רעמים וייתכן גם ברד במקומות הקרים. יכול להיות שמחר אפילו יירד בחרמון שלג.

אל תצאו מהבית בלי מעיל, וסעו בזהירות. הכבישים חלקים במיוחד בימים כאלה.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה