אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 22 מרץ 2023

 
 
התיאוריה הכלכלית של סמוטריץ'

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הבטיח בתחילת הכהונה שלו שכלכלת ישראל תפרח ותשגשג בעזרת השם, ואף הסביר איך הנס הזה יתרחש:

"ככל שניישם את התורה ונקדם יהדות – אז הקב"ה ישפיע לנו שפע גדול. ניסו הרבה תיאוריות כלכליות. ניסו קפיטליזם. ניסו סוציאליזם. אבל דבר אחד לא ניסו: תפיסה כלכלית שנקראת 'והיה אם שמוע'. אם ניישם את התורה, נזכה לשפע כלכלי וברכה גדולה. זו תהיה התפיסה הכלכלית שלי".

התפיסה הכלכלית פורצת הדרך הזאת עדיין לא זכתה להכרה בעולם, אולי כי הוצגה בעברית לעיתון החרדי  "משפחה" ולא הוסברה באנגלית הרהוטה של שר האוצר בפורומים של הגויים בהם דנים בתיאוריות כלכליות. בכל אופן, נכון לעכשיו נראה כי עזרת השם מבוששת לבוא והשפע הכלכלי שהבטיח שר האוצר הולך ומתרחק מאיתנו.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

משרד האוצר פירסם אתמול הערכות בנוגע להשלכות הכלכליות הצפויות בטווח הקרוב, הבינוני והרחוק אם תושלם החקיקה של ההפיכה המשטרית. באגף התקציבים העריכו כי ההפיכה עלולה להוביל לאובדן הכנסות של 100 מיליארד שקל בשנה.

הכלכלנית הראשית של משרד האוצר, שירה גרינברג, העריכה כי הפגיעה הצפויה בדירוג האשראי של ישראל צפויה להביא לאובדן תוצר של 270 מיליארד שקל בתוך חמש שנים ולירידה של 70 מיליארד שקל בהיקף הכנסות הכנסות המדינה ממסים.

או במילה אחת: התרסקות.

ואיך מתכוון שר האוצר לטפל בחוות הדעת המקצועית הזאת, שמשותפת לבכירי משרדו? הוא שומר על אופטימיות ובמסיבת עיתונאים שכינס אמש המשיך לטעון "הכלכלה בעזרת השם תצא מחוזקת".

 
חדשות ההפיכה
ישיבת ועדת החוקה, חוק ומשפט, 21 במרץ 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ישיבת ועדת החוקה, חוק ומשפט, 21 במרץ 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

הקואליציה מאיצה את הליכי החקיקה כדי להספיק ולהשלים אותם לפני יציאת הכנסת לפגרה – ומתעלמת ממבול האזהרות והמחאות.

ועדת החוקה של הכנסת המשיכה גם הלילה בדיון עד השעות הקטנות על הצעת חוק יסוד השפיטה, שמטרתה להוביל לשינוי דרמטי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים. במקביל לאישור הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית, יובאו הבוקר להצבעה במליאה לאישור סופי "חוק הנבצרות" ו"חוק החמץ" ויקודם "חוק דרעי 2".

על פי הוראה של יו"ר הכנסת אמיר אוחנה, ועדת הכנסת צפויה לאשר היום ימים נוספים שבהם המליאה תתכנס באופן חריג, על מנת להשלים את הליכי החקיקה עוד לפני פגרת הכנסת. כמו שזה נראה כרגע, הכנסת תפעל בשבוע הבא ברציפות מיום ראשון ועד יום חמישי. חריצות כזאת לא זכורה בתולדות ימי המשכן.

כמו שזה נראה כרגע, הכנסת תפעל בשבוע הבא ברציפות מיום ראשון ועד יום חמישי. חריצות כזאת לא זכורה בתולדות ימי המשכן

לפני הדיון בוועדת חוקה על החוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים (המכונה, כזכור, "הריכוך") הגישו חברי האופוזיציה לא פחות מ-5,400 הסתייגויות לחוק. יו"ר הוועדה ח"כ שמחה רוטמן מתכוון לסיים את הדיון בהם עד מחר ב-11 בבוקר, כדי שהצעת החוק תעלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית כבר ביום שני הבא.

מארגני המחאה נגד ההפיכה המשטרית כבר הודיעו כי מחר מתוכנן "יום שיתוק לאומי" שיכלול גם הפגנה גדולה בבני ברק

 
Ctrl-Z להתנתקות
חיילים מתעמתים עם מתנחלים מכפר דרום בזמן ההתנתקות (צילום: Yossi Zamir/Flash90)
חיילים מתעמתים עם מתנחלים מכפר דרום בזמן ההתנתקות (צילום: Yossi Zamir/Flash90)

לא רק כלכלה בעזרת השם ומערכת משפט בחסדי שמיים נבנים כעת לנגד עינינו. ממשלת ישראל גם פועלת להשיב לאחור את גלגל ההתנתקות.

הכנסת אישרה אתמול תיקון לחוק ההתנתקות מ-2005, המבטל היבטים מרכזיים בחוק, לרבות האיסור על הקמת התנחלויות בצפון הגדה המערבית.

שגריר ישראל בארה"ב מייק הרצוג זומן הלילה לשיחת הבהרה עם סגנית שר החוץ האמריקאי וונדי שרמן, שהציגה בפניו את חששות הממשל בוושינגטון מהצעד הישראלי שנתפס כ"פרובוקטיבי במיוחד ופוגע במאמץ להביא לרגיעה לקראת רמדאן וחג הפסח".

שגריר ישראל בארה"ב מייק הרצוג זומן הלילה לשיחת הבהרה עם סגנית שר החוץ האמריקאי וונדי שרמן

מי שרוצה לדעת לאן נושבת הרוח – בעזרת השם, כמובן – מוזמן להקשיב היטב לדבריה של אורית סטרוק, שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות, שהבהירה אתמול בראיון לערוץ 7 כי לתפיסתה, גם רצועת עזה היא חלק מארץ ישראל השלמה וכי היא מאמינה כי יבוא היום וישראל תחדש גם את היישוב היהודי שם:

"לצערי, שיבה לחבל עזה תהיה כרוכה גם בקורבנות רבים, כמו שגם העזיבה של חבל עזה הייתה כרוכה בקרבנות רבים, אבל אין ספק שבסופו של יום מדובר בחלק מארץ ישראל, ויבוא יום שנשוב אליו".

 
המתח הביטחוני עולה
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר הביטחון יואב גלנט וראש אכ"א יניב עשור בביקור בבקו"ם עם מתגייסים לגולני, 21 במרץ 2023 (צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון)
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר הביטחון יואב גלנט וראש אכ"א יניב עשור בביקור בבקו"ם עם מתגייסים לגולני, 21 במרץ 2023 (צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון)

הטלוויזיה הממלכתית הסורית דיווחה הלילה כי נמל התעופה בחלב מושבת בעקבות תקיפת טילים של ישראל. זו התקיפה הרביעית המיוחסת בסוריה לישראל מאז רעידת האדמה.

הדיווחים מסוריה מגיעים על רקע רצף הפיגועים בישראל ועליית המתח הביטחוני לקראת חודש רמדאן שיתחיל מחר. במהלך החודשים האחרונים, במסגרת המבצע שמכונה "עומר התנופה" (מאיפה נולדים השמות המשונים האלה?),  חיילי צה"ל עצרו לא פחות מ-500 פלסטינים החשודים כמעורבים בתכנון פעולות טרור.

במהלך החודשים האחרונים חיילי צה"ל עצרו לא פחות מ-500 פלסטינים החשודים כמעורבים בתכנון פעולות טרור

מרבית העצורים הם מה שמכונה כיום בצה"ל "מכווני טרור" – רובם מסיתים ברשתות החברתיות, שבמערכת הביטחון מעדיפים שיהיו מאחורי הסורגים במהלך החג.

במקביל, בצה"ל מודאגים מאוד מירידת ההתייצבות לשירות מילואים, בעקבות המחאה המתפשטת נגד ההפיכה המשטרית. השבוע התייצבו רק 57% מהלוחמים בחטיבה 551 שנקראו לשירות מילואים, במה שבצה"ל הגדירו כמבחן המשמעותי הראשון לתופעת הסרבנות החדשה. על פי מקורות, אחוז ההתייצבות לאימונים בחטיבה עמד עד כה על כ-90%.

 
שביתה בחטיבות ובתיכונים
תיכוניסטים בכיתה. אילוסטרציה (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
תיכוניסטים בכיתה. אילוסטרציה (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)

אם יש לכם ילדים בגיל חטיבת הביניים או בתיכון, אתם צריכים להחליט הבוקר אם הם ימשיכו לישון עד הצהריים כמו שהם אוהבים (ואז ירוקנו את המקרר).

הנהגת ההורים הארצית משביתה היום את הלימודים בכיתות ז' עד י"ב, במחאה על מבחני הבגרות החיצוניים במתווה שמוביל שר החינוך יואב קיש. ההורים טוענים כי מאלצים את הילדים לחזור לשיטות חינוך ש"אבד עליהן הכלח". ממשרד החינוך הודיעו כי הלימודים יתקיימו כסדרם.

ההשבתה לא כוללת תלמידים הלומדים לבחינות הבגרות והמתכונות, תלמידי חינוך מיוחד ומשתתפים בסיורי מגמות ופעילויות שתוכננו מחוץ לבתי הספר ושאינן ניתנות להזזה.

 
פייק מושחת
קברו של יוני נתניהו ז"ל בהר הרצל (צילום: חיים צח/לע"מ)
קברו של יוני נתניהו ז"ל בהר הרצל (צילום: חיים צח/לע"מ)

יו"ר "יד לבנים" אלי שם טוב חולל אתמול מיני-סערה, כשטען בריאיונות בגלי צה"ל ובערוץ 12 כי קברו של יוני נתניהו ז"ל חולל על ידי מתנגדיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"אף אחד עוד לא יודע, גם לא משפחת נתניהו, אבל לפני שבועיים חיללו את הקבר של יוני, גיבור ישראלי שנפל על קידוש השם באנטבה", אמר שם טוב והוסיף בזעזוע ניכר: "לאן הגענו?"

לשאלה הזו, כבר השיב עורך "הארץ" לשעבר דב אלפון לפני כעשור: "מה פירוש 'לאן הגענו'? הגענו בדיוק לאן שהלכנו". אלא שבמקרה הזה, מתברר שלא הלכנו לשום מקום, וגם לא הגענו לשם.

"מדובר באבן בצורת לב אדום שהונחה על הקבר במסגרת מיזם זיכרון", משרד הביטחון מיהר להבהיר ולגדוע את הפייק באיבו. "אותה אבן לכלכה מעט את הקבר בצבע שעלול להיראות כמו טיפות אדומות. לא מדובר בהשחתה, והצבע האדום נוקה כעבור זמן קצר".

 
אולי בכלל הגענו מהחלל?
אסטרואיד. אילוסטרציה (צילום: iStock)
אסטרואיד. אילוסטרציה (צילום: iStock)

אם כל זה נשמע לכם מדאיג, אולי תמצאו נחמה מסויימת בידיעה הבאה: חוקרים שבדקו אסטרואיד מצאו בדגימות אורציל, שהוא אחד המרכיבים במולקולת האר-אן-איי.

חוקרים שבדקו אסטרואיד מצאו בדגימות אורציל, שהוא אחד המרכיבים ב-RNA

מולקולת האר-אן-איי כוללת את הוראות הבנייה וההפעלה של אורגניזמים חיים, ויש הסוברים כי האר-אן-איי היה ראשון החומרים התורשתיים מהם התפתחו החיים.

בבדיקות שערכו המדענים במטאוריט התגלה גם ויטמין בי-3 (ניאצין), שאף הוא חיוני לחיים על פני כדור הארץ.

התגלית מחזקת את ההשערה, שלפחות חלק מהמרכיבים החיוניים לחיים על פני כדור הארץ נוצרו בכלל בחלל. האם היא תעזור לנו להבין את תופעת בצלאל סמוטריץ' ואורית סטרוק? ימים יגידו.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה