אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שני, 20 מרץ 2023
 
הוועדה לבחירת שולטים

כל מי שעוקבים מקרוב אחרי התפתחות המשבר שקורע את ישראל בחודשים האחרונים, לא יופתעו הבוקר.

זה היה צפוי כמעט מהתחלה, נכתב ונאמר עשרות ומאות פעמים, והלילה זה גם קרה: ראשי מפלגות הקואליציה החליטו למקד את המאבק שלהם כרגע בשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים וישלימו את החקיקה בנושא עד תום המושב הנוכחי של הכנסת. כלומר עוד לפני פסח. כלומר בשבועיים הקרובים.

בהודעה שיצאה מטעם סיעות הקואליציה לפנות בוקר נכתב:

"ההצעה שתובא לאישור תביא לשינוי היסטורי ומהותי בוועדה לבחירת שופטים… לראשונה יבוטל הווטו האוטומטי של השופטים בוועדה לבחירת שופטים כך שיתאפשר איזון וגיוון בהרכב בית המשפט העליון. נציגי לשכת עורכי הדין יוצאו מהוועדה".

בנימין נתניהו מוקף בחברי כנסת מהקואליציה במליאת הכנסת (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
בנימין נתניהו מוקף בחברי כנסת מהקואליציה במליאת הכנסת (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אנשי הקואליציה בהובלת ראש הממשלה בנימין נתניהו יצאו היום ובימים הקרובים לבליץ של ראיונות והצהרות, שמטרתם לשכנע את הציבור שנעשתה כאן פשרה גדולה, שהקואליציה הקשיבה לקולות הביקורת והמחאה ו"הקפיאה" את כל סעיפי הרפורמה, למעט "סעיף אחד קטן", אבל האופוזיציה חסרת המעצורים "לא מוכנה להתפשר אפילו עליו" ולא מוכנה לתת לממשלה הנבחרת להחליט אפילו על עניין טכני קטן כזה, וזה – כך יטענו אנשי הקואליציה – "חושף את פרצופה האמיתי של המחאה".

האמת המרה היא שדבר לא השתנה באמת. התיקון שעליו מתעקשת הקואליציה הוא התיקון שהיה חשוב לה מהרגע הראשון. הוא זה שיאפשר לה למנות שני שופטים מטעמה לבית המשפט העליון בטווח הזמן המיידי (נשיאת העליון אסתר חיות והשופטת ענת ברון – הנחשבות שופטות ליברליות – אמורות לפרוש מבית המשפט העליון בחודש אוקטובר). חשוב מכך: אחד משני השופטים החדשים יהיה, לפי הצעת החוק, בחירת הקואליציה בנשיא בית המשפט העליון הבא – זה שיחליף את חיות.

אותו נשיא חדש, מטעם הקואליציה, יהיה זה שאחר כך ישב בוועדה לבחירת שופטים  – וייתן לקואליציה את הרוב הדרוש למנות את כל שאר השופטים. בכל הערכאות.

ההטיה הזו בהרכב בית המשפט העליון תאפשר לקואליציה להעביר בהמשך את שאר חוקי המהפכה המשטרית בלי חשש שבג"ץ יפסול אותם, ובנוסף יוודאו שבבית המשפט העליון יכהנו שופטים שנאמנים לשלטון שמינה אותם – למקרה שראש הממשלה נתניהו ייאלץ לערער על תוצאות משפטו בבית המשפט המחוזי.

 
המתח הביטחוני גובר
כוח צה"ל סמוך לזירת הפיגוע בחווארה, 19 במרץ 2023 (צילום: Majdi Mohammed, AP)
כוח צה"ל סמוך לזירת הפיגוע בחווארה, 19 במרץ 2023 (צילום: Majdi Mohammed, AP)

כשמסתכלים (באימה) על השמשה הקדמית של מכוניתו המנוקבת בעשרות כדורים של דיוויד שטרן, קשה להבין איך הוא נחלץ בחיים מהפיגוע אתמול בחווארה.

שלושה שבועות אחרי רצח הלל ויגל יניב, במרחק 150 מטר בלבד מזירת הפיגוע הקטלני, ירה מחבל מטווח אפס על מכוניתו של שטרן, שנפצע קשה.

שטרן, יוצא חיל הנחתים האמריקאי ומאמן כיתות הכוננות בשומרון, הצליח לשלוף אקדח, לירות ולפגוע במחבל שהחל להימלט. הוא נלכד מאוחר יותר כשהוא פצוע קשה. בבית החולים בילינסון עידכנו אתמול ששטרן, שנורה בראשו, מאושפז במצב בינוני ויציב ולא נשקפת סכנה לחייו.

שטרן, יוצא חיל הנחתים האמריקאי ומאמן כיתות הכוננות בשומרון, הצליח לשלוף אקדח, לירות ולפגוע במחבל שהחל להימלט

כל זה קורה כשבמערכת הביטחון מצטברות עוד ועוד התראות על כוונת אירגוני ההתנגדות הפלסטיניים – חמאס והג'יהאד האיסלמי, בשיתוף חזבאללה – להבעיר את האזור.

על הרקע הזה התקיימה אתמול בשארם א-שייח' פסגה מדינית אזורית, שבה ישראל התחייבה לא לדון בבנייה בהתנחלויות למשך ארבעה חודשים ולא לאשר מאחזים למשך חצי שנה. לא קשה לדמיין מה היה קורה אם ממשלת שמאל היתה מקבלת על עצמה מגבלות כאלה ביום של פיגוע.

דוברה של חברת הכנסת לימור סון הר-מלך מ"עוצמה יהודית" חזר אתמול על הקריאה "למחוק את חווארה". שר האוצר בצלאל סמוטריץ', אבי הקריאה המקורית למחוק את חווארה, שכבר הספיק לחזור ממנה, אמר אתמול בנאום בכנס בצרפת שאין עם פלסטיני, שמדובר ב"המצאה בת פחות ממאה שנה" וקרא לערביי ישראל "תפסיקו להילחם בנו, אתם תפסידו ואנחנו ננצח – כי הקב"ה איתנו".

אין ספק שזה ירגיע את הרוחות באזור לקראת חודש רמדאן שיתחיל ביום רביעי.

 
הלו? ביבי? זה ביידן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בשיחת טלפון. אילוסטרציה (צילום: Adam Schultz/The White House via AP)
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בשיחת טלפון. אילוסטרציה (צילום: Adam Schultz/The White House via AP)

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן מוטרד מאוד מההתפתחויות בישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מוזמן לוושינגטון ונאלץ בינתיים להסתפק במסע דילוגים מסופ"ש לסופ"ש בין בירות אירופה, שגם בהן מצפות לו הפגנות מחאה.

אתמול התקשר נשיא ארצות הברית לראש ממשלת ישראל לשיחת טלפון שנמשכה – על פי הדיווחים – כ-45 דקות.

ביידן הביע באוזני נתניהו את דאגתו מהחקיקה המשפטית שמשנה את פניה של ישראל ואמר שהוא "מקווה שתימצא נוסחה לפשרה".

ביידן הביע את דאגתו מהחקיקה המשפטית שמשנה את פניה של ישראל ואמר שהוא "מקווה שתימצא נוסחה לפשרה"

זו בסך הכול השיחה השלישית בין שני המנהיגים מאז כינונה של הממשלה הנוכחית – והראשונה מאז שהממשלה חשפה את תוכניותיה להחלשת מערכת המשפט.

 
דמוקרטיה תוססת, אבל במשבר
אנשי מילואים מפגינים נגד המהפכה המשפטית, 1 במרץ 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
אנשי מילואים מפגינים נגד המהפכה המשפטית, 1 במרץ 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

מעניין יהיה לראות בימים הקרובים איך ההתפתחויות הלילה בקואליציה בכל מה שנוגע לחוקי ההפיכה המשטרית, ישפיעו על ההתנגדות כלפיה.

די ברור, כבר בשלב הזה, שהמחאה ברחובות תימשך במלוא העוצמה. ארגוני ההתנגדות השונים כבר הודיעו על כך. לא ברור עדיין איך ינהגו אנשי המילואים הרבים, שכבר הודיעו על כוונתם לא להתייצב לשירות אם ההפיכה לא תיעצר.

די ברור, כבר בשלב הזה, שהמחאה ברחובות תימשך במלוא העוצמה. ארגוני ההתנגדות השונים כבר הודיעו על כך

אתמול עברה מחאת המילואימניקים שלב, כשלראשונה הודיעו מאות אנשי צוות אוויר במילואים, כי לא יתייצבו לשירות השבוע. זו לא הצהרה על כוונה עתידית לא להתייצב לשירות, אלא אמירה מיידית: השבוע לא מתייצבים.

ראש הממשלה – שמוטרד מאוד מהמגמה הזאת – דרש מהרמטכ"ל, ממפכ"ל המשטרה, משב"כ ומהפרקליטות "לפעול באופן נחרץ נגד 'סרבנים' ונגד 'מפגינים אלימים'".

בעקבות פניות ושאלות רבות שהגיעו מחיילים בסדיר והוריהם, צה"ל פרסם אתמול את פקודת מטכ"ל הרלוונטית, לפיה מותר גם לחיילי סדיר וקבע (עד דרגת סא"ל) להשתתף בהפגנות נגד ההפיכה המשטרית, בתנאי שלא ילבשו מדים ולא יזהו עצמם בהפגנות כחיילי צה"ל.

 
גם הבנקאות העולמית במשבר
לקוחות שהגיעו לבנק סיליקון ואלי (SVB) גילו שהבנק קרס וכספם הוקפא, 10 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Jeff Chiu)
לקוחות שהגיעו לבנק סיליקון ואלי (SVB) גילו שהבנק קרס וכספם הוקפא, 10 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Jeff Chiu)

הממשל בארצות הברית עדיין מנסה לבלום את התפשטות המשבר שעוררה קריסת בנק סיליקון ואלי (SVB) – ומחפש לו קונה.

גם הרשויות בשוויץ מנהלות בימים האחרונים מגעים קדחתניים בניסיון להביא לעיסקת מיזוג בין קרדיט סוויס לבנק UBS בעיסקה היסטורית של 2 מיליארד דולר, מחיר נמוך יחסית שנקבע אחרי שנמשכו מקרדיט סוויס המוני פקדונות עד שהיה חשש לקריסתו.

מחקר חדש שפורסם אתמול מזהיר כי קרוב ל-200 בנקים בארצות הברית מצויים עכשיו בסכנת קריסה.

מחקר חדש שפורסם אתמול מזהיר כי קרוב ל-200 בנקים בארצות הברית מצויים עכשיו בסכנת קריסה

בסוף השבוע חשפו הרגולטורים בארה"ב שורה של צעדי חירום שננקטו במהירות, במטרה להרגיע את לקוחות הבנקים והמשקיעים, אבל מניותיהם של רוב הבנקים המקומיים והאזוריים בארה"ב המשיכו לצנוח, על רקע החשש הגובר מהתרחבות המשבר.

 
אופנת המחאה
מחאה בתצוגת האופנה של המעצב דוד וקסלר, שפתחה את שבוע האופנה בתל אביב, 19 במרץ 2023 (צילום: צילום מסך, וידיאו)
מחאה בתצוגת האופנה של המעצב דוד וקסלר, שפתחה את שבוע האופנה בתל אביב, 19 במרץ 2023 (צילום: צילום מסך, וידיאו)

אפשר לסמוך על מעצבי האופנה הישראלים שהם לא יחמיצו הזדמנות לגימיקים שימשכו תשומת לב בתקשורת ויפרנסו את מדבריות האקטואליה בטלוויזיה בשעות אחר הצהריים ואת תוכניתו של גיא פינס בלילה.

אתמול נפתח שבוע האופנה בתל אביב – שנצבע כולו בצבעי המחאה נגד ההפיכה המשטרית. עברי לידר פתח את האירוע ב"שמלת הדמוקרטיה" שעיצב אביעד אריק הרמן, וצעד על הבמה כשלחזהו מוצמדות המילים "חופשי בארצנו". מה שנקרא: בטוב טעם.

עברי לידר פתח את האירוע ב"שמלת הדמוקרטיה" וצעד על הבמה כשלחזהו מוצמדות המילים "חופשי בארצנו"

גם זהבה גלאון השתתפה באירוע עם שמלה ועליה דיוקנם של נשיאת העליון אסתר חיות והיועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה, שמלה שאפשר לכנות "סניף של מרצ".

הסופרת ליהיא לפיד, אשת ראש הממשלה לשעבר יאיר לפיד, התעטפה בדגל המדינה. ומעצב האופנה הצעיר והמבטיח דוד וקסלר הציג קולקציית מחאה שלמה, שכללה גם דוגמן שנשא את השלט "פורום קהלת אוכלים נזלת".

 
עוד כותרות
  • השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר התהדר רבות בשבועות האחרונים בכך שהצליח לגייס עבור משטרת ישראל תוספת תקציב חסרת תקדים, בסך 9 מיליארד שקל. למעשה, התוספת הזו הפכה לנקודת הזכות היחידה של השר בקרב צמרת המשטרה. אלא שהיום חושף הכתב לירן לוי ב"ידיעות אחרונות" שמדובר בבלוף: המשטרה תקבל תוספת של פחות ממיליארד.
  • בצעד חריג, משרד החוץ זימן את קונסול ישראל בניו יורק אסף זמיר לשיחת בירור בירושלים, אחרי שזמיר מתח ביקורת על המהפכה המשפטית בשיחה עם תורמים יהודים בארה"ב בסוף השבוע. במקביל, במשרד החוץ שוקלים להפסיק לעבוד עם נעה תשבי – אולי הישראלית הפעילה ביותר בתחום ההסברה בארה"ב – אחרי ריאיון שהעניקה בסוף השבוע לביל מאהר ב-HBO בו מתחה ביקורת על הממשלה והסבירה יפה מאוד דווקא את המחאה נגדה.
  • יש חיים אחרי לינוי אשרם: נבחרת ההתעמלות האומנותית של ישראל ממשיכה לקטוף מדליות באליפות העולם המתקיימת ביוון. אמש זכתה הנבחרת במדליית זהב בגמר החישוקים, ואילו עדי כץ זכתה במדליית כסף בגמר הסרט.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה