אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שלישי, 28 מרץ 2023
 
אפשרות להידברות?

המחאה הצליחה.

ההפגנה הספונטנית המרהיבה בעקבות פיטוריו השרירותיים של שר הביטחון גלנט כפתה על ראש הממשלה בנימין נתניהו להודיע על השהיית החקיקה המשפטית. "השהיה, בה"א", הוא טרח להדגיש בנאומו אמש, כדי שיהיה ברור שהוא לא מתכוון חלילה ל"השעיה". וכפתה עליו להזמין את ראשי האופוזיציה לפתוח בתהליך של הידברות בבית הנשיא.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה לאומה, 23 במרץ 2023 (צילום: לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה לאומה, 23 במרץ 2023 (צילום: לע"מ)

הידברות אמיתית מחייבת מידה של אמון וכבוד הדדי בין שני הצדדים להידברות. ואמון הוא מצרך שנמצא במחסור גדול בישראל של עידן נתניהו.

הידברות אמיתית מחייבת מידה של אמון וכבוד הדדי בין שני הצדדים. ואמון הוא מצרך שנמצא במחסור גדול בעידן נתניהו

הידברות אמיתית היא מפגש בין שני צדדים שלא מסכימים זה עם זה, על מנת לגשר על פערים, להגיע לעמק השווה, להסכים על פשרות הוגנות, למצוא פתרון מוסכם, ששני הצדדים יכולים לחיות אתו בשלום.

ספק רב אם יש לכל אלה סיכוי בבית הנשיא. למעשה: אין כמעט ספק שאין להם סיכוי. מה שנראה מכאן והלאה זה הזדמנויות צילום חגיגיות, שלאחריהן הצדדים יתכנסו ל"דיונים קדחתניים" ובסיומם תתחיל מסכת של הדלפות מגמתיות, שקרים בוטים, האשמות על "הסתה פרועה נגד משפחתי" – הכול במטרה לשכנע את הציבור, שמתנגדי ההפיכה המשטרית הגיעו לתהליך ה"הידברות" במטרה אחת: לטרפד אותו.

נתניהו יודע לקרוא סקרים, ואת הסקרים של השבוע האחרון לא קשה להבין: רוב גדול של הישראלים מעוניין לפתור את המשבר בהסכמה הדדית ובהידברות. מי שייתפס כזה שמנע את ההידברות, ישלם על כך מחיר פוליטי כבד. בעולם הריאליטי הפוליטי, שכלליו מוכתבים מבית ראש הממשלה, המטרה מכאן והלאה היא אחת: להוכיח שבני גנץ ויאיר לפיד מנעו הידברות.

 
ערב של הפגנות ונאומים
הפגנת תומכי הרפורמה המשפטית בירושלים, 27 במרץ 2023 (צילום: גילי יערי/פלאש90)
הפגנת תומכי הרפורמה המשפטית בירושלים, 27 במרץ 2023 (צילום: גילי יערי/פלאש90)

ערב מתוח מאוד עבר על ישראל אתמול. הבוקר נראה שאפשר לנשום לרווחה ולברך על כך שהיומיים האחרונים הסתיימו בלי נפגעים בגוף או חלילה בנפש.

בבוקר שאחרי ליל המחאה הספונטני שבין ראשון לשני הודיע יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד על השבתה כללית מיידית (וכן, חסרת תקדים) של המשק, עד להקפאת החקיקה.

במשך שעות המתינו כולם לראש הממשלה, שירגיע את הרוחות. בינתיים הושבתו בתי החולים הציבוריים, מרפאות הקהילה, דואר ישראל, השלטון המקומי, הקניונים, הבנקים ועוד.

נתניהו אמור היה לנאום בעשר וחצי בבוקר, ואם היה מודיע כבר אז שהוא עוצר את החקיקה, השביתה היתה נעצרת, אבל נתניהו התעכב עד למהדורות של שמונה בערב, כשבמקביל התארגנה במהירות הפגנה המונית של תומכי הרפורמה – כדי שראש הממשלה יוכל להציג את עצירת החקיקה כמי שנאלץ להכריע ב"משפט שלמה" מודרני. מייד אחרי שהודיע על השהיית החקיקה, הודיע יו"ר ההסתדרות על הפסקת השביתה לאלתר.

אחרי שאנשיו עבדו כל היום בקדחתנות לארגן את הפגנת התמיכה, נתניהו פנה לתומכיו בתחילת נאומו ובירך אותם: "אתם לא אזרחים סוג ב'. אתם הגעתם בצורה ספונטנית, לא מאורגנת, לא ממומנת, לא בדחיפה תקשורתית, עם כל הלב ועם כל הנשמה".

המפגינים הגיעו באוטובוסים שמומנו בספונטניות בעיקר על ידי המועצות ביהודה ושומרון והניפו כרזות בשחור-לבן שמומנו והודפסו בספונטניות בבית דפוס ועליהן הסיסמה "אזרח סוג ב'".

הסנטימנט הזה – אנחנו אזרחים סוג ב' – שיש לו אחיזה עמוקה בליבם של רבים מתומכי הקואליציה, יככב גם הוא במאבקים שנכונו לנו בימים ובשבועות הבאים.

הסנטימנט הזה – אנחנו אזרחים סוג ב' – יככב במאבקים שנכונו לנו בימים ובשבועות הבאים

"יש מיעוט קיצוני שמוכן לקרוע את המדינה שלנו לגזרים", הוסיף ראש הממשלה, "הוא נוקט באלימות, מצית אש, מאיים לפגוע בנבחרי ציבור, מלבה מלחמת אחים וקורא לסרבנות, שהיא פשע נורא".

מה שנקרא בז'רגון של נתניהו "נאום פיוס".

ראשי האופוזיציה – בני גנץ ויאיר לפיד – בירכו על הודעת נתניהו. "אני מתכוון להגיע להידברות בלב פתוח ובנפש חפצה", אמר גנץ, "לא במטרה להכניע אלא במטרה להצליח".

"אם הממשלה תבוא להידברות אמיתית והוגנת, נוכל לצאת מהשבר הזה מחוזקים יותר, מאוחדים יותר, ולהפוך את הרגע הזה לרגע מכונן בחיים המשותפים", אמר לפיד.

 
צוותי המשא ומתן נחשפים
ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ את ידו של השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר בהשבעת הממשלה ה-37 במליאת הכנסת, 29 בדצמבר 2022 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ את ידו של השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר בהשבעת הממשלה ה-37 במליאת הכנסת, 29 בדצמבר 2022 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

ובינתיים, שלושת המפלגות המרכזיות שישתתפו בהידברות בבית הנשיא חשפו את צוותי המו"מ שישלחו.

  • מטעם הליכוד יתייצבו השר רון דרמר, מקורבו של ראש הממשלה, מזכיר הממשלה יוסי פוקס וד"ר אביעד בקשי, ראש המחלקה המשפטית בפורום קהלת. משום מה, שר המשפטים יריב לוין – אבי המהפכה המשפטית ואשף במשאים ומתנים פוליטיים – אינו חבר בצוות הליכוד.

משום מה, שר המשפטים יריב לוין – אבי המהפכה המשפטית ואשף במשאים ומתנים פוליטיים – אינו חבר בצוות הליכוד

  • מטעם יש עתיד ישתתפו חברות הכנסת אורנה ברביבאי וקארין אלהרר – שתיהן חברות קבועות בוועדת החוקה – לצד מנכ"לית משרד ראש הממשלה לשעבר נעמה שולץ, המקורבת ליאיר לפיד, ועו"ד עודד גזית.
  • ומטעם המחנה הממלכתי ישתתפו ח"כ גדעון סער, שר המשפטים לשעבר ושועל פוליטי בפני עצמו, איש הפשרה והמתינות חילי טרופר, ח"כ אורית פרקש-הכהן ועו"ד רונן אביאני.

נשיא המדינה יצחק הרצוג הבהיר אמש כי הוא מתכוון לאפשר לנציגי כל הסיעות בכנסת, לארגוני החברה האזרחית ולכל גורם המעוניין בכך להציג את עמדותיו ולתרום רעיונות לתהליך גיבוש ההסכמות.

 
המשטרה הפרטית של בן-גביר

אחת הסיבות המרכזיות שעיכבו אתמול את הודעתו של ראש הממשלה, הייתה העובדה שהוא נאלץ לרצות את השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר, שאיים להתפטר מהממשלה אם החקיקה תיעצר. כדי לרצות אותו, נתניהו נאלץ להבטיח לו בכתב שהמדינה תקים "משמר לאומי" שיהיה כפוף לשר ולא למפכ"ל המשטרה.

ההסכם בין ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר
ההסכם בין ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר

מבחינתו של בן-גביר מדובר בניצחון שאותו יוכל להציג לתומכיו, אחרי שהתחייב "להחזיר את המשילות", ואז גילה שהוא לא יכול לחלק הוראות לבכירי המשטרה, אלא רק להתוות מדיניות. כעת – אם נתניהו אכן יקיים את התחייבותו, ומותר להטיל ספק גם בזה – תהיה לבן-גביר מיליציה חמושה שתסור למרותו.

מבחינתו של בן-גביר מדובר בניצחון שאותו יוכל להציג לתומכיו, אחרי שגילה שהוא לא יכול לחלק הוראות לבכירי המשטרה

התוכנית להקים "משמר לאומי" נולדה אחרי מבצע "שומר החומות" שבו התברר שהמשטרה מתקשה להתמודד עם הפרות סדר בזירות רבות. אז הוחלט להקים "משמר לאומי" שיהיה זרוע ארצית של המשטרה, שמתמחה בהפרות סדר, לחימה בפשיעה קשה ובטרור, כולל כל האמצעים הדרושים להתמודדות כזאת.

המשמר הלאומי, בפיקודו של תנ"צ מאיר אליהו, כבר הוקם ביוני 2022, בתקופת ממשלת בנט-לפיד, והוא מונה כיום כ-900 לוחמים, המצוידים באמצעים טכנולוגים למעקב, טרקטורונים, יחידת אופנוענים, כלבנים, רחפנים ועוד. בן-גביר לוטש עיניים אל היחידה הזו, ונתניהו הבטיח לו אתמול שהיא תוכפף לו ישירות.

מה כבר יכול להשתבש?

 
הבורסה מזנקת, השקל מתחזק
כסף. אילוסטרציה (צילום: Maksym Kapliuk/iStock)
כסף. אילוסטרציה (צילום: Maksym Kapliuk/iStock)

בדרך כלל, כשההסתדרות מכריזה על שביתה כללית במשק, הבורסה צוללת והשקל נחלש. זו תגובה הגיונית של שוק ההון לעצירת הפעילות הכלכלית.

אתמול חזינו בתנועה הפוכה: הכרזת השביתה הכללית עוררה ציפייה להודעה של ראש הממשלה על עצירת ההפיכה המשטרית, וזו מצידה הזריקה אופטימיות לשווקים.

השקל התחזק בשיעור של כמעט 2% ביחס לדולר והאירו (לשער של 3.55 שקלים ו-3.83 שקלים בהתאמה). גם בבורסה נרשמו מסכים ירוקים אופטימיים. מדד ת"א 35 עלה ב-2%. מדד ת"א 125 עלה ב-1.83%. מדדי הבנייה והביטוח רשמו עליה משמעותית של 4%.

אם מישהו נזקק עדיין להוכחה כזו, הטלטלה אתמול בשערי המטבעות והבורסה, במקביל להתפתחויות הפוליטיות, הוכיחו עד כמה מהלכי המהפכה המשפטית משפיעים ישירות על הכלכלה, בניגוד להצהרותיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' שהרפורמה תעשה רק טוב לכלכלת ישראל.

 
רצח המוני בנאשוויל
תלמידות בית הספר בנאשוויל, טנסי, אחרי אירוע הירי בו נרצחו 6 בני אדם, 27 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/John Bazemore)
תלמידות בית הספר בנאשוויל, טנסי, אחרי אירוע הירי בו נרצחו 6 בני אדם, 27 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/John Bazemore)

אחת הדרישות של השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר ותומכיו היא להציף את ישראל בכלי נשק, כאמצעי להתגונן מפני הטרור. מי שרוצה לדעת איך נראית מדינה שמוצפת בכלי נשק, מוזמן לראות מה קורה בארה"ב.

מי שרוצה לדעת איך נראית מדינה שמוצפת בכלי נשק, מוזמן לראות מה קורה בארה"ב

אירועי ירי הם עניין שבשגרה יומיומית שם. אתמול, לדוגמה, נרצחו שישה אזרחים – שלושה מבוגרים ושלושה ילדים – אחרי שבחורה חמושה בשני רובי סער אוטומטיים ובאקדח, פתחה באש בבית ספר בנאשוויל, בירת טנסי.

הרוצחת, אודרי הייל, בת 28, נורתה למוות. היא תוארה מאוחר יותר כמי שהגיעה לבית הספר הזה חדורת רצון לנקום.

 
הערב: ישראל – שוויץ

אחרי התיקו המאכזב בבלומפילד נגד נבחרת קוסובו, נבחרת ישראל תפגוש הערב את נבחרת שוויץ, שעל הנייר היא הנבחרת החזקה ביותר בבית מוקדמות היורו.

המשחק יתחיל ב-21:45 שעון ישראל באצטדיון בז'נבה. השוויצרים, שהביסו במשחק הראשון 5:0 את בלארוס, הם המועמדים הברורים לניצחון גם הערב. כל תוצאה אחרת תהיה הפתעה משמחת לישראל.

"אני לא מתעסק ברצונות של היריבים שלי אלא רק בשלנו, הם הפייבוריטים, נבוא לשחק כדורגל טוב, לא להגיע כדי לחכות לנס שיקרה", אמר אתמול מאמן הנבחרת הלאומית, אלון חזן, במסיבת עיתונאים לקראת המשחק.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה