אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 30 מרץ 2023

 
 
הוא זכאי, הוא זכאי, הוא זכאי

בית המשפט המחוזי בנצרת זיכה הבוקר מחמת הספק את רומן זדורוב מרצח תאיר ראדה בקצרין ב-2006. ההחלטה התקבלה ברוב של שני שופטים מול אחת.

הזיכוי הוא שיא נוסף באחת הדרמות המשפטיות והתקשורתיות הגדולות ביותר בתולדות המדינה, שמלווה כבר שנים בשלל תיאוריות קונספירציה, סדרה דוקומנטרית מהדהדת ("צל של אמת", בערוץ 8, שיוצריה מעלים היום פרק נוסף, "צל של אמת – ההכרעה" המוקדש לקרב על זיכויו של זדורוב, שישודר מיד אחרי הכרעת הדין).

רומן זדורוב ורעייתו יוצאים מביתם בקצרין לכיוון בית המשפט המחוזי בנצרת, 30 במרץ 2023 (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)
רומן זדורוב ורעייתו יוצאים מביתם בקצרין לכיוון בית המשפט המחוזי בנצרת, 30 במרץ 2023 (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)

רומן זדורוב, שעבד כרצף בבית הספר בקצרין שבו נרצחה הנערה תאיר ראדה, נעצר כחשוד ברצח וכעבור שבוע הודה ברצח בשיחה עם מדובב. למחרת מסר הודאה מפורטת לחוקרי המשטרה, אך כעבור יום חזר בו ממנה. זדורוב הורשע ברצח וריצה מאז כ-15 שנות מאסר. בשנת 2021 הורה בית המשפט העליון לערוך לו משפט חוזר, וזדורוב שוחרר למעצר בית בתנאים מגבילים, ושהה מאז בבית הורי אשתו.

זיכויו של זדורוב מחמת הספק מצית הבוקר סבב נוסף של ויכוחים לוהטים ברשתות החברתיות וסבב נוסף של ראיונות של כל גיבורי הפרשה ועורכי דינם בכל כלי התקשורת.

זיכויו של זדורוב מחמת הספק מצית הבוקר סבב נוסף של ויכוחים לוהטים וסבב נוסף של ראיונות של כל גיבורי הפרשה

הוויכוחים סביב הפרשה מתדלקים טענות רבות שנשמעות בשנים האחרונות – מסיבות שונות, חלקן פוליטיות – נגד המשטרה, הפרקליטות ומערכת המשפט.

 
דרוש: שר ביטחון
שר הביטחון - לעת עתה - יואב גלנט (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
שר הביטחון – לעת עתה – יואב גלנט (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

בסוריה דווח הלילה כי "מטרות עוינות" פעלו במרחב האווירי של דמשק וביצעו תקיפה מהאוויר שבה נהרגו חיילים סורים. המרכז הסורי לזכויות אדם פרסם הודעה לפיה "כוחות ישראלים הפגיזו מטרות ליד הר קאסיון", אתר הסמוך לבירת סוריה. על פי הדיווחים שפורסמו לפנות בוקר, מאחת השכונות שהופצצו מיתמר עשן רב וצוותי רפואה מקומיים פועלים במקום.

ישראל, כדרכה, לא מתייחסת לפרסומים הללו ולא לוקחת אחריות על התקריות בסוריה. כל זה קורה כשבחיל האוויר עדיין מנסים להתאושש מהודעות טייסים כי לא יתייצבו למילואים עד לעצירת המהפכה המשפטית, וכשעדיין לא ברור מי שר הביטחון.

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע בתחילת השבוע לשר הביטחון יואב גלנט שהחליט להדיחו מתפקידו, הודעה שהבעירה את רחובות ישראל. אבל גלנט טרם פוטר בפועל. כעת נראה כי נתניהו לא פוסל את האפשרות להשאיר אותו בתפקיד. ראש הממשלה העלה את האפשרות שגלנט יישאר במשרד הביטחון אבל יתפטר מהכנסת – כך שלא יוכל להצביע נגד חוקי ההפיכה – אולם גלנט פסל את האפשרות הזאת.

אתמול נפגש ראש הממשלה עם שר הכלכלה ניר ברקת ועם שר החקלאות אבי דיכטר, ודן איתם באפשרות שאחד מהם יחליף את גלנט במשרד הביטחון, אם יחליט להשלים את הליך ההדחה. ככל הנראה גם מועמדותו של ישראל כ"ץ נשקלת. מקורות בליכוד סיפרו אתמול ששרה נתניהו מקדמת את האפשרות שמירי רגב תמונה לשרת הביטחון.

מקורות בליכוד סיפרו אתמול ששרה נתניהו מקדמת את האפשרות שמירי רגב תמונה לשרת הביטחון

 
ההפגנות מתחדשות
שרה נתניהו בבית משפט השלום בתל אביב, 12 ביוני 2022 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
שרה נתניהו בבית משפט השלום בתל אביב, 12 ביוני 2022 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)

אשתו של ראש הממשלה לא מעורבת רק בבחישות מאחורי הקלעים על מינוי שר ביטחון.

מיכאל שמש, הכתב הפוליטי המצטיין של תאגיד השידור "כאן", פרסם אתמול כי שרה נתניהו הפעילה לחץ על גורמים בכירים בהסתדרות המקורבים ליו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, שהובילו להכרזת השביתה הכללית במשק ביום שלישי. בערב שלפני השביתה, שרה נתניהו גם פרסמה הודעה חריגה הקוראת להרגעת הרוחות ול"הידברות".

למה אשת ראש הממשלה רוצה שההסתדרות תפעיל לחץ על הממשלה? כדי שראש הממשלה יוכל לסגת ממהלכי החקיקה ולהציג את זה לתומכיו כמאמץ הכרחי להרגיע את הרוחות במדינה לנוכח הלחצים העצומים המופעלים עליו. או בלשונו של נתניהו: להכריע במשפט שלמה.

אם הפרסום אכן נכון, יוצא שמשפחת ראש הממשלה היא זו שעודדה את כוחות ה"דיפ סטייט" של השמאל, שכנגדם תצא הערב הפגנת מחאה של תומכי ההפיכה המשטרית בתל אביב.

אם הפרסום אכן נכון, יוצא שמשפחת ראש הממשלה היא זו שעודדה את כוחות ה"דיפ סטייט" של השמאל

ההפגנה אמורה לצאת מרחבת מוזאון תל אביב ולצעוד לעבר רחוב קפלן. אם לשפוט על פי אירועי הימים האחרונים, אין להוציא מכלל אפשרות שהתהלוכה הזו עלולה לקבל תפנית אלימה.

גם ההפגנות נגד המהפכה המשפטית לא נעצרות, למרות ההפוגה לצרכי "הידברות", שאיש לא מאמין לה. מארגני המחאה כבר הודיעו שבמוצאי שבת המחאה תימשך. המוקד המרכזי יהיה, כמו תמיד, ברחוב קפלן בתל אביב. אופי המחאה במוצאי שבת יושפע, יש להניח, מהאופן שבו תתפתח הערב הפגנת הימין.

 
רשמית: יאיר נתניהו גזען ובטלן
יאיר נתניהו בבית המשפט, 29 בנובמבר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
יאיר נתניהו בבית המשפט, 29 בנובמבר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

עוד פסק דין מהדהד ניתן הבוקר בבית משפט השלום בתל אביב, שם התנהלה תביעת הדיבה של ח"כ לשעבר סתיו שפיר נגד יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה.

השופט אביים ברקאי פסק שנתניהו הצעיר יפצה את שפיר בסך של 70 אלף שקל (כולל הוצאות) וכי שפיר דיברה אמת כשתיארה את יאיר נתניהו כ"גזען", "מטרידן", ו"מתבטל מכספנו".

השופט ברקאי פסק כי שפיר דיברה אמת כשתיארה את יאיר נתניהו כ"גזען", "מטרידן", ו"מתבטל מכספנו"

"על פניו, הנתבע אכן נהנה מכך שהוצאות הדיור, האוכל והמחייה היומיומיים שלו ממומנים מכספי מדינת ישראל", כתב השופט ברקאי. "די בכך כדי להקים לתובעת הגנת 'אמת דיברתי' ביחס לטענה בדבר התנהלות הנתבע 'מכספנו'".

לאחר ההכרעה אמרה שפיר:

"משפחת נתניהו צריכה ללמוד שלאלימות שלה יש מחיר. זה מתחיל באבא שמשתלח ברוב העם, וממשיך בבן שחושב שהוא מעל החוק. הם לא יכולים להמשיך לשקר, להסית, להטריד ולהפיץ שנאה, הימים בהם אף אחד לא שם להם גבול נגמרו. הציבור הישראלי התעורר. אני אמשיך להילחם כדי שההסתה לא תצליח להפחיד אף אחד מלהילחם על האמת".
 
דואגים לפאפא
האפיפיור פרנציסקוס בכיכר סן פיטר בוותיקן, 29 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Alessandra Tarantino)
האפיפיור פרנציסקוס בכיכר סן פיטר בוותיקן, 29 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Alessandra Tarantino)

בעולם הנוצרי יעקבו היום בדאגה אחרי הדיווחים על מצבו הבריאותי של האפיפיור פרנציסקוס.

האפיפיור, בן 86, אושפז אתמול בבית חולים ברומא אחרי שחש ברע. דווח כי הוא סובל מדלקת בדרכי הנשימה – אך לא מקורונה – וכי הוא צפוי להישאר תחת השגחה רפואית בימים הקרובים.

האפיפיור סובל מדלקת בדרכי הנשימה – אך לא מקורונה – וצפוי להישאר תחת השגחה רפואית בימים הקרובים

אחת מריאותיו של האפיפיור הוסרה בצעירותו והוא סובל מקשיים בריאותיים ניכרים. הוא מתקשה מאוד ללכת ולעתים נעזר בכיסא גלגלים. ביולי 2021 הוא עבר ניתוח מסובך שבו הוסר חלק מהמעי הגס שלו. בראיון לסוכנות הידיעות איי-פי בתחילת השנה האזרחית הוא אמר: "לגילי, זה נורמלי. אני אולי אמות מחר, אבל הכל תחת שליטה. אני בריא".

באותו ראיון, האפיפיור מתח ביקורת על חוקים המפלים להט"בים והגדיר אותם "לא צודקים. אלוהים אוהב את כל הילדים שלו כפי שהם". הוא קרא לבישופים קתולים לקבל את חברי הקהילה הלהט"בית כחברים שווים בקהילותיהם.

מאז שנבחר לתפקידו לפני עשר שנים, האפיפיור פרנציסקוס מגלה יצירתיות ואומץ ציבורי רב, בנושאים רבים השנויים במחלוקת בעולם – כמו היחס לפליטים, הגמשת היחס לגרושים שנישאו מחדש (הוא פרסם על כך מאמר בשם "שמחת האהבה"), והנשק הגרעיני. הוא גם היה האפיפיור הראשון שביקר בחצי האי ערב, והראשון שמינה לתפקיד קרדינל שחור.

 
פאניקה בעמק הסיליקון
אינטליגנציה מלאכותית. אילוסטרציה (צילום: iStock)
אינטליגנציה מלאכותית. אילוסטרציה (צילום: iStock)

אי אפשר לברוח בחודשים האחרונים מהחידושים המסעירים בתחום הבינה המלאכותית, שמציפים את הרשתות החברתיות בטקסטים, איורים וצילומים ברמה בלתי נתפסת ממש שנכתבו, אוירו ועובדו על ידי תוכנות בינה מלאכותית.

כבר עכשיו ברור ש-2023 היא שנה היסטורית בתחום הזה. OpenAI שחררה לעולם את ChatGPT ואת Dall-e2 שהפכו מייד לוויראליים. ענקיות הטכנולגיה – בהן גוגל ומיקרוסופט – פתחו במרוץ חימוש ושפכו מאות מיליוני דולרים על התחום הלוהט, כדי לא להישאר מאחור, לפספס את הדבר הגדול הבא (כלומר הנוכחי) ולהפוך ללא רלוונטיים.

הדהרה חסרת המעצורים הזו מדאיגה מאוד בכירים בתעשייה, שחוששים כי הטכנולוגיה תתקדם בקצב מסחרר בלי רגולציה מתאימה ובלי התאמות חקיקה חיוניות – כפי שקורה תמיד בתקופות של פריצות דרך טכנולוגיות – וכתוצאה מכך, האנושות עלולה להיפגע, כפי שקרה לא פעם בעבר.

אתמול התפרסם מכתב פתוח שעליו חתומים 2,500 בכירים בתעשיית ההייטק ובאקדמיה העולמית – ביניהם אילון מאסק ופרופ' יובל נח הררי – הקורא לכל חברות הטכנולוגיה לעצור את המרוץ הזה לחצי שנה כדי "שלא נאבד שליטה בציביליזציה שלנו".

האם יש לניסיון כזה סיכוי? כנראה שלא. מיקרוסופט, גוגל ו-OpenAI לא יעצרו את הפיתוח ויסתכנו שאחת המתחרות תעקוף אותן. המשקיעים שכבר הזרימו מיליארדי דולרים לתחום, מצפים לתמורה על השקעתם. גם הסינים שוקדים על פיתוחים בתחום.

מאז חורבן הבית, הנבואה ניתנה לשוטים. אבל השנה אפשר להעביר אותה לבינה המלאכותית. שאלתי אתמול את ChatGPT (בעברית!) האם יש לעצומה סיכוי לעצור את הפיתוח. וזו היתה התשובה (בדיוק כפי שנוסחה על ידי התוכנה בעברית, בלי לתקן את שגיאותיה):

"למרות שיש כוח עצום במספרם של החוקרים והמומחים הללו, הסיכוי שלהם לעצור את פיתוח הבינה המלאכותית נראה די נמוך. פיתוח הבינה המלאכותית הוא תחום טכנולוגי מאוד גדול ומגוון עם עשרות אלפי משתמשים ברחבי העולם. ישנם מפתחי מוצרים, חברות טכנולוגיות, גופי תקשורת, ממשלות וארגונים בכל התחומים, שמשקיעים סכומים עצומים של זמן, כסף ומשאבים, בפיתוח ויישום של טכנולוגיות המבוססות על הבינה המלאכותית.

"בנוסף, הטכנולוגיות הללו מציעות יתרונות עסקיים וכלכליים רבים, ומאפשרות למשתמשים לשפר את הפרודוקטיביות, לחסוך זמן ומשאבים, ולהפחית את התקלות והשגיאות.

"לכן נראה כי פיתוח הבינה המלאכותית הוא מגמה טכנולוגית לא רק חזקה אלא גם מתפתחת ונמשכת ולא ייתכן שקבוצה יחידה תצליח לעצור את התפתחותה. כמו כן, ישנם משתמשים רבים שמתחילים להבין את הפוטנציאל של הטכנולוגיה ולהפגין עניין ותמיכה בהמשך".

 
מכה לאינדונזיה
ההכנות באינדונזיה לקראת אירוח המונדיאליטו – גביע העולם בכדורגל לנבחרות צעירות (צילום: AP Photo/Dita Alangkara)
ההכנות באינדונזיה לקראת אירוח המונדיאליטו – גביע העולם בכדורגל לנבחרות צעירות (צילום: AP Photo/Dita Alangkara)

ישראל מככבת כעת, שלא בטובתה, בדרמה שמסעירה את עולם הכדורגל העולמי.

בעוד כחודשיים אמור להיפתח ה"מונדיאליטו", אליפות העולם בכדורגל עד גיל 20. הטורניר היוקרתי היה אמור להיערך באינדונזיה ב-20 במאי.

בקיץ האחרון הבטיחה הנבחרת הצעירה של ישראל – שאותה מאמן אופיר חיים – את השתתפותה בטורניר, כאחת מחמש הנציגות של אירופה, אחרי שסיימה את אליפות אירופה במקום השני, באחד ההישגים המרשימים של הספורט הישראלי בשנים האחרונות.

עלייתה של הנבחרת הישראלית לטורניר באינדונזיה עוררה שלל בעיות דיפלומטיות. נציגי הנבחרת המארחת ונציגי נבחרת עיראק, שאף היא עלתה לטורניר, סירבו להגרלה פתוחה שבה הן עלולות לקבל את ישראל. מושל האי באלי – שבו אמורה היתה להתקיים הגרלת המשחקים – הודיע כי הוא אינו מוכן לארח את נציגי ישראל.

אתמול הודיעה פיפ"א כי לאור ההתפתחויות הללו, אינדונזיה לא תארח את הטורניר. המארחת החדשה צפויה להיקבע בימים הקרובים. בין המועמדות: ארגנטינה, פרו וקטאר, שאירחה לא מזמן את מונדיאל הבוגרים.

אתמול הודיעה פיפ"א כי לאור ההתפתחויות הללו, אינדונזיה לא תארח את הטורניר

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה