אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שני, 6 מרץ 2023
 
מרד הפטישים

טייסת 69 של חיל האוויר מכונה "הפטישים". היא נחשבת לטייסת האסטרטגית והחשובה ביותר של ישראל. זו עם הטייסים הטובים ביותר, עם המטוסים החדישים ביותר, עם היכולות המבצעיות הגבוהות ביותר.

ההודעה של 37 מתוך 40 טייסי המילואים של הטייסת, כי הם לא מתכוונים להגיע לאימון שנקבע להם ביום רביעי, מטלטלת היום את צה"ל ואת המערכת הפוליטית. בראיון שמתפרסם היום עם אחד מטייסי המילואים של הטיייסת הוא מסביר: "אנחנו לא מסרבים פקודה. אנחנו מאותתים שלא נהיה מוכנים לשרת במשטר דיקטטורי".

"אנחנו לא מסרבים פקודה. אנחנו מאותתים שלא נהיה מוכנים לשרת במשטר דיקטטורי"

מפקד חיל האוויר תומר בר (צילום: דובר צה"ל)
מפקד חיל האוויר תומר בר (צילום: דובר צה"ל)

מפקד חיל האוויר, אלוף תומר בר, בעצמו יוצא טייסת הפטישים (ומי שפיקד עליה בתקיפת הכור הגרעיני בסוריה ב-2007), זיהה מראש את המגמה ואת הסכנה, והזדרז לשלוח מכתב לחיילי המילואים של החיל, ולהזהיר את ראש הממשלה נתניהו מפני ההתפתחויות.

אמיר בר שלום, הפרשן הצבאי של זמן ישראל, כותב הבוקר שקו השבר שלאחריו החליטו הטייסים לנקוט עמדה בוויכוח הפוליטי – דבר שלא עשו מעולם – היה הפוגרום בחווארה.

"אירוע חווארה הוא קו אדום מסוכן שנחצה", אמר לזמן ישראל אחד הקצינים שהשתתפו בפגישה עם מפקד חיל האוויר, תת-אלוף במילואים, טייס קרב ולשעבר מפקד אחד הבסיסים הגדולים של חיל האוויר.

"לא שמענו גינוי חד-משמעי מקצה לקצה של לינץ' שנעשה על ידי פורעים יהודים באזרחים פלסטינים. שמענו תמיכה של חלק מחברי הכנסת בפעולות האלה, שמענו גמגום של שרים ושמענו גינוי רפה מצד חלקים גדולים בימין העמוק. כל זה עד האמירה הבוטה של שר האוצר ביום רביעי 'למחוק את חווארה'".

 
שוברים את הכלים
אנשי מילואים מפגינים נגד המהפכה המשפטית, 1 במרץ 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
אנשי מילואים מפגינים נגד המהפכה המשפטית, 1 במרץ 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

מטבע הדברים, החשש מגלישה במדרון המסוכן של סרבנות גורפת בצה"ל, הוא ההתפתחות הדרמטית ביותר עד כה בהתנגדות ההולכת ומתרחבת להפיכה המשפטית שמובילה הקואליציה.

נחום ברנע, בכיר הכותבים ב"ידיעות אחרונות" – שיצא לא פעם בעבר נגד תופעות של סרבנות בצה"ל – כותב הבוקר בעמוד הראשון של העיתון:

"סרבנות קשה לי. היא קשה גם אם מדובר במתנדבים. אבל משמעות ההפיכה המשטרית, קצב החקיקה שלה והסירוב המוחלט להקשיב למתנגדים, הם מהלכים שלא היו כדוגמתם ב-75 שנות המדינה. השבר מתחיל משם".

לצד המאמר של ברנע מצביע עינב שיף על נקודה מרכזית נוספת, שכדאי לשים לב אליה: הקשר בין חיילי המילואים שמשתמשים עכשיו במעמדם כדי ללחוץ על הממשלה (טייסי חיל האוויר, חיילים ב-8200 וביחידות הסייבר הסודיות) לבין האזרחים שמובילים ומממנים את המחאה (אנשי ההייטק), וחוזר לדו"ח מבקר המדינה שפורסם בשבוע שעבר והראה, כי רק 16.5 אחוז מהמשרתים ביחידות המתקדמות של צה"ל מגיעים מהפריפריה.

"ההשלכות הן לא רק הדרה של דור שלם ממוקדי הכוח החדשים", כותב שיף, "אלא הנצחתו של 'צבא העם' כארגון שמורכב ממעמדות נפרדים ולא שווים. אלה שהשירות שלהם פחות מסוכן והרבה יותר מתגמל כלכלית בהמשך חייהם, ואלה שמסתכנים פיזית, נשחקים נפשית ואחר כך נדרשים לקושש עתיד כלכלי".

"ההשלכות הן לא רק הדרה של דור שלם ממוקדי הכוח החדשים, אלא הנצחתו של 'צבא העם' כארגון שמורכב ממעמדות נפרדים ולא שווים"

והוא מסכם: "כמו הרבה דברים, גם היכולת לשבור את הכלים זאת פריבילגיה. אבל במקרה ש'צבא העם' ייאלץ לבחור, טיפשי לשלול את האפשרות שהכלים יישברו רק בצד אחד".

 
ריקליימינג לכותל
הכותל המערבי (צילום: דן פרי)
הכותל המערבי (צילום: דן פרי)

ארגוני המחאה נגד ההפיכה המשטרית מתכוונים להגיע היום ב-15:00 לתפילה המונית ברחבת הכותל המערבי. בהודעה שהועברה הלילה בקבוצות המחאה השונות נכתב, בין היתר:

"החילונים, הליברלים, הפריבילגים, הלהט"בים, המזוכיסטים, הבוגדים והאנרכיסטים מצטרפים לתפילה המונית בכותל. ואם קשה לכם לעכל – תחשבו אוזן המן. זה בסוף יירד לכם בגרון. כי לא תחליטו אם יש לנו מקום או אין ליד הקיר הזה או ליד קיר אחר, ואם בכלל. מגילת העצמאות ומגילת אסתר שתיהן שלנו".

במודעה שפורסמה ועליה סמלי כל ארגוני המחאה הגדולים נכתב:

"אלו ימים קשים לישראל. הקרע בעם מאיים עלינו מבפנים יותר מכל אויב חיצוני. חייבים להגיע להסכמות כדי לעצור את הקרע. בואו נענה לקריאתה של אסתר: 'לך כנוס את כל היהודים'".

 
בלומברג מזהיר
מייקל בלומברג (צילום: John Locher, AP)
מייקל בלומברג (צילום: John Locher, AP)

המהפכה המשטרית המתגלגלת במהירות בישראל ממשיכה לעורר תגובות שלא ראינו כמוהן בעולם.

אתמול פירסם מייקל בלומברג, המיליארדר היהודי שהיה בעבר ראש עיריית ניו יורק וידוע כתומך מובהק של ישראל בארצות הברית, מאמר ב"ניו יורק טיימס" שבו כתב, בין היתר:

"ביותר מעשרים שנות חיים ציבוריים תמכתי בעקביות בישראל ובאזרחיה. מעולם לא התערבתי בפוליטיקה המקומית. ואולם אהבתי לישראל מובילה אותי עתה לדבר נגד נסיונה של הממשלה לבטל, הלכה למעשה, את עצמאות מערכת המשפט.

"ממשלת נתניהו מזמנת אסון, מסכנת את הבריתות של ישראל, את ביטחונה, את הכלכלה ואת עצם הדמוקרטיה שעל יסודותיה הוקמה המדינה… ביטחון ישראל מבוסס בחלקו על יחסים עם ארה"ב, ואם ישראל תשנה את מודל הממשלה שלה, היא מסתכנת בהחלשתם".

 
בחמוט קורסת
יאנה, האחות בבית החולים בבחמוט, בסרטו של איתי אנגל ב"עובדה" (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)
יאנה, האחות בבית החולים בבחמוט, בסרטו של איתי אנגל ב"עובדה" (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)

העיר האוקראינית בחמוט, אחד הסמלים הגדולים לעמידה ולגבורה מול הצבא הרוסי, קרובה ליפול סופית לידיים של פוטין. רוב העיר נהרסה כליל והכוחות האוקראינים שעוד מתבצרים בה נמצאים במצב קשה.

איתי אנגל, עיתונאי "עובדה", שפרסם בשבועיים האחרונים סרט טלוויזיה נרחב בשני חלקים שהתמקד בנעשה בבחמוט, כתב אתמול כי יאנה, האחות האוקראינית שהיתה אחת מגיבורות סרטו, שהצליחה לשדר אופטימיות למרות הנסיבות הבלתי אפשריות, נהרגה השבוע בהפגזה.

יאנה, האחות האוקראינית שהיתה אחת מגיבורות סרטו של איתי אנגל, נהרגה השבוע בהפגזה

"הלב נשבר לרסיסים", כותב אנגל בטור שפרסם באתר N12, "כשפגשנו אותה היא היתה כמו אור. במקום המטורף הזה, שבממוצע מגיעים אליו 130 פצועים ביום, וכל יום מסתיים בכמה עשרות הרוגים ששוכבים מכוסים על אלונקות – היא עבדה בלי הפסקה, אבל גם בלי להפסיק לחייך".

 
הפועל עולה באש
אוהדי הפועל תל אביב חוגגים באצטדיון טדי את הניצחון על בית"ר ירושלים, 5 במרץ 2023 (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)
אוהדי הפועל תל אביב חוגגים באצטדיון טדי את הניצחון על בית"ר ירושלים, 5 במרץ 2023 (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)

הפועל תל אביב ניצחה אתמול את בית"ר ירושלים 3:1 באצטדיון טדי בירושלים. אחרי המשחק אמר חיים סליבס, מאמן הפועל, שהוא בכלל לא בטוח שהמשחק הזה היה צריך להתקיים, וכי נוח לו להגיד את הדברים דווקא אחרי ניצחון.

סילבס התייחס לשריפת מתקן האימונים של הפועל, מתחם חודורוב, הסמוך לבית החולים וולפסון בחולון. חוקרי כיבוי האש והמשטרה מעריכים כי המתחם הוצת בזדון. ההרס במתחם, שעלה באש אתמול לפנות בוקר – עצום. המשרדים נשרפו כליל וכך גם חדרי הכושר, מחסני הציוד, הכדורים והבגדים. הנזקים במקום נאמדים במיליוני שקלים.

בסרטון שהופץ אתמול ברשתות החברתיות נראים צילומים מהשריפה כשעליהם מוטבע סמל בית"ר ירושלים. באזור המתחם השרוף רוססו כתובות LF (ראשי התיבות של אירגון האוהדים "לה פמיליה") ו-BJ (ראשי התיבות של בית"ר ירושלים).

בסרטון נרמז כי מדובר בנקמה על אירוע שבו שלושה אוהדי הפועל תל אביב גרמו לשריפה במתחם בית וגן של בית"ר ירושלים בדיוק לפני 12 שנה (ב-5 במרץ 2011) יומיים לפני משחק מכריע בין שני המועדונים. הנזק בשריפה ההיא היה קטן בהרבה – והוערך ב-150 אלף שקלים. השלושה הורשעו בעסקת טיעון, שבמסגרתה אחד מהם נדון לשנת מאסר בפועל והשניים האחרים לעבודות שירות.

בסרטון נרמז כי מדובר בנקמה על אירוע שבו שלושה אוהדי הפועל תל אביב גרמו לשריפה במתחם של בית"ר בדיוק לפני 12 שנה

אחרי הניצחון עלה בחשבון הטוויטר של הפועל תל אביב הציוץ המתריס:

"הודעה רשמית: בעקבות הנזק שנגרם למתחם חודורוב, הנהלת המועדון החליטה להעביר את אימוני הקבוצה לאצטדיון טדי. שנרגיש בנוח, כמו תמיד".

 
גם אנגליה אדומה
לוח התוצאות באצטדיון אנפילד בסיום המשחק בין ליברפול ומנצ'סטר יונייטד, 5 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Jon Super)
לוח התוצאות באצטדיון אנפילד בסיום המשחק בין ליברפול ומנצ'סטר יונייטד, 5 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Jon Super)

סר אלכס פרגוסון, המנג'ר האגדי של מנצ'סטר יונייטד, נשאל ב-1996 מה תגובתו על ההפסד של קבוצתו 5:0 לניוקסל, ותרם ללקסיקון הכדורגל העולמי את משפט המחץ: "זה עוד יום בהיסטוריה הארוכה של מנצ'סטר יונייטד".

אתמול ישב פרגוסון בפנים מכורכמות ביציע המכובדים של אצטדיון אנפילד בליברפול וצפה בקבוצתו האהובה מובסת ללא תנאי 7:0. התבוסה הזו זהה לתבוסה הגדולה ביותר בהיסטוריה הארוכה של מנצ'סטר יונייטד (7:0 מול וולבס, ב-1931). זה גם הניצחון הגדול ביותר של ליברפול על יריבתה המושבעת. הניצחון הגדול הקודם (7:1) נקבע אי אז במאה ה-19, ב-1895.

זה הניצחון הגדול ביותר של ליברפול על יריבתה המושבעת. הניצחון הגדול הקודם (7:1) נקבע אי אז במאה ה-19, ב-1895

מוחמד סלאח, שהבקיע צמד במשחק (לצד צמדים של דרווין נונייז, קודי גאקפו ושער של רוברט פירמינו) עקף את רובי פאולר והפך אתמול לכובש השערים המצטיין של ליברפול בעידן הפרמייר ליג (עם 129 שערי ליגה).

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה