אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 19 מרץ 2023
 
אלימות ברחובות

זה היה צפוי. לכולם היה ברור שזו רק שאלה של זמן. ואמש, בשבת ה-11 ברציפות של הפגנות מחאה בכל הארץ נגד ההפיכה המשטרית – האלימות התפרצה.

בהרצליה רכב פגע במפגין ופצע אותו קל. גם בנס ציונה דווח על ניסיון דריסה, כאשר נהג האיץ לעבר קבוצת מפגינים במטרה להפחידם ולהבריחם, וכמעט פגע בשני ילדים.

באור עקיבא נזרקו ביצים על מפגינים והמשטרה חילצה בני זוג שהותקפו בחניון. בגבעתיים עצרה המשטרה רוכב אופנוע שדהר בכוונה אל תוך קבוצת מפגינים.

פעילי ימין עם דגלי הליכוד ושלטי "שמאלנים בוגדים" פורצים להפגנה בתל אביב, 18 במרץ 2023 (צילום: גילי יערי/פלאש90)
פעילי ימין עם דגלי הליכוד ושלטי "שמאלנים בוגדים" פורצים להפגנה בתל אביב, 18 במרץ 2023 (צילום: גילי יערי/פלאש90)

עימותים אלימים היו גם בתל אביב, בין פעילי ימין שהניפו שלטי "שמאלנים בוגדים" ו"כהנא חי", לבין מפגינים בצומת הרחובות השלום-יגאל אלון. מוקדם יותר הותקפו מפגינים שהגיעו למחות במושב כפר אוריה, שם נפשו השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר ומשפחתו.

על פי ההערכות, השתתפו יותר מ-250 אלף איש באירועי מחאה רבים שנערכו אתמול בכל רחבי הארץ. בין היתר, נערכה אתמול בפעם הראשונה הפגנה ביישוב הבדואי חורא בנגב, בהשתתפות עשרות מפגינים ערבים ויהודים.

אתמול נערכה בפעם הראשונה הפגנה גם ביישוב הבדואי חורא בנגב, בהשתתפות עשרות מפגינים ערבים ויהודים

בהפגנה המרכזית בתל אביב השתתפו כ-160 אלף מפגינים. הם הקשיבו, בין היתר, לנאום של העיתונאי גיא רולניק, מייסד "דה מרקר". ההפגנה הסתיימה בשירת התקווה בהובלת הילדה אליענה חיוט, בת 13, שנאסר עליה לשיר השבוע כדי לא לפגוע ברגשות החרדים. "אצלנו בהפגנות לא יאסרו על ילדות לשיר", אמרה שקמה שוורצמן-ברסלר, שהנחתה את העצרת.

 
הסרבנות מעלה הילוך
הרמטכ
הרמטכ"ל רא"ל הרצי לוי במפגש עם מפקדי מילואים, 8 במרץ 2023 (צילום: דובר צה"ל)

כ-650 מאנשים המילואים של מערך המבצעים המיוחדים של צה"ל ויחידות הסייבר ההתקפי באגף המודיעין, הודיעו כי החל מהיום הם לא יגיעו לשירות מילואים, עד שלא יוסר איום ההפיכה המשטרית.

"כבר לא מדובר באיום תיאורטי שלא להתנדב לשירות מילואים בעתיד, אם תעבור חקיקת ההפיכה המשטרית", כותב הבוקר עמוס הראל ב"הארץ", "אלא בצעד מעשי: מעבר לסרבנות פעילה".

הראל מרחיב ומספר שבמטכ"ל ישנה "חרדה של ממש" מההתפתחויות ומרעידות המשנה שהן עלולות לחולל במערכי מילואים אחרים ואולי אפילו בקרב קצינים וחיילים בשירות חובה וקבע.

במטכ"ל ישנה "חרדה של ממש" מההתפתחויות שעלולות לקרות במערכי מילואים אחרים ואולי אפילו משרתי הסדיר

לאלה מצטרפים ראיונות ביקורתיים ומהדהדים שנתן ל"ידיעות אחרונות" מי שהיה עד לאחרונה ראש הוועדה לאנרגיה אטומית, תת אלוף (במיל') זאב שניר והראיון ל"עובדה" של ראש שב"כ לשעבר, נדב ארגמן.

כל זה קורה כשנראה שחזבאללה בוחן אסטרטגיות פעולה חדשות לאתגר את ישראל, איראן מתקרבת במהירות לסף הגרעיני שמפניו הזהיר בנימין נתניהו לאורך כל שנותיו כראש ממשלה, ובמערכת הביטחון נערכים לקראת תחילת רמדאן השבוע, שצפוי להיות מתוח במיוחד.

 
מכתב גלוי לנתניהו
זאב שניר, לשעבר ראש הסוכנות הישראלית לאנרגיה אטומית (צילום: Dean Calma / IAEA)
זאב שניר, לשעבר ראש הסוכנות הישראלית לאנרגיה אטומית (צילום: Dean Calma / IAEA)

אחרי הראיון לנדב איל שפורסם בגיליון שישי של "ידיעות אחרונות", מפרסם הבוקר תא"ל (מיל.) זאב שניר – לשעבר יו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית – מכתב גלוי לראש הממשלה נתניהו.

"אדוני ראש הממשלה", כותב שניר, "לא מזמן פרשתי לגמלאות אחרי שירות של 49 שנים במערכות הביטחון של מדינת ישראל, בחיל האוויר, במשרד הביטחון וכראש הוועדה לאנרגיה אטומית (תפקיד שאליו מוניתי בהחלטה שלך).

"האיראנים והאויבים מסתכלים בתימהון על מה שקורה כאן. אין להם כל צורך בנשק גרעיני כדי להשמיד אותנו – כל מה שהם צריכים לעשות זה להמתין ולראות איך אנחנו פוגעים בעצמנו.

"האיראנים והאויבים מסתכלים בתימהון על מה שקורה כאן. אין להם כל צורך בנשק גרעיני כדי להשמיד אותנו"

"אני כותב מתוך תחושת כאב, מחנק ואף ייאוש, כפטריוט ישראלי, כציוני, כאזרח נאמן. אני נולדתי כאן ואמות כאן כאזרח ישראלי. אין לי ולעולם לא יהיה לי דרכון זר. אם לא יהיה שינוי – אני כלל לא בטוח בכך בקשר לילדים שלי, ובוודאי לא בקשר לנכדים שלי".

שניר מציין עוד במכתבו: "ברור לי שבעצם כתיבת מסמך זה הפכתי אוטומטית ל'אויב העם' ול'שמאל'. אני לא".

מעט על מה שצפוי לו הוא יכול היה לשמוע בתוכנית הרדיו של יאיר נתניהו בתחנת "גלי ישראל" ביום שישי. נתניהו ג'וניור הסביר למאזיניו כי המפגינים נגד ההפיכה המשטרית הם בני דמותם של פלוגות הסער הנאציות. הוא גם טען כי המפגינים ניסו לשרוף את הכנסת כפי שבגרמניה שרפו את הרייכסטאג ב-1933.

 
יוסי שלי מסתבך
מנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי, 15 בינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
מנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי, 15 בינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

מיכאל האוזר טוב מפרסם הבוקר ב"הארץ" עדות של אישה ברזילאית הטוענת שמנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי ניצל את תפקידו הקודם כשגריר ישראל בברזיל, וניסה להוציא ממנה טובות הנאה מיניות, בתמורה לסיוע בקבלת ויזה לישראל.

האישה הכירה גבר ישראלי וביקשה לטוס לישראל כדי לפגוש אותו. למעשה, היא כלל לא נזקקה לאשרת כניסה, אלא שהיא לא ידעה את זה.

האישה פנתה לשגרירות ישראל דרך חשבון האינסטגרם הרשמי של השגרירות, ולהפתעתה מי שענה לה היה השגריר עצמו. הוא ביקש ממנה לקיים איתו שיחת וידיאו ו"כשהדלקתי את המצלמה ראיתי שהוא שוכב במיטה, מזיע. הוא אמר שחזר מהליכה. זה היה מאוד לא הולם".

"כשהדלקתי את המצלמה ראיתי שהוא שוכב במיטה, מזיע. הוא אמר שחזר מהליכה. זה היה מאוד לא הולם"

מכאן העניינים הידרדרו, כשלטענתה שלי הזמין אותה לצאת איתו לארוחת ערב. "הרגשתי לחוצה ומוטרדת".

מלבד התכתבויות בווטסאפ ובאינסטגרם עם שלי, גירסתה של האישה מגובה בעדות של מכר שלה, לו סיפרה בזמן אמת על המגעים עם שגריר ישראל. לאחר אחד המפגשים עם שלי כתבה האישה למכר שלה: "הוא העביר את היד על החזה שלי ואמר 'את רואה איך אני רוטב'… הוא התעקש לדבר על דברים שלא בגללם פניתי".

יוסי שלי מסר ל"הארץ" בתגובה: "אני לא מופתע מהניסיון של 'הארץ' לפגוע בי כדי לפגוע בראש הממשלה. ברור לכולם שאם לא הייתי מתגייס לשירות הציבורי, אף אחד לא היה מפרסם נגדי שקרים".

 
נסיונות הרגעה בשארם
מפגינים פלסטינים שורפים צמיגים בגבול עזה, 22 בפברואר 2022 (צילום: Attia Muhammed/Flash90)
מפגינים פלסטינים שורפים צמיגים בגבול עזה, 22 בפברואר 2022 (צילום: Attia Muhammed/Flash90)

אתמול נורתה רקטה מעזה שנפלה בשטח פתוח בישראל. הופעלה התראת צבע אדום, אבל מערכת כיפת ברזל לא הופעלה.

במערכת הביטחון צופים הסלמה מהירה בתקריות הביטחוניות מול הפלסטינים בעזה ובגדה, ומול ערביי ישראל בערים המעורבות, עם תחילת חודש רמדאן השבוע – ועל רקע המחלוקות והמריבות הפנימיות בישראל, ובעיקר הפוגרום בחווארה והתגובות עליו במערכת הפוליטית.

במערכת הביטחון צופים הסלמה מהירה עם תחילת חודש רמדאן השבוע

כדי לנסות ולצנן את הרוחות, תתכנס היום בשארם א-שייח' פיסגה ביטחונית בחסות אמריקאית, בהשתתפות נציגים ממצרים, הרשות הפלסטינית וישראל, שתיוצג על ידי ראש המטה לביטחון לאומי צחי הנגבי וראש שב"כ רונן בר.

בג'יהאד האיסלמי הזדרזו להודיע כי הפיסגה הזו היא לא יותר מ"ניסיון אמריקאי לשים קץ לבידוד של ממשלת נתניהו, ומתן גלגל הצלה לממשלת הימין הפלילי בתל אביב".

מזכ"ל התנועה זיאד נחאלה נפגש בסוף השבוע לשיחות תיאום עם מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה

 
מנהיגים בליגה אחרת
מודעת בחירות על מטה הליכוד בתל אביב, ספטמבר 2019 (צילום: מרים אלסטר/פלאשש90)
מודעת בחירות על מטה הליכוד בתל אביב, ספטמבר 2019 (צילום: מרים אלסטר/פלאשש90)

אם ראש הממשלה בנימין נתניהו מחפש נחמה, הוא יכול לשאוב אותה מכך שחבריו הטובים ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ – שכיכבו לצידו במודעות התעמולה "נתניהו – ליגה אחרת" – מסובכים אפילו יותר ממנו.

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג הוציא ביום שישי צו מעצר מנהלי נגד נשיא רוסיה פוטין בגין "מערבותו לכאורה בחטיפת ילדים באוקראינה". הקרמלין הודיע – בניסוח מעט יותר מנומס ודיפלומטי – שהוא לא סופר את בית הדין בהאג ושלצו הזה "אין משמעות".

הקרמלין הודיע – בניסוח מעט יותר מנומס ודיפלומטי – שהוא לא סופר את בית הדין בהאג ושלצו הזה "אין משמעות"

הצו תקף, לכאורה, ב-123 מדינות שחברות בבית הדין הבינלאומי (ישראל, ארה"ב, רוסיה ואוקראינה לא נמנות עליהן). לכן, לכאורה-לכאורה, אם פוטין יגיע אל אחת מהן, הוא צפוי להיעצר מיידית ולהיות מוסגר להאג. קשה להאמין שתרחיש קיצוני כזה יקרה, אבל ברור שפוטין יצטרך לחשוב פעמיים לפני שייצא מרוסיה.

גם נשיא ארה"ב לשעבר בצרות. לפי אינדיקציות שונות, מתכוון התובע המחוזי של ניו יורק, אלווין בראג, להגיש ביום שלישי כתב אישום נגד טראמפ על כך שהשתמש בכספי קמפיין הבחירות שלו, כדי למנוע מכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס להעיד נגדו.

פועלים תולים כרזת בחירות של הליכוד, המראה את בנימין נתניהו ודונלד טראמפ, בירושלים, ב-4 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
פועלים תולים כרזת בחירות של הליכוד, המראה את בנימין נתניהו ודונלד טראמפ, בירושלים, ב-4 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

טראמפ כבר הזדרז להקדים ציוץ למכה, והודיע לתומכיו כי הוא צפוי להיעצר ביום שלישי (לא ברור אם זה נכון) וקרא להם לצאת ולהפגין למענו. ישנה אפשרות שטראמפ יישלח לכלא, אם יורשע בפרשה.

טראמפ כבר הזדרז להקדים ציוץ למכה, והודיע לתומכיו כי הוא צפוי להיעצר ביום שלישי וקרא להם לצאת ולהפגין למענו

פוטין, טראמפ ונתניהו הם לא ראשי המדינות היחידים שמסובכים כרגע עד צוואר.

בפקיסטן היו בסוף השבוע מהומות ענק שמנעו את הכנסתו של ראש הממשלה לשעבר אימראן חאן, לבית משפט, במסגרת הליך פלילי נגדו, על רקע שורה של אישומים בשחיתות.

חאן, שהיה ראש ממשלת פקיסטן בין השנים 2018-2022, מואשם – בין היתר – בגניבת מתנות. הוא טוען שמדובר במשפט פוליטי שנתפר על ידי הדיפ סטייט בפקיסטן, כדי למנוע ממנו לרוץ לכהונה נוספת.

 
משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה