אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 26 מרץ 2023
 
סכנה ברורה ומיידית

לא ברור מה בדיוק השתנה ביומיים שבין יום חמישי למוצאי שבת. את הנאום לאומה שנשא אתמול בערב שר הביטחון יואב גלנט הוא התכוון לשאת כבר ביום חמישי בערב. המסר היה אותו מסר: בליץ החקיקה שמשנה את פני המשטר בישראל, מסכן את הביטחון הלאומי וחייבים לעצור אותו.

ביום חמישי הצליח ראש הממשלה נתניהו לסכל את כוונתו של שר הביטחון. הוא הזעיק אותו ללשכתו, אמר לו מה שאמר, וגלנט ביטל את מסיבת העיתונאים שהתכוון לכנס ופינה את השטח לנתניהו – שהכריז שהוא "נכנס לאירוע" ומייד אחר כך המריא ללונדון.

שר הביטחון יואב גלנט נואם בקריה בתל אביב, 25 במרץ 2023
שר הביטחון יואב גלנט נואם בקריה בתל אביב, 25 במרץ 2023

אתמול, במקביל לגל המחאה הענק ששוב שטף את רחובות ישראל, וכשראש הממשלה עדיין בלונדון – ואולי גם כשהוא יודע שהוא צפוי להנות מתמיכת בכירים נוספים בליכוד, השר אבי דיכטר וחברי הכנסת יולי אדלשטיין ודוד ביטן, שכבר מכונים, כצפוי, "המורדים" – גלנט אמר, בין היתר:

"כשר הביטחון של מדינת ישראל אני אומר בצורה הברורה ביותר, השסע ההולך ונפער בחברה חודר לצה"ל ולגופי הביטחון. זו סכנה ברורה, מיידית ומוחשית לביטחון המדינה. לדבר הזה לא אתן את ידי.

"מכל עבר עולות תחושות של כעס, כאב ואכזבה בעוצמה שבה לא נתקלתי מעולם. אני רואה כיצד מקור עוצמתנו הולך ונשחק. בטחונה של מדינת ישראל הוא משימת חיי. לאורך חיי הבוגרים אני עוסק בו יומם וליל. בשליחות מדינת ישראל במדי צה"ל סיכנתי את חיי עשרות פעמים, וגם עתה, למען מדינת ישראל, אני מוכן להסתכן ולשלם מחיר".

גלנט, מעריכים כל הפרשנים הפוליטיים הבוקר, צפוי לשלם מחיר פוליטי על החלטתו. השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר כבר קרא לפיטוריו המיידיים ויו"ר הקואליציה אופיר כץ הצהיר בראיון לערוץ 14 "מי שלא יצביע בעד הרפורמה השבוע סיים את דרכו בליכוד".

 
מה יעשה נתניהו?
ראש הממשלה בנימין נתניהו צועד לבדו לעבר דאונינג 10 בלונדון, 24 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Alberto Pezzali)
ראש הממשלה בנימין נתניהו צועד לבדו לעבר דאונינג 10 בלונדון, 24 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Alberto Pezzali)

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת לפנות בוקר מהביקור הקצר והמשפיל בלונדון, והעיניים נשואות אליו, לראות איך הוא מתכוון "להיכנס לאירוע" שהולך ומסתבך.

"התרגיל שעשה גלנט לנתניהו היה נקמה חמה על ההשפלה שהנחיל לו", כותב הבוקר יוסי ורטר ב"הארץ", "גם אם נתניהו יתעקש להביא את החוק שהוא ליבת ההפיכה המשטרית (שינוי חוק יסוד השפיטה, שיאפשר לקואליציה להשתלט על הוועדה למינוי שופטים) הדבר יירשם כפארסה פוליטית. זאת, כמובן, בנוסף לנזקים האדירים לביטחון המדינה ולמעמדה בעולם – החשובים פחות בעיניו".

נחום ברנע מעריך ב"ידיעות אחרונות":

"המרד יצא לדרך – החזית האחידה שהציגה הקואליציה נופצה. זה קורה לא בגלל תפנית אידיאולוגית אלא בגלל ההיקף חסר התקדים של המחאה וההשפעה של העימות הפנימי על הביטחון, הכלכלה והחברה".

נתניהו, שעדיין שהה בלונדון בזמן הנאום של גלנט, בחר שלא להגיב. מייד עם שובו לארץ הבוקר הוא החל במסע הלחצים על המורדים בליכוד, כדי לוודא שלקואליציה יהיו 61 קולות הנחוצים להעביר את שינויי החקיקה בקריאה שנייה ושלישית.

הדרמה הפוליטית בבית אולי תעזור לנתניהו לשכוח את ההשפלות המביכות שעבר בנסיעתו החפוזה ללונדון.

הדרמה הפוליטית בבית אולי תעזור לנתניהו לשכוח את ההשפלות המביכות שעבר בנסיעתו החפוזה ללונדון

מהתיעוד של צעידת הבושה שלו, לבדו, בלי שטיח אדום ובלי מלווים, אל דאונינג 10, כשברקע המפגינים צועקים לו "בושה! בושה!"; דרך ההפגנות הרבות מסביב למלון סבוי.

מהסיקור הביקורתי בתקשורת הבינלאומית ואווירת "לונדון לא חיכתה לו" בתקשורת הישראלית; ועד ארוחת השרצים במסעדת היוקרה בשבת שזוכה הבוקר לסיקור ביקורתי באתרים החרדיים.

רחוק מאוד מימי האיש שלפחות בעיני עצמו ובעיני בני משפחתו היה "ליגה אחרת" במגעים עם העולם.

 
שבוע השיתוק מתחיל
מפגינים מוחים נגד המהפכה המשפטית בתל אביב, 25 במרץ 2023 (צילום: אור אדר)
מפגינים מוחים נגד המהפכה המשפטית בתל אביב, 25 במרץ 2023 (צילום: אור אדר)

מארגני המחאה נגד ההפיכה המשטרית הכריזו על השבוע שמתחיל היום כעל "שבוע השיתוק הלאומי" – כל הדרך אל ההצבעה הצפויה על החוק לשינוי הוועדה לבחירת שופטים.

אתמול הגיעו הפגנות המחאה בשבת ה-12 לשיא: כחצי מיליון מפגינים יצאו אתמול לרחובות בכל הארץ – מחציתם הפגינו בעצרת המרכזית בתל אביב. 32 מתוכם נעצרו, אחרי שמאות מפגינים חסמו את נתיבי איילון למשך יותר משעתיים, הבעירו אבוקות, הדליקו מדורה וחסמו את הכביש גם באמצעות סלעים ועמוד חשמל. עימותים אלימים התפתחו גם בין המפגינים לבין קבוצות מפגינים התומכים בממשלה.

גיבור הערב, בעיני המפגינים, היה מפקד מחוז תל אביב, ניצב עמי אשד, שהשר הממונה עליו מתכוון להדיח, אשר אמר אתמול לפקודיו: "המפגינים לא נגדנו, תפקידנו לשמור עליהם גם ממוחים שרוצים לפגוע בהם".

ניצב עמי אשד: "המפגינים לא נגדנו, תפקידנו לשמור עליהם גם ממוחים שרוצים לפגוע בהם"

עימותים אלימים כאלה היו אתמול בעיקר באור עקיבא, לשם הגיעו כ-5,000 מפגינים שנתקלו בכ-600 תומכי נתניהו שניסו לתקוף אותם, בין היתר עם חזיזים. עשרה מפגינים נעצרו על הפרת הסדר הציבורי.

בבית שאן התקיימה ההפגנה הראשונה נגד ההפיכה המשטרית, והמשטרה נאלצה לחלץ מפגינים מהמון ביביסטי זועם שקיבל את פני המוחים באלימות יוצאת דופן.

גם בחיפה הפגינו אתמול רבבות. בירושלים הפגינו אלפים מול בית הנשיא ומשם צעדו לכיכר פריז לעצרת המרכזית בעיר. אבינדב בגין, נכדו של ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין, נאם בעצרת ואמר:

"נתניהו פתח בהתקפה חזיתית נגד הדמוקרטיה. ראש ממשלה מכהן משסה ברשויות החוק. הליכוד החדש מעלים ומרחיק את הגותו של מנחם בגין".

 
העיניים על הר הבית
תפילות יום שישי הראשון של רמדאן במסגד אל אקצא בירושלים, 24 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Mahmoud Illean)
תפילות יום שישי הראשון של רמדאן במסגד אל אקצא בירושלים, 24 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Mahmoud Illean)

כוחות הביטחון והמשטרה לא עסוקים רק באבטחת המפגינים ובהפרדה בין מתנגדי ההפיכה המשטרית ותומכיה. נכנסנו לחודש רמדאן – והמתיחות הביטחונית גבוהה מתמיד.

כוחות משטרה נכנסו הלילה למסגד אל אקצא בירושלים ופינו מאות מתפללים שנשארו במקום לאחר סיום התפילות, בניגוד לסיכום מוקדם עם אנשי הוואקף. הפינוי הסתיים ללא אירועים חריגים, אבל כבר מסעיר את הרשתות החברתיות הערביות בישראל ובשטחים.

בחווארה היה אתמול פיגוע שלישי בתוך חודש. שני לוחמי צה"ל נפצעו קשה ובינוני מירי מרכב חולף. כוחות גדולים של צה"ל הוקפצו למקום ופתחו במרדף אחרי המחבל שנמלט.

בחווארה היה אתמול פיגוע שלישי בתוך חודש, ושני לוחמי צה"ל נפצעו קשה ובינוני

קשה להעריך איך יתפתחו האירועים האלה, כשהממשלה שקועה מצד אחד בדרמה הפוליטית שמסעירה את הרחוב הישראלי, ומצד שני מובלת על ידי הכוחות הקיצוניים ביותר שישבו אי פעם בממשלת ישראל.

השר איתמר בן-גביר כבר דרש אתמול לכנס את הקבינט ו"לעשות סדר" בחווארה, ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' הודיע ש"חייבים לפעול ולנקוט בצעדים משמעותיים, ואנחנו נעמוד על כך".

 
העולם כמרקחה
הפגנות בצרפת נגד הכוונה להעלות את גיל הפנסיה, 21 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Jeremias Gonzalez)
הפגנות בצרפת נגד הכוונה להעלות את גיל הפנסיה, 21 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Jeremias Gonzalez)

בדיחה ישנה שהסתובבה פעם במערכות העיתונים, סיפרה על עורך חדשות שלא הצליח להחליט מה תהיה הכותרת בבוקר שאחרי שורה של אירועים דרמטיים רבים בעולם, ובחר לבסוף בכותרת "העולם כמרקחה (פרטים בעמוד 4)".

זו כותרת הולמת גם הבוקר. 

  • סוריה: ארה"ב תקפה בסוף השבוע בסוריה והרגה לפחות 11 בני אדם, בתגובה לתקיפה באמצעות רחפן של בסיס אמריקאי.
  • גרמניה: באירופה עוקבים בדאגה אחרי קריסת המניה של "דויטשה בנק", שנפלה בסוף השבוע ב-17 אחוזים. החשש לקראת חידוש המסחר מחר הוא מפני "רגע ליהמן ברדרס".
  • צרפת: הרחובות בערים רבות בוערים עם ערמות אשפה בכל פינה, חלונות ראווה מנופצים, ועימותים אלימים רבים בין השוטרים למפגינים הרבים שמוחים נגד העלאת גיל הפנסה, בגל המחאה הגדול ביותר שנראה בצרפת בעשורים האחרונים.
  • ארה"ב: לפחות 23 נהרגו ועשרות נפצעו בשורה של סופות טורנדו במיסיסיפי, המדינה הענייה ביותר בארה"ב, שסובלת מתשתיות רעועות. מרכז ההרס היה בעיירה רולינג פורק, שראש העיר שלה הכריז: "העיר שלי נעלמה".
  • בלארוס: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכריז שעד 1 ביולי השנה תושלם בניית מתקן לאיכסון גרעין טקטי בבלארוס. מאז שפרצה המלחמה באוקראינה ב-24 בפברואר בשנה שעברה הולכת ומחריפה הרטוריקה המאיימת מצד פוטין הנוגע לשימוש אפשרי בנשק גרעיני.
 
הנבחרת מאכזבת, כרגיל
נבחרת ישראל בכדורגל בבלומפילד לפני המשחק מול קוסובו, 25 במרץ 2023 (צילום: ההתאחדות לכדורגל בישראל)
נבחרת ישראל בכדורגל בבלומפילד לפני המשחק מול קוסובו, 25 במרץ 2023 (צילום: ההתאחדות לכדורגל בישראל)

נבחרת ישראל בכדורגל פתחה אתמול את קמפיין מוקדמות היורו, וכמו תמיד – הצליחה לאכזב.

זה כבר טקס קבוע. ההערכות המקדימות הן שהפעם ההגרלה קלה, ושהעלייה לטורניר הבינלאומי נראית בהישג יד. האוהדים נוהרים לאצטדיון (בלומפילד היה מלא אתמול לגמרי. 30 אלף צופים). משחק הפתיחה אמור להיות, על הנייר, קל למדי.

ואז הכל מסתבך. כמו תמיד.

אתמול זה נגמר ב-1:1 ביתי עם קוסובו, במשחק שישראל היתה חייבת לנצח, כדי להתחיל קמפיין אופטימי.

זה התחיל עם שער עצמי של אלי דסה בדקה 36. דור פרץ השווה בתחילת המחצית השנייה, אחרי בישול נפלא של מנור סולומון. רק במזל זה לא נגמר בהפסד ביתי צורב, כשנבחרת קוסובו החמיצה בדקה האחרונה ממצב שאמור היה להסתיים בשער קל.

רק במזל זה לא נגמר בהפסד ביתי צורב, כשנבחרת קוסובו החמיצה בדקה האחרונה ממצב שאמור היה להסתיים בשער קל

 
משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה