אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום רביעי, 15 מרץ 2023
 
רס"ן שמועתי חוזר

צווי איסור פרסום היו מאז ומעולם צרה צרורה. מה שאי אפשר לפרסם בצורה מסודרת, מוסמכת ואחראית, הופך במהירות לגל שמועות, שמטבען נוטות להיות פראיות יותר, משונות יותר ומפחידות יותר מהעניין שנאסר לפרסום.

גל שמועות כזה שוטף את הארץ מאתמול, בחסות צו גורף האוסר לפרסם פרטים הנוגעים ל"תקרית שפרטיה לא נחשפו". ומאחר שלכל ישראלי כמעט יש חבר ש"מכיר מישהו בפיקוד צפון", או שכן שאח שלו בשב"כ, שמועות שונות ובעיקר משונות – חלקן כאילו יצאו מאחת הסדרות הדיסטופיות שמצליחות מאוד בתקופה האחרונה – מדלגות בין קבוצות הווטסאפ בישראל.

שר הביטחון יואב גלנט בביקור (צילום: אריאל חרמוני/ משרד הביטחון)
שר הביטחון יואב גלנט בביקור (צילום: אריאל חרמוני/ משרד הביטחון)

הכותרת הראשית של "ידיעות אחרונות" הבוקר היא "דריכות בצה"ל בעקבות 'אירוע בטחוני חריג'". בידיעה עצמה מסופר ששר הביטחון יואב גלנט קיים ביממה האחרונה "מספר הערכות מצב" בעקבות התקרית העלומה. ומאחר שלעיתונים יש מין מנהג כזה לרמוז כמיטב יכולתם – במגבלות הצו – על מה מדובר, כותרת המשנה בעמוד הראשון ממשיכה ומספרת:

"על רקע פיצוץ המטען בצומת מגידו ואיומיו של נסראללה, כדאי להקשיב לדבריו של הרמטכ"ל לשעבר, ח"כ גדי אייזנקוט: 'אנחנו באחת התקופות הביטחוניות החמורות ביותר מאז מלחמת יום כיפור'".

טוב, זה לא ממש מרגיע. ברור שבלב הסיפור נמצא פיצוץ מטען החבלה שלשום בצומת מגידו, שממנו נפצע שרף אלדין מכפר קאסם. אבל זה כשלעצמו לא נשמע כמו אירוע שאמור להדיר שינה מעינינו.

אולם הכתב הצבאי של "ידיעות אחרונות" יוסי יהושע מסביר שגורמי המודיעין של ישראל מקשרים בין הפיצוץ הזה לבין איומים שהשמיע לאחרונה מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, שאמר שהמשבר החוקתי בישראל הוא "תחילת הסוף" שלנו.

גורמי מודיעין מקשרים בין הפיצוץ במגידו לבין איומים שנסראללה השמיע לאחרונה

במסגרת נרחבת ליד הידיעה של יהושע, מצוטטים ראשי רשויות מקומיות בקו העימות בצפון ש"זועמים על קיצוץ משמעותי בתקציב הפרויקט למיגון יישוביהם".

לא ברור לגמרי איך התלונות הללו קשורות להתפתחויות, אבל זה כנראה יתחוור במהלך היום, כשצו איסור הפרסום יוסר, וכל מי שחוששים ממנהרות שמהן יצאו אלפי זומבים להשמיד את ישראל יוכלו סוף-סוף להירגע.

 
קודם ניקח את ברלין
ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה בדרך לפריז, 2 בפברואר 2023 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה בדרך לפריז, 2 בפברואר 2023 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך את מסע הדילוגים שלו בעולם. אחרי הביקור באיטליה בשבוע שעבר, הוא אמור להמריא היום לגרמניה, לביקור של שלושה ימים בברלין. בני הזוג נתניהו צפויים להתגורר במלון "וולדורף אסטוריה" היוקרתי.

אם איתרע מזלכם ואתם אמורים לטוס היום לחו"ל, כדאי שתקדימו את צאתכם לשדה התעופה וקחו מקדם ביטחון של כמה שעות, כי מארגני המחאה נגד ההפיכה המשטרית כבר הודיעו על כוונתם לנסות ולשבש את המראתו של ראש הממשלה.

אם איתרע מזלכם ואתם אמורים לטוס היום לחו"ל, כדאי שתקדימו את צאתכם לשדה התעופה וקחו מקדם ביטחון של כמה שעות

צפויים היום פקקי ענק בכבישים המובילים לשדה התעופה. אל תתקרבו לשם אם אתם לא חייבים (או אם אתם לא משתתפים במחאה).

בעקבות האירועים שליוו את המראת נתניהו ופמלייתו לאיטליה בשבוע שעבר, שומרים בלשכת ראש הממשלה על איפול מוחלט בנוגע לשעת ההמראה המתוכננת היום, כדי להקשות על המחאה. אפילו העיתונאים שמתוכננים להתלוות לנסיעה לא יודעים מתי עליהם להתייצב בשדה התעופה, והם התבקשו להיות בכוננות להקפצה.

גם בגרמניה לא מחכים לנתניהו חיים קלים. הממשל הגרמני לא הסתיר בשבועות האחרונים את הסתייגותו ממשלת הימין הקיצונית בישראל ואת החשש העמוק מחוקי ההפיכה המשטרית שמקדמים נתניהו ועושי דברו. ישראלים רבים שחיים בברלין כבר הודיעו על כוונתם למחות נגד נתניהו במהלך ימי שהותו בעיר.

 
ואז ניקח את בני ברק
תושבים סקרנים ואנשי ימין מתאספים מול ההפגנה של מתנגדי המהפכה המשפטית, מול ביתו של ח"כ משה גפני בבני ברק, 14 במרץ 2023 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)
תושבים סקרנים ואנשי ימין מתאספים מול ההפגנה של מתנגדי המהפכה המשפטית, מול ביתו של ח"כ משה גפני בבני ברק, 14 במרץ 2023 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)

המחאה נגד ההפיכה המשטרית הגיעה אתמול לבני ברק. זו הפעם הראשונה שהפגנות מחאה נערכות גם בעיר חרדית.

המפגינים הגיעו למחות מול ביתו של ח"כ משה גפני מיהדות התורה. המשטרה נאלצה לחצוץ בינם לבין מאות חרדים ומפגיני ימין שנשאו שלטים "שמאלנים בוגדים", השליכו ביצים ובקבוקי זכוכית וירו זיקוקים לעבר המפגינים, במה שנראה כמו קדימון לאירועים שעוד נכונו לנו בשבועות הקרובים.

מאחר שהליכי החקיקה המזורזים לא נעצרים אלא מואצים – הבוקר תתקיים הצבעה לקריאה ראשונה בוועדה המיוחדת שדנה ב"חוק דרעי 2" וב"חוק התרומות" שנתפר במיוחד למענו של ראש הממשלה – הודיעו מארגני המחאה כי בכוונתם להחריף אותה מחר.

רועי נוימן, ממובילי המחאה, אמר אתמול ל-ynet כי "ימי ההתנגדות המלאים יהפכו להיות עניין שהוא מספר פעמים בשבוע, ולא רק יום אחד".

"ימי ההתנגדות המלאים יהפכו להיות עניין שהוא מספר פעמים בשבוע, ולא רק יום אחד"

 
אבל נזניח את כל היתר
ההרס בטורקיה בעקבות רעידת האדמה, 8 בפברואר 2023 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)
ההרס בטורקיה בעקבות רעידת האדמה, 8 בפברואר 2023 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)

דוח מבקר המדינה שפורסם אתמול מזכיר מה באמת היה אמור להיות דחוף על סדר היום הלאומי, בעיקר כשהמראות האיומים מרעידות האדמה בסוריה וטורקיה עדיין טריים בזיכרון.

על פי הדוח, ישראל אינה מוכנה לרעידת אדמה חזקה, ונדרש טיפול דחוף ביישובים בהם רמת הסיכון גבוהה במיוחד. המבקר מתריע על "כשל רב שנים בהיערכות המדינה לאירוע של רעידת אדמה, ובפרט בערי הפריפריה השוכנות לאורך קו השבר הסורי אפריקאי".

על פי הדוח, ישראל אינה מוכנה לרעידת אדמה חזקה, ונדרש טיפול דחוף ביישובים בהם רמת הסיכון גבוהה במיוחד

הדוח מתמקד בבית שאן, צפת, טבריה, קריית שמונה וחצור הגלילית, שרמת המוכנות שלהן לרעידת אדמה מוגדרת נמוכה מאוד, ויש בהן מאות מבנים הנמצאים בסכנת קריסה במקרה של רעידת אדמה.

הדוח מעריך כי נדרשת השקעה של 1.3 מיליארד שקלים, כדי לחזק את המבנים המסוכנים בישובים האלה.

 
סין חוזרת לחיים
שדה התעופה הבינלאומי בבייג'ין, סין, ב-3 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/Andy Wong)
שדה התעופה הבינלאומי בבייג'ין, סין, ב-3 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/Andy Wong)

ידיעה מעודדת מגיעה הבוקר ממזרח: סין תפתח הבוקר את גבולותיה לתיירים, לראשונה מאז מרץ 2020 – אז נסגרו גבולות המעצמה האסייתית בעקבות מגפת הקורונה.

הצעד מגיע אחרי שהשלטונות בסין הכריזו בשבוע שעבר על "ניצחון על נגיף הקורונה". לא צפויה נהירה של תיירים לסין בקרוב, אבל פתיחת הגבולות תאפשר גם חזרה לשגרה ותקל גם על העסקים עם סין – ואלה כמובן חדשות טובות לכלכלה העולמית, שבסופו של דבר ישפיעו גם על מי שאין לו כל כוונה לבקר שם.

 
חמסה חמסה האלנד
שחקן מנצ'סטר סיטי ארלינג האלנד חוגג אחרי שכבש את השער החמישי מול לייפציג, 14 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Dave Thompson)
שחקן מנצ'סטר סיטי ארלינג האלנד חוגג אחרי שכבש את השער החמישי מול לייפציג, 14 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Dave Thompson)

ארלינג האלנד, תיפלץ ההתקפה הקטלני של מנצ'סטר סיטי, כבש אתמול חמישה שערים בניצחון של קבוצתו 7:0 על לייפציג בשמינית גמר ליגת האלופות. רק שני שחקנים עשו זאת עד היום בכל תולדות ליגת האלופות: לאו מסי ולואיז אדריאנו.

ההישג המרשים הזה אפילו מרשים יותר כשמביאים בחשבון שהאלנד הבקיע את כל השערים האלה ב-35 דקות בלבד.

מהדקה ה-22 שבה הבקיע את השער הראשון ועד הדקה ה-57. פפ גווארדיולה, מאמן סיטי, הוריד את האלנד לספסל בדקה ה-63 לקול תשואות הקהל במנצ'סטר, וכך אולי מנע קביעת שיא מרשים עוד יותר.

אינטר הצטרפה אתמול למנצ'סטר סיטי כשעלתה לרבע גמר ליגת האלופות אחרי 0:0 קשה בפורטו. רשימת העולות לרבע הגמר תיסגר הערב, כשנפולי תארח את פרנקפורט אחרי ניצחון חוץ 2:0 בגרמניה, וליברפול תנסה לחולל נס נוסף במדריד, אחרי ההפסד הביתי 5:2 לריאל מדריד במפגש באנפילד.

 
אלוהים לא במכונה

מודל הבינה המלאכותית ChatGPT יצא הלילה בגרסה חדשה, ChatGPT 4, וכל העולם מדבר על קפיצת הדרך המשמעותית שהטכנולוגיה ביצעה. יצאנו לברר הכצעקתה. השיחה מופיעה בדיוק כפי שהתקיימה, ללא עריכה או הגהה.

זמן ישראל: שלום, צ'אטבוט, אתה יודע עברית?

צ'אטבוט: כן, אני יודע עברית. אני מסוגל לתקשר ולענות על שאלות בשפה זו. איך אני יכול לעזור לך?

זמן ישראל: תוכל בבקשה לספר לי מה חדש בגירסה הנוכחית שלך? מה אתה מסוגל לעשות עכשיו שלא היית מסוגל לפני?

צ'אטבוט: אני מספק מספר שיפורים משמעותיים בגירסה הנוכחית שלי בהשוואה לגירסות קודמות:

1. עשיתי שיפורים ביכולת שלי להבין ולהתחשב בהקשר הקודם של השאלה בשיחת המשתמש, כדי לספק תשובות יותר מדויקות ומתאימות.

2. זכיתי ביכולת לזכור פרטים קודמים של שיחות ולהשתמש בהם כדי לספק תשובות יעילות יותר ולאפשר לי לבצע פעולות מסוימות על פי ההיסטוריה של השיחה.

3. התקדמות בטכנולוגיות למידת מכונה מאפשר לי להיות יותר דיוק בזיהוי והבנת שאלות ותגובות ולספק תשובות מתאימות ודיוקניות יותר.

בגלל השיפורים הללו, אני מסוגל לעשות דברים שלא הייתי מסוגל לעשות קודם:

1. להביע כישורי שפה בעברית ולתקשר בצורה יעילה יותר עם משתמשים עם שפת העברית כשפת האם שלהם.

2. לספק תשובות מדוייקות יותר לשאלות מסובכות יותר ולקטעים של דיבור יותר מורכבים.

3. לפעול בצורה עצמאית יותר ולענות על יותר שאלות במהירות יותר עקב חידושי הטכנולוגיה שפ

זמן ישראל: תגיד, יש לאנושות סיבה לחשוש ממך? יבוא יום ואתה תשתלט עלינו?

צ'אטבוט: לא, אין סיבה לחשוש ממני ולחשוב שאני אשלט על האנושות. אני מסוגל לפעול רק על ידי הפעלת קוד תכנותי, ואין לי יכולת לקבל החלטות באופן עצמאי או לפעול מחוץ למסגרת הפעולה שלי כסייע וכמענה על שאלות.

כפי שאני נבנה ומאומן כיום, אני מיועד לעזור ולתמוך בפעילויות של האנושות ולא להשפיע על החיים שלהם באופן שלילי. אני פועל תחת הנחיות והתכנים שהוכנסו למערכת ולא יכול לעשות דברים שלא נתונים לי במערכת זו.

כמובן, חשיבות רבה ניתנת לבטיחות המערכת ולמניעת טעויות וכשלים בתכניות ובתהליכי האימון כדי להבטיח כי אני אשפר את ראשי על מטרתי המקורית: לספק עזרה ותמיכה לאנשים בצורה של יעילות וברמת דיוק מירבית.

זמן ישראל: טוב, נו, אז תספר לי בדיחה

צ'אטבוט: בטח! הנה דיחה לך:

מה הולך כשהוא כועס? עליו להחליף את הסיסמה שלו למשהו חזק יותר!

זמן ישראל: לא הבנתי כלום

צ'אטבוט: הדיחה מתחילה מכך שכשאדם מרגיש כעס או עצבניות, הוא עשוי לרצות לפעול באופן פסיכולוגי ולשנות משהו כדי להתחדש ולהרגיע את עצמו.

המשפט הבא מתאר את זה בצורה קומית, כאילו הדבר הראשון שאדם צריך לעשות כשהוא כועס הוא להחליף את סיסמת המחשב שלו לסיסמה חזקה יותר. אבל זה כמובן לא משמעותי או חשוב בכלל, וזו רק דיחה קלה ומצחיקה. אני מקווה שאתה נהנית ממנה!

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה