אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 5 מרץ 2023
 
בליץ החקיקה נמשך

העימותים ברחובות נמשכים. ההפגנות גדלות, ומתפשטות לכל פינה בארץ. ההתרעות מהמגזר הכלכלי, מהצבא ומהעולם הולכות ונערמות. אבל הקואליציה אפילו לא שוקלת לעצור לזמן מה, להתייעץ, לבדוק, ולקיים דיון מקיף ויסודי בהצעות החוק השונות.

להפך.

היום יכונס באופן חריג דיון של הכנסת, שמטרתו לדחות את המועד לבחירת הנציגים לוועדה לבחירת שופטים בשלושה חודשים – כדי שהקואליציה תספיק עד אז להשלים את כל הליכי החקיקה הדרושים על מנת לשנות את הרכב הוועדה, כך שיהיה לממשלה רוב בתוכה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ את ידו של שר המשפטים יריב לוין בעוד חברי הקואליציה מוחאים כפיים, אחרי שהשלב הראשון במהפכה המשפטית עבר בקריאה ראשונה בכנסת, 20 בפברואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ את ידו של שר המשפטים יריב לוין בעוד חברי הקואליציה מוחאים כפיים, אחרי שהשלב הראשון במהפכה המשפטית עבר בקריאה ראשונה בכנסת, 20 בפברואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

במקביל, יקודמו היום חוקים נוספים, שנתפרים במהירות שיא, כדי לרצות חלקים שונים בקואליציה: חוק החמץ יעלה היום להצבעה בקריאה ראשונה אחרי שהתקיים רק דיון אחד בעניינו (המפלגות החרדיות דורשות שהוא ייכנס לתוקף לפני פסח בחודש הבא וימנע כניסת חמץ לבתי חולים).

חוק החמץ יעלה היום להצבעה בקריאה ראשונה אחרי שהתקיים רק דיון אחד בעניינו

גם חוק התרומות שיזם ח"כ עמית הלוי מהליכוד, יעלה היום להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה. אם הוא יאושר, כצפוי, הוא אמור לעלות להצבעה עוד השבוע. מדובר בהצעת חוק שתאפשר לנבחרי ציבור לגייס תרומות מאזרחים פרטיים למימון הליך משפטי או רפואי, להם או לבני משפחותיהם (!).

הלוי מכחיש בתוקף את הטענה, שהצעת החוק הזו חשובה בעצם רק לאדם אחד: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמנהל כידוע משפט מסובך, ובג"ץ דרש ממנו להחזיר 270 אלף דולר שקיבל מבן דודו נתן מיליקובסקי למימון הגנתו המשפטית.

נשיא המדינה יצחק הרצוג הזהיר בשבוע שעבר בנאום שנשא בטקס סיום קורס חובלים: "אנו עלולים להידרדר לתהום עמוקה ומנגד אנו יכולים להגיע לפתרון בהסכמה רחבה", אבל במערכת הפוליטית יש תמימות דעים, כי מתווה ההידברות שהנשיא הציע אינו אפשרי בנסיבות הנוכחיות, וכי כל הדיבורים סביבו הם לא יותר מתחפושת פורים, לצרכי יחסי ציבור.

במערכת הפוליטית יש תמימות דעים, כי מתווה ההידברות שהנשיא הציע אינו אפשרי בנסיבות הנוכחיות

 
דאגה עמוקה בצה"ל
מפקד חיל האוויר, האלוף תומר בר (צילום: דובר צה"ל)
מפקד חיל האוויר, האלוף תומר בר (צילום: דובר צה"ל)

מפקד חיל האוויר, האלוף תומר בר, שלח בסוף השבוע מכתב יוצא דופן לטייסים ולנווטים במילואים – אשר משקף את הדאגה העמוקה בצה"ל מהתרחבות התופעה של חיילי מילואים, בהם כאלה בתפקידים רגישים שאין להם תחליף, שמודיעים שהם לא יתייצבו לשירות מילואים אם המהפכה המשפטית תעבור.

לחיילי המילואים נוכחות בולטת ביותר באירועי המחאה השונים. הם מאורגנים בקבוצות ווטסאפ פעילות ורגילים להתגייס זה לעזרת זה, וכעת הם מגייסים את יכולת ההפקה והארגון שלהם לצרכי המחאה.

בהתארגנויות המחאה של אנשי המילואים, אנשי חיל האוויר מובילים ומכתיבים במידה רבה את הטון. בצה"ל מודאגים שהתרחבות התופעה תוביל לגל של "סרבנות אפורה" שתשתק את פעילות הצבא.

בצה"ל מודאגים שהתרחבות התופעה תוביל לגל של "סרבנות אפורה" שתשתק את פעילות הצבא

בר כתב לאנשיו "אין לכם תחליף" ודרש מהם להמשיך ולהתייצב לשירות מילואים כרגיל, והדף את הביקורת הנשמעת כלפיהם מצד תומכי הממשלה: "לא אתן יד לציור דמותכם באופן לא הוגן".

חיילי תותחנים במילואים בהפגנה נגד המהפכה המשפטית בתל אביב, 1 במרץ 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
חיילי תותחנים במילואים בהפגנה נגד המהפכה המשפטית בתל אביב, 1 במרץ 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

טל שניידר, הכתבת הפוליטית-מדינית של זמן ישראל, מדווחת הבוקר על שיחה שביצע מפקד באחת היחידות עם קצין בכיר במילואים בה התחנן: "תפסיקו. אנחנו דואגים ליום שאחרי". אותו קצין השיב:

"אם הרפורמה תעבור, הלכידות והאחדות תהיה הצרה האחרונה שלכם, כי לא יישארו יחידות… אם בצבא חושבים שאנשים שחטפו מכות בקפלן או מכת"זית בהפגנה יבלעו את הרוק ויתייצבו למילואים בתוך חודש-חודשיים, אז הם לא מחוברים למציאות. כדאי להם להתעורר".

אור הלר, הכתב הצבאי של ערוץ 13, פירסם אתמול מכתב של אנשי "צוות אמנון", הצוות הראשון של לוחמי סיירת מטכ"ל שפרצו לטרמינל באנטבה ב-1976 "עם מרצדס ובלי רולקס". הם הפנו את המכתב לראש הממשלה נתניהו, שאחיו יוני היה מפקדם ונהרג במבצע:

"השווית אותנו למבצעי הפוגרום בחווארה, והילד שלך – שלא החזיק בחיים רובה ביד – מכנה אותנו 'טרוריסטים'. יוני ז"ל הקריב את עצמו למען המדינה והעם. אתה מקריב את המדינה והעם למען האינטרסים שלך".

 
כשהרגשות סוערים
יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בדיון בבית המשפט בתביעת לשון הרע שהגישה נגדו סתו שפיר, 29 בנובמבר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בדיון בבית המשפט בתביעת לשון הרע שהגישה נגדו סתו שפיר, 29 בנובמבר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

זעמם של ותיקי סיירת מטכ"ל התעורר בעקבות ציוץ בוטה של יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, ביחס למחאה נגד ההפיכה המשטרית:

"הם לא מפגינים, הם גם לא אנרכיסטים, הם טרוריסטים! קמה כאן מחתרת אלימה (במימון של מיליארדרים עבריינים ורשעים). גם אם זה ייקח זמן, בסוף הם יועמדו לדין על כל הפשעים שלהם בשנים 2016-2023".

דבריו משקפים כנראה את הלכי הרוח בבית ראש הממשלה ובסביבתו הקרובה. בעקבות התגובות הרבות, יאיר נתניהו מחק את הציוץ ואז הסביר, בסדרה של ציוצים, כי כתב אותו "בסערת רגשות" לאחר מה שהוא כינה "ניסיון הלינץ' באמא שלי" (האירוע בו הפגינו אנשים בכיכר המדינה, מעבר לכביש, עם שטח סטרילי עמוס במאבטחים ומשטרה, מול המספרה שבה שרה נתניהו הסתפרה).

גם שר האוצר בצלאל סמוטריץ' סיבך את עצמו בהיותו בסערת רגשות בסדרה של התבטאויות שהוא מנסה כעת לחזור מהן ולתקן את הרושם שהשאירו.

אחרי שקרא בצורה המפורשת ביותר "למחוק את חווארה" ניסה סמוטריץ' להסביר שבעצם לא התכוון באמת "למחוק" את חווארה. אתמול הוא אמר בתוכנית "פגוש את העיתונות" כי "יכול להיות שהמילה לא הייתה נכונה" וכי "מותר לי לומר שמעדתי בלשוני בסערת רגשות".

אחרי שקרא "למחוק את חווארה" ניסה סמוטריץ' להסביר שבעצם לא התכוון "למחוק" את חווארה

שר האוצר ספג על ההתבטאות הבוטה הזו שורה של גינויים מכל העולם, כולל מהעולם היהודי, וכולל הודעה חריגה של הבית הלבן, שבכירי הממשל לא ייפגשו עם סמוטריץ' בביקורו הקרוב בוושינגטון. זה אם הביקור בכלל יתקיים, שכן בארה"ב שוקלים למנוע את כניסתו של שר האוצר למדינה.

גורם מדיני בכיר שמצוטט הבוקר ב"ידיעות אחרונות" אמר: "הנזק שסמוטריץ' גרם לא יתואר. הוא הפך ברגע לפרסונה נון גרטה בכל העולם".

 
נשרוף לכם את המועדון
מתחם הפועל תל אביב עולה באש, 5 במרץ 2023 (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
מתחם הפועל תל אביב עולה באש, 5 במרץ 2023 (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

נזק עצום נגרם הלילה למתחם האימונים ולמשרדי מועדון הכדורגל הפועל תל אביב במתחם חודורוב בשריפת ענק שכילתה את מרבית המבנים ותכולתם. צילומי מצלמות האבטחה במקום הועברו למשטרה שפתחה בחקירה.

השריפה פרצה הלילה, שעות אחדות לפני המשחק בין הפועל תל אביב לבית"ר ירושלים, וימים אחדים אחרי שנודע כי המועדון נמכר לקבוצת משקיעים אמריקאים שהודיעה כי בכוונתה להגדיל את תקציבו ולהכין אותו להתמודדות באירופה.

שעות אחדות לפני השריפה הובילה קבוצה של אוהדי הפועל תל אביב את המפגינים שחסמו אתמול את נתיבי איילון. לכן, יש כבר מי שמנסה לקשר בין השריפה הלילה למחאה נגד המהפיכה המשפטית.

בהקשר הזה יצויין, כי שר המשפטים יריב לוין ידוע כאוהד שרוף של המועדון (אם כי ייתכן כי הביטוי "אוהד שרוף" בהקשר הזה אינו בטוב טעם).

 
מפרס נובל לכלא
אלס ביאליאצקי בכלוב הנאשמים בבית המשפט במינסק, בלארוס, 5 בינואר 2023 (צילום: Vitaly Pivovarchyk/BelTA Pool Photo via AP)
אלס ביאליאצקי בכלוב הנאשמים בבית המשפט במינסק, בלארוס, 5 בינואר 2023 (צילום: Vitaly Pivovarchyk/BelTA Pool Photo via AP)

אלס ביאליאצקי, שזכה בחודש דצמבר האחרון לפרס נובל לשלום, נידון ביום שישי לעשר שנות מאסר בבלארוס. הוא הורשע בהברחת כסף מזומן למדינה ובהעלמות מס – כספים שעל פי כתב האישום שימשו למימון הפעילות של אירגוני זכויות אדם, ובהם האירגון שביאליאצקי הקים – ויאסנה.

ביאליאצקי – ואיתו שלושה פעילים נוספים שהורשעו אף הם – סייעו למחאה הציבורית נגד הנשיא אלכסנדר לוקאשנקו, שמנהיג את בלארוס ברציפות מאז 1994 ומכונה "הדיקטטור האחרון של אירופה". האופוזיציה לשלטונו מאשימה אותו בזיוף תוצאות הבחירות האחרונות שנערכו בבלארוס באוגוסט 2020.

ביאליאצקי כבר היה עצור כשנודע שהוא נבחר לקבל את פרס נובל לשלום (אשתו קיבלה את הפרס בשמו). הוא האדם הרביעי עד כה שקיבל את הפרס כשהוא עצור או כלוא.

 
נכנס אדר
חג פורים בבית ספר גבריאלי בתל אביב, 5 במרץ 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
חג פורים בבית ספר גבריאלי בתל אביב, 5 במרץ 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

רחובות ישראל יתמלאו היום בילדים חמודים מחופשים, וחג פורים – שהתרחב כידוע לשבוע שלם של מסיבות, משחקי גמד ענק, אירועים בבתי הספר ובמקומות העבודה ומה לא – יצא לדרך. ילדי ישראל יחגגו היום בבתי הספר, ויצאו לחופשה עד יום חמישי.

מסעי העדלאידע העירוניים הראשונים יצאו לדרך כבר היום (בעפולה וברעננה) ויגיעו לשיא ביום שלישי (בתל אביב, נתניה, ראשון לציון, באר שבע, חולון ועוד) וביום רביעי (בירושלים וחיפה).

מעניין יהיה לראות האם יו"ר ועדת חוקה יככב השנה ברחובות עם שפם המצח הידוע שלו, שכן השנה, בניגוד לעבר – כשנכנס אדר, מרבים בשמחה רוטמן.

 
משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה