אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 16 מרץ 2023
 
קול העם

ספק אם יש בישראל אדם שיכול לדבר בשם העם כולו. רבים ניסו ורבים מנסים לעשות את זה, כשבדרך כלל מדובר בלא יותר ממניפולציה, שמאחוריה מסתתר אינטרס מגזרי, מעמדי, כלכלי או פוליטי.

הנשיא יצחק הרצוג, הציג אתמול את המתווה שלו כ"מתווה העם" וגם יצא מגדרו לשכנע, שהפעם זו לא רק סיסמה ריקה מתוכן. "פגשתי בשבועות האלה אלפי אזרחים", הוא תיאר את דרכו אל המתווה, "טובי בניה ובנותיה של מדינת ישראל. פטריוטים אמיתיים. מכל צידי המחלוקת הזאת".

את המתווה שהציג הגדיר הנשיא ככזה הפונה "למכנה המשותף הרחב ביותר האפשרי. מכנה משותף כזה צריך לשקף מנעד רחב של זהויות, אמונות ותפיסות עולם, מכל גווני הפסיפס הישראלי, לרבות קהילות המיעוט".

"מתווה העם": המתווה שהציג הנשיא יצחק הרצוג – על מה מתפשר כל צד (צילום: בית הנשיא)
"מתווה העם": המתווה שהציג הנשיא יצחק הרצוג – על מה מתפשר כל צד (צילום: בית הנשיא)

במקרה הזה אפשר להאמין להרצוג. רוב הישראלים מייחלים שהמשבר החוקתי-משפטי-פוליטי שמסלים במהירות בשבועות האחרונים ייפתר איכשהו, בלי שהמדינה תתפרק בדרך מנכסיה הכלכליים, הביטחוניים והחברתיים. השאלה היא רק איך.

רוב הישראלים מייחלים שהמשבר ייפתר איכשהו, בלי שהמדינה תתפרק בדרך מנכסיה. השאלה היא רק איך

הרצוג הציג אתמול את ההצעה שלו:

  • הוועדה לבחירת שופטים לא תעבור לשליטה מוחלטת של הקואליציה כפי שדורשים לוין ורוטמן, אבל הרכבה הנוכחי ישונה והיא תונחה "לשקף בבחירתה את הגיוון הזהותי והאידיאולוגי בישראל".
  • חוקי היסוד – אבן הראשה של השיטה המשפטית נטולת החוקה בישראל – יעוגנו בהליכי חקיקה מורכבים בהרבה מאלה הנהוגים היום, ולא יעמדו לביקורת שיפוטית.
  • עילת הסבירות תבוטל בנוגע להחלטות הממשלה בענייני מדיניות ומינויי שרים (כדרישת תומכי הרפורמה, ולשמחת אריה דרעי שיוכל לחזור ולהתמנות כשר).
  • יחוקק חוק יסוד "שירות צבאי או לאומי" (שיהיה חסין מביקורת שיפוטית, לשמחת המפלגות החרדיות שזה כנראה העניין שמדאיג אותן יותר מכל).

קשה להיות אופטימיים הבוקר ביחס לבאות. ראשי סיעות הקואליציה דחו את ההצעה של הנשיא במהירות ובתקיפות והגדירו אותה "ביטול מוחלט של השינויים הדרושים במערכת המשפט. היא חד צדדית, מוטה ולא מקובלת". ראשי סיעות האופוזיציה ומנהיגי המחאה בירכו את הנשיא על המתווה ואימצו אותו.

בין המגיבים הרבים בלטו בהיעדרם ראשי המפלגות החרדיות, שקולם עוד לא נשמע.

 
המחאה נמשכת
מחאה מול עיריית בני ברק במסגרת
מחאה מול עיריית בני ברק במסגרת "יום החרפת המאבק" במהפכה המשפטית, 16 במרץ 2023 (צילום: אמנון חורש)

מאחר שהקואליציה לא מתכוונת לעצור את הליכי החקיקה, גם המחאה נגדה לא תעצור.

אם אתם חייבים להיכנס לתל אביב, כדאי להתעדכן קודם אילו רחובות מרכזיים יחסמו הבוקר, לקראת ההפגנה הגדולה הצפויה ב-12:00 בצומת קפלן. ורצוי שלא תסתמכו על אפליקציית "וייז", החווה הבוקר תקלות טכניות.

אם אתם משייטים בים התיכון לעבר נמל חיפה, דעו לכם שיוצאי חיל הים חסמו הבוקר את הכניסה לנמל עם יאכטות וסירות מנוע שהתפרסו לאורך כל הכניסה לנמל.

אם אתם ירושלמים ולא מבינים מה זה הקו האדום שצץ פתאום על הכביש ליד ביתכם – הוא צויר בלילה על ידי קבוצת אמנים מבצלאל, שצבעו באדום את הכביש המוביל ממגרש הרוסים לבית המשפט העליון, כדי "לסמן את הקשר הבלתי ניתן לניתוק בין מערכת משפט עצמאית לחופש הביטוי והיצירה". חמישה מהאמנים נעצרו על ידי המשטרה בחשד להשחתה.

אם אתם גרים בבני ברק: לפנות בוקר כמאתיים אנשי מילואים הקימו ברחוב ירושלים לשכת גיוס מאולתרת, והתנחלו במקום עם אוהלים, שקי חול וחביות. המשטרה צפויה לפנות אותם משם בכוח, אבל במקום צפויים עימותים לאורך היום.

כמאתיים אנשי מילואים הקימו בבני ברק לשכת גיוס מאולתרת, והתנחלו במקום עם אוהלים, שקי חול וחביות

אם אתם בבאר שבע – אל תתפלאו כשתראו הבוקר את הדגלים בכניסה לעירייה מורדים לחצי התורן. המפגינים שהגיעו לשם לפנות בוקר הורידו אותם כאקט אבל סמלי על מות הדמוקרטיה הישראלית.

צפויות היום הפגנות גם מול שגרירויות ארה"ב, בריטניה, צרפת וגרמניה בתל אביב, והפגנה גדולה נוספת בשבע בערב בכיכר הבימה, ממנה יצא מסע לפידים לרחובות תל אביב.

 
בלבנון מזהים הזדמנות
חייל בגבול הצפון, 15 במרץ 2023 (צילום: דובר צה
חייל בגבול הצפון, 15 במרץ 2023 (צילום: דובר צה"ל)

הפילוג והמאבקים הפנימיים בארץ מתורגמים בעולם הערבי לחולשה ישראלית, שיש מי שרואה בה הזדמנות.

ביומיים האחרונים, תחת הערפל של צו איסור פרסום, נמלאו קבוצות ווטסאפ בתיאורי אימה על מנהרות טרור שמהן יצאו עשרות לוחמי חיזבאללה, על חמישה אנשי חיזבאללה שחוסלו בדירת מסתור בצפת בשעה שתכננו לבצע פיגוע המוני בבית החולים זיו, ועל רקטות וטילים מאיראן שנורו על ישראל.

אתמול אחר הצהריים הוסר האיפול הבטחוני חלקית, והותרו לפרסום חלק מפרטי חקירת הפיגוע בצומת מגידו, מהן מתברר שאת הפיגוע ביצע מחבל שחצה את הגבול מלבנון, מצויד באמצעי לחימה ובמטען חבלה משוכלל.

בלבנון מריחים חולשה ישראלית, מעריך הבוקר אבי יששכרוף ב"ידיעות אחרונות" ומוסיף: "ייתכן מאוד שנסראללה מסיק שבעיתוי הנוכחי ראש ממשלת ישראל חלש מתמיד ויירתע מלצאת להרפתקה צבאית".

"ייתכן מאוד שנסראללה מסיק שבעיתוי הנוכחי ראש ממשלת ישראל חלש מתמיד ויירתע מלצאת להרפתקה צבאית"

ועמוס הראל מוסיף ב"הארץ": "מה שכבר נראה בבירור הוא שגורמים בלבנון – חיזבאללה או ארגונים פלסטיניים הקשורים בו, ואולי שניהם גם יחד – מבקשים לשפוך שמן על המדורה בגדה המערבית".

 
היועמ"שית נגד בן-גביר
היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה מסרה הלילה את תשובתה לבג"ץ בעניין העתירות נגד תיקון פקודת המשטרה, המעלות טענות ביחס למעורבות השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר בסוגיות הנוגעות למימוש חופש המחאה וזכות ההפגנה.

שלא במפתיע, היועמ"שית קובעת כי קיים חשש ממשי שהתנהלותו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר "חצתה את הגבול והיה בה כדי להתערב, או להוות ניסיון התערבות בשיקול הדעת המקצועי והעצמאי הנתון לדרג הפיקודי במשטרת ישראל בשטח, וזאת גם בזמן אמת".

היועמ"שית מבהירה בעמדתה, כי לשר הממונה על משטרת ישראל מטעם הממשלה ישנה סמכות להתוות מדיניות כללית לפעילות המשטרה, לרבות בעניין הפגנות. אולם עליו להימנע ממתן הנחיות אופרטיביות למשטרה, באופן ישיר או באופן עקיף, גם כאשר הן ניתנות בלבוש של הוראות מדיניות לכאורה.

וכל זה עוד לפני שהיועמ"שית נדרשה לתת מענה לעתירה נפרדת, התוקפת את עצם הסבירות במינויו של בן-גביר – עבריין שהורשע שמונה פעמים, כולל בתמיכה בארגון טרור – לשר הממונה על אכיפת החוק.

 
דרמה בעולם הבנקאות
מניית קרדיט סוויס בבורסה בניו יורק, 15 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Seth Wenig)
מניית קרדיט סוויס בבורסה בניו יורק, 15 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Seth Wenig)

השווקים הפיננסיים עוד לא הספיקו להתאושש מקריסת "סיליקון ואלי בנק" (SVB) בארה"ב ומהחשש שנפילתו תוביל לאפקט דומינו בכלכלה האמריקאית, והם כבר נכנסים להתקף חרדה נוסף, עם קריסת המניה של בנק קרדיט סוויס בשוויץ.

מניית הבנק השוויצרי – אחד הגדולים והיוקרתיים בעולם – צללה אתמול ב-24% והגיעה לשפל הכי עמוק אי פעם, אחרי שערכה נחתך בכמעט 70% בשנה האחרונה.

מניית הבנק השוויצרי – אחד הגדולים והיוקרתיים בעולם – צללה אתמול ב-24% והגיעה לשפל הכי עמוק אי פעם

הסיבה לדרמה אתמול: הודעת נציג הבנק הסעודי הלאומי SBN, שהוא בעל המניות הגדול ביותר בקרידט סוויס, שהוא לא מתכוון לסייע לבנק להיחלץ מהמשבר המתמשך, שכבר הוביל לשעטת לקוחות המושכים את הפקדותיהם מהבנק, מחשש שהוא יקרוס ולא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו.

הדרמה בשוויץ הובילה אתמול לירידות שערים חדות בכל הבורסות באירופה. רוב המומחים מעריכים שקרדיט סוויס "גדול מכדי ליפול". הבנק המרכזי של שוויץ כבר הודיע כי יתגייס להצלה.

 
מסריח בפריז
שקיות אשפה נערמות ברחובות פריז, 15 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Thomas Padilla)
שקיות אשפה נערמות ברחובות פריז, 15 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Thomas Padilla)

אם תכננתם חופשה רומנטית בפריז בסוף השבוע הקרוב, בתקווה לברוח קצת מההפגנות והצרות בישראל – תנחומיי: גם בבירת צרפת יחכו לכם הפגנות ענק.

יותר ממיליון צרפתים יצאו לרחובות השבוע, להפגין נגד כוונתו של הנשיא עמנואל מקרון להעלות את גיל הפרישה בצרפת מ-62 ל-64. היום תיערך הצבעה גורלית על ההצעה, והמחאות נגדה צפויות להחריף.

איגודי העובדים משתפים פעולה עם המוחים, האשפה בפריז לא פונתה בשבוע האחרון, והעיר מטונפת ומסריחה. "השאלה הגדולה", כותבים ב"ניו יורק טיימס", "האם מקרון יצליח לפייס את המדינה – והאם הכוחות הקיצוניים של המפה הפוליטית לא יגרפו רווח מהמצב".

מאיפה התיאור הזה מוכר לי?

 
תרבות לסוף השבוע
עטיפת האלבום "שמש וענן" של דודו טסה (צילום: Helicon Aroma Music)
עטיפת האלבום "שמש וענן" של דודו טסה (צילום: Helicon Aroma Music)
  • דודו טסה הוציא אלבום חדש ויפהפה בשם "שמש וענן". ביום שלישי בערב הוא השיק אותו במופע מיוחד ומושקע בהיכל התרבות בתל אביב, שבו הוא גם אירח את גיבור נעוריו, אבנר גדסי. הביצוע האדיר של שניהם ל"נפרדנו כך" של גדסי, הוא נחמה של ממש בימים האלה.
  • הקומדיה הקלילה, החביבה והפופולרית "טד לאסו" חזרה אתמול לעונה שלישית באפל טיוי. אם נמאס לכם סופית משפם המצח של שמחה רוטמן אתם מוזמנים לברוח אל השפם של ג'ייסון סודייקיס שמגלם את מאמן הכדורגל המתוק שהסדרה נושאת את שמו.
  • יש מחלוקת רבת שנים על השאלה מתי נולד יוהן סבסטיאן באך. על פי רוב המקורות, האירוע הקוסמי (בכל זאת, מדובר באחד הגאונים הגדולים שצעדו על פני כדור הארץ) התרחש ב-21 במרץ 1685. לכבוד יום ההולדת הזה תערוך תזמורת הבארוק הירושלמית בפעם השביעית את "פסטיבל באך" שיתחיל מחר ב-13:00 בהיכל התרבות בתל אביב, יימשך בשבת ב-20:00 באולם רפפורט בחיפה ויגיע ביום ראשון ב-20:00 לאודיטוריום ימק"א בירושלים.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה