אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום רביעי, 8 מרץ 2023
 
דבר העורכת

בסוף זה קרה. הסטטיסטיקה לא איפשרה אחרת. אמיר בן-דוד נפל קורבן לאלימות הפושה ברחובותינו ויצא שלם אך חבול. לא, הוא לא חטף מכות (אם כי אני משוכנעת שזה יהיה הסיפור הרשמי) – הוא נפל מהאופניים. באופן הרואי, כמובן.

בינתיים, עד שיעברו הכאבים והחבלות יחלימו, תאלצו לדמיין שהאיש הרזה עם הכובע בתמונה שבראש האימייל הוא אני. לא מבטיחה שלא אעשה לו בושות.

— בירנית גורן

 
התרגיל של הרצוג
הנשיא יצחק הרצוג בבית הנשיא בירושלים, 12 בפברואר 2023 (צילום: חיים צח, לע"מ)
הנשיא יצחק הרצוג בבית הנשיא בירושלים, 12 בפברואר 2023 (צילום: חיים צח, לע"מ)

מתווה נשיא המדינה יצחק הרצוג לפתרון המשבר סביב המהפכה המשפטית המשיך להעסיק אתמול את התקשורת והרשתות החברתיות. הדלפות של עמודים לכאורה ממתווה הנשיא עלו ונמחקו בחשבונות טוויטר, כותרות ראשיות בעיתונים הכריזו על חשיפה ראשונה של המתווה.

המציאות היא שאיש לא קיבל לידיו ולו עותק של המסמך עליו עומל הרצוג. מקורות בבית הנשיא סיפרו לזמן ישראל שהרצוג חרד במיוחד מהדלפות חלקיות ולכן אינו משתף איש במסמך עליו הוא עומל.

התוכנית של הנשיא, לפי אותן מקורות, היא להציג אלטרנטיבה לרפורמה שמקדמת הקואליציה – חקיקה שהנשיא מאמין כי תשקף את הצרכים הלאומיים לשינוי במערכת המשפט, בדגש על ביצור אופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל בראי ערכי מגילת העצמאות.

הרצוג, מעריכים אלו שמכירים אותו, לא יחכה למי מהפוליטיקאים לבוא אל שולחנו. בימים הקרובים הוא יציג את הצעתו שלו מתוך תקווה שהפוליטיקאים יקבלו אותה.

הרצוג לא יחכה למי מהפוליטיקאים לשבת על שולחנו ובימים הקרובים יציג את הצעתו שלו

חשוב מזה: הרצוג מאמין שהצעה כזו – שתבוא מנשיא המדינה, ומעורבים בה ארגונים אזרחיים, שופטים ונשיאי עליון בדימוס, מכוני מחקר ואקדמאים – תהווה "סולם" עבור חברים בליכוד שלא תומכים ברפורמה של יריב לוין, אבל לא רוצים לצאת נגד מפלגתם.

הצעת הרצוג תאפשר להם לומר בפומבי שהם תומכים לכל הפחות בדיון על פשרת הנשיא ולכן קוראים לעצירת החקיקה הנוכחית.

האם זה יקרה? נחיה ונראה.

 
המרוץ למתווה
פרופ' יובל אלבשן, פרופ' דניאל פרידמן (צילום: יח"צ, יונתן זינדל/פלאש90, מונטז')
פרופ' יובל אלבשן, פרופ' דניאל פרידמן (צילום: יח"צ, יונתן זינדל/פלאש90, מונטז')

אם לא די במאמצי נשיא המדינה, אמש התפרסם מתווה חדש שיזמו פרופ' יובל אלבשן ושר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן – יוזמה שכבר זכתה לברכתו של שר המשפטים יריב לוין.

מתווה אלבשן-פרידמן מציע פסקת התגברות ברוב של 65 ח"כים, פסילת חוקים בבית המשפט העליון ברוב של 11 מתוך 15 שופטים ושינוי בהסדרי החקיקה של חוקי יסוד וביטול הביקורת השיפוטית עליהם.

בשני הנושאים הקרדינליים ביותר, אלבשן-פרידמן למעשה מיישרים קו עם גישת הקואליציה.

בנושאים הקרדינליים ביותר, אלבשן-פרידמן למעשה מיישרים קו עם גישת הקואליציה

על פי המתווה המוצע, משרת היועצים המשפטיים תהיה משרת אמון וחוות דעתם לא תחייב את הממשלה. בוועדה לבחירת שופטים יהיו לקואליציה ולאופוזיציה מספר שווה של חברים, והבחירת תתבצע בשיטת תיבת נוח: בכל פעם ייבחר שופט מצד זה ומצד זה. השופטים בוועדה יישבו בה כמשקיפים בלבד.

יריב לוין מיהר לברך על היוזמה וכינה אותה "פריצת דרך". באופוזיציה, מנגד, אמרו ל"הארץ" כי המתווה אינו מתקבל על הדעת.

זה ייגמר בהצבעה בסמסים.

 
מודי'ס מזהירה
משרדי סוכנות האשראי מודי'ס בניו יורק (צילום: AP Photo/Mark Lennihan)
משרדי סוכנות האשראי מודי'ס בניו יורק (צילום: AP Photo/Mark Lennihan)

סוכנות הדירוג מודי'ס, אחת החשובות בעולם, פרסמה אתמול אזהרה חמורה וחריגה באשר לדירוג האשראי של מדינת ישראל, על רקע המהפכה המשפטית שהממשלה מתכננת להעביר עד סוף החודש.

שלא במועד פרסום הדירוג הרגיל, מודי'ס הוציאה הודעה חסרת תקדים – זו הפעם הראשונה בתולדות ישראל שמודי'ס מוציאה לנו אזהרת דירוג – והיא נשמעת בדיוק כמו האזהרות של כל הכלכלנים בחודשיים האחרונים:

"שורה של שינויים מבניים במערכת המשפט עלולים להחליש את כוחה של הרשות השופטת בישראל באופן מהותי. אם השינויים הללו ייושמו במלואם, הם יהיו שליליים לדירוג האשראי של המדינה…היינו מצפים מממשלה בעלת דירוג גבוה שתטמיע רפורמה מוסדית על בסיס הסכמה רחבה, ובאמצעות דיאלוג נרחב ותקשורת ברורה".

 
התמיכה של תמי ארד
הנווט הנעדר רון ארד
הנווט הנעדר רון ארד

בזמן שעוד ועוד אנשי מילואים מיחידות שונות בצה"ל מצהירים כי לא יתנדבו לצבא אם המהפכה המשפטית של הקואליציה תעבור, ההחלטה של טייסי טייסת 69 הפכה לרגע מכונן במחאה והביאה בעקבותה צונאמי של תגובות.

שרת ההסברה גלית דיסטל אטבריאן כינתה אותם "נפולת של נמושות", שר התקשורת שלמה קרעי איחל להם ללכת לעזאזל, והעסקן הפוליטי – המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו – יעקב ברדוגו תיאר אותם כ"מוגלה".

אמש נבהלו בקואליציה מעצמם: התגובות השליליות נגד מי שהם בראש ובראשונה גיבורי ישראל, המחרפים את חייהם להגנה על המולדת, רק חיזקו את המחאה נגד המהפכה המשפטית – והממשלה הנוכחית בכלל. ברדוגו מיהר להתנצל בטוויטר, דיסטל אטבריאן נאלמה דום, וקרעי ניסה להסביר שהוא בכלל התכוון ליאיר לפיד ואהוד ברק. נתניהו מצדו נזף בשריו וביקש מהם פשוט לסתום.

ברדוגו התנצל, דיסטל אטבריאן נאלמה דום, וקרעי ניסה להסביר שהוא בכלל התכוון ליאיר לפיד ואהוד ברק

אבל כל התגובות הללו מתגמדות אל מול פוסט שפרסמה אתמול תמי ארד, אשתו של הנווט הנעדר רון ארד אשר השתייך לטייסת 69. "גאה בכם על ההחלטה הסמלית", כתבה ארד לאנשי המילואים של הטייסת, וחתמה את דבריה:

"שר התקשורת שלח לעזאזל את לוחמי 69. אותם לוחמים שקבלו את צל"ש הרמטכ"ל על הצטיינות בפעילות מבצעית בשטח אוייב. אם אנסה לתרגם את תשובתי לקרעית זה ישמע כך: לוחמי 69 סיכנו את חייהם למענך, למען משפחתך ולמען יותר מ2.5 מיליון אזרחי ישראל שלא משרתים בכלל בצבא. במהלך שנות קיומה של המדינה הזו, הבעל שלי וחבריו הלכו לעזאזל כדי להגן על המדינה האהובה שלנו. לעומת זאת אתה וחבריך לממשלה שרובם לא התגייסו בכלל לצבא, מזועזעים. איך אמרו לפניי? האירוניה התאבדה".

 
פנומנלית
נעה קירל (צילום: צילום מסך, כאן 11)
נעה קירל (צילום: צילום מסך, כאן 11)

הערב זה קורה, קצת בריחה מהמציאות והמאבקים: ב-21:25, אחרי החדשות, ערוץ "כאן 11" יחשוף את "יוניקורן", השיר של נעה קירל שייצג את ישראל באירוויזיון השנה.

בערב שידורים מיוחד, ייחשף השיר והקליפ הרשמי שלו, לצד סרט דוקומנטרי על קירל, חד-קרן בפני עצמה. מהפרומואים לקראת הסרט, מובטחות דמעות במהלך ריאיון אישי במיוחד.

בערב שידורים מיוחד, ייחשף השיר והקליפ הרשמי, לצד סרט דוקומנטרי על קירל, חד-קרן בפני עצמה

ישראל מדורגת כרגע במקום השביעי בטבלאות ההימורים לקראת האירוויזיון, וזה לפני חשיפת השיר – שקירל כתבה עם דורון מדלי. מחר כבר נדע אם השיר עצמו מעלה אותנו בטבלה או מוריד. וממילא, צריך לזכור, זה הכל פוליטיקה.

 
עוד כותרות
  • צה"ל חיסל אתמול את המחבל שביצע בשבוע שעבר את הפיגוע בצומת חווארה, בו נהרגו האחים הלל ויגל יניב ז"ל. במהלך פעילות הצבא בג'נין, נהרגו לצד המחבל חמישה פלסטינים נוספים ששהו עמו בבניין. בתגובה למבצע, שוגרה רקטה מרצועת עזה והופעלה אזעקת "צבע אדום" ביישוב ניר-עם, אולם לפי דובר צה"ל השיגור ככל הנראה הסתיים בנפילת הרקטה בשטחי הרצועה.
  • דובר משרד החוץ של ארה"ב נד פרייס יפרוש מתפקידו בסוף החודש, לטובת תפקיד ייעוץ לשר החוץ אנתוני בלינקן.
  • איוונקה טראמפ, בתו של נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ, החליטה להשליך את אחיה ואביה תחת גלגלי האוטובוס ולהציל את עצמה: בתביעה נגד בני המשפחה על תרמית מס בסדר גודל של מעל רבע מיליארד דולר, איוונקה הצהירה אתמול כי לא הייתה מעורבת בהכנת המסמכים המזוייפים שהגישו אחיה ואביה בשם המשפחה.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה