אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 2 מרץ 2023
 
די לשיבוש

תל אביב הפכה אתמול לזירת קרב בין אלפי מפגינים לכוחות המשטרה. השוטרים, רכובים על סוסים וחמושים באלות, צייתו להוראת השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר, השליכו על המפגינים רימוני הלם, הכו אותם, עצרו באלימות כארבעים מפגינים והפעילו מכת"זיות.

תנועות המחאה נגד המהפכה המשפטית הכריזו על "יום השיבוש הלאומי" אתמול במחאה על האצת תהליכי החקיקה בכנסת. בכל רחבי הארץ מפגינים חסמו צמתים וצירי תנועה מרכזיים. אירוע המחאה המרכזי והגדול ביותר היה בתל אביב, והוא גם זה שהתדרדר במהירות לעימותים אלימים.

"שוטרים, יש לכם אישור חופשי לשימוש בכוח. מי שמתקרב אליכם, תעיפו אותו קיבינימט", נשמע אחד השוטרים מודיע במגפון. והשוטרים נענו – חלקם בחדווה בלתי מוסתרת.

שוטרים חוסמים את הכביש בהפגנות נגד המהפכה המשפטית לצד דגלי ישראל מגואלים בדם, 1 במרץ 2023 (צילום: Erik Marmor/Flash90)
שוטרים חוסמים את הכביש בהפגנות נגד המהפכה המשפטית לצד דגלי ישראל מגואלים בדם, 1 במרץ 2023 (צילום: Erik Marmor/Flash90)

שוטרים תועדו משליכים רימוני הלם לתוך ריכוזי מפגינים, בניגוד מוחלט להוראות שמחייבות אותם. אחד המפגינים נפצע מרימון הלם כזה באוזנו ונזקק לניתוח בבית החולים איכילוב. "הם ירו בכינון ישיר", סיפר, "קיבלתי את זה ישר באוזן".

אחד המפגינים נפצע מרימון הלם כזה באוזנו ונזקק לניתוח בבית החולים איכילוב. "הם ירו בכינון ישיר", סיפר, "קיבלתי את זה ישר באוזן"

המשטרה טענה כי נזקקה לאלימות לפיזור ההפגנות כי המפגינים תקפו שוטרים, השליכו עליהם אבנים ובקבוקים – אבל לא הציגה כל ראיה שתומכת בטענות האלה. מפכ"ל המשטרה גיבה את השוטרים ואמר: "ברגע שהופעלה אלימות נגד השוטרים, נתתי הנחיה להפעיל אמצעים לפיזור הפגנות".

מארגני "יום השיבוש הלאומי" האשימו את המשטרה בפשיטת רגל ומסרו: "היא הפכה היום למשטרה פוליטית. זריקת רימונים על מפגינים למען הדמוקרטיה ודריסה שלהם באמצעות סוסים הן חציית הקו השחור".

בן-גביר, שהצטלם אתמול בחפ"ק המשטרה בתל אביב כשהוא מנחה את השוטרים בשטח, חזר והשתמש בביטוי "אנרכיסטים" ביחס למפגינים. עניין מעט אירוני בהתחשב ברזומה שלו עצמו.

 
הנתניהוז מציגים: "שיער"
מפגינים צרים על המספרה בה נמצאת שרה נתניהו, 1 במרץ 2023 (צילום: אור אדר)
מפגינים צרים על המספרה בה נמצאת שרה נתניהו, 1 במרץ 2023 (צילום: אור אדר)

כנראה שלעולם לא נדע מה חלף אמש בראשה של שרה נתניהו – מלבד מספריים, מסרק וידו הטובה של הספר משה מכיכר המדינה.

כנראה שלעולם לא נדע מה חלף אמש בראשה של שרה נתניהו – מלבד מספריים, מסרק וידו הטובה של הספר משה מכיכר המדינה

מדוע החליטה אשת ראש הממשלה, שיש לה בית בקיסריה ובית בירושלים, להסתפר אתמול דווקא בתל אביב, בדיוק בזמן שבו נערכו בעיר אירועי מחאה המוניים נגד בעלה? האם העובדה שהגברת נתניהו הגיעה למספרה בכיכר המדינה בשיאו של יום השיבוש הלאומי זה אירוע שתוכנן מראש, כדי להסיט אליו את תשומת הלב?

כמובן שאין להוציא זאת מכלל אפשרות. אירועי הערב הסתיימו ב"חילוץ דרמטי" של אשת ראש הממשלה ובדיונים אינסופיים בערוץ 14 על כך שהיא "ניצלה בנס מלינץ'" למרות שהיא לא הייתה בסכנה אפילו לרגע, ושערה משערות ראשה לא נפגעה. זה היה – סליחה על הבדיחה, קצת קשה להתאפק – אירוע שבו כולם ירדו מהפסים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו רתם את הדרמה במספרה לתועלתו, כמובן. כפי שהוא עושה תמיד. בסוף הערב הוא העלה פוסט דביק, שבו הוא מחבק ומנשק את אשתו מטופחת השיער וכתב "שרה רעייתי האהובה, שמח שחזרת הביתה בשלום וללא פגע. האנרכיה חייבת להיפסק – זה יכול לעלות בחיי אדם".

עוד קודם, בזמן שאשתו התבצרה במספרה בכיכר המדינה, נשא נתניהו נאום שערורייתי אפילו בסטנדרטים של נאומיו מהעבר, וניסה ללחוץ על כל הכפתורים שמפעילים את הבייס שלו.

נתניהו נשא נאום שערורייתי אפילו בסטנדרטים של נאומיו מהעבר, וניסה ללחוץ על כל הכפתורים שמפעילים את הבייס שלו

הוא השווה בין האירועים בתל אביב לפוגרום בחווארה (שבו כזכור הציתו פורעים יהודים עשרות בתים ומכוניות והרגו פלסטיני), ציטט דברים של אהרן ברק ("חופש ההפגנה אינו רישיון לדרדר את המדינה לאנרכיה") ועיוות את ההיסטוריה כשתיאר איך בתקופת ההתנתקות "האופוזיציה בראשותי התנהגה באחריות. היום האופוזיציה מתנהגת בחוסר אחריות".

זה היה מפתיע – משום שנתניהו התפטר ממשלת אריאל שרון זמן קצר לפני ההתנתקות (שהמחאות נגדה לוו באירועים אלימים בהרבה, כולל תקיפת שוטרים וחיילים, ושיבוש התנועה בארץ), ועוד קודם הוא עצמו הצביע בעד התוכנית בארבע מתוך חמש ההצבעות שנערכו בכנסת.

 
נאום תשובה לרב חובל
הנשיא הרצוג בטקס סיום קורס חובלים, 1 במרץ 2023 (צילום: חיים צח/לע"מ)
הנשיא הרצוג בטקס סיום קורס חובלים, 1 במרץ 2023 (צילום: חיים צח/לע"מ)

נתניהו שינה ברגע האחרון את לוח הזמנים שתוכנן לו, וביטל את הנאום שאמור היה לשאת בסיום קורס חובלים בחיפה. הוא העדיף להימנע מקריאות המחאה שידע שייקראו לעברו על ידי מפגינים מחוץ לבסיס חיל הים בחיפה ואולי גם על ידי הורי החיילים שסיימו את הקורס היוקרתי.

הרמטכ"ל, רא"ל הרצי הלוי, שדיבר בטקס, הוקיע את האירועים האלימים בחווארה ואמר:

"את מה שהתפתח בעקבות הפיגוע בחווארה היה עלינו למנוע. התפרעויות, אלימות כלפי חיילי צה"ל ופגיעה בתושבים וברכוש כפעולת נקם, הן דבר שיש להוקיע אותו. התופעות האלו פסולות מהיסוד".

ואילו נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא את הנאום הטוב ביותר שלו מאז החלה חקיקת המהפכה המשפטית, והפעם לא הסתפק בקריאה להידברות אלא סימן גבולות ברורים לשינוי הדרוש למדינה:

"אני מאמין בכל ליבי שאפשר להפוך את רגע המשבר הזה לרגע חוקתי מכונן. רגע בו נבצר לדורות את הדמוקרטיה שלנו, את עקרונות מגילת העצמאות, את עליונות החוק, את זכויות האדם, ואת האיזונים והבלמים בין הרשויות.

"אני מאמין שאפשר להפוך את הקרקע הבוערת תחת רגלינו לאדמה פורייה ובשלה להסכמות – שיביאו למדינת ישראל יציבות לשנים ולדורות, וישקפו באופן העמוק ביותר את העקרונות הדמוקרטיים והיהודיים של מדינתנו – שמופיעים באופן ברור ומחייב במגילת העצמאות".

 
הפליק פלאק של סמוטריץ'
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בכנס של קבוצת "בשבע" בירושלים, 21 בפברואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בכנס של קבוצת "בשבע" בירושלים, 21 בפברואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הדברים שברורים לרמטכ"ל ברורים כנראה הרבה פחות לשר האוצר בצלאל סמוטריץ'.

זמן קצר אחרי הפיגוע בחווארה שבו נרצחו האחים הלל ויגל יניב, שר האוצר תרם "לייק" לציוץ של סגן ראש המועצה האזורית שומרון שקרא "למחוק את חווארה".

אתמול, בוועידת "דה מרקר", הסביר סמוטריץ' את פשר התמיכה שלו בציוץ האלים:

"למה עשיתי לייק לציוץ? כיוון שאני חושב שאת הכפר חווארה צריך למחוק, אני חושב שמדינת ישראל צריכה לעשות את זה, חס וחלילה לא אנשים פרטיים".

בעקבות הסערה שעוררו דבריו, ובעיקר הגינוי האמריקאי החריף עליהם מטעם דובר משרד החוץ האמריקאי נד פרייס – שהגדיר אותם הסתה לאלימות וקרא לראש הממשלה נתניהו להסתייג מהם – ניסה סמוטריץ' למזער נזקים וטען כי "לא התכוונתי למחוק את חווארה אלא לפעול באופן ממוקד נגד המחבלים ולגבות מהם מחיר כבד".

זה כמובן מעט מוזר שמי שלא מתכוון "למחוק את חווארה" אומר בפומבי ש"את חווארה צריך למחוק". נמתין להסבר נוסף שיישב את הסתירה.

 
חופש הביטוי של נתניהו
גלי בהרב-מיארה, בנימין נתניהו (צילום: יונתן זינדל, אוליבייה פיטוסי/פלאש90, מונטז')
גלי בהרב-מיארה, בנימין נתניהו (צילום: יונתן זינדל, אוליבייה פיטוסי/פלאש90, מונטז')

ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב הבוקר לבג"ץ נגד הסדר הטיעון שכופה עליו היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה בטענה כי המגבלות שהושתו עליו למעשה "פוגעות בחופש הביטוי של מיליוני אזרחים" שהצביעו עבור נתניהו בבחירות.

"המגבלות על ראש הממשלה פוגעות בחופש הביטוי של מיליוני אזרחים שהצביעו עבורו בבחירות דמוקרטיות"

הסדר ניגוד העניינים נערך על  ידי קודמה של בהרב-מיארה, ד"ר אביחי מנדלבליט, לפי הוראת בג"ץ: נתניהו, העומד לדין על שלושה סעיפי אישום חמורים יכול, על פי חוק, לכהן כראש ממשלה ובלבד שיימנע מלעסוק במערכת המשפט בכל דרך, בשל ניגוד העניינים שהוא מצוי בו.

בהרב-מיארה הזכירה לנתניהו כי ההסדר הזה עדיין חל עליו ולכן הוא מנוע מלעסוק בכל דרך במהפכה המשפטית שמוביל שר המשפטים יריב לוין. כעת הנושא מגיע שוב לפתחו של בג"ץ, שדרש את ההסדר הזה מלכתחילה.

"הרפורמה במערכת המשפט הוכנה על ידי שר המשפטים ויו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט" כתבו עורכי דינו של נתניהו בפנייה לבג"ץ הבוקר. "מדובר בעניין מרכזי העומד על סדר היום הציבורי. לא ניתן למנוע מראש הממשלה להשפיע על היקף הרפורמה ולהתייחס אליה".

 
המחאה הגיעה לאינטל
משרדי אינטל בסנטה קלרה שבקליפורניה, 17 ביולי 2007 (צילום: Eric Risberg, AP)
משרדי אינטל בסנטה קלרה שבקליפורניה, 17 ביולי 2007 (צילום: Eric Risberg, AP)

אם יש דבר שנתניהו באמת מבוהל מפניו יותר מאנרכיסטים ויותר ממצור על מספרות, זו התגובה הקשה של העולם הכלכלי למהפכה המשטרית שהוא מוביל.

אתמול הצטרף למחאה הזו גם צחי וייספלד, סגן נשיא באינטל העולמית ומנהל פעילות הסטארט-אפים של החברה, שאמר ל"כלכליסט":

"בשבועות האחרונים משהו בי נשבר, ואני לא לבד. אני יודע שאני מסכן את עתידי המקצועי אבל עתיד ילדיי חשוב יותר. אנשים לא מבינים את הנזק אם ההפיכה המשטרית תתרחש. חייבים לעצור את הטירוף שמתרחש כאן".

ענקית השבבים אינטל מעסיקה בישראל לא פחות מ-12 אלף עובדים. וייספלד הוא אחד מוותיקי תעשיית ההייטק הישראלית, והיה בין מקימי מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל.

הוא הבכיר הראשון מקרב ענקיות הטכנולוגיה שמחזיקות מרכזי מחקר ופיתוח בישראל, שמדבר בגלוי נגד ההפיכה המשטרית. "בנינו כאן תעשייה מדהימה", הוא אמר, "לא יכול להיות שראש הממשלה לא עוצר את הטירוף הזה".

 
עוד כותרות
  • היועצת המשפטית לממשלה החליטה להעמיד לדין את ח"כ עופר כסיף בגין תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, בכפוף לשימוע. כסיף חבט בראשו של שוטר במהלך הפגנה במאי שנה שעברה בחברון.
  • נעה קירל חשפה אתמול בטיקטוק כמה שניות מהשיר שלה שייצג את ישראל באירוויזיון בעוד חודשיים, "יוניקורן" – שיר פופי-קצבי שיהפוך כנראה ללהיט, גם אם כל העולם יהיה נגדנו בהצבעות.
  • הראפר טראוויס סקוט, שאמור להופיע בישראל בשבוע הבא, עוכב אמש לחקירה על ידי משטרת ניו יורק בחשד לתקיפת סאונדמן במועדון בעיר. במקביל, התפרסמה רשימת הדרישות של הראפר המצליח מהמפיקים בישראל: ריהוט לבן, קקטוסים וסוכריות גומי.
  • תשתו הרבה מים: מזג האוויר היום יהיה שרבי וחם מהרגיל, אבל זה רק הכנה לקראת השרב האמיתי שיגיע ביום ראשון, אז צפויות הטמפרטורות לחצות את רף ה-30 מעלות.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה