אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 23 מרץ 2023
 
שיתוק קל ונעים

ההפיכה המשטרית לא עוצרת. לפנות בוקר אושר בקריאה שנייה ושלישית חוק הנבצרות, שנועד להגן על ראש הממשלה בנימין נתניהו מפני הוצאה לנבצרות בעקבות הפרת הסכם ניגוד העניינים עליו חתם, כתנאי לכך שיוכל לכהן כראש ממשלה הנאשם בפלילים.

צפויות עתירות לבג"ץ נגד החוק, שהוא חוק ההפיכה הראשון שעבר את כל הליכי החקיקה ונכנס לספר החוקים כתיקון לחוק יסוד הממשלה.

גם המחאה נגד ההפיכה המשטרית אמורה להאיץ היום, לקראת הפגנות ענק במוצאי שבת. מובילי המחאה הכריזו על היום כעל "יום השיתוק הלאומי".

המחאה נגד המהפכה המשפטית ליד חומות העיר העתיקה בירושלים, 23 במרץ 2023 (צילום: יהונתן דקל)
המחאה נגד המהפכה המשפטית ליד חומות העיר העתיקה בירושלים, 23 במרץ 2023 (צילום: יהונתן דקל)

אם אתם מתכננים היום נסיעות או פגישות, כדאי להתעדכן קודם מה צפוי לקרות – כי אחרת אתם עלולים למצוא את עצמכם כלואים במשך שעות במכונית בפקק. שיירות של רכבים חקלאיים צפויות לשתק את התנועה בצירים רבים בארץ.

גם את תתאמצו להתעדכן לא בטוח שתצליחו – כי מארגני המחאה כבר הבהירו שחלק מהשיבושים לא יתפרסמו מראש.

גם את תתאמצו להתעדכן לא בטוח שתצליחו – כי מארגני המחאה כבר הבהירו שחלק מהשיבושים לא יתפרסמו מראש

לאורך הבוקר יערכו עשרות אירועי החתמה המוניים על מגילת העצמאות.

לקראת 11:00 צפויים אירועי מחאה המוניים סביב רחוב קפלן בתל אביב, ובקמפוסים של האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת תל אביב והטכניון בחיפה.

הערב בשבע מתוכננת צעדה גדולה שתצא מקניון איילון ברמת גן לבני ברק. זה אירוע שכבר מעורר ויכוחים מרים ברשתות החברתיות, גם בין תומכי המחאה, שמתקשים להבין מה הטעם "לתקוע אצבע בעין" של תושבי בני ברק, במקום לנסות ולקרב אותם.

המארגנים אמנם חוזרים וטוענים ש"ההפגנה היא לא נגד הציבור" אבל גם מודים שהרעיון מאחורי ההפגנה הזאת הוא "אם הכפייה הדתית תגיע אלינו, המחאה תגיע אליכם".

התחזית? יהיה בלגאן בבני ברק הערב.

 
רמדאן כרים
תפילות יום השישי האחרון של רמדאן בהר הבית, 29 באפריל 2022 (צילום: Jamal Awad/Flash90)
תפילות יום השישי האחרון של רמדאן בהר הבית, 29 באפריל 2022 (צילום: Jamal Awad/Flash90)

חודש רמדאן מתחיל היום. המוסלמים בעולם ובארץ (קרוב לשני מיליון – כ-18% מתושבי המדינה, כולל הצ'רקסים והבדואים) צמים מעלות השמש ועד שקיעתה, צום מלא-מלא (לא אוכלים ולא שותים דבר) ואחרי שקיעת השמש שוברים את הצום בסעודת האפטאר היומית, וחוזר חלילה במשך חודש שלם.

אם אתם רוצים להיות מנומסים אל מכריכם המוסלמים – רמדאן כרים (שפירושה "רמדאן נדיב") היא הברכה המסורתית למוסלמים בחודש הזה (התשובה עליה היא "אללה כרים" – אלוהים הוא הנדיב).

חודש רמדאן מיועד להיות חודש של התנקות, צניעות והתבוננות פנימית (לא מרזים בו, אגב, אלא בדרך כלל להיפך: האכילה המרובה בשעות הערב ומיעוט פעילות גופנית במשך היום הם לא מתכון טוב להרזיה).

הסיבה הדתית לצום היא כדי לחוש לאורך החודש כולו הזדהות עם העניים, ולהבין מה זה אומר להיות רעב. זה גם חודש של התכנסויות משפחתיות, בסעודות מרובות משתתפים.

הסיבה הדתית לצום היא כדי לחוש לאורך החודש כולו הזדהות עם העניים, ולהבין מה זה אומר להיות רעב

בישראל כמו בישראל, נערכים לרמדאן כאל אירוע ביטחוני מסוכן. האסירים הביטחוניים בבתי הכלא כבר הכריזו על כוונתם לפתוח בשביתת רעב המונית שצפויים ליטול בה חלק בין אלף לאלפיים אסירים.

בשירות בתי הסוהר יש התרעות על כוונות של אסירים לפגוע בסוהרים, במחאה על הפגיעה בתנאי המאסר שעליהם הודיע השר לבטחון לאומי איתמר בן-גביר.

בירושלים כל העיניים על שער שכם, שם החלו ברמדאן לפני שנתיים האירועים שהובילו לבסוף למלחמת "שומר החומות".

 
הייאוש נעשה יותר נוח?
ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה בדרך לפריז, 2 בפברואר 2023 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה בדרך לפריז, 2 בפברואר 2023 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)

בני הזוג נתניהו ממשיכים את מסע הדילוגים המפנק שלהם בין בירות אירופה, וימריאו היום ללונדון. זה יהיה סוף השבוע השלישי של בני הזוג בבירה אירופית (אחרי פריז ורומא) ונסיעה רביעית של ראש הממשלה (שטס גם לברלין, אבל בלי אישתו).

נתניהו ייפגש מחר עם ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק בדאונינג 10. זו הפעם הראשונה שהם ייפגשו, וסונאק בוודאי ישמח לשמוע מנתניהו המנוסה ממנו בהרבה איך מנהלים מדינה, איך מחזקים כלכלה ואיך יוצרים הסכמה לאומית רחבה לרפורמות משפטיות. סתם… הם צפויים לדבר בעיקר על איראן, על המלחמה בין רוסיה לאוקראינה ועל הנושא הפלסטיני.

נתניהו ייפגש מחר עם ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק בדאונינג 10. זו הפעם הראשונה שהם ייפגשו

בני הזוג נתניהו צפויים להתארח בסוף השבוע במלון הפאר סבוי (משקיף על נהר התמזה, פועל מסוף המאה ה-19). המשלחת הישראלית שכרה 60 חדרים במלון. צפוי גם איחוד משפחות מרגש – ברוח רמדאן – בין ההורים לבנם אבנר, שלומד באוניברסיטה באנגליה.

 
המחאה של גלנט
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט במליאת הכנסת, 15 בפברואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט במליאת הכנסת, 15 בפברואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בזמן הפנוי הרב שצפוי לו בסוף השבוע בבריטניה, הרחק מהמפגינים שמתכוונים להפגין מול המלון, ראש הממשלה בנימין נתניהו יוכל להרהר בשיחות הקשות שהיו לו בשבוע האחרון עם שר הביטחון יואב גלנט.

נחום ברנע מגלה, בטור שיפורסם במלואו מחר ב"ידיעות אחרונות", כי גלנט דרש מנתניהו לעצור את הליכי החקיקה לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, והציג לו נתונים מדאיגים על השפעת החקיקה על צה"ל. ברנע מגדיר את השיחות בין השניים "קשות".

גלנט דרש מנתניהו לעצור את הליכי החקיקה המשפטית והציג לו נתונים מדאיגים על השפעת החקיקה על צה"ל

על פי ברנע, גלנט אמנם תומך עקרונית בחקיקה, אבל סבור שלנוכח המצב הבטחוני הרגיש וההתנגדות הרבה שהחקיקה מעוררת בצה"ל, עדיף לעצור את החקיקה ולדחות אותה למושב הקיץ, ובמהלך הפגרה לנסות להגיע להבנות עם האופוזיציה בכנסת, עם תנועות המחאה ועם שופטי העליון.

נתניהו, כאמור, דחה את הדרישות הללו. "גלנט", כותב ברנע, "לא מתכוון להצביע נגד החוק או להימנע כאשר יעלה להצבעה סופית, בשבוע הבא. הוא עתיד לאכזב את הגורמים במחאה שבנו על הצבעה לעומתית שלו".

 
מבצע אנטבה
מחאה באוגנדה נגד חוקים אנטי-להט"ביים (צילום: AP Photo/Rebecca Vassie)
מחאה באוגנדה נגד חוקים אנטי-להט"ביים (צילום: AP Photo/Rebecca Vassie)

אוגנדה עלתה לרגע על סדר יום הקונגרס הציוני השישי ב-1903, בעקבות הצעה בריטית להקים התיישבות יהודית במזרח אפריקה. את ההצעה העלה שר המושבות הבריטי ג'וזף צ'מברלין, בפגישה עם תאודור הרצל שנערכה לפני מאה שנה – ב-23 באפריל 1903. הוויכוח סביב "תוכנית אוגנדה" קרע את התנועה הציונית וקיצר את חייו של הרצל (הוא מת כעבור שנה, בן 44 בלבד).

אם אתם להט"בים שחוששים לעתידכם בארץ עם חוקי המהפיכה המשטרית – אתם יכולים לשמוח שלפחות לא נולדתם באוגנדה.

אם אתם להט"בים שחוששים לעתידכם בארץ עם חוקי המהפיכה המשטרית – אתם יכולים לשמוח שלפחות לא נולדתם באוגנדה

הפרלמנט באוגנדה אישר השבוע חקיקה נוקשה נגד להט"בים, כולל עונש מוות לנשאי נגיף HIV שמקיימים יחסי מין ומאסר עולם לבריאים. גם נגיעה באדם אחר "בכוונה לבצע אקט של הומוסקסואליות" נחשבת לעבירה פלילית.

מתוך 389 מחוקקים בפרלמנט של אוגנדה, רק שניים הצביעו נגד החקיקה, שמסעירה ארגוני זכויות אדם. ברוב מדינות אפריקה, הומואים, לסביות וטרנסים סובלים מאפליה קשה ונתקלים בפשעי שנאה.

 
המלצות לסוף השבוע
  • נבחרת ישראל בכדורגל צפויה להתחיל במוצאי שבת בשמונה בערב את קמפיין מוקדמות היורו. כל הכרטיסים למשחק בבלומפילד נגד קוסובו נמכרו. השחקן המוכר ביותר בנבחרות קוסובו הוא אמיר רחמאני, שלוקח חלק במסע הקסם של נאפולי באיטליה ובליגת האלופות.
  • בונו ודה-אדג' מ-U2 אוהבים מאוד את להקת אבבא. מי שהיו בהופעתם בישראל בשנות התשעים אולי זוכרים שדה-אדג' ביצע את "דנסינג קווין". השבוע הם הוסיפו גירסת כיסוי אקוסטית ויפהפייה ל-SOS.
  • סדרת הטלוויזיה "יורשים" חוזרת בסוף השבוע לעונה רביעית. יוצר הסדרה והמפיק הראשי שלה ג'סי ארמסטרונג כבר הקדים להודיע, בראיון ל"ניו יורקר", שזו תהיה העונה האחרונה של הסדרה המשובחת.
 
עוברים לשעון קיץ
מעבר לשעון קיץ (צילום: iStock)
מעבר לשעון קיץ (צילום: iStock)

אל תשכחו להזיז הלילה את השעון שעה קדימה: בשעה שתיים אחר חצות, השעון קופץ היישר לשלוש לפנות בוקר.

מפסידים שעת שינה. מרוויחים שעת אור.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה