אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 12 מרץ 2023
 
ושוב איתכם

שבוע חדש מתחיל, ואני שמח לחזור, אחרי הפוגה קלה להתאוששות בעקבות תאונת אופניים מצערת. למרבה המזל חבשתי קסדה, אחרת כתיבת הניוזלטר היומי הייתה נשארת באחריותה של בירנית גורן עוד זמן רב. האמינו לי: אל תרכבו על אופניים בלי לחבוש קסדה.

ונעבור לענייני היום, והם רבים ובוערים, בתקווה שלחזור ולסקור אותם מדי בוקר יהיה – המממ – כמו לרכוב על אופניים.

 
כוכב נולד
מפקד מחוז תל אביב, ניצב עמי אשד, מתקבל במחיאות כפיים בהפגנה בתל אביב, 11 במרץ 2023 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)
מפקד מחוז תל אביב, ניצב עמי אשד, מתקבל במחיאות כפיים בהפגנה בתל אביב, 11 במרץ 2023 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)

מחזה יוצא דופן ומשונה למדי נראה אתמול בצומת קפלן בתל אביב. מפקד משטרת מחוז תל אביב, ניצב עמי אשד, הגיע לזירת המחאה – שבה הצטופפו כ-200 אלף מפגינים, באחת ההפגנות הגדולות שנראו בארץ – והמפגינים פתחו עבורו ועבור הפמליה שהקיפה אותו מסדרון מעבר ספונטני אל לב ההפגנה, והרעיפו עליו שבחים, קריאות "עמי, יא מלך!", טפיחות על הכתף וצילומי סלפי.

קשה להיזכר באירוע דומה, שבו מפגינים זועמים נשאו עיניים מעריצות אל מפקד כוח המשטרה שעומד מולם. זו המחשה לעומק הבלבול והחרדה שחשים רבים בארץ לנוכח ההתפתחויות המסחררות של הימים האחרונים.

קשה להיזכר באירוע דומה, שבו מפגינים זועמים נשאו עיניים מעריצות אל מפקד כוח המשטרה שעומד מולם

אשד עמד בימים האחרונים בלב סערה מושלמת: רק לפני שלושה ימים בישר מפכ"ל המשטרה על הדחתו מתפקיד מפקד מחוז תל אביב, אחרי שהשר לביטחון לאומי, איתמר בן-גביר, זעם על היחס הסלחני (לטעמו) של שוטרי תל אביב למפגינים שחסמו את נתיבי איילון ביום חמישי.

שעות אחדות אחרי ההדחה התרחש הפיגוע ברחוב דיזנגוף בתל אביב. אשד הגיע לזירה וניהל את האירוע, בשעה שבן-גביר בחר להימנע מכך.

למחרת, ביום שישי, הודיעה היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה על הקפאת הדחתו של אשד עד שתשלים את בירור הנסיבות בהן התקבלה ההחלטה. לדבריה, בירור ראשוני שערכה עורר "חשש כבד ביחס לחוקיות ולתקינות ההליך, לרבות השיקולים העומדים בבסיס ההחלטה, עיתוי ההודעה והרקע לה".

והמשפט הזה כמו מתמצת את החששות של מאות אלפי המפגינים בשבועות האחרונים, ביחס להפיכה המשטרית כולה.

אתמול בערב, ממש בשעה שאשד התקבל על ידי המפגינים כמו כוכב בהפגנה בתל אביב, זימן מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי מסיבת עיתונאים (בשמונה בערב, מול המהדורות בטלוויזיה, כמקובל בעידן נתניהו), הודיע שיציית להנחיית היועצת המשפטית לממשלה והודה: "טעיתי בשיקול הדעת, בעיתוי ובדרך". הוא גם רמז כי שקל להתפטר מתפקידו אך החליט: "אני נשאר על המשמר".

המשך יבוא. עוד היום.

 
ההפיכה לא עוצרת
צילון מרחפן של ההפגנה בתל אביב נגד המהפכה המשפטית, 11 במרץ 2023 (צילום: אמיר גולדשטיין)
צילון מרחפן של ההפגנה בתל אביב נגד המהפכה המשפטית, 11 במרץ 2023 (צילום: אמיר גולדשטיין)

ההפגנות שהולכות וגדלות, הביקורת הציבורית שמתרחבת, העצומות שנערמות זו על זו, והאזהרות שמוסיפות להגיע מכל רחבי העולם, לא גורמות לקברניטי ההפיכה המשטרית לעצור או להאט.

ועדת החוקה בראשותו של ח"כ שמחה רוטמן צפויה לנסח היום שני תיקונים לחוק יסוד השפיטה, כדי להכין את הצעת החוק לקריאה שניה ושלישית. התיקונים, שקובעים כי הקואליציה תשלוט בוועדה לבחירת שופטים וכי שופטי בג"ץ לא יוכלו לפסול חוקי יסוד, הם הציר המרכזי של ההפיכה המשטרית. רוטמן מתכוון להשלים את הליכי ההכנה האלה עד ליום רביעי השבוע.

בקואליציה גם מתכוונים להעלות השבוע להצבעה בקריאה ראשונה שני תיקונים נוספים לחוק יסוד השפיטה, שיצמצמו מאוד את היכולת של בג"ץ לפסול גם חוקים רגילים, ויאפשרו לכנסת להתגבר על פסיקת בג"ץ במקרים הנדירים שבהם יצליח לעשות זאת (פסקת ההתגברות).

במקביל, העיניים יהיו נשואות השבוע גם אל בית הנשיא בירושלים. הנשיא יצחק הרצוג אמור להציג בימים הקרובים, אולי אפילו עוד הערב, את המתווה הנשיאותי שלו לפתרון המשבר.

הנשיא יצחק הרצוג אמור להציג בימים הקרובים, אולי אפילו עוד הערב, את המתווה שלו לפתרון המשבר

בנאום שהרצוג נשא ביום חמישי (בשמונה בערב, מול המהדורות בטלוויזיה, כמקובל) הוא הטיל את האחריות לכאוס בישראל על כלל חברי הכנסת: "הכאוס על הידיים שלכם. אני מוכן לעזור לכם. אבל האחריות היא עליכם. על כל סיעות הבית".

 
פאניקה בפאלו אלטו
משטרת סנטה קלרה שומרת על משרדי סיליקון ואלי בנק (SVB) אחרי קריסתו, 10 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Jeff Chiu)
משטרת סנטה קלרה שומרת על משרדי סיליקון ואלי בנק (SVB) אחרי קריסתו, 10 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Jeff Chiu)

מרגע שנודע ביום שישי כי "סיליקון ואלי בנק" (SVB) נסגר בהוראת הרגולטורים בארה"ב, קשה היה שלא להיזכר בחרדה במפולת של 2008.

SVB – הבנק ה-16 בגודלו בארה"ב – הוא הבנק הגדול ביותר שקורס מאז משבר הסאב-פריים.

הבנק, שהמטה שלו נמצא בסנטה קלרה, קליפורניה, הוא אחד המלווים הגדולים והחשובים לסטארט-אפים טכנלוגיים. הוא גם ספק שירותים פיננסיים גדול לחברות הייטק ישראליות רבות ולקרנות הון סיכון ישראליות.

בעקבות שורה של טעויות ניווט והחלטות שגויות, נקלע הבנק לסחרור, וביום חמישי התרחשה אחת מ"הסתערויות המשיכה" הגדולות אי פעם, כשלקוחות הבנק ניסו למשוך בבת אחת 42 מיליארד דולר ביום אחד, והובילו לקריסתו.

לקוחות הבנק ניסו למשוך בבת אחת 42 מיליארד דולר ביום אחד, והובילו לקריסתו

כל הפרשנים בארה"ב מתאמצים כעת להרגיע, ומסבירים שבניגוד למשבר הגדול ב-2008, מדובר הפעם בתקלה מקומית שלא אמורה להוביל לאפקט דומינו הרסני על השווקים הפיננסיים, שכצפוי הגיבו בעצבנות ובירידות שערים על ההתפתחויות.

בישראל יש כבר מי שחוגג ורואה בהתמוטטות הבנק עונש לסטארט-אפים הישראלים שהודיעו כי הם מוציאים את כספיהם מהארץ כדי להגן עליהם מפני ההפיכה המשטרית. שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', הודיע אתמול:

"הבטחנו לפעול לכך שהכלכלה הישראלית תהיה אי של יציבות וודאות במים הכלכליים הסוערים בעולם, וכך בעזרת השם נעשה. מדינת ישראל תעמוד לימין תעשיית ההייטק המקומית ותסייע לה לצלוח את המשבר ולהמשיך את תנופת הפיתוח והעשייה".

 
התפתחויות מדאיגות במזרח
נשיא סין שי ג'ינפינג עם נשיא איראן אבראהים ראיסי בבייג'ינג, 14 בפברואר 2023 (צילום: Iranian Presidency Office via AP)
נשיא סין שי ג'ינפינג עם נשיא איראן אבראהים ראיסי בבייג'ינג, 14 בפברואר 2023 (צילום: Iranian Presidency Office via AP)

ערב הסעודית ואיראן מניחות בצד את המתח הסוני-שיעי ומתחילות לשתף פעולה, כולל חתימה על ברית הגנה הדדית בחסות סין – שקונה נפט גם מריאד וגם מטהרן – ומעמיקה כעת את אחיזתה והשפעתה במזרח התיכון.

ובישראל – כמו תמיד- קרב האשמות. מקור מדיני בכיר מאוד בפמליית ראש הממשלה ברומא האשים את ראשי הממשלה הקודמת, יאיר לפיד ונפתלי בנט, כי ההתקרבות בין סעודיה לטהרן התרחשה במשמרת שלהם. לפיד ובנט טוענים, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עסוק כל כך בהפיכה המשטרית שהוא מוביל, עד כי חדל להקדיש זמן וקשב לסוגיות אסטרטגיות אזוריות. כולל בבת עינו – איראן.

מקור בכיר בפמליית רה"מ האשים את הממשלה הקודמת, כי ההתקרבות בין סעודיה לטהרן התרחשה במשמרת שלה

"יש משהו בטענות ההדדיות", כותב הבוקר עמוס הראל ב"הארץ", "ובשני המקרים הן כמעט בלתי רלבנטיות. ישראל, כהרגלה, משוכנעת שהיא מרכז המזרח התיכון, אם לא העולם כולו. אבל נראה שמאחורי מגמת ההתקרבות המחודשת, אחרי שבע שנות נתק, עמדו שיקולים קרים של שתי היריבות הוותיקות שאין להם כמעט כל קשר לישראל".

 
הלילה: אוסקר
הכנות אחרונות לקראת טקס האוסקר ה-95 שיתקיים הלילה (צילום: AP Photo/John Locher)
הכנות אחרונות לקראת טקס האוסקר ה-95 שיתקיים הלילה (צילום: AP Photo/John Locher)

טקס האוסקר ה-95 ייערך הלילה בלוס אנג'לס (ויועבר לפנות בוקר בשידור חי בערוץ yes Movies). ג'ימי קימל ינחה, ומן הסתם יפתח עם בדיחה שתזכיר את הסטירה של ויל סמית' לכריס רוק שהיתה האירוע הזכור ביותר מהטקס הקודם.

הכוכבים שיגיעו השנה לטקס יצעדו בפעם הראשונה על שטיח בצבע שמפניה ולא שטיח אדום. מארגני הטקס הסבירו שהם מעוניינים באווירה רגועה, והצבע האדום מלחיץ.

עיקר תשומת הלב תופנה לקרב בין "הפייבלמנים", סרטו האוטוביוגרפי של סטיבן ספילברג, לבין "הכל בכל מקום בבת אחת", סרט האקשן המדע-בדיוני של דניאל דוואן ודניאל שיינרט, שמוביל את הרשימה עם 11 מועמדויות וכבר זכה כמעט בכל תואר אפשרי בטקסים המקדימים.

עיקר תשומת הלב תופנה לקרב בין "הפייבלמנים", סרטו האוטוביוגרפי של סטיבן ספילברג, לבין "הכל בכל מקום בבת אחת"

מישל יאו, שמככבת בסרט בתפקיד הראשי, של מהגרת סינית באמריקה הנשאבת להרפתקה מטורפת, עלולה להפסיד את פרס השחקנית הראשית לקייט בלנשט, שמגלמת במפגן משחק עוצר נשימה את "טאר המנצחת". אם בלנשט אכן תזכה הלילה בפרס – זו תהיה הזכייה השלישית שלה באוסקר.

אין השנה מועמדות ישראלית. מפלס הפטריוטיות בתוכניות הבידור יישאר נמוך. יש לנו צרות משלנו.

 
עוד כותרות
פרופ' רפי משולם (צילום: וורנר ברון, ארכיון האוניברסיטה העברית)
פרופ' רפי משולם (צילום: וורנר ברון, ארכיון האוניברסיטה העברית)
  • פרופסור רפי משולם, חלוץ חקר המדע הקנאביס הרפואי, הלך בסוף השבוע לעולמו בגיל 92. מדען גדול, איש חכם ומקורי ונדיב עם מחשבה חופשית, שהשפיע כל כך הרבה על הרפואה והמדע", הספיד אותו העיתונאי דרור פויר, שריאיין את משולם לפני כמה חודשים. "הוא אחד מגדולי המדענים הישראלים, אם לא בעולם, ומעל לכל ספק אחד המדענים הגדולים שיצא לי לפגוש בחיי".
  • אלוף (מיל.) גיורא איילנד, שהיה ממנסחי מתווה פרידמן-אלבשן השנוי במחלוקת, הודיע הבוקר בריאיון לגלי צה"ל כי המתווה נכשל ויורד מסדר היום. "המטרה הייתה למנוע את השיתוק המוחלט בשיחות בין הצדדים", אמר איילנד. "חשבנו בתמימותנו שאם נציג מתווה דומה למקורי שהוא יותר רך – הוא ייתן תירוץ ללוין ולרוטמן לעצור את החקיקה".
  • כוח צה"ל הרג הבוקר שלושה חמושים פלסטינים שירו לעבר עמדה צבאית בסמוך לצומת ג'ית בשומרון. חיילי סיירת גולני הרגו בחילופי האש שלושה חמושים, וחמוש נוסף הסגיר עצמו ונעצר.
  • מכה למאמצי ההסברה בחו"ל: השחקנית נעה תשבי, שהקדישה את שני העשורים האחרונים לדברור מדינת ישראל רשמית ולא רשמית, הודיעה כי במצב הנוכחי בלתי אפשרי להמשיך ליחצ"ן את ישראל בעולם – והגיעה השעה שלה להתחיל ליחצ"ן את העולם בישראל. נשארנו עם גלית דיסטל-אטבריאן.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה