אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שני, 13 מרץ 2023
 
מבחן חייה

לכל אחד מאיתנו יש רגעים של "לחץ בעבודה". מי לא מכיר, מי לא יודע. אבל בפעם הבאה שתרגישו שמכבש הלחצים המקצועי עליכם גובר, שהזמן דוחק, שהמנהלים שלכם לא מבינים אתכם ומתייחסים אליכם בקשיחות: תחשבו על גלי בהרב-מיארה.

היועצת המשפטית לממשלה ניצבת היום כמעט לבדה מול קואליציה עוינת, שמפעילה עליה לחצים שלא פשוט לעמוד בהם.

לאחר שהזהירה ממספר חוקים שהממשלה מבקשת להעביר, ואחרי שהודיעה שיש להקפיא את הדחתו של מפקד מחוז תל אביב, ועם התנגדותה המפורשת לחוק הנבצרות שהקואליציה מבקשת לקדם עוד היום להצבעה במליאה, בהרב-מיארה היא מטרת הדמות החדשה של תומכי המהפכה המשטרית. האש (המילולית, המילולית) מכוונת ישירות אליה.

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אליה אתמול בפתח ישיבת הממשלה, כשאמר:

"מישהו אחר חוץ מהממשלה הנבחרת יפקד על המאבק נגד איראן? על המאבק נגד הטרור בתוך הארץ? על שמירת החוק והסדר? זה הבסיס של כל דמוקרטיה ושל כל חברה מתוקנת. אם מערערים את זה, מערערים את עצם קיום הדמוקרטיה".

אחרי שגב"מ סומנה – בעקיפין – כמי שמסכנת את הביטחון, מחזקת את הטרור וכמי שמפרקת את הדמוקרטיה, ניתן האות לתקוף אותה חזיתית.

לקראת הגשת התשובות לבג"ץ בעתירה על הוצאת ראש הממשלה לנבצרות, אמר יו"ר הקואליציה, ח"כ אופיר כץ, כי היועמ"שית חושבת שהיא השריף של המדינה:

"אני לא זוכר שהיה פתק בבחירות, מפלגה בראשות גלי בהרב-מיארה. כרגע יש נבחרי ציבור. היא חושבת שהיא קובעת פה הכול ואנחנו לא ניתן לה. היא רק נגדנו. זו יועצת משפטית של האופוזיציה".

והשר איתמר בן-גביר, שממשיך לנהל את הביטחון הלאומי בריצה מאולפן לאולפן, אמר אתמול בראיון באולפן Ynet:

"מתקרב היום שנצטרך לקבל החלטה בעניינה. אני לא מדבר רק עליי. אני לא מקבל החלטות לבד. זו החלטה של הממשלה".

לכאורה, גב"מ עומדת מול המתקפות האלה לבדה, בלי בייס של מצביעים מאחוריה. מערך האבטחה עליה כבר תוגבר, בשל החשש שיהיה מי שינסה לפגוע בה פיזית.

אולם בפועל, היועמ"שית נהנית כרגע מתמיכה עממית רחבה של מאות אלפי ישראלים שיוצאים מדי שבוע להפגין. גם היא וגם מתנגדיה הבכירים בקואליציה יודעים שמהלכים פוליטיים להדיח אותה לא יעברו בשקט.

בפועל, היועמ"שית נהנית כרגע מתמיכה עממית רחבה של מאות אלפי ישראלים שיוצאים מדי שבוע להפגין

 
מחכים לנשיא
הנשיא יצחק הרצוג בבית הנשיא בירושלים, 9 במרץ 2023 (צילום: חיים צח, לע"מ)
הנשיא יצחק הרצוג בבית הנשיא בירושלים, 9 במרץ 2023 (צילום: חיים צח, לע"מ)

נשיא המדינה, יצחק הרצוג אמור לפרסם בקרוב מאוד את המתווה המדובר שלו, שאמור להיות הסולם שבעזרתו המערכת הפוליטית תוכל לרדת מהעץ הגבוה שעליו טיפסה.

אתמול נפגש הרצוג לשיחה של כשלוש שעות עם יו"ר ועדת החוקה, ח"כ שמחה רוטמן, מן הסתם כדי לוודא איתו שהמתווה שיוצג לא יידחה מייד על ידי הקואליציה.

אתמול נפגש הרצוג לשיחה של כשלוש שעות עם רוטמן, מן הסתם כדי לוודא שהמתווה שיוצג לא יידחה מייד על ידי הקואליציה

השאלה הגדולה, מבינים כולם, היא לא בהכרח מה יציע המתווה, אלא איזה מנגנון יאפשר דיון בפרטיו. מי יכריע במקרי מחלוקת? מה יהיו לוחות הזמנים? ומה יקרה אם המערכת תיקלע למבוי סתום?

עד שהנשיא יציג את המתווה שלו, החקיקה שמובילים רוטמן ושר המשפטים יריב לוין – שיושב כעת שבעה על אביו, פרופ' אריה לוין, שנפטר בשבת – נמשכת במלוא העוצמה.

  • היום ועדת החוקה צפויה לדון במתווה פרידמן-אלבשן כבסיס לפשרה, למרות שכבר ברור כי הוא ירד למעשה מהפרק.
  • במליאת הכנסת יצביעו בקריאה ראשונה על חוק הנבצרות, ותיתכן גם הצבעה בקריאה ראשונה על פסקת ההתגברות.
  • בוועדה המיוחדת שהוקמה כדי לדון בחוק הנבצרות תתקיים הצבעה בהצעת "חוק יסוד: הממשלה (תיקון נבצרות ראש הממשלה)", תוך התעלמות מהתנגדותה של היועצת המשפטית לממשלה.

בקיצור: המערכת כולה ממשיכה לדהור להתנגשות חזיתית, שנראית כרגע בלתי נמנעת.

אם מאמצי הנשיא יידחו, נראה שגם ההסתדרות עשויה להצטרף למחאה ולהחריף אותה. יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד רמז לכך אתמול כשאמר: "אם לא תימצא פשרה על פי מתווה הנשיא – לא נעמוד מנגד".

 
משמר המפרץ
נשיא איחוד האמירויות השייח' מוחמד בן זאיד (צילום: AP Photo/Burhan Ozbilici)
נשיא איחוד האמירויות השייח' מוחמד בן זאיד (צילום: AP Photo/Burhan Ozbilici)

בעולם הערבי עוקבים בעניין רב אחרי המשבר המתגלגל בישראל, ורבים מזהים בו חולשה שיוצרת הזדמנות לשנות את מערך הכוחות במזרח התיכון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התגאה, ובצדק, בחתימה על הסכמי אברהם, שהובילה לכינון יחסים בין ישראל לבין איחוד האמירויות. היחסים האלה, כך נראה, מתקררים עכשיו במהירות ככל שהמשבר הפנימי בישראל מתרחב.

על פי דיווח אתמול בחדשות 12, איחוד האמירויות החליטה לעצור רכש של מערכות בטחוניות רגישות מישראל, על רקע אמירות ומעשים של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' והשר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר, אחרי הפוגרום בחווארה.

איחוד האמירויות החליטה לעצור רכש של מערכות בטחוניות רגישות מישראל, על רקע אמירות ומעשים של סמוטריץ' ובן-גביר

על פי הדיווח, נשיא האמירויות מוחמד בן זאיד אמר "בשיחה עם גורמים ישראלים" כי "עד שלא נוודא שלראש הממשלה נתניהו יש ממשלה שהוא שולט בה, לא נוכל לעשות דברים משותפים". נתניהו ומשרד החוץ הכחישו את הדיווחים.

כך או אחרת, ביקורו המתוכנן של נתניהו באבו דאבי בוטל – ולא ברור כרגע מתי הוא יתקיים.

 
ממשבר למשבר
בנק סיליקון ואלי (SVB) (צילום: AP Photo/Jeff Chiu)
בנק סיליקון ואלי (SVB) (צילום: AP Photo/Jeff Chiu)

קריסת הבנק SVB שנסגר בסוף השבוע בגלל הסתערות למשיכת פקדונות, מאיימת להתפשט לאזורים נוספים של שוק ההון. בנק נוסף, בשם סיגנצ'ר, שמתמחה במטבעות קריפטו, נסגר הלילה על ידי הרגולטורים בארה"ב – הבנק השלישי שקרס בתוך פחות משבוע.

בניסיון קדחתני למנוע מפולת בשווקים, הודיעו הרשויות בארצות הברית, בהכרזה משותפת של משרד האוצר, הבנק הפדרלי והתאגיד הפדרלי לביטוח פקדונות חוסכים, כי יעניקו לכל המפקידים גישה למשיכת הכסף מהבנקים שנפלו עם פתיחת יום המסחר היום.

המטרה היא להרגיע את כל מי שמודאג מההתפתחויות ולעצור את מה שעלול להידרדר במהירות למשבר פיננסי גדול, אם תיפתח הסתערות המונית למשוך פקדונות מכל שאר הבנקים בארה"ב.

המטרה היא להרגיע את כל מי שמודאג מההתפתחויות ולעצור את מה שעלול להידרדר במהירות למשבר פיננסי גדול

וכך, שוב מתברר שהשיטה הקפיטליסטית עובדת נהדר כשיש רווחים, אבל כשהיא נכשלת, המדינה נקראת לפתור את המשבר. הרשויות בארה"ב הבטיחו כי "משלמי המסים לא יישאו בהפסדים בגלל פירוקו של סיליקון ואלי בנק". לא ברור איך זה אפשרי.

 
שחור בעיניים
כיתת תיכון, אילוסטרציה (צילום: Flash90)
כיתת תיכון, אילוסטרציה (צילום: Flash90)

כל מי שעוקב אחרי מערכת החינוך הישראלית יודע כי היא במצוקה קשה וסובלת ממחסור כרוני במורים טובים, תנאי לימוד קשים, ופערים גדולים בין רמת ההוראה והחינוך במרכז, לבין זו בפריפריה.

הסיפור שנחשף אתמול במקרה, על ידי קבוצה של תלמידות מבית ספר תיכון בנתיבות, מעיד על עומק המשבר הזה.

מתברר כי במהלך טיול של בית הספר – הנחשב לתיכון מהטובים בעיר – פתחו המורות קבוצת ווטסאפ בשם "טיול שנתי שחורות", שבה לעגו לתלמידות בנות העדה האתיופית שהשתתפו בטיול. אחת התלמידות הבחינה במקרה במורה הגוללת את הקבוצה, תיעדה אותה, והעלתה לרשות החברתיות.

במהלך טיול של בית הספר פתחו המורות קבוצת ווטסאפ בשם "טיול שנתי שחורות", שבה לעגו לתלמידות בנות העדה האתיופית

ממשרד החינוך נמסר כי מדובר באירוע חמור מאוד, שאין כוונה לעבור עליו לסדר היום, וכי המורות המעורבות יוזמנו בקרוב לשימוע.

הבעיה היא עם כל המקרים הדומים, שלא נחשפים במקרה.

 
והאוסקר הולך ל...
מישל יאו מקבלת את פרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר בתאטרון דולבי בלוס אנג'לס, 12 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Chris Pizzello)
מישל יאו מקבלת את פרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר בתאטרון דולבי בלוס אנג'לס, 12 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Chris Pizzello)

טקס האוסקר ה-95 הסתיים לפנות בוקר בלוס אנג'לס. הזוכה הגדול (והצפוי, על פי התחזיות) הוא "הכל בכל מקום בבת אחת" שגרף שבעה פרסים, כולל הפרסים החשובים ביותר לסרט הטוב ולבימוי. "במערב אין כל חדש" זכה בארבעה פרסים.

המאוכזב הגדול של הטקס הוא סטיבן ספילברג, שסרטו האוטוביוגרפי "הפייבלמנים" לא זכה אפילו בפרס אחד. גם "רוחות אינישרין" – שהיה מועמד ללא פחות מתשעה פרסים – לא זכה בפסלון הנחשק.

מישל יאו ("הכל בכל מקום בבת אחת") זכתה בפרס השחקנית וגברה על קייט בלנשט, שנחשבה למועמדת מובילה בזכות תפקידה ב"טאר המנצחת".

ג'ון טרבולטה, שהופקד השנה על החלק בטקס שבו תעשיית הקולנוע נפרדת ממי שעזבו השנה את העולם, השתנק כשהזכיר את אוליביה ניוטון ג'ון, שכיכבה לצידו בלהיט "גריז".

 
עוד כותרות
הפגנה נגד בצלאל סמוטריץ' בוושינגטון בזמן שהוא נואם בכנס הבונדס בעיר, 12 במרץ 2023 (צילום: ג'ייקוב מגיד)
הפגנה נגד בצלאל סמוטריץ' בוושינגטון בזמן שהוא נואם בכנס הבונדס בעיר, 12 במרץ 2023 (צילום: ג'ייקוב מגיד)
  • שר אוצר בצלאל סמוטריץ' נאם הלילה בכנס הבונדס בוושינגטון, וניצל את ההזדמנות להביע חרטה על דבריו כי "את חווארה צריך למחוק". "אני רוצה להוסיף כמה מילים על הפיל בחדר", אמר סמוטריץ' לנוכחים. "כפי שכבר כתבתי, הבעתי חרטה כנה על האמירה על חווארה, שיצרה רושם לחלוטין מוטעה". במקביל לנאומו, התנהלו הפגנות המוניות של יהודים-אמריקאים מחוץ למלון בו נערך הכנס.
  • קטאר העבירה מענק של חצי מיליון דולר לתושבי חווארה שנפגעו בהתפרעויות המתנחלים בכפר לפני שבועיים. מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, חוסיין א-שייח', העניק בשם קטאר את המענק לעיריית חווארה ואמר: "המענק הוא לתושבי העיירה שנפגעו מפשעי הכיבוש ומתנחליו ולמען עמידתם האיתנה של התושבים".
  • אל תאפסנו את המטריות: הטמפרטורות צפויות לרדת משמעותית היום, וגשם צפוי החל מאחר הצהריים בעיקר בצפון ובמרכז – ולהתחזק אף יותר במשך הלילה.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה