אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שלישי, 7 מרץ 2023
 
חוק יסוד: פשרה

יש משפחות שמעבירות מדור לדור מתכונים לעוגות ולתבשילים, למשפחת הרצוג יש מסורת של רקיחת פשרות שנויות במחלוקת לפתרון קונפליקטים היסטוריים.

האב חיים הרצוג, בשבתו כנשיא, רקח את מתווה "חנינת השב"כ" כדי לסיים בפשרה את פרשת קו 300 שטלטלה את המדינה בשנות השמונים. הבן, יצחק (בוז'י) הרצוג, מנסה לרקוח עכשיו את "מתווה הנשיא", שאולי יסיים את סאגת "המהפכה המשפטית" שמטלטלת את המדינה בחודשיים האחרונים.

הנשיא חיים הרצוג מתחת לחופת בנו, יצחק (בוז'י), בנישואי למיכל, 14 באוגוסט 1985 (צילום: יעקב סער/לע"מ)
הנשיא חיים הרצוג מתחת לחופת בנו, יצחק (בוז'י), בנישואי למיכל, 14 באוגוסט 1985 (צילום: יעקב סער/לע"מ)

לעת עתה, המערכת הפוליטית מגיבה בחשדנות כלפי הניסיון, אותו גיבש הנשיא בשיחות עם אנשי אקדמיה ומומחים למשפט. הרצוג אמר אתמול במפגש עם ראשי רשויות "אנו קרובים מתמיד לאפשרות של מתווה מוסכם" וזה הספיק כדי שהשקל יתחזק ב-2%.

הרצוג אמר אתמול במפגש עם ראשי רשויות "אנו קרובים מתמיד לאפשרות של מתווה מוסכם" וזה הספיק כדי שהשקל יתחזק ב-2%

אבל ראשי האופוזיציה יאיר לפיד ובני גנץ הגיבו בהודעה משותפת מסויגת. הם מן הסתם הבחינו שהנשיא נסוג מתביעתו המקורית להקפיא את מהלכי החקיקה, וכעת מנסה רק למתן אותה.

על פי מה שפורסם ביממה האחרונה, מתווה הנשיא המתגבש אינו כולל פסקת התגברות, לא יהיה בו רוב אוטומטי לקואליציה בוועדה לבחירת שופטים, היועצים המשפטיים יישארו עצמאיים (אך הממשלה תהיה מוסמכת להתעלם מהמלצותיהם) ועילת הסבירות תצומצם למקרים של "החלטה מופרכת בעליל או חורגת באופן קיצוני ממתחם שיקול הדעת".

בית הנשיא הגיב הבוקר בהכחשה גורפת לפרסומים הללו ומסר:

"הפרסומים הבוקר אינם על דעת הנשיא ומי מטעמו. יובהר ויודגש כי לא מדובר במתווה נשיא המדינה. מדובר בהצעה אחת מתוך רבות שהועברו בשבועות האחרונים ע"י חוקרים ואקדמאים ממכונים שונים. נשיא המדינה טרם גיבש מתווה סופי ולאחר שיגובש הנשיא יציג אותו לאזרחי ישראל".

הרצוג רמז אתמול, כי אם המערכת הפוליטית תדחה את מתווה הפשרה שלו, יש ברשותו "סט כלים מסוים", המאפשר לו ללכת רחוק יותר, אם יחשוב שיש בכך צורך. טל שניידר, הכתבת הפוליטית-מדינית, של זמן ישראל, מונה הבוקר את הכלים האלה, ואלו הם:

חנינה לנתניהו (סבירות אפסית), אי חתימה על חוקים או התפטרות (סבירות נמוכה עד לא קיימת), סירוב לחתום על מינוי שופטים (אקט קיצוני מאוד), שימוש במעמדו הציבורי המשפיע של הנשיא (יש לו כזה?) ופנייה לוועדת ונציה, הגוף המשפטי המכונן של האיחוד האירופי (אירוע מרחיק לכת).

 
חובטים בטייסים
שר התקשורת שלמה קרעי (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
שר התקשורת שלמה קרעי (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

מבול אנשי מילואים שמאיימים לא להתייצב לשירות אם ההפיכה המשטרית לא תעצור נמשך אתמול. לטייסים הצטרפו יותר מ-200 רופאים ורופאות במילואים, ששלחו מכתב חריג לשר הביטחון יואב גלנט ולרמטכ"ל הרצי הלוי, ובו הצהירו כי לא יתייצבו לשירות אם תושלם "חקיקה בלתי דמוקרטית בעליל, שעתידה לפגוע פגיעה אנושה בזכויות הפרט".

יותר מ-200 רופאים ורופאות במילואים הצהירו כי לא יתייצבו לשירות אם תושלם "חקיקה בלתי דמוקרטית בעליל"

גל עצומות המילואימניקים נראה כרגע כמו האיום הגדול ביותר על ראש הממשלה בנימין נתניהו ותומכיו, שכדרכם מגיבים במבול נגדי של הצהרות ארסיות. נתניהו עצמו עוד שמר אתמול על ממלכתיות יחסית, כשאמר – בעת שמאחוריו ניצבים כניצבים חיילי מג"ב – כי "הסרבנות מאיימת על היסוד הקיומי שלנו".

שרת ההסברה גלית דיסטל אטבריאן כבר הלכה רחוק יותר והסבירה שהטייסים המורדים הם "נפולת של נמושות". העסקן הפוליטי יעקב ברדוגו הגדיר אותם באנינות אופיינית "מוגלה". השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר אמר שטייסים שלא יגיעו לאימונים צריכים לעוף מצה"ל.

ואילו שר התקשורת שלמה קרעי פירסם בטוויטר ציוץ פורימי שבו כתב:

"לסרבנים המחוצפים נאמר את מאמר מרדכי לאסתר: 'רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר ואת בית אביך תאבדו'. עם ישראל יסתדר בלעדיכם ואתם תלכו לעזאזל. נוע תנוע הרפורמה. לעת כזו הגענו למלכות".

מאיפה יגיעו הרווח וההצלה? השר קרעי לא פירט. ייתכן שהוא מתכוון להגן בעצמו על עם ישראל בעזרת תמרוני גימטרייה מרהיבים.

 
עוד עימות בחווארה
מבט על חווארה ביום שאחרי הפוגרום, 27 בפברואר 2023 (צילום: Erik Marmor/Flash90)
מבט על חווארה ביום שאחרי הפוגרום, 27 בפברואר 2023 (צילום: Erik Marmor/Flash90)

היסטוריונים שיסכמו את אירועי הימים הסוערים האלה, עוד יידרשו לנתח ולהסביר את המקום שתפסו בהם אירועי חווארה.

אנשי ביטחון מעידים כי הפוגרום שערכו בחווארה בשבוע שעבר המתנחלים בעקבות רצח האחים יניב, והתגובה הרופסת – שלא לומר האוהדת – של שרי הממשלה, היו מבחינתם קריאת השכמה.

אתמול, שבוע אחרי הפוגרום בחווארה, הגיעה קבוצת מתנחלים לכביש הראשי בעיירה, כדי "לחגוג" שם את פורים. אל המתנחלים הרוקדים הצטרפו חיילים רבים שהוצבו בחווארה כדי לשמור על הסדר.

ההתקהלות והריקודים המתריסים התפתחו לשורה של ידויי אבנים הדדיים, בסיומם הפלסטינים דיווחו על חמישה פצועים, וטענו כי חיילי צה"ל לא שמרו על הסדר הציבורי אלא על המתנחלים. איש לא נעצר.

תנועת "עומדים ביחד", שמובילה את הסולידריות הישראלית עם חווארה, מסרה אתמול:

"אחרי שבצלאל סמוטריץ' קרא למחוק את חווארה ובכירים בקואליציה עודדו את הפרעות, המתנחלים הבינו את המסר והמשיכו את הפוגרומים באין מפריע. נוער הגבעות מקבל את הגיבוי משרי הממשלה – ויוצא משליטה".

 
פרס ישראל לרובנר
מיכל רובנר (צילום: אבי מוסל)
מיכל רובנר (צילום: אבי מוסל)

שר החינוך יואב קיש הודיע אתמול כי פרס ישראל לאמנות יוענק השנה למיכל רובנר. בנימוקיה הסבירה וועדת הפרס:

"מיכל רובנר היא מבכירות האמניות הישראליות. יצירתה האמנותית מתייחדת בשפה מקורית ופורצת דרך בתחום הצילום, הווידיאו והמיצב האדריכלי".

לא מן הנמנע כי קיש יתחרט הבוקר על הענקת הפרס, אחרי שיקרא מה אמרה רובנר עצמה ל"הארץ":

"אני נמצאת בהפגנות ושולחת לחברים בחו"ל תמונות שלי עם הדגל. יש לי אהבה רבה לישראל, אבל אני כלת פרס של מדינה שסועה ומפולגת… אני חרדה להכול. אני חרדה למדינה. אני מרגישה שאנחנו נמצאים על סף מלחמה".

 
המלך סולומון
מנור סולומון במדי פולהאם, במשחק מול ברנטפורד בלונדון, 6 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/David Cliff)
מנור סולומון במדי פולהאם, במשחק מול ברנטפורד בלונדון, 6 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/David Cliff)

בשורה נהדרת לנבחרת ישראל בכדורגל שמתכוננת לקראת מוקדמות היורו: הכדורגלן הישראלי מנור סולומון, שמשחק כקשר של קבוצת פולהאם בפרמייר ליג, כבש אתמול בפעם החמישית ברציפות.

פולהאם אמנם הפסידה במסגרת המחזור ה-26 של הליגה האנגלית (3:2 לברנטפורד), אבל סולומון, שנמצא בכושר משחק מעולה, הבקיע בדקה ה-39, אחרי שכדור חופשי של קבוצתו ניתז מהמשקוף – והקשר הישראלי נגח אותו פנימה לשער שוויון זמני.

זה כאמור השער החמישי ברציפות של סולומון, אחרי שכבש בארבעת המשחקים הקודמים של קבוצתו נגד נוטינגהם, ברייטון, וולבס ולידס. ביציעים באנגליה כבר מכנים אותו "קינג סולומון".

 
צרות בגלסטונברי
פסטיבל גלסטונברי ב-2015 (צילום: Photo by Jim Ross/Invision/AP)
פסטיבל גלסטונברי ב-2015 (צילום: Photo by Jim Ross/Invision/AP)

ביום שישי נחשף הליינאפ לפסטיבל גלסטונברי שייערך בקיץ בבריטניה, ונחשב על ידי רבים לפסטיבל המוזיקה השנתי הגדול והחשוב בעולם.

מרגע שנודע כי המופעים המרכזיים בפסטיבל השנה יהיו של אלטון ג'ון, ארקטיק מאנקיז וגאנז אנד רוזס, הרשתות החברתיות של חובבי המוזיקה סוערות – כולל קריאות לסרב להתייצב לפסטיבל השנה – בטענה שהוא נשלט על ידי גברים פריבילגים לבנים.

הרשתות החברתיות של חובבי המוזיקה סוערות בטענה שהפסטיבל נשלט השנה על ידי גברים פריבילגים לבנים

אתמול הודיעה לנה דל ריי, שאמורה להוביל את הבמה השנייה בחשיבותה בפסטיבל, שהיא שוקלת לבטל את הופעתה לאות מחאה על "היעדר גיוון מגדרי", והודעתה כבר זוכה לתמיכה גורפת ברשתות החברתיות.

 
עוד כותרות
ההצגה "מחסן השטוזים של דתיה" של תאטרון אורנה פורת לילדים (צילום: אייל לנדסמן, תאטרון אורנה פורת)
ההצגה "מחסן השטוזים של דתיה" של תאטרון אורנה פורת לילדים (צילום: אייל לנדסמן, תאטרון אורנה פורת)
  • לא צריך לחכות לחקיקה, ההדתה כבר כאן: הצגת ילדים של תאטרון אורנה פורת בוטלה אתמול בשדרות בעקבות לחץ של הורים ורבנים – משום שבהצגה מופיעים גברים ונשים על במה אחת. ההצגה יועדה לכל ילדי הגנים בעיר, אך מפעילי הגנים התורניים התערבו – והעירייה נכנעה.
  • השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר טען בריאיון אתמול כי "בקרב המפגינים יש מי שמתכנן את הרצח שלי". במשטרה הוציאו הכחשה חד-משמעית שיש כזה מידע מודיעיני, ובן-גביר בתגובה זימן את דובר המשטרה לשיחת נזיפה. במקביל, ראשי הרשויות המקומיות בחברה הערבית הודיעו הבוקר שלא יגיעו לפגישה עם השר: "הוא מכנה את הפשיעה 'פשיעה ערבית' ואת כל הח"כים הערבים 'תומכי טרור'".
  • חברת מטא, החברה האם של פייסבוק, אינסטגרם ו-ווטסאפ, מתכננת לפטר בשבועות הקרובים עוד אלפי עובדים, כך מדווחת סוכנות "בלומברג". זהו סבב פיטורים ענק נוסף, אחרי שמטא כבר פיטרה כ-11 אלף עובדים – 13% מכוח האדם של החברה – לפני שלושה חודשים.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה