אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 5 פברואר 2024

 
 
חמאס עוד לא התמוטט

כבר שבועות רבים מתארים הכתבים הצבאיים ומצעד הפרשנים באולפנים איך כוחות צה"ל סוגרים על מפקדות חמאס בחאן יונס, כבר מצאו שאריות פיתות שיחיא סנוואר אכל בעצמו (ואם לא את זה – אז דובי של הילד שלו, או פתקים ששלחו לו), ושהנהגת חמאס נדחקת לפינה וקרובה להתמוטטות סופית ומוחלטת ממש כמו שהבטיחו ראש הממשלה ושר הביטחון בתחילת המערכה.

אבל המציאות – שאינה שטופה באורות פנסי האולפנים – עדיין לא מצייתת לתחזיות המיטוט-ריסוק-פירוק הללו.

חיילי צה"ל במנהרת חמאס בחאן יונס בדרום רצועת עזה, פברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
חיילי צה"ל במנהרת חמאס בחאן יונס בדרום רצועת עזה, פברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)

אתמול, לדוגמה, נבנתה בישראל ציפייה שהלכה וצברה תאוצה לאורך היום, כאילו בשעה שבע בערב אמורים ראשי חמאס למסור את תשובתם לעסקת שחרור החטופים שגובשה בפריז.

התקווה נולדה בערוץ הסעודי "אל חדת'", והצעידה אל האולפנים את הפרשנים הנבונים לענייני ביטחון – שאיש מהם, כזכור, לא העריך לפני שבעה באוקטובר מה מתכנן חמאס – והם שוב הסבירו ש"רק הלחץ הצבאי עובד" וש"הפעם חמאס באמת עם הגב לקיר".

ואז הגיעה השעה שבע בערב – ושום דבר לא קרה.

מקור בחמאס שדיבר אתמול עם סוכנות הידיעות הפלסטינית "אל קודס" אמר:

"אנחנו עדיין לא על סף הסכם. יש פערים גדולים בין הצדדים. אנחנו מתעסקים בנסיגת הצבא ובערבויות לסיום המלחמה, והישראלים מתחמקים כדי להרוויח זמן".

גם הפלגים הפלסטינים האחרים לא מתכוונים – כך נראה – לפעול על פי מתווה פריז. החזית העממית פרסמה הודעה שדוחה את המתווה בצורה מפורשת:

"אנו דוחים את טיוטת הצעת פריז, שלא כללה בבירור הפסקת מלחמה, נסיגה מוחלטת של הכיבוש מרצועת עזה, החזרת העקורים לבתיהם ולאזורים שמהם נעקרו, לשבור את המצור ולספק סיוע לעמנו".

מאחר שגם בממשלת ישראל יש רבים המתנגדים למתווה המתגבש – למשל לעובדה שהוא כולל רק את חלק מהחטופים ולא את כולם, וכי הוא אמור לכלול שחרור מחבלים עם דם רב על הידיים – נראה שהאופטימיות של הפרשנים הייתה מוקדמת מדי.

 
ביידן נגד נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן במסיבת עיתונאים בתל אביב, 18 באוקטובר 2023 (צילום: Brendan Smialowski / AFP)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן במסיבת עיתונאים בתל אביב, 18 באוקטובר 2023 (צילום: Brendan Smialowski / AFP)

ראש הממשלה בנימין נתניהו גורר אחריו שובל של כינויי גנאי שנשיאים אמריקאים הדביקו לו. זכור במיוחד ה"צ'יקן שיט" של ברק אובמה, אבל היו גם "רברבן רעשני", "נאד נפוח" ו"חולה תסמונת אספרגר" (כולם רוכזו בכתבה של עורך "האטלנטיק" ג'פרי גולדברג על נתניהו, שפורסמה – קשה להאמין – ב-2014. לפני עשור).

אתמול נוסף למצעד כינויי הגנאי האלה גם "פאקינג בחור רע" – כינוי שעל פי האתר "פוליטיקו" הדביק לנתניהו נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. דובר הבית הלבן מיהר להכחיש את הסיפור ואמר שהנשיא לא אמר זאת "וגם לא יאמר", וכי בין שני המנהיגים שוררת "מערכת יחסים ממושכת שמבוססת על כבוד באופן פומבי ופרטי".

אתמול נוסף למצעד כינויי הגנאי האלה גם "פאקינג בחור רע" – כינוי שעל פי האתר "פוליטיקו" הדביק לנתניהו הנשיא ביידן

הרקע למתיחות המוכחשת הזו, הוא הריאיון עם איתמר בן גביר שפורסם ב"וול סטריט ג'ורנל" ובו תקף השר לביטחון לאומי את ממשל ביידן שלדבריו "במקום לתת לנו גיבוי, עסוק במתן סיוע שהולך לחמאס".

יוסי ורטר, פרשן "הארץ" שמבטיח כבר שנים ש"ביבי גמור", טוען הבוקר:

"מי שיצטרך להתמודד עם הריקושטים (של הריאיון עם בן גביר) הוא נתניהו, שהריאיון הזה מציג אותו שוב כראש ממשלה חלש וסחיט. קריקטורה של מנהיג. שר מרכזי בממשלתו נועץ אצבע בעינו של ביידן ומסכן את סיכוייו להיבחר למען ישראל, וחומק ללא עונש".

תרחיש לא פחות סביר הוא שנתניהו עצמו היה מעוניין בראיון מהדהד כזה באמריקה, שמציג אותו כגורם המתון (יחסית) בישראל.

נזכיר בהקשר הזה את החשיפה של טל שניידר בזמן ישראל לפני שבוע, לפיה נתניהו נפגש בישראל עם לכלן מרדוק, ששולט בתאגיד המדיה "ניוז קורפ", מאז שאביו, רופרט מרדוק, פרש לפני חצי שנה.

מרדוק הוא בין היתר הבעלים של "וול סטריט ג'ורנל". האם זה יהיה מופרך להניח שיש קשר בין פגישת מרדוק-נתניהו, לראיון עם איתמר בן גביר ימים ספורים לאחר מכן?

 
קרן אור מהאו"ם
פרמילה פאטן (משמאל), תת מזכ"ל האו"ם והשליחה המיוחדת של מזכ"ל האו"ם לענייני אלימות מינית בסכסוכים, בביקור בישראל לאיסוף עדויות על האלימות המינית של חמאס, פברואר 2024 (צילום: משרד החוץ)
פרמילה פאטן (משמאל) בביקור בישראל, פברואר 2024 (צילום: משרד החוץ)

כבר התרגלנו לא לצפות לגדולות ונצורות מארגון האו"ם. הזעם בישראל על אונר"א אינו חדש, הוא רק גדל אחרי שהתברר שחלק מעובדי הארגון אשכרה נטלו חלק בטבח של שבעה באוקטובר.

אל אלה נוסף היחס המנוכר מצד הארגון הבינלאומי (ומצד ארגוני נשים בכלל) לאלימות המינית האיומה שתועדה בשבעה באוקטובר, ולעדויות על כך שהחטופות הישראליות מותקפות מינית במנהרות חמאס.

ייתכן שגם בעניין הזה מסתמן בהדרגה שינוי. פרמילה פאטן, הנושאת בתואר תת מזכ"ל האו"ם ו"השליחה המיוחדת של מזכ"ל האו"ם לענייני אלימות מינית באזורי סכסוך", הגיעה לישראל בהזמנת האגף לארגונים בינלאומיים במשרד החוץ ושגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן, על מנת להתרשם באופן בלתי אמצעי מהיקף הזוועות.

היום היא צפויה לעזוב את ישראל. צוות של מומחים לרפואה ומשפט שנלוו אליה צפויים להישאר כאן עוד לפחות שבוע, כדי להמשיך לגבות עדויות ולאסוף ראיות.

פאטן אמרה למלוויה כי הביקור בישראל זעזע אותה עמוקות. "ראיתי כאן דברים שלא ראיתי בשום מקום בעולם", היא אמרה, "העולם בחוץ לא יכול להבין את גודל האירוע. גם אני בעצמי הפנמתי את גודל האירוע רק כשהייתי פה בעצמי".

"ראיתי כאן דברים שלא ראיתי בשום מקום בעולם. העולם בחוץ לא יכול להבין את גודל האירוע"

היא גם אמרה בכנות, שהיא מבינה עכשיו עד כמה הישראלים הרגישו נבגדים על ידי ארגון האו"ם. בסוף החודש היא צפויה לפרסם דוח על אלימות מינית ב-25 מדינות, והיא צפויה להקדיש בו פרק נרחב לאירועים שהתרחשו בישראל.

 
עדכוני מלחמה
לוחמי צה"ל בחאן יונס, רצועת עזה, בפברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל בחאן יונס, רצועת עזה, בפברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
  • שמונה רקטות ופצצות מרגמה נורו הבוקר לעבר הגליל העליון. לא דווח על נפגעים. צה"ל השיב אש לעבר מקורות הירי.
  • לראשונה אחרי הפסקה של יומיים, רקטה נורתה הבוקר מרצועת עזה, יורטה על ידי כיפת ברזל ורסיסים נחתו סמוך לקיבוץ יד מרדכי. לא דווח על נפגעים.
  • דובר צה"ל מסר הבוקר כי בפשיטות ממוקדות על יעדי טרור ברצועה חוסלו ביממה האחרונה עשרות מחבלים, בקרבות מטווח קצר ובסיוע חיל האוויר. צה"ל גם תקף ביממה האחרונה יעדי טרור באמצעות ספינות טילים.
  • צבא ארה"ב תקף ארבעה משגרים של טילי שיוט שהחות'ים הכינו בתימן על מנת לפגוע בספינות בים האדום.
  • ברשת "אל ג'זירה" דווח הבוקר כי מיליציה פרו-איראנית תקפה הלילה בסיס אמריקאי באזור שדה הנפט אל עמר בסוריה.
 
מחווה ל"נובה" בטקס הגראמי
בילי אייליש, פיבי ברידג'רס, סזה וטיילור סוויפט זוכות בפרסי הגראמי, 4 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo, מונטז')
בילי אייליש, פיבי ברידג'רס, סזה וטיילור סוויפט זוכות בפרסי הגראמי, 4 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo, מונטז')

טקס פרסי הגראמי ה-66 של תעשיית המוזיקה האמריקאית נערך הלילה בלוס אנג'לס, והוא ייזכר בתולדות הפופ העולמי כטקס שבו כבשו הנשים את כל הפסגות של תעשיית הבידור.

מעל כולן זוהרת טיילור סוויפט, שממשיכה לשבור כל שיא אפשרי, והפכה הלילה לאמן הראשון בהיסטוריה שזוכה בגראמי רביעי על אלבום השנה (ובכך עוקפת את פרנק סינטרה, פול סיימון וסטיבי וונדר – שזכו רק שלוש פעמים בתואר הנחשק).

טיילור סוויפט ממשיכה לשבור כל שיא אפשרי והפכה הלילה לאמן הראשון בהיסטוריה שזוכה בגראמי רביעי על אלבום השנה

סוויפט, שעיני אמריקה נשואות אליה גם לקראת גמר הסופרבול בשבוע הבא (שבו יככב בן זוגה, טרוויס קלסי, המוביל את התקפת קנזס סיטי) וגם לקראת הבחירות בסוף השנה, הפתיעה כשהודיעה כי היא מתכוונת להוציא אלבום חדש – 11 במספר – ב-19 באפריל.

היא לא הייתה הזמרת היחידה שבלטה בטקס, שכאמור נשלט השנה כמעט לחלוטין על ידי נשים. בילי אייליש חזרה הביתה עם עוד שני פרסי גראמי לאוסף, על שיר השנה היוקרתי ועל שיר מתוך פסקול (שניהם על השיר "למה נוצרתי" מתוך פסקול הסרט "ברבי").

סזה, שהובילה במספר המועמדויות לטקס, חזרה הביתה עם שלושה פסלונים. פיבי ברידג'רס, שותפתה של סזה לזכיה בדואט "רוחות רפאים במכונה", זכתה בארבעה פרסים, בהם על הסופר-גרופ הנשי "בויג'יניוס" (עם שותפותיה לוסי דייקוס וג'וליאן בייקר). אפילו מיילי סיירוס זכתה סוף-סוף בגראמי – לראשונה בקריירה הארוכה שלה –  על סינגל השנה ועל הופעת הפופ של השנה.

אפילו מיילי סיירוס זכתה סוף-סוף בגראמי – לראשונה בקריירה הארוכה שלה –  על סינגל השנה ועל הופעת הפופ של השנה

הזווית הישראלית: מנכ"ל האקדמיה למוזיקה בארה"ב, הארווי מייסון ג'וניור, הזכיר את נרצחי מסיבת "נובה" בנאום הפתיחה שלו כשאמר:

"מוזיקה היא המרחב הבטוח שלנו, וכשהוא מופר, זה פוגע בבסיס של מי שאנחנו… בשבעה באוקטובר הרגשנו את זה שוב, כששמענו על הטרגדיה הנוראית בפסטיבל נובה, שבו למעלה מ-360 מעריצי מוזיקה קיפחו את חייהם ועוד 40 נחטפו".

זו לא הייתה ההתייחסות היחידה לישראל בטקס. אנני לנוקס, ששרה את "דבר לא ידמה לך" כמחווה לשינייד אוקונור שמתה השנה, קראה מעל הבמה: "אמנים קוראים להפסקת אש! שלום בעולם!"

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה