אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 12 פברואר 2024

 
 
חילוץ נועז ברפיח

אלה החדשות שכל הציבור בישראל ייחל לשמוע בחודשים האחרונים: כוח משותף של צה"ל, שב"כ והימ"מ הצליח לשחרר בשלום במבצע נועז שניים מהחטופים שהוחזקו ברפיח. בחילופי האש שנערכו במהלך הפעולה המורכבת, חייל צה"ל נפצע קל.

החטופים ששוחררו וכבר נפגשו עם בני משפחותיהם בישראל הם פרננדו מרמן, בן 60, ולואיס הר, בן 70, שנחטפו יחד מניר יצחק בשבעה באוקטובר. שניהם הועברו בלילה לבדיקות רפואיות בבית החולים שיבא תל השומר ומצבם מוגדר טוב.

לואיס הר ופרננדו מרמן (צילום: באדיבות המשפחות)
לואיס הר ופרננדו מרמן (צילום: באדיבות המשפחות)

מרמן והר הם גיסים: פרננדו הוא אחיה של קלרה, אשתו של לואיס. חמשת בני המשפחה נחטפו יחד – קלרה מרמן, אחותה גבריאלה ליימברג, ומיה ליימברג, בתה של גבריאלה, שוחררו בסוף נובמבר, במסגרת עסקת החטופים הראשונה.

זו הפעם השנייה שצה"ל מצליח לשחרר ברצועת עזה חטופים בחיים משבי חמאס – הפעם הקודמת הייתה עם שחרורה של החיילת אורי מגידיש בצפון הרצועה, ב-30 באוקטובר.

זה מה שידוע לעת עתה על המבצע הלילה, שקיבל את השם "יד זהב":

מעט אחרי חצות הצליח הכוח המשולב להתגנב אל בניין במחנה הפליטים א-שאבורה בצפון רפיח, שבקומה השנייה שלו הוחזקו שני החטופים הישראלים. ישראל עקבה זמן רב אחרי המבנה שבו החוזקו השניים.

אמיר בר-שלום, הפרשן הצבאי של זמן ישראל, מעדכן הבוקר מפי גורם ביטחוני, כי בישראל המתינו זמן רב שייווצרו התנאים המתאימים לבצע את הפעולה. התנאים המתאימים נוצרו הלילה.

זמן קצר לפני שתיים לפנות בוקר, לוחמי הכוח שהתגנבו אל המבנה שבו הוחזקו סימון והר הצמידו מטען חבלה קטן לדלת הכניסה בחדר המדרגות, הפעילו אותו, פרצו פנימה וחיסלו שלושה מחבלי חמאס ששמרו על החטופים, בלי לפגוע בחטופים עצמם.

דובר צה"ל דניאל הגרי תיאר במסיבת עיתונאים הבוקר: "מרגע הפריצה באש לדירה, לוחמי הימ"מ הגנו בגופם על לואיס ופרננדו והחל קרב נועז שכלל חילופי אש כבדים בכמה מוקדים עם מחבלים רבים".

"מרגע הפריצה באש לדירה, לוחמי הימ"מ הגנו בגופם על לואיס ופרננדו והחל קרב נועז שכלל חילופי אש כבדים בכמה מוקדים"

מיד אחרי שחולצו מהבניין, הועברו סימון והר על ידי הלוחמים לכלי רכב שהמתינו לחילוץ בסמטאות הצרות של מחנה הפליטים ומשם הוסעו במהירות למנחת מאולתר, שם המתין להם מסוק חילוץ שהטיס אותם למרכז הרפואי שיבא תל השומר.

מסוק צה"לי עם פרננדו סימון מרמן ולואיס הר נוחת בבית חולים שיבא תל השומר, 12 בפברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
מסוק צה"לי עם פרננדו סימון מרמן ולואיס הר נוחת בבית חולים שיבא תל השומר, 12 בפברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)

מבצע החילוץ ברפיח ארך כשעה ולווה באש מאסיבית מאוד של חיל האוויר וכוחות קרקע. הכוחות המיוחדים גובו במעטפת של כוחות משייטת 13, אוגדה 98 וחטיבת השריון 7.

במהלך המבצע נפתחה אש ממבנים סמוכים, ואלו הותקפו מהאוויר. הפלסטינים מדווחים הלילה על עשרות הרוגים ברפיח, והערכות הן כי חמאס ינסה למנף הבוקר את מספר הנפגעים הגדול כדי להגביר את הלחץ על ישראל לא לפעול בגזרת רפיח.

עידן בז'ראנו, חתנו של לואיס הר ששוחרר, אמר הבוקר ל"כאן רשת ב'":

"נפגשנו והתחבקנו. אפשר להתחיל את היום. הוא מוקף במשפחה ובילדים. הוא מחייך ועוד לא מספר. לפחות היום נוכל לתת מעט בשורות טובות לעם ישראל. לואיס ופרננדו נראים בסדר גמור. אנחנו עדיין בשמחה של ההתחלה".

מבצע החילוץ ברפיח נוהל מחפ"ק שבו ישבו הרמטכ"ל, רב אלוף הרצי הלוי, ראש שב"כ רונן בר, מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי ומפקד חיל האוויר תומר בר. במהלך המבצע הצטרפו לחפ"ק גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט.

שר הביטחון גלנט אמר בתום המבצע:

"מדובר במבצע חילוץ מרשים. יחד עם ראש הממשלה והפיקוד הבכיר עקבתי אחרי המבצע מהחפ"ק. נמשיך לממש את מחויבותנו להשיב את החטופים בכל דרך".

 
המתח ברפיח עולה
עשן מיתמר מעל רפיח לאחר תקיפות ישראליות במהלך המבצע לשחרור החטופים, לואיס הר ופרננדו מרמן  ב-12 בפברואר 2024 (צילום: Photo by SAID KHATIB / AFP)
עשן מיתמר מעל רפיח לאחר תקיפות ישראליות במהלך המבצע לשחרור החטופים, לואיס הר ופרננדו מרמן ב-12 בפברואר 2024 (צילום: Photo by SAID KHATIB / AFP)

פעולת החילוץ ההרואית והמוצלחת ברפיח תהיה זריקת עידוד מוראלית לצה"ל ולישראל. לעת עתה מוקדם לדעת איך היא תשפיע על המו"מ לשחרור 134 החטופים שעדיין מוחזקים בשבי חמאס ועל הלחצים המדיניים הגוברים שמופעלים על ישראל בימים האחרונים, לא להרחיב את התקיפות ברפיח.

משלחת ישראלית הייתה מתוכננת לצאת מחר לקהיר, להמשך הדיונים הקדחתניים שנערכים שם בתקווה להגיע לעסקת חטופים שתעצור את ההתקדמות הישראלית ברפיח.

חמאס הציג דרישות מקדימות שאינן מקובלות על ישראל, אבל אתמול נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ביקש – או שמא "דרש" – מראש הממשלה נתניהו לשגר נציגים ישראלים לקהיר "גם אם אתם לא רואים אופק".

על פי "גורם מדיני" המצוטט הבוקר בתקשורת הישראלית, השיחה בין נתניהו לביידן נמשכה כ-45 דקות והייתה "ברוח טובה". נתניהו – מספר הגורם המדיני – אמר לביידן שפעולה ישראלית ברפיח היא הכרחית והבטיח לביידן, "כפי שידענו לכל אורך המלחמה לפעול לפי הדין הבינלאומי ובסטנדרטים הגבוהים ביותר – כך נדע לעשות גם ביעדים הבאים".

על פי "גורם מדיני" המצוטט הבוקר בתקשורת הישראלית, השיחה בין נתניהו לביידן נמשכה כ-45 דקות והייתה "ברוח טובה"

השיחה בין המנהיגים שמצוטטת הבוקר, נערכה שעות לפני פעולת החילוץ ברפיח. סביר מאוד להניח שבשלב הזה ראש הממשלה כבר ידע כי יש סיכוי לא מבוטל שהפעולה תקבל אור ירוק בשעות הקרובות.

בהודעה שהוציא הבית הלבן בעקבות השיחה נאמר:

"הנשיא ביידן אישר בשיחתו עם ראש הממשלה נתניהו את מטרתנו המשותפת לראות את חמאס מובס. הנשיא וראש הממשלה דנו במאמצים המתמשכים להבטיח את שחרורם בהקדם האפשרי של כל בני הערובה הנותרים בידי חמאס, והוא אישר שוב את עמדתו כי אין להתקדם למבצע צבאי ברפיח ללא תוכנית אמינה וניתנת לביצוע להבטחת שלומם של יותר ממיליון האנשים החוסים שם".

 
עדכוני מלחמה
רס"ל עדי אלדור ורס"ל אלון קליינמן שנפלו בקרב בעזה ב-11 בפברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
רס"ל עדי אלדור ורס"ל אלון קליינמן שנפלו בקרב בעזה ב-11 בפברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
  • שני לוחמים ביחידת מגלן נפלו אתמול בקרבות בדרום ברצועת עזה (ללא קשר למבצע לשחרור שני החטופים): רס"ל עדי אלדור, בן 21 מחיפה, ורס"ל (מיל.) אלון קליינמן, בן 21 מתל אביב. שני לוחמים נוספים ביחידה נפצעו קשה.
  • חייל מילואים ממפקדת עוצבת בני-אור נפצע באורח קשה בתאונת דרכים בדרום הארץ.
  • לוחמי צה"ל הרגו אמש מחבל שניסה לבצע פיגוע דקירה בסמוך לכפר חוסאן בגדה המערבית. אין נפגעים לכוחותינו.
  • דובר צה"ל חשף אתמול כי צוות הקרב של חטיבת גבעתי, שייטת 13 וכוחות מיוחדים נוספים, פעלו מוקדם יותר השבוע בבית החולים אמל שבמערב חאן יונס. במסגרת הפעילות תפסו הכוחות כ-20 מחבלים שהתחבאו בבית החולים. העצורים הובאו להמשך חקירת כוחות הביטחון בישראל.
 
הגביע נשאר בקנזס סיטי
הקנזס סיטי צ'יפס חוגגים את זכייתם באליפות בסופרבול ה-58 שנערך בלאס וגאס, 11 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo, מונטז')
הקנזס סיטי צ'יפס חוגגים את זכייתם באליפות בסופרבול ה-58 שנערך בלאס וגאס, 11 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo, מונטז')

קבוצת הפוטבל קנזס סיטי צ'יפס זכתה הלילה בסופרבול זו השנה השנייה ברציפות, והפכה לקבוצת הפוטבול הראשונה לשמור על תואר האליפות מאז שהניו אינגלנד פטריוטס רשמה את ההישג לפני שני עשורים.

הצ'יפס הביסה את קבוצת ה-49 של סן פרנסיסקו בתוצאה 22:25, אחרי משחק שבמהלכו נראה היה שידה של סן פרנסיסקו על העליונה. אולם קנזס סיטי התאוששה ברבעון האחרון, ובתום המשחק התוצאה הייתה תיקו. המשחק נכנס להארכה – ובפעם השנייה בלבד בהיסטוריה, הסופרבול הוכרע בהארכה.

האליפות, שהתקיימה בלאס וגאס, עוררה עניין רב השנה בשל נוכחותה של טיילור סוויפט, חברתו של שחקן הצ'יפס טרוויס קלסי. אתמול החבר של סוויפט זכה בתואר השלישי שלו בסופרבול.

טרם ידוע כמה רייטינג קיבל המשחק, אבל אפשר להמר בבטחה שהוא שבר שיאים בזכות טיי-טיי – שצלמי הערוץ המשדר CBS לא שכחו לבדוק לשלומה אחרי כל אירוע על המגרש.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה