אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 7 פברואר 2024

 
 
ארבעה חודשים

התאריך שקורץ אלינו הבוקר ממסך המחשב, בנייד, מעל הכותרת הראשית בעיתון – שבעה בפברואר – מזכיר לנו שכבר ארבעה חודשים חלפו מאז אותו בוקר שבו התהפכו החיים בישראל ובמזרח התיכון והחלה ספירה חדשה, שהביאה עמה מספרים איומים חדשים, שמתעדכנים מדי יום.

המספר שנוסף אתמול לשרשרת המספרים הגורלית של החודשים האחרונים הוא 50. על פי ההערכה שפורסמה אתמול ב"וול סטריט ג'ורנל", 50 מתוך 136 החטופים שעדיין מוחזקים בידי חמאס, כבר אינם בחיים. עד כה הכריז צה"ל על 31 מהחטופים כמתים אבל "הנתון שפורסם בארה"ב אינו רחוק מההערכות המוכרות בממשלה ובמערכת הביטחון", כותב הבוקר עמוס הראל ב"הארץ".

משפחות החטופים מפגינות מול משרד הביטחון בתל אביב, 6 בפברואר 2024 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
משפחות החטופים מפגינות מול משרד הביטחון בתל אביב, 6 בפברואר 2024 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

למה, אם כך, לא מפרסמים את הנתון המכאיב הזה גם בישראל? האם מערכת הביטחון הישראלית מסתירה מהציבור מידע חיוני?

"צה"ל מכריז על חטוף כמת רק אם ישנה הצלבה בין שני מקורות מידע אמינים המצביעים על מסקנה כזו", מסביר הראל, "למשל, עדות של חטוף שחזר מהשבי, לצד סרטון שצילם חמאס ובו נראית גופה. הממצאים נבחנים בידי ועדות מומחים, בטרם מגובשת מסקנה ומוצגת למשפחת החטוף".

מוקדם יותר אתמול, פרסם גם "הניו יורק טיימס" הערכה דומה, לפיה 32 חטופים כבר הוכרזו כמתים ו-20 נוספים נבדקים על ידי צה"ל. ב"ניו יורק טיימס" ציטטו "ארבעה גורמים רשמיים בישראל" שאישרו את המספרים.

במערכת הביטחון מעריכים כי רבים מבין אלה שקיים לגביהם חשד סביר שהם אינם בחיים, נרצחו כבר בבוקר המתקפה הקטלנית בשבעה באוקטובר. ישנם, ככל הנראה, מספר מקרים של חטופים שנרצחו בידי שוביהם.

משפחות החטופים חוזרות ומזהירות מפני ניסיונות חילוץ הרואיים אך כושלים, וטוענות כי היו כמה מקרים שבהם חטופים נהרגו כתוצאה מתקיפה של צה"ל, מניסיון חילוץ שנכשל, או נרצחו על ידי שוביהם שנכנסו ללחץ שכוחות צה"ל מתקרבים אליהם, וצייתו להנחיה שקיבלו לרצוח את החטופים במקרה כזה.

וישנה כמובן דאגה הולכת וגדלה לחייהם של הקשישים, החולים והפצועים מבין החטופים, שנמצאים כבר ארבעה חודשים בתנאי שבי בלתי אנושיים.

ישנה דאגה הולכת וגדלה לחייהם של הקשישים, החולים והפצועים מבין החטופים, שנמצאים כבר ארבעה חודשים בתנאי שבי

משפחות החטופים וכלי התקשורת (שאינם ערוץ 14), מנסים למקד את תשומת לב הציבור בדאגה לגורל החטופים, וחוזרים ומזכירים שכל יום שעובר, מגדיל את הסכנה לחייהם.

הדרג המדיני בישראל – בהובלת ראש הממשלה בנימין נתניהו – ממשיך להתפאר בהישגים הצבאיים של ארבעת החדשים האחרונים, ובהבטחה שאין לה כיסוי במציאות, לפיה ישראל דוהרת הן למיטוט חמאס והן לשחרור החטופים.

בעניין מיטוט חמאס: ההערכות הן כי בארבעה חודשים האחרונים כשני שליש מכוחו הצבאי של ארגון הטרור חוסל או נפגע. 17 מבין 24 גדודי הארגון פורקו מיכולות הפעולה כמסגרת צבאית (מה שלא אומר שמחבלים שנותרו בחיים לא יוכלו להגיח מפיר נסתר ולפגוע בחיילי צה"ל בפעולת גרילה). מרבית בכירי הארגון – ובהם מוחמד דף, מרוואן עיסא והאחים מוחמד ויחיא סנוואר – עדיין בחיים.

ורק שר הביטחון יואב גלנט ממשיך להתרברב שיחיא סנוואר "נמצא במנוסה, עובר ממסתור למסתור ואינו מצליח לתקשר עם כוחותיו".

 
חמאס מציב תנאים
מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר, אפריל 2023 (צילום: MOHAMMED ABED / AFP)
מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר, אפריל 2023 (צילום: MOHAMMED ABED / AFP)

יחיא סנוואר כנראה הצליח לתקשר עם כוחותיו, לפחות כדי להעביר את תשובתו למתווה החטופים שגובש בפריז והועבר על ידי הנהגת חמאס למתווכים המצרים והקטארים.

סוכנות הידיעות "רויטרס" מדווחת הבוקר כי מטיוטה של תוכנית חמאס שהגיעה לידיה, חמאס מסכים לתוכנית בת שלושה שלבים:

בשלב הראשון ישראל תעצור את הלחימה ל-45 ימים, תשחרר אסירים פלסטינים, תצא מריכוזי אוכלוסייה ברצועת עזה ותספק סיוע הומניטרי. בתמורה ישוחררו חלק מהחטופים – בעיקר נשים, מבוגרים וחולים. במקביל, שני הצדדים ימשיכו בניהול מגעים עקיפים, באמצעות מתווכים, ולחמאס יתאפשר להתחיל לשקם את בתי החולים ומרכזי הטיפול באוכלוסייה.

בשלב הראשון ישראל תעצור את הלחימה ל-45 ימים, תשחרר אסירים פלסטינים, תצא מריכוזי אוכלוסייה ותספק סיוע הומניטרי

בשלב השני ישוחררו גם הגברים הישראלים החטופים, וישראל תיסוג מהרצועה באופן מלא ותשחרר אסירים פלסטינים נוספים (שמספרם, ומידת החומרה של העבירות שלהם, יוסכם בעתיד).

בשלב השלישי ישוחררו גופות של חטופים ישראלים תמורת גופות של פלסטינים.

משרד ראש הממשלה הודיע הבוקר כי "פרטי התשובה נלמדים".

 
עדכוני מלחמה
רס"ן דוד שקורי עם אשתו דפנה ובתם יהל (צילום: באדיבות המשפחה)
רס"ן דוד שקורי עם אשתו דפנה ובתם יהל (צילום: באדיבות המשפחה)
  • רס"ן דוד שקורי, בן 30 מרחובות, סמג"ד בהנדסה קרבית, נפל אתמול בקרב בצפון רצועת עזה.
  • חייל מילואים שאושפז לפני כשבעה שבועות לאחר שנפגע קשה ונדבק בזיהום פטרייתי מת הבוקר בבית החולים שיבא.
  • פיקוד המרכז של צבא ארה"ב הודיע כי החות'ים ירו שישה טילים בליסטיים נגד ספינות לעבר דרום הים האדום ומפרץ עדן. אחד מהם פגע בקרבת אוניית משא וגרם לה נזק.
  • מרכז המעקב הסורי אחרי זכויות אדם, ארגון אופוזיציה היושב בלונדון, מדווח כי בתקיפה אווירית הלילה שמיוחסת לישראל, נהרגו שמונה בני אדם, בהם תינוק.
  • ערב הסעודית הודיעה כי לא תקיים יחסים דיפלומטיים עם ישראל עד לסיום המלחמה, הסגת הכוחות הישראלים מרצועת עזה ו"הכרה במדינה פלסטינית בגבולות 67', עם ירושלים המזרחית כבירתה".
  • העיתון הקטארי "אל ערבי אל ג'דיד" מדווה כי מצרים דרשה מישראל ערבויות לכך שהרחבת הפעילות הצבאית בדרום הרצועה גם למרחב רפיח לא תוביל לעקירת אלפי פלסטינים לכיוון סיני.
 
גיל שוויד פורש. אך נשאר
גיל שוויד (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
גיל שוויד (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

חברת "צ'ק פוינט" הודיעה אתמול כי מייסד ומנכ"ל החברה גיל שוויד יסיים את תפקידו כמנכ"ל וימשיך לכהן כיו"ר הפעיל של החברה.

שוויד נחשב לאחד הסמלים של עידן ההייטק בישראל. "שום דבר לא נגמר מבחינתי", הוא אמר אתמול בשיחה עם עיתונאים ישראלים, "צ'ק פוינט היא החיים שלי. אני הולך להיות עם הידיים על ההגה ולהקדיש זמן לחברה, ולעבוד בה מדי יום.

"מאז ההנפקה נשאלתי מה יהיה הצעד הבא שלי ומתי אפרוש. אני רוצה לתמוך בדור הבא של צ'ק פוינט, ופחות בעשייה היומיומית, אבל אני מעריך שאמשיך לעסוק בשני הדברים, ואהיה מעורב בהרבה היבטים של העסק".

צ'ק פוינט הונפקה ב-1996. מי שרכש אז מניות של החברה ומחזיק אותן כל השנים, נהנה מתשואה נאה של 4,000% – גבוהה בהרבה מהתשואה של נאסד"ק באותה תקופה, המסתכמת בכ-1,200%.

אבל כמו תמיד בניתוחים כלכליים, השאלה היא מאיפה מתחילים לספור. בעשר השנים האחרונות המגמה הזו התהפכה. מניות נאסד"ק השיגו בעשור האחרון תשואה של 280% בעוד שמניית צ'ק פוינט עלתה רק ב-146%.

מניות נאסד"ק השיגו בעשור תשואה של 280% בעוד שצ'ק פוינט עלתה רק ב-146%

בצ'ק פוינט מתחילים עכשיו לראיין מועמדים מתאימים לתפקיד הנחשק של מנכ"ל חברת הענק, הנסחרת לפי שווי של 18.8 מיליארד דולר. על פי שוויד, החיפוש עלול להימשך גם שנה ושנתיים, ובכלל לא בטוח שהמנכ"ל הבא יהיה ישראלי.

 
העם עם גולן
עדן גולן בגמר "הכוכב הבא", 6 בפברואר 2024 (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)
עדן גולן בגמר "הכוכב הבא", 6 בפברואר 2024 (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)

נציגת ישראל לאירוויזיון השנה תהיה עדן גולן, שזכתה אתמול בגמר "הכוכב הבא" בערוץ 12.

גולן, ילידת ישראל שחיה ברוסיה ב-13 השנים האחרונות, בלטה בתחרות מאז האודישן הראשון שלה בזכות הניסיון הניכר והמנעד המרשים של קולה. היא הייתה למתמודדת הראשונה בהיסטוריה של התוכנית שקיבלה 100% מקולות השופטים והקהל גם יחד, והפכה מייד לפייבוריטית לזכייה.

האירוויזיון ייערך השנה במאלמו, שוודיה, בעוד שלושה חודשים בדיוק. בעוד חודש צפוי תאגיד השידור "כאן" לחשוף את השיר שעמו תופיע גולן, ולפי הודעת התאגיד לפני מספר שבועות, השיר יכלול לפחות בחלקו מילים בעברית.

זו תהיה הפעם הראשונה שעדן גולן תופיע כשהיא שרה בעברית: את כל שלבי "הכוכב הבא" היא צלחה עם קאברים של בלאדות פופ באנגלית בלבד.

 
ירדן חוגגת
שחקני נבחרת ירדן חוגגים את הניצחון על קוריאה הדרומית והעלייה לגמר של אליפות אסיה בכדורגל, 6 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo/Thanassis Stavrakis)
שחקני נבחרת ירדן חוגגים את הניצחון על קוריאה הדרומית והעלייה לגמר של אליפות אסיה בכדורגל, 6 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo/Thanassis Stavrakis)

הפתעת ענק נרשמה אתמול באליפות אסיה בכדורגל. נבחרת ירדן – המדורגת 87 בעולם – הצליחה לנצח בחצי הגמר את הפייבוריטית קוריאה הדרומית, ועלתה לראשונה בתולדות המפעל למשחק הגמר.

ירדן תפגוש בגמר את מי שתנצח במשחק חצי הגמר השני, שיפגיש שתי נבחרות שמדינותיהן מככבות אצלנו בעיקר בחדשות: קטאר נגד איראן.

ירדן תפגוש בגמר את מי שתנצח בחצי הגמר השני, שיפגיש שתי נבחרות שמככבות אצלנו בעיקר בחדשות: קטאר נגד איראן

גם באליפות אפריקה מגיעים הערב לשלבים המכריעים. הערב בשבע יתמודדו על כרטיס לגמר ניגריה מול דרום אפריקה. בעשר בערב ייערך המשחק בין חוף השנהב לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. (שני המשחקים ישודרו בערוץ 5).

 
בן-גוריון חוזר
פסל דוד בן-גוריון בחוף בוגרשוב, מרץ 2022 (צילום: פרויקט תל אביב)
פסל דוד בן-גוריון בחוף בוגרשוב, מרץ 2022 (צילום: פרויקט תל אביב)

זה נראה כמו זיכרון נשכח מימים רחוקים, אבל זה קרה רק בחודש ספטמבר שעבר, קצת לפני שהעולם התהפך לנו על הראש. מישהו הצית את פסל בן-גוריון העומד על הראש בחוף בוגרשוב בתל אביב, והצית אגב כך גם ויכוח ציבורי נמרץ.

ברקע היו אז העימותים הקשים סביב ההפיכה המשטרית ומאבקי הדת בתל אביב וכל תקרית כזו נראתה הרת גורל. הסערה דעכה כשהתברר שמצית הפסל היה חסר בית שיכור. ואז הגיע בוקר שמחת תורה – ושריפת הפסל נדחקה לשולי הזיכרון (הגם שבסרטים התיעודיים שעוד יופקו בעתיד על התקופה, היא יכולה לשמש כדימוי ויזואלי חזק המנבא את הבאות).

אתמול חזר העתק מדויק של בן-גוריון על הראש – פסל המתנשא לגובה 2.8 מטר ושוקל 600 ק"ג – למקומו הקבוע, בין חוף בוגרשוב לחוף פרישמן.

הלוואי והוא גם יביא עמו בשורות טובות.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה