אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 18 פברואר 2024

 
 
התחקיר הגדול הבא

(הערת מערכת: את המהדורה היום הכינה בירנית גורן. אמיר בן-דוד יחזור מחר)

הנה חשיפה קטנה מאחורי הקלעים של זמן ישראל: מוקדם (מדי) בכל בוקר, אמיר ואני מדברים על הליין-אפ למהדורה היומית, ולקראת סוף השבוע גם עושים סיעור מוחות על מילת השבוע למדור "אוצר מילים". ובכל בוקר ובכל שבוע ובכל שיחה כזאת, אנחנו עושים סלטות באוויר כדי להימנע מלכתוב שוב על ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כי כמה אפשר.

קמפיין של "לוחמי כיפור 73" נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בנתיבי איילון בתל אביב, 14 בפברואר 2024 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
קמפיין של "לוחמי כיפור 73" נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בנתיבי איילון בתל אביב, 14 בפברואר 2024 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

נתניהו משוכנע שהתקשורת אובססיבית לגביו. לו רק ידע כמה נמאס לנו לכתוב עליו, לסקר אותו, לשמוע ממנו, אולי היה מבין שהאובססיה היא לגמרי שלו. כי בכל פעם מחדש אנחנו מרגישים כמו אל פצ'ינו בסרט "הסנדק 3" (לא כזה סרט רע, תפסיקו): בדיוק כשחשבנו שנגמלנו, מגיע נתניהו ומושך אותנו בחזרה פנימה לעולם המעוות ונוטף השנאה שלו.

אתמול קיים ראש הממשלה את מסיבת העיתונאים השבועית שלו, מסורת מתפתחת של מוצאי שבת: קצת ציטוטים מהתנ"ך, סיפור גבורה על לוחם שנפל או נפצע (סיפור שמטרתו תמיד, בעצם, להאדיר את נתניהו עצמו) ושלל "הנחתי" "דרשתי" "אמרתי". ובל נשכח: לא למדינה פלסטינית!

ובכל מסיבת עיתונאים מתחבא לו תופין –  ביצת פסחא, כמו שקוראים לזה בעולם הדיגיטלי – שאם עוקבים טוב-טוב, מבינים שכל מסיבת העיתונאים בעצם נועדה למענו. במסיבת העיתונאים אתמול נתניהו חשף את הסיבה בסוף, בנאום מול העיתונאים שבחדר.

"אתם יודעים שאתם יכולים לשאול אותי כל שאלה, ואני תמיד מוכן לענות עליהן", פתח נתניהו בשקר גס (שנזכיר כמה שנים הוא סרב לקיים מסיבות עיתונאים? שנעשה רשימה של השאלות שהתחמק מלענות עליהן מאז שבעה באוקטובר? או כאלה שנשלחו ללשכת ראש הממשלה ולא זכו למענה?). "אבל עכשיו לי יש שאלה אליכם", המשיך נתניהו – ופצח בנאום:

"אתם עיתונאים שאמורים לחקור דברים. אני שם לב, אפרופו אחדות ופילוג, שיש מודעות ענק באיילון וברחבי הארץ ואני רואה פרסומים באינטרנט ובכל הכלים הדיגיטליים בשווי של עשרות מיליוני דולרים. ואני רוצה לשאול, לא חשבתי לחקור את זה? לא חשבתם לבדוק מי עושה את זה, מנין זה בא, מהם מקורות המימון? מי עומד מאחורי הכסף העצום הזה, שהוא כולם הסתה, כולו ניגוח, כולו פילוג?

"תגידו לי ביושר: אם היו באים עם עשרות מיליוני דולרים במודעות תמיכה בי, בראש הממשלה, אתם לא חושבים שהייתם פותחים את המהדורות עם זה? לא הייתם עושים תוכניות תחקיר מיוחדות לדבר הזה? אז אני מבקש מכם, אני מוכן לענות לכל שאלה שלכם אבל תענו בבקשה על השאלה הזו שלי במערכות שלכם, באולפנים".

באופן פרדוקסלי, שלא לומר קורע מצחוק, הקמפיין הזה דווקא נחשף בתקשורת, כולל אלו שעומדים מאחוריו, בכתבת מגזין נרחבת – שלא לומר תחקיר! – של הילו גלזר ב"הארץ", רק ביום חמישי האחרון, תחת הכותרת הנבואית ממש: "קמפיין אחד מצליח לטרוד את מנוחתו של נתניהו. מי עומד מאחוריו?"

האם אפשר להחליף את התמורה, ובמקום שנתניהו יענה על כל שאלה שלנו, פשוט נקבל לפחות יום אחד של שקט מהקומפרסור?

 
מחכים לרפיח
עקורים פלסטינים עומדים בתור לקבל אוכל ברפיח, 16 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo/Fatima Shbair)
עקורים פלסטינים עומדים בתור לקבל אוכל ברפיח, 16 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo/Fatima Shbair)

ראש הממשלה בנימין נתניהו גם חזר, באותה מסיבת עיתונאים, על הצהרתו כי הצעד הבא במלחמה הוא כניסה לרפיח.

"ישראל תילחם עד להשגת הניצחון המוחלט", הכריז נתניהו, "וכן, זה כולל גם פעולה ברפיח, כמובן לאחר שנאפשר לאזרחים שימצאו באזורי הלחימה להתפנות לאזורים בטוחים. מי שרוצה למנוע מאיתנו לפעול ברפיח, בעצם אומר לנו 'תפסידו במלחמה'. אני לא אתן לזה יד".

"ישראל תילחם עד להשגת הניצחון המוחלט. מי שרוצה למנוע מאיתנו לפעול ברפיח, אומר לנו 'תפסידו במלחמה'. אני לא אתן לזה יד"

נתניהו לא נותן הסבר איך בדיוק יפנה מעל מיליון פליטים שחיים באוהלים כרגע ברפיח, אחרי שפונו מצפון ומרכז הרצועה – וספק אם יש להם בית עומד ומתפקד לחזור אליו. וזה בדיוק מה שמדאיג את האמריקאים, את המצרים ושאר העולם.

אתמול הזהיר שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן את הנשיא יצחק הרצוג, בפגישה בין השניים במינכן, כי ארה"ב לא תתמוך בכניסת צה"ל לרפיח עד שישראל לא תציג "תוכנית אמינה" לפינוי הפלסטינים מהאזור.

"תוכנית כזו טרם הושלמה, למרות ההצהרות וההדלפות המרובות לתקשורת", כותב הבוקר עמוס הראל, הפרשן הצבאי של "הארץ". "כדי לכבוש את רפיח, צה"ל זקוק לשתי פעולות הכנה, המצריכות זמן: פינוי רוב האוכלוסייה, כמו בצפון הרצועה ואחר כך בחאן יונס, והקצאת עוד כוחות סדירים, תוך גיוס מחודש של יחידות מילואים שכמעט כולן שוחררו בשבועות האחרונים".

הראל מציין עוד כי גם "בשטח עצמו, קשה להתרשם שהצבא לוחץ על הממשלה להתקדם לרפיח", כשכוחות הביטחון, ובכלל זה שב"כ, עדיין מרוכזים בחאן יונס ולא צופים סיום הפעולה שם בתוך זמן קצר.

בריאיון הלילה ל-CNN, אמר הממונה על החטופים והנעדרים גל הירש כי רפיח חייבת להיות היעד הבא: "יש ברפיח הרבה חטופים והרבה ארגוני טרור. רפיח חייבת להיות היעד הבא, כי אנחנו חייבים לשחרר את החטופים".

 
עדכוני מלחמה
רס"ל (מיל.) אורי יעיש וישי גרטנר שנרצחו בפיגוע בצומת ראם, 16 בפברואר 2024 (צילום: באדיבות המשפחה)
רס"ל (מיל.) אורי יעיש וישי גרטנר שנרצחו בפיגוע בצומת ראם, 16 בפברואר 2024 (צילום: באדיבות המשפחה)
  • בפיגוע שארע ביום שישי בצומת ראם (מסמיה) בדרום, נרצחו ישי גרטנר, תלמיד ישיבה בן 23 ממודיעין עילית, ורס"ל (מיל.) אורי יעיש, בן 27 ממודיעין ולוחם בחטיבת ירושלים.
  • כוחות צה"ל ממשיכים בלחימה במרחב חאן יונס, במרכז ובצפון הרצועה; במהלך היממה האחרונה חוסלו עשרות מחבלים ואותרו אמצעי לחימה רבים.
  • מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו אמש שורת מפקדות מבצעיות שבהן שהו מחבלי חמאס במחנות הפליטים נוסייראת ודיר אל-בלח במרכז רצועת עזה.
  • חיל האוויר גם תקף אתמול תשתיות טרור ועמדת שיגור של חזבאללה במרחב הכפר ג'בל בלאט שבדרום לבנון. בנוסף, הותקף ביום שישי מבנה צבאי במרחב בינת ג'בל ובמהלך כל סוף השבוע צה"ל תקף באמצעות ירי ארטילרי מספר מרחבים בדרום לבנון.
  • בלילה שבין שישי לשבת, ובתגובה לשיגורים משטח סוריה לדרום הגולן, צה"ל תקף בירי ארטילרי את מרחב הירי ומטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מחסן אמצעי לחימה של צבא סוריה במרחב מחג'ה.
 
מותו של נבלני
תושבי סנט פטרסבורג הניחו פרחים ונרות למרגלות הפסל לזכר קורבנות דיכוי פוליטי, בתגובה למותו של אלכסיי נבלני בכלא, 16 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo/Dmitri Lovetsky)
תושבי סנט פטרסבורג הניחו פרחים ונרות למרגלות הפסל לזכר קורבנות דיכוי פוליטי, בתגובה למותו של אלכסיי נבלני בכלא, 16 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo/Dmitri Lovetsky)

ספק אם אי פעם היה מוות ידוע מראש כמו זה של אלכסיי נבלני – אויבו המר של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שמת בכלא ביום שישי, אחרי שהצליח שוב ושוב לחשוף שחיתויות בסביבת פוטין ולערער את מעמדו של הדיקטטור בעיני בני עמו.

אחרי ששרד את ניסיון ההרעלה ב-2018, נבלני היה יכול להישאר בגלות בגרמניה עם משפחתו – איש לא היה מרים גבה. אופוזיציונרים גולים למשטרים טוטליטריים היו ויהיו מאז ומעולם. אבל בצעד אמיץ נבלני בחר לחזור לרוסיה ולהמשיך את מאבקו בפוטין, בידיעה גמורה שהוא ייעצר עם הגעתו – וששעון חייו מתחיל את הספירה לאחור בקצב מואץ.

"כל עוד נבלני היה בחיים, היתה תקווה", כותבת ליזה רוזובסקי ב"הארץ". "לנבלני עצמו, לעמיתיו, לתומכיו ולמעשה לכל מי שרצה בנפילת משטר הרודנות הרצחני, תאב הבצע והנקמה, שונא האדם והחירות, היתה תקווה שהמשטר של פוטין מט לנפול.

"אולי היתה זו תקווה מטורפת. אולי היא נשענה על אותה תודעה מיסטית שעליה התבססה שנאתו היוקדת של פוטין עצמו לנבלני. אבל התקווה הזאת חיה והדביקה מאות אלפים, ואולי מיליונים, ברוסיה ובעולם. ביום שישי, התקווה הזאת מתה יחד עם נבלני".

"התקווה הזאת חיה והדביקה מאות אלפים, ואולי מיליונים, ברוסיה ובעולם. ביום שישי, התקווה הזאת מתה יחד עם נבלני"

 
סורה מפני האור
קלוז-אפ על עין של אישה – קטע מווידיו שנוצר כולו ב"סורה", מחולל הסרטונים באמצעות בינה מלאכותית (צילום: Open AI)
קלוז-אפ על עין של אישה – קטע מווידיו שנוצר כולו ב"סורה", מחולל הסרטונים באמצעות בינה מלאכותית (צילום: Open AI)

מהפכת הבינה המלאכותית לא מחכה לאיש וממשיכה לדהור בקצב מרגש ומדאיג בו-זמנית.

בסוף השבוע הדהימה את העולם חברת Open AI – מי החלה במרוץ החימוש הזה עם ChatGPT הפופולרי – כשחשפה את הכלי הבא שפיתחה: "סורה" (Sora), מודל בינה מלאכותית שיכול לייצר סרטוני וידאו היפר-ריאליסטיים משורת טקסט פשוטה. למשל, הדוגמה שהטמענו כאן (באיכות ירודה בהרבה מהמקור), נוצרה באמצעות הפקודה:

Extreme close up of a 24 year old woman's eye blinking, standing in Marrakesh during magic hour, cinematic film shot in 70mm, depth of field, vivid colors, cinematic

באתר של Open AI יש עשרות דוגמאות – מסרטוני אנימציה משעשעים, דרך נופים עוצרי נשימה (שכלל לא קיימים!) ועד פעולות אנושיות פשוטות.

כל מי שרואה את הדוגמאות הללו מבין מהו הפוטנציאל הגלום בכלי כזה, וכמה רחוק התקדמנו מצילומי ה-AI מרובי הגפיים ועד לזיוף כמעט מושלם של המציאות בסרטונים כאלו. אנחנו כפסע מזיוף מלא שלא נוכל להבחין בו.

כל מי שרואה את הדוגמאות הללו מבין מהו הפוטנציאל הגלום בכלי כזה, וכמה רחוק התקדמנו מצילומי ה-AI מרובי הגפיים

אולי בגלל זה, Open AI נמנעים כרגע מלתת לקהל הרחב גישה ל"סורה". אבל גם זה יבוא. את המפלצת הזו לא ניתן יהיה להחזיק בכלוב לאורך זמן. בהצלחה לכולנו.

 
הנעליים של דונלד
דונלד טראמפ מציג את נעל הספורט החדשה שהשיק, בכנס SneakerCon בפילדלפיה, 17 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)
דונלד טראמפ מציג את נעל הספורט החדשה שהשיק, בכנס SneakerCon בפילדלפיה, 17 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

יממה אחרי ששופט בית המשפט בניו יורק פסק כי על נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ ישלם קנס בגובה מעל 350 מיליון דולר ולא יורשה לעשות עסקים או לשבת במועצות מנהלים במדינת ניו יורק במשך שלוש שנים, טראמפ התייצב בכנס SneakerCon בפילדלפיה עם הונאת השיווק הבאה שלו: נעל ספורט מוזהבת.

הנעל, שנראית באמת כמו פרויקט קישוט סניקרס בבית ספר ממוצע במיד-ווסט, מציגה את מה שיהיה סלוגן הבחירות (ואולי החיים בכלל) של כתום הלחיים: Never Surrender. המחיר לתענוג: 399 דולר.

הוא רק צריך למכור כ-900 אלף זוגות נעליים – והקנס יכוסה.

 
משהו לקרוא
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה