אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 26 פברואר 2024

 
 
נתניהו עושה שריר

הנה שאלה שלא נעים לשאול אבל היא מרחפת מעל ראשנו כבר ימים רבים, ונדמה שהיא הופכת דחופה ומטרידה מרגע לרגע: האם ראש הממשלה בנימין נתניהו בכלל מעוניין להגיע לעסקה שתאפשר שחרור חטופים?

במבט ראשון זו שאלה חצופה, מתריסה ומעוררת רתיעה. האם ייתכן שראש ממשלת ישראל לא יעשה כל שביכולתו כדי לחלץ מהשבי עשרות רבות של ישראלים אומללים שמוחזקים בתנאים בלתי אנושיים במנהרות חמאס?

הפגנה נגד ממשלת נתניהו בתל אביב, 24 בפברואר 2024 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
הפגנה נגד ממשלת נתניהו בתל אביב, 24 בפברואר 2024 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

אבל אם מניחים זה לצד זה את ההצהרות של ראש הממשלה בימים האחרונים ומצרפים אותן לאלימות המשטרתית בשבת נגד משפחות החטופים, ולקמפיין האגרסיבי בערוץ הטלוויזיה של נאמני ראש הממשלה – לא מופרך להגיע למסקנה שמבחינת נתניהו, אין כרגע כל הצדקה להתאמץ כדי לשחרר את החטופים. אולי להיפך.

כרגע המגעים לעסקת חטופים נמצאים בהשהיה – ממתינים לתשובת חמאס על המתווה שגובש על ידי המתווכות בפסגת פריז. אנשי חמאס לא הוזמנו כמובן לפסגה בבירת צרפת, והם בוחנים כרגע את ההצעות שהועברו על ידי הקטארים.

בהקשר הזה נשמעו ביומיים האחרונים קולות של אופטימיות זהירה, שהתבססו – בין היתר – על כך שחמאס הגמיש את עמדותיו וויתר על הדרישה המקדמית לשחרר אלפי אסירים פלסטינים, מה שהתפרש כהבעת רצון של ארגון הטרור לסגור עסקה.

אבל כאן חוזר לתמונה נתניהו, שפוזל ימינה ורואה ששותפיו לקואליציה בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן-גביר מתנגדים בתקיפות לכל עסקה עם חמאס, מאשימים אותו שהוא "מנהל מו"מ הזוי עם חמאס" (כדברי סמוטריץ' בכנס ירושלים אתמול) ועל הדרך שותים לו את מעט המנדטים שעוד נותרו לו, אחרי שרוב תומכיו נמלטו ממנו כמו שנמלטים מפוגרום.

נתניהו נמנע, לעת עתה, מלשאת הצהרות בעברית לתקשורת הישראלית, כנראה כדי לא לקומם עליו את שותפיו הממלכתיים והזמניים לקבינט המלחמה. אבל אתמול הוא הוסיף דרישה ישראלית חדשה, שלא עלתה עד כה בשום שלב, לפיה אסירים "כבדים" שישוחררו בעסקה יגורשו לקטאר ולא יחזרו לשטחי הרשות הפלסטינית. ספק רב אם קטאר תסכים לתנאי כזה.

אתמול נתניהו הוסיף דרישה ישראלית חדשה, שלא עלתה עד כה בשום שלב, לפיה אסירים "כבדים" שישוחררו בעסקה יגורשו לקטאר

ועוד נתניהו אמר אתמול, בראיון לרשת CBS בארה"ב, כי אם תצא לפועל עסקה לשחרור חטופים הדבר יעכב את פעולת צה"ל ברפיח שממנה חוששים כולם, אבל הוסיף כי הוא הורה לבכירי צה"ל להציג לו תוכנית לכיבוש רפיח בהמשך, ואף הצהיר כי כיבוש רפיח הוא המהלך הסופי שבלעדיו ישראל לא תוכל לנצח את חמאס.

בלי להיכנס כלל לדיון הענייני ביחס לטענה הטקטית והאסטרטגית הזו – למה דחוף להכריז על זה דווקא עכשיו? הרי אפשר יהיה לכבוש את רפיח גם אחרי שתושלם עסקת חטופים, גם בלי להודיע על זה מראש.

הכרזה כזו דווקא בעיתוי הזה לא יכולה להתפרש אלא כניסיון אקטיבי לפוצץ את המשא ומתן, ואז להאשים את חמאס ולהמשיך להלהיב את הבייס.

 
הפלסטינים נערכים ליום שאחרי
ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה מכריז על התפטרות הממשלה ברשות הפלסטינית, 26 בפברואר 2024 (צילום: Zain JAAFAR / AFP)
ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה מכריז על התפטרות הממשלה, 26 בפברואר 2024 (צילום: Zain JAAFAR / AFP)

בזמן שממשלת ישראל עושה כל שביכולתה לדחות את הדיון על "היום שאחרי" המלחמה, ברשות הפלסטינית כבר מתארגנים במהירות, ונערכים למציאות החדשה שאיתה נצטרך כולנו לחיות מכאן והלאה.

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה הגיש הבוקר את התפטרות הממשלה ליו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן). הממשלה הפלסטינית מתפטרת כדי לאפשר לעבאס להקים "ממשלת טכנוקרטים" שתקבל עליה את שיקום החורבן ברצועת עזה אחרי סיום המלחמה.

הממשלה הפלסטינית מתפטרת כדי לאפשר הקמת "ממשלת טכנוקרטים" שתקבל עליה את שיקום החורבן ברצועה אחרי המלחמה

אבו מאזן כבר הציג את המועמד שלו לראשות ממשלת הטכנוקרטים הזו: מוחמד מוסטפה, יו"ר קרן ההשקעות הפלסטינית.

על התפקיד צפוי להתמודד גם נאסר אל-קידווה, אחיינו של יאסר ערפאת, שהוא המועמד המועדף על מוחמד דחלאן, שמחשב את צעדיו קדימה ושואף להנהיג את הרשות הפלסטינית ביום שאחרי אבו מאזן.

בסוף השבוע ייפגשו במוסקבה נציגי כל הפלגים הפלסטינים למה שמוגדר "פסגת פיוס". בפסגה צפוי להשתתף גם סגן ראש הלשכה המדינית של תנועת חמאס, מוסא אבו מרזוק.

 
גיוס החרדים שוב בבג"ץ
השופטים נעם סולברג, עוזי פוגלמן ויצחק עמית בדיון בבג"ץ על הפטור מגיוס לתלמידי ישיבות והקצאת תקציבים לחרדים, 26 בפברואר 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
השופטים נעם סולברג, עוזי פוגלמן ויצחק עמית בדיון בבג"ץ על הפטור מגיוס לתלמידי ישיבות והקצאת תקציבים לחרדים, 26 בפברואר 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הרכב של שלושת שופטי בג"ץ הבכירים שמעו הבוקר את טיעוני הצדדים בנושא הפטור לתלמידי ישיבות מגיוס לצה"ל. לא ברור איך הם מצליחים לא לפהק בשעמום תוך כדי הדיון. הרי זו הפעם השביעית לפחות ברבע המאה האחרונה ששופטי בג"ץ שומעים את אותם טיעונים שמלווים את החיים בישראל כמו יתושים בקיץ, שיטפונות בנגב בחורף וקמפיין נגטיבי של נתניהו בסתיו.

בלי להיכנס שוב לסבך הפרוצדורות המשפטיות והפוליטיות שליווה את הגעתנו לרגע הזה בזמן, נסתפק הפעם במוקד הדיון: האם לממשלת ישראל יש סמכות לפטור מגזר שלם מגיוס שאמור על פי חוק לחול כלל אזרחי המדינה. כשברקע כמובן צרכי הביטחון של ישראל, שגדלו בצורה דרמטית בחודשים האחרונים.

הפעם במוקד הדיון: האם לממשלת ישראל יש סמכות לפטור מגזר שלם מגיוס שאמור על פי חוק לחול כלל אזרחי המדינה

אין בכלל ספק מה רוצים אזרחי המדינה. סקר שערך מכון סמית לקראת הדיון הבוקר בבג"ץ מגלה כי 48% מהציבור היהודי הבוגר מתנגדים לחלוטין להמשך הפטור וסבורים כי אברכי ישיבות צריכים להתגייס כמו כולם.

(ועל כך יש להוסיף: ואם הם לא יתגייסו לבסוף, ואם הם יסרבו להתגייס, הם יצטרכו להתחיל לפרנס את עצמם, ולא יוכלו יותר להישען על קצבאות "תורתם אומנותם" מטעם המדינה. זה הצד השני, והחשוב לא פחות, של המטבע הזה).

30% נוספים בציבור היהודי תומכים בהמשך מצומצם מאוד של הפטור לאברכים מצטיינים בלבד. רק 22% מהנשאלים תומכים בהשארת המצב הקיים.

בקרב הציבור החילוני במדינה – 97% תומכים בביטול הפטור. וכך גם קרוב לחצי (47%) מהציבור הדתי לאומי. מצד שני, ולא במפתיע – 87% מהציבור החרדי תומכים בהמשך הפטור (8% תומכים בהמשך הפטור לאברכים מצטיינים בלבד, ובמפתיע – 4% מהחרדים תומכים בביטולו המוחלט).

וכך, בפעם המי יודע כמה, מתחדד הפער שבין רצונותיהם הברורים של אזרחי המדינה לאינטרסים הקטנוניים של הפוליטיקאים, שעסוקים בביצור כוחם, גם כשהדבר מנוגד לחלוטין לטובת הכלל.

אם שופטי בג"ץ יחליטו להתערב, זה עוד ייגמר בהפגנת מאות אלפי חרדים מסביב לבית המשפט העליון. כי כמו בסרט "לקום אתמול בבוקר", אנחנו נידונים לחיות כאן מחדש את אותו התסריט שוב ושוב ושוב. ואז לא להתפלא שהבעיות כאן לעולם לא נפתרות, רק מחמירות.

 
עדכוני מלחמה
החייל עוז דניאל, הוגדר נעדר מאז ה-7.10 והוכרז חלל צה"ל ב-25 בפברואר 2024. גופתו מוחזקת בעזה בידי חמאס (צילום: דובר צה"ל)
החייל עוז דניאל, הוגדר נעדר מאז ה-7.10 והוכרז חלל צה"ל ב-25 בפברואר 2024. גופתו מוחזקת בעזה בידי חמאס (צילום: דובר צה"ל)
  • משפחתו של חייל צה"ל עוז דניאל, שנחטף מגבול הרצועה בשבעה באוקטובר, התבשרה אתמול כי הרבנות הצבאית קיבלה הוכחות מספיקות להכריז על מותו ביום הטבח. גופתו עדיין מוחזקת בידי חמאס. עד כה הכריז צה"ל על מותם של 33 מקרב 134 החטופים השבויים בעזה.
  • קצין צה"ל וארבעה חיילים נפצעו אתמול באורח קשה בקרבות בדרום ובצפון הרצועה.
  • בכפר תבור מדווחים הבוקר על נפילת שברים של מיירט. על פי צה"ל, הטיל המיירט שוגר ממערכת קלע דוד (שנועד להתמודד עם טילים וכטב"מים בטווחים ארוכים יותר מכיפת ברזל). הטיל המיירט שוגר לעבר מטרה בלבנון, שלא חצתה לשטח ישראל.
  • אזעקות צבע אדום הופעלו הבוקר בקיבוץ כיסופים ובקיבוץ רעים.
  • חייל אמריקאי הצית עצמו מול שגרירות ישראל בוושינגטון במחאה על המשך המלחמה ברצועת עזה. הוא הועבר לבית החולים כשהוא סובל מכוויות באורח אנוש.
  • אורי מגידיש, התצפיתנית שנחטפה מבסיס נחל עוז וחולצה במבצע דרמטי של צה"ל ושב"כ, תשוב היום לשירות בצה"ל, באגף המודיעין.
 
קיש נגד פרס ישראל
שר החינוך יואב קיש בוועדת החינוך של הכנסת, 19 בדצמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
שר החינוך יואב קיש בוועדת החינוך של הכנסת, 19 בדצמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

שר החינוך יואב קיש החליט לבטל השנה את חלוקת פרסי ישראל בתחומי המחקר המדעי לאחר שנודע לו כי ועדת השופטים בחרה באחת הקטגוריות באיש העסקים איל וולדמן, הידוע כאחד ממתנגדיו הפעילים ביותר של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

העיתונאי בן כספית פרסם את הדברים אתמול, והוסיף כי הוועדה שאמורה הייתה לקבוע מי יזכה השנה בפרס ישראל ליזמות וחדשנות, בחרה בוולדמן, מייסד "מלנוקס", "בפער גדול".

וולדמן שכל בשבעה באוקטובר את בתו דניאל ואת בן זוגה, נעם שי, שנרצחו במסיבת נובה. הוא היה אחד המממנים ואחד הקולות הבולטים של המחאה נגד ההפיכה המשטרית, ואחרי השבעה באוקטובר נשבע כי יקדיש את חייו (ואת הונו הרב) למאבק בנתניהו.

"כשנודע לשר על הבחירה, הוא ניסה לשנותה. הופעלו לחצים", כתב כספית והוסיף כי חברי הוועדה סירבו בתקוף לשנות את בחירתם "ואז הקטגוריה כולה בוטלה. ואחר כך כל האחרות".

קיש מכחיש את הטענות ולדבריו ההחלטה נובעת רק מהמצב המלחמתי במדינה ומהצורך "להתמקד השנה בהוקרת פעולות התקומה, הגבורה והערבות ההדדית של אזרחי ישראל".

עד סגירת הניוזלטר לא התקבלה הודעה על כך שפרס ישראל לגבורה יוענק השנה ליאיר נתניהו ופרס ישראל לערבות הדדית יוענק לערוץ 14. נמתין להתפתחויות.

 
זלנסקי מסכם שנתיים של מלחמה
נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי מצלם סלפי עם שברי מטוס לציון יום השנה השני לפלישה הרוסית לאוקראינה, 24 בפברואר 2024 (צילום: AFP PHOTO / UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE)
נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי מצלם סלפי עם שברי מטוס לציון יום השנה השני לפלישה הרוסית לאוקראינה, 24 בפברואר 2024 (צילום: AFP PHOTO / UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE)

בקייב, בירת אוקראינה, כינס אתמול נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי מסיבת עיתונאים מיוחדת, בהשתתפות כמה משרי ממשלתו, ובמהלכה סיכם שנתיים לפלישה הרוסית לאוקראינה.

זלנסקי התייחס בפעם הראשונה בפומבי להיקף האבדות של צבא אוקראינה ואמר כי עד עתה נהרגו 31 אלף חיילים אוקראינים.

זלנסקי התייחס בפעם הראשונה בפומבי להיקף האבדות של צבא אוקראינה ואמר כי עד עתה נהרגו 31 אלף חיילים אוקראינים

לטענתו, המספרים שפורסמו עד כה, לפיהם מדובר במאות אלפי הרוגים היו "מופרכים". זלנסקי סירב לנקוב במספר הפצועים וטען שמספר הנפגעים הרוסים במלחמה (הרוגים ופצועים) הוא סביב חצי מיליון.

זלנסקי גם טען כי מתקפת הנגד האוקראינית בקיץ נכשלה מאחר שפרטיה הודלפו לרוסים. הוא לא פירט איך ועל ידי מי הודלפה התוכנית הסודית, שלטענתו "הייתה על שולחן הקרמלין" עוד לפני שיצאה לדרך.

 
אוהד מונדר זוכה בגביע עם ליברפול
קבוצת ליברפול חוגגת את הזכייה בגביע הליגה האנגלית אחרי ניצחון על צ'לסי באצטדיון וומבלי בלונדון, 25 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo/Alastair Grant)
קבוצת ליברפול חוגגת את הזכייה בגביע הליגה האנגלית אחרי ניצחון על צ'לסי באצטדיון וומבלי בלונדון, 25 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo/Alastair Grant)

ליברפול ניצחה אתמול את צ'לסי בגמר גביע הליגה האנגלית, במשחק דרמטי, משער נגיחה של הקפטן וירג'יל ואן דייק, שתי דקות לפני תום ההארכה (אחרי שהמשחק עצמו הסתיים ב-0:0).

אוהדי ליברפול באנגליה יזכרו את המשחק הזה בזכות ההרכב חסר הניסיון והצעיר להדהים שיורגן קלופ נאלץ להעמיד, אחרי שלא פחות מעשרה משחקני ההרכב הראשון נפצעו ולא היו כשירים למשחק.

מבחינת אוהדי הכדורגל הישראלים, המשחק ייזכר גם בזכות השמחה האינסופית של הילד המתוק אוהד מונדר, שנחטף לעזה ושוחרר לפני שלושה חודשים.

מבחינת הישראלים, המשחק ייזכר גם בזכות השמחה האינסופית של הילד המתוק אוהד מונדר, שנחטף לעזה ושוחרר בסוף נובמבר

מונדר הגיע לוומבלי בעזרת חוג אוהדי ליברפול בישראל, כשסביב צווארו הצעיף של דודו, רועי מונדר, אחד האוהדים הפעילים ביותר של ליברפול בישראל, שנרצח בשבעה באוקטובר.

לפני המשחק אוהד מונדר אמר שהשחקן שהוא הכי אוהב בקבוצה זה וירג'יל ואן דייק. הקפטן גמל לו על התמיכה בשער ניצחון דרמטי.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה