אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 21 פברואר 2024

 
 
אסטרטגיה של אונס

הדוח המקיף שמפרסם הבוקר איגוד מרכזי הסיוע, על היקף מעשי האונס והתקיפות המיניות שביצעו מחבלי חמאס בשבעה באוקטובר – צריך לעורר זעזוע בעולם כולו.

הדוח מתאר שורה ארוכה של מעשי התעללות מינית אכזריים שתוכננו מראש ובוצעו בצורה שטנית – כמרכיב אסטרטגי במתקפת חמאס.

מיצג מחאה ליד הקריה בתל אביב של חטופות לכאורה בהיריון, תחת הכותרת "לאונס אין תרופה", 8 בפברואר 2024 (צילום: בונות אלטרנטיבה)
מיצג מחאה ליד הקריה בתל אביב של חטופות לכאורה בהיריון, תחת הכותרת "לאונס אין תרופה", 8 בפברואר 2024 (צילום: בונות אלטרנטיבה)

"הדוח שיוגש למקבלי ההחלטות באו"ם, לא משאיר אפשרות להכחשה או התעלמות", אמרה אורית סולציאנו, מנכ"לית איגוד מרכז הסיוע כשהציגה את הדוח, שהוא התיעוד המקיף, הרשמי, המוסמך, והמוצלב של האירועים הקשים, והוא מתבסס על שורה ארוכה של עדויות, ראיונות, ומקורות נוספים.

"ארגון הטרור חמאס בחר לפצוע את מדינת ישראל בשתי אסטרטגיות ברורות: לקיחת אזרחים בשבי ופשעי מין סדיסטיים", הוסיפה סולציאנו. "אי אפשר עוד לשתוק – אנו מצפות מהארגונים הבינלאומיים לנקוט עמדה חד-משמעית. אי אפשר לעמוד מהצד. העמידה מנגד תיזכר ככתם היסטורי על מי שבחרו לשתוק, להשתיק ולהכחיש את פשעי המין שביצעו אנשי חמאס".

על פי הדוח, רבים ממעשי האונס בוצעו בצורה קבוצתית, תוך שיתוף פעולה בין המחבלים המתעללים. לעתים קרובות בוצע האונס מול קהל – בני זוג, משפחה או חברים – באופן שנועד להגביר את הכאב וחוסר האונים של הנוכחים ולזרוע אימה נוספת.

המעשים כוונו לנשים, נערות וגברים כאחד. במרבית המקרים, הקורבנות הוצאו להורג לאחר ואף במהלך האונס. הפגיעות נעשו גם בבסיסי צה"ל: גופות של חיילות שהגיעו למחנה "שורה" כללו סימנים מובהקים של אלימות מינית קשה.

המעשים כוונו לנשים, נערות וגברים כאחד. במרבית המקרים, הקורבנות הוצאו להורג לאחר ואף במהלך האונס

מידע רב נאסף גם על פגיעות מיניות שנעשו בשבי חמאס בעקבות עדותיהם של אלו שחזרו ממנו. "לכן", נכתב בדוח, "יש סבירות גבוהה שבכל רגע נתון החטופות והחטופים בשבי חמאס עדיין בסכנה לפגיעות מיניות".

 
אופטימיות זהירה לעסקת חטופים
הפגנה של משפחות החטופים המוחזקים בעזה מול הקריה בתל אביב, 20 בפברואר 2024 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
הפגנה של משפחות החטופים המוחזקים בעזה מול הקריה בתל אביב, 20 בפברואר 2024 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

לראשונה מזה שבועות רבים, נשמעו אתמול גם קולות אופטימיים ביחס לסיכויים להגיע בקרוב לעסקה חדשה לשחרור חטופים מרצועת עזה.

לראשונה מזה שבועות רבים, נשמעו אתמול גם קולות אופטימיים ביחס לסיכויים להגיע בקרוב לעסקה חדשה לשחרור חטופים מרצועת עזה

חייבים להתייחס לכל הפרשנויות והתחזיות בעניין הזה בערבון מוגבל. מדובר במו"מ מסובך מאין כמותו, בין שני צדדים שנמצאים במלחמה ולא מתקשרים ישירות אלא רק באמצעות מתווכים, שגם הם מתקשים ליצור קשר עם מקבלי ההחלטות בחמאס.

ובכל זאת, בזהירות הנדרשת ועם כל ההסתייגויות, אולי יש הבוקר מקום לאופטימיות מסוימת, בעקבות מאמצים שמוביל ראש ה-CIA ויליאם ברנס יחד עם יועץ נשיא ארצות הברית לענייני המזרח התיכון ברט מקגורק.

סימן מעודד שמשהו רציני אכן מתגבש בקהיר אפשר לראות בכך שראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה יצא אתמול מקטאר לקהיר בראש משלחת של בכירי "חמאס חוץ", כדי לנהל את המו"מ מול בכירי המודיעין המצרי שמתווכים בין ישראל לחמאס.

"שיחות המשא ומתן מתמקדות כעת בכמה סעיפים מרכזיים", כותב הבוקר עמוס הראל ב"הארץ", "ובהם 'המפתח' – היחס בין מספר החטופים הישראלים שישוחררו ובין מספר האסירים הפלסטינים שתשחרר ישראל בתמורה בשלב הראשון, אורך הפסקת האש שתלווה את פעימות החזרת החטופים וממדי נסיגת כוחות צה"ל מהרצועה במהלכה".

 
מה חשוב לסמוטריץ'
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' במסיבת עיתונאים, 26 בדצמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' במסיבת עיתונאים, 26 בדצמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' נשאל אתמול בראיון ל"כאן ב'" האם לדעתו השבת החטופים היא הדבר הכי חשוב על סדר היום של ישראל וענה: "לא, זה לא הדבר הכי חשוב. למה אתה רוצה תחרות? הכול חשוב".

בישראל יש מסורת ותיקה של סערות יומיות סביב "התבטאות" כזו או אחרת, בדרך כלל של נבחר ציבור. הטקס היומי הולך כמעט תמיד כך: בכיר כלשהו נדחק לפינה ונשאל שאלה לא נוחה שעליה הוא עונה תשובה בוטה, שאחריה מגיע מבול של גינויים וגינויים שכנגד, עד ה"התבטאות" הבאה, שמשכיחה את ההתבטאות הקודמת והסערה שליוותה אותה.

הבעיה עם הפרקטיקה הנפסדת הזו, היא שאינה מאפשרת לקיים דיון ציבורי רציני על סוגיות עקרוניות ומורכבות, אלא כופה על כל הצדדים חלוקה בינארית של כן/לא, שחור/לבן, ימין/שמאל, פאשיסט/דמוקרט. וזה גם מה שקרה ב-24 השעות האחרונות סביב ההתבטאות של סמוטריץ'.

מתנהל בישראל ויכוח אמיתי שלא קל להכריע בו, מה האסטרטגיה הטובה ביותר למדינה שאזרחיה נחטפו על ידי אויב אכזר וחסר רחמים.

מתנהל בישראל ויכוח אמיתי שלא קל להכריע בו, מה האסטרטגיה הטובה ביותר למדינה שאזרחיה נחטפו על ידי אויב חסר רחמים

בצד אחד יש מי שטוענים שכניעה לדרישות קיצוניות רק יעודדו עוד ועוד מעשי חטיפה כאלה בעתיד. בצד השני נמצאות משפחות החטופים וישראלים רבים שתומכים בהן, שזועקות מעל כל במה אפשרית שיקיריהן – שהופקרו בצורה שערורייתית בשבעה באוקטובר – נתונים למסכת של התעללויות בתנאי שבי אכזריים, ולכן המדינה חייבת להציב שחרורם כיעד הראשון במעלה, כי הזמן דוחק.

המשפחות גם מזכירות שוב ושוב כי עד כה הוכח שמשא ומתן ונכונות לשלם מחיר הביאה לשחרור מאסיבי של חטופים, בעוד שהמבצע הצבאי – על כל הישגיו הרבים – התקשה מאוד לעשות זאת (למעט שני מבצעי חילוץ מורכבים ומסוכנים שבהם שוחררו חיילת ושני גברים).

הבעיה היא שהדיון הזה מתנהל באמצעות הטחת האשמות, השמצות והתקפות פרועות, שכבר תורגמו גם למעשי אלימות כלפי משפחות החטופים. סמוטריץ' לא יכול לנקות עצמו מאחריות לאווירה הרעילה הזו, שבה משפחות החטופים – קורבנות לאחד ממעשי הטרור האכזריים ביותר בהיסטוריה – מותקפות באלימות ומואשמות שהן פיונים חסרי דעה במשחק פוליטי ציני.

שר האוצר חטא אתמול בחוסר רגישות משווע כלפיהן, באופן שבו אמר את דבריו, גם אם העמדה העקרונית הבסיסית שלו – שצריך להעמיד את הלחץ הצבאי וההכרעה הצבאית בראש סדר העדיפויות – היא עמדה ציבורית לגיטימית.

ברור שבעקבות "ההתבטאות" הגיע גל גינויים (לפיד: "המתקפה של סמוטריץ' היא חרפה מוסרית", בני גנץ: "החזרת החטופים ציווי מוסרי") שבעקבותיהם פרסם הבוקר סמוטריץ' הודעת הבהרה:

"משפחות החטופים היקרות, אין לכן מושג כמה אתן יקרות לליבי וכמה אני הולך לישון כל לילה וקם כל בוקר במחויבות עמוקה להשיב את יקיריכן. אל תתנו לגורמים אינטרסנטיים ציניים להשתמש בטרגדיה הנוראה שלכן לקידום המטרות הפוליטיות שלהם".

או בתרגום לעברית: או שאתם איתי עד הסוף המר – או שתסתדרו בלעדיי.

 
נסראללה אכזב את סנוואר
מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה (מימין), מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי זיאד נח'אלה וסגן ראש הלשכה המדינית של חמאס סאלח אל-עארורי, בלבנון; התמונה נמסרה על ידי חזבאללה ב-25 באוקטובר 2023 (צילום: Hezbollah's Media Office / AFP)
מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה (מימין), מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי זיאד נח'אלה וסגן ראש הלשכה המדינית של חמאס סאלח אל-עארורי, בלבנון; התמונה נמסרה על ידי חזבאללה ב-25 באוקטובר 2023 (צילום: Hezbollah's Media Office / AFP)

מסמכים שהתגלו על ידי כוחות צה"ל בחאן יונס מוכיחים כי מנהיג חמאס יחיא סנוואר היה בטוח שחזבאללה יפתח חזית נוספת מול ישראל בעקבות מתקפת שבעה באוקטובר.

מנהיג חמאס יחיא סנוואר היה בטוח שחזבאללה יפתח חזית נוספת מול ישראל בעקבות מתקפת שבעה באוקטובר

במסמך הערכת מצב של סנוואר, שמפורסם הבוקר על ידי יוסי יהושוע ב"ידיעות אחרונות", מצוטט סנוואר כמי שכתב לאנשיו:

"קיבלנו התחייבות שהציר ישתתף בפרויקט השחרור הגדול בשל אופי הקשר שאנחנו עובדים עליו".

במסמכים נוספים שהתגלו, עולה כי סנוואר היה בטוח שמתקפת חמאס בדרום תלווה בפעולה מקבילה בצפון שעליה חזבאללה התאמן תחת הכותרת "כיבוש הגליל".

 
עדכוני מלחמה
אברהם אובגן, שנהרג בקרב בצפון רצועת עזה ב-20 בפברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
אברהם אובגן, שנהרג בקרב בצפון רצועת עזה ב-20 בפברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
  • סמ"ר אברהם אובגן, בן 21 מנתניה, לוחם בחטיבת הנח"ל, נהרג אתמול בקרב בצפון הרצועה. שני לוחמים נוספים נפצעו קשה.
  • הטלוויזיה הסורית מדווחת הבוקר שישראל תקפה בטילים בניין מגורים בשכונת כפר סוסה בדמשק. על פי הדיווח, הבניין שהותקף נמצא ליד בית ספר איראני, במקום יש שלושה הרוגים וכמה פצועים. האירוע תואר כ"התנקשות", אך לא צוין מי היה היעד.
  • כוחות צה"ל הרגו הלילה שלושה מבוקשים חמושים בג'נין, במהלך פעילות שבה נעצרו 40 חשודים בפעילות טרור. הכוחות החרימו אמצעי לחימה, מטעני חבלה וכסף, שלפי החשד נועד למימון פעילות טרור. על פי צה"ל, מתחילת המלחמה נעצרו כ-3,200 מבוקשים בגדה המערבית, מהם 1,350 הקשורים לפעילות חמאס.
 
הישראלים נערכים לתרחיש הפסימי
רדיו ענתיקה. אילוסטרציה (צילום: iStock)
רדיו ענתיקה. אילוסטרציה (צילום: iStock)

החשש ממלחמה כוללת בצפון לא התפוגג, והאזהרות מפניה כוללת גם "תרחיש עלטה", לפיה יש חשש ממשי לפגיעה משמעותית ברשת החשמל הישראלית על ידי חזבאללה.

ביום ראשון השבוע דיווחו תושבים רבים בארץ על הפסקות חשמל. בתחילה נפוצו שמועות כי הסיבה היא התקפת סייבר שלא הייתה. כתוצאה מההיערכות לתרחיש עלטה ומגל השמועות נרשם בימים האחרונים ביקוש גבוה לגנרטורים ביתיים ולסוללות ביתיות שמאפשרות להפעיל את מוצרי החשמל בבית גם במהלך הפסקת חשמל.

כתוצאה מההיערכות לתרחיש עלטה ומגל השמועות נרשם בימים האחרונים ביקוש גבוה לגנרטורים ביתיים ולסוללות ביתיות

במדור הכלכלי "ממון" של "ידיעות אחרונות" מדווחים הבוקר כי ברשתות השיווק כבר נוצר מחסור במוצרי אספקת חשמל עצמאית לבתים – בין היתר בגלל בעיות בשרשראות האספקה העולמיות.

כמו כן מדווחים ברשתות השיווק על עלייה של מאות אחוזים ברכישת מוצרי חירום כמו טרנזיסטורים, פנסים, סוללות, תאורת חירום ועוד.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה