אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 22 פברואר 2024

 
 
ג'ונגל בווילה

(הערת מערכת: את המהדורה היום הכינה בירנית גורן. אמיר בן-דוד ישוב ביום ראשון)

מתן אלמליח, בן 30 ממעלה אדומים, נרצח הבוקר בפיגוע שהתרחש בסביבות 07:30 בכביש 1 סמוך למעלה אדומים. בפיגוע נפצעה קשה אישה בהיריון, וארבעה פצועים במצב בינוני פונו לבית חולים הדסה הר הצופים בירושלים.

לפי הפרטים הידועים עד כה, שלושה פלסטינים תושבי הכפר זעתרה, הסמוך לבית לחם, הגיעו לכביש 1 בשעה שבמקום היה פקק תנועה טיפוסי, לכיוון ירושלים. השלושה יצאו מרכבם והחלו לרסס בירי מתתי מקלע אוטומטיים את המכוניות שעמדו בפקק במשך מאות מטרים.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בזירת הפיגוע בכביש 1 ליד מעלה אדומים, 22 בפברואר 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בזירת הפיגוע בכביש 1 ליד מעלה אדומים, 22 בפברואר 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

שלושת המחבלים – שניים מהם אחים – נוטרלו על ידי כוחות ביטחון ומאבטחים שהיו במקום. שניים מהם במקום, והשלישי פונה לבית חולים במצב אנוש.

לזירת הפיגוע הגיע במהרה איתמר בן גביר, שבוודאי היה שמח לקרוא לפיטוריו של השר לביטחון לאומי אלמלא היה זה הוא עצמו. במקום זאת, בן גביר חידש את קריאותיו להגביל את חופש התנועה של פלסטינים בשטחי הגדה המערבית:

"הזכות לחיים של תושבי יהודה ושומרון גוברת על חופש תנועה של תושבי הרשות הפלסטינית. צריך להגיע להבנה שהאויבים שלנו לא מחפשים תירוצים, הם רק רוצים לפגוע. אני מצפה שיהיו כאן עוד ועוד מחסומים והגבלות. אני איאבק על הגבלות התנועה, וטוב שראש הממשלה בנימין נתניהו מקבל את עמדתי".

בפעם הקודמת שבה בן גביר אמר כי הזכות לחיי היהודים גוברת על זכות התנועה של הפלסטינים הייתה לפני חצי שנה, בריאיון באולפן חדשות 12 ("סליחה מוחמד"). אז דבריו עוררו סערה עולמית שאילצה את נתניהו לפרסם הבהרה יומיים אחר כך (זוכרים את הימים שנתניהו עסק בעיקר בלהבהיר את דברי שותפיו בקואליציה?).

הפעם, ספק אם מישהו יעסוק בדברים הללו: לכולם ברור שבן גביר צודק. נתניהו אכן מקבל את עמדותיו. שוב ושוב.

לו רק עמדותיו של השר היו מקדמות במשהו את הביטחון האישי עליו הוא מופקד. אבל הדבר האחרון שאפשר לומר על 14 החודשים תחת כהונתו של בן גביר הוא שאזרחי ישראל מרגישים בטוחים יותר, או שהמשילות שהבטיח להחזיר אכן מתקיימת.

"כך נראו 12 השעות האחרונות מבחינת ה'משילות' והביטחון האישי", מסכם הבוקר כתב "הארץ" ג'וש בריינר בחשבון הטוויטר שלו, "בבת ים נרצחה אישה. בטירה אב ובנו נורו למוות. במעלה אדומים פיגוע קשה עם נרצח ופצועים. בדרום מלחמה, ובצפון טילי נ"ט.

"בבת ים נרצחה אישה. בטירה אב ובנו נורו למוות. במעלה אדומים פיגוע קשה עם נרצח ופצועים. בדרום מלחמה, ובצפון טילי נ"ט"

"עכשיו תגידו לי אתם: אם השר לביטחון פנים היה עמר בר-לב וראש הממשלה היה נפתלי בנט, מה היה קורה פה במדינה?"

 
גנץ מאמץ את חוקי הג'ונגל
יו"ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ, במסיבת עיתונאים. 21 בפברואר 2024 (צילום: דוברות השר בני גנץ)
יו"ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ, במסיבת עיתונאים. 21 בפברואר 2024 (צילום: דוברות השר בני גנץ)

השר בני גנץ כינס אמש מסיבת עיתונאים ודיווח בשידור חי על התקדמות במשא ומתן לעסקה לשחרור 134 החטופים המוחזקים בעזה.

"יש ניסיונות בימים אלו לקדם מתווה חדש, וסימנים ראשוניים שמעידים על אפשרות להתקדם", הצהיר גנץ. "אנחנו לא נפסיק לחפש את הדרך, ולא נפספס שום הזדמנות להחזיר את הבנות והבנים הביתה".

זו הפעם הראשונה בסבב המו"מ הנוכחי שחבר בקבינט המלחמה מביע אופטימיות כלשהי בנוגע לסיכוי להגיע לעסקה.

זו הפעם הראשונה בסבב המו"מ הנוכחי שחבר בקבינט המלחמה מביע אופטימיות כלשהי בנוגע לסיכוי להגיע לעסקה

העובדה שהדובר הוא גנץ ולא ראש הממשלה בנימין נתניהו מעידה עד כמה היחסים בתוך קבינט המלחמה הפכו למתוחים בעת האחרונה – גנץ דאג שהמידע יהפוך לפומבי כדי שנתניהו לא יוכל למרוח את המציאות שוב בחדרי חדרים, מאחרי גבם של שותפיו בקבינט המצומצם.

היא גם מעידה עד כמה מידת האמון של גנץ וגדי איזנקוט בנתניהו שואפת לאפס (או למטה מזה, אם זה אפשרי בכלל).

אתמול דיווח ירון אברהם בחדשות 12 כי בישיבת הקבינט האחרונה שנערכה שלשום, איזנקוט דרש שכל חברי הקבינט המצומצם יעברו בדיקת פוליגרף על מנת למצוא את המדליף שהעביר לתקשורת את נייר העמדה שאיזנקוט כתב.

טיפ לאיזנקוט: התעסקות בשאלה מי המדליף היא לנצח בריחה מההתעסקות בתוכן עצמו. כששר בכיר, רמטכ"ל לשעבר, מתריע כי לא מתקבלות החלטות בקבינט המלחמה, שנעשים מאמצים למרוח ולדחות הכרעות קרדינליות, שאין התקדמות לעבר הכרעה וגורל החטופים נותר באוויר – זה באמת משנה אם המדליף הוא מאנשי בנימין או מאנשי בני?

בסרט "קיד וקסידי", כשבוץ' קסידי וסאנדנס קיד (פול ניומן ורוברט רדפורד) בורחים מהשוטרים ואויביהם שרודפים אחריהם, הם מגיעים לצוק גבוה על פני נהר שוצף. האופציה היחידה היא לקפוץ. "אני לא יודע לשחות!" צועק קיד. "מה זה משנה, הקפיצה ממילא תהרוג אותנו", עונה לו קסידי.

(וכן, לגמרי גנבתי את הרפרנס מסי ג'יי קרג מ"הבית הלבן").

 
דחייתם אומנותם
גבר חרדי חולף על פני שלט המצביע על לשכת הגיוס בירושלים, 5 בדצמבר 2019 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
גבר חרדי חולף על פני שלט המצביע על לשכת הגיוס בירושלים, 5 בדצמבר 2019 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

66 אלף מועמדים לשירות ביטחון בני 21 עד 26 קיבלנו בשנת הגיוס הנוכחית פטור מגיוס לצה"ל, אחרי שהצהירו כי "תורתם אומנותם". כך חשפה אתמול נציגת צה"ל בדיון של ועדת הכנסת לביקורת המדינה. שישים ושישה אלף. בשנה אחת.

הבלוף הזה, כאילו כל אותם צעירים שמקבלים פטור מגיוס חייבים להמשיך ללמוד תורה – או בכלל לומדים תורה – נמשך מזה עשורים, ובחסות הפוליטיקאים החרדים לא הגיע לפתרון הולם עד כה.

שופטים הלכו ובאו, נשיאי עליון פרשו ומונו וטרם מונו, ו"חוק הגיוס" עדיין מונח לפתחו של בג"ץ והמדינה עדיין מבקשת שוב ושוב דחייה במתן תשובה ובמציאת פתרון.

אתמול, בתשובה נוספת שמסרה המדינה לבג"ץ בעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון בעניין אי-גיוס בני ישיבות לצה"ל, בהעדר סידור חוקי לכך, היועצת המשפטית לממשלה קבעה לכאורה דדליין למדינה להסדיר את הנושא בחוק: 1 באפריל.

אלא שעיון מעמיק בתשובת היועמ"שית מעלה שאפילו זה לא בדיוק דדליין קשיח.

החוק שפטר תלמידי ישיבות נפסל בבג"ץ בשל היותו אי-שיוויוני (ולא בפעם הראשונה) ולכן פג תוקפו ב-1 ביולי, לפני כמעט שמונה חודשים. הממשלה קיבלה אז החלטה לפיה חוק חדש יועבר עד 31 במרץ 2024 – החלטה שהתנועה לאיכות השלטון טוענת כי אינה חוקית, ולכן עתרה לבית המשפט.

היועמ"שית בתגובתה אתמול מבקשת לדחות את תשובת המדינה לבג"ץ ל-24 במרץ, תוך שהיא מציינת כי עד 1 באפריל הממשלה תצטרך להעביר מחדש את החלטתה (אותה החלטה שנידונה כעת בבג"ץ), אחרת לא יהיה בסיס חוקי לאי-גיוסם של תלמידי ישיבות החל מ-1 באפריל.

למישהו יש ספק שהחלטה כזו תתקבל וכלום לא יקרה ב-1 באפריל?

למישהו יש ספק ש-66 אלף המיועדים לגיוס מהחברה החרדית לא יופיעו בבקו"ם בעתיד הנראה לעין?

למישהו יש ספק ש-66 אלף המיועדים לגיוס מהחברה החרדית לא יופיעו בבקו"ם בעתיד הנראה לעין?

השאלה הגדולה היא מתי תפוג סבלנותו של בית המשפט העליון והוא יכפה על המדינה לגייס באופן שוויוני את כל המועמדים לשירות ביטחון, ללא קשר למידת אמונתם באלוהים.

התקופה הנוכחית, אחרי שבעה באוקטובר, הפכה את בג"ץ להרבה יותר גמיש כלפי השלטון, כמו מבקש לעזור לו בתקופה קשה זו.

מצד שני, כשאפילו לשותפי החרדים מקרב הציונות הדתית נמאס מהעובדה שאינם משתתפים בנטל השירות, ייתכן שבג"ץ יעז להעמיד את הממשלה על מקומה.

בכל מקרה, לא מומלץ לעצור את הנשימה עד שזה יקרה.

 
עדכוני מלחמה
בניין מגורים בשכונת כפר סוסה שבדמשק שהופצץ בתקיפה שיוחסה לישראל, 21 בפברואר 2024 (צילום: Louai Beshara / AFP)
בניין מגורים בשכונת כפר סוסה שבדמשק שהופצץ בתקיפה שיוחסה לישראל, 21 בפברואר 2024 (צילום: Louai Beshara / AFP)
  • כלי תקשורת בסוריה דיווחו אתמול על תקיפה ישראלית בשכונת מגורים בדמשק, שבה נהרגו שלושה בני אדם. לפי הדיווחים, המדובר בשכונה אליה נוהגים להגיע בכירים איראנים ומארגון חזבאללה, והתקיפה הייתה למטרת חיסול בכיר. אולם לא נמסר מי היה היעד.
  • מערכת "חץ" יירטה בהצלחה טיל ששיגרו המורדים החות'ים בתימן לעבר אילת. לדברי דובר צה"ל, הטיל לא נכנס לשטח ישראל ולא היווה איום על אזרחים. למרות זאת, הופעלה אתמול התרעה בעיר על פי מדיניות צה"ל.
  • מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו אתמול במהלך היום מטרות טרור של חזבאללה בדרום לבנון. בין המטרות שהותקפו: עמדת תצפית במרחב אל-חיאם, עמדה צבאית במרחב הכפר זבקין, עמדת תצפית במרחב רמיה, ומספר תשתיות טרור.
  • לפי דובר צה"ל, במהלך היממה האחרונה המשיכו כוחות אוגדה 162 בהעמקת הפעילות ההתקפית במרחב זייתון שבצפון רצועה עזה. במקביל, כוחות אוגדה 98 חיסלו מחבלים והשמידו תשתיות טרור בעיר חאן יונס.
  • חיל הים השמיד הלילה מספר כלי שיט של חמאס והג'יהאד האסלאמי בדרום רצועת עזה.
  • לוחמי צה"ל, שב"כ ומג"ב עצרו הלילה 17 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון ובחטיבת הבקעה והעמקים.
 
ביזיון לאירוויזיון
עדן גולן, נציגת ישראל לאירוויזיון 2024 (צילום: אבי זייקנר)
עדן גולן, נציגת ישראל לאירוויזיון 2024 (צילום: אבי זייקנר)

איגוד השידור האירופי מאיים לפסול את השיר שייצג את ישראל באירוויזיון השנה, בטענה שמילות השיר כוללות התבטאויות פוליטיות.

השיר שנבחר על ידי תאגיד השידור "כאן", ויבוצע על ידי זוכת "הכוכב הבא" עדן גולן, נקרא October Rain. הוא נכתב על ידי אבי אוחיון, קרן פלס וסתיו בגר.

השיר שנבחר על ידי התאגיד ויבוצע על ידי עדן גולן, נקרא October Rain. הוא נכתב על ידי אבי אוחיון, קרן פלס וסתיו בגר

לפי פרסום של ערן סויסה ב"ישראל היום", מילות השיר כוללות אמירות פוליטיות מזעזעות כגון "לא נשאר אוויר לנשום / אין מקום, אין אותי מיום ליום". הבית באנגלית בכלל עשוי להוביל למלחמת עולם:

Evening
Everything is black and white
Who is the fool
Who told you boys don't cry
Hours and hours
and flowers
Life is not a game for the cowards…
While time goes by
Every day
I'm losing my mind
Holding on

נוותר על ניתוח אקדמי של איכות המילים – נשמע קודם את השיר לפני שנשפוט אותו – אבל באמת צריך להיות מטורלל לחלוטין כדי לפסול את השיר הזה מסיבות פוליטיות.

שיגידו תודה שאנחנו לא שולחים למאלמו להקה צבאית שתבצע את "חרבו דרבו".

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה