אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 8 פברואר 2024

 
 
מגדילים את הנטל

זוכרים את הוויכוחים שהתנהלו פה במשך שנים על "שוויון בנטל"? ובכן, ממשלת ישראל ממשיכה להקטין את השוויון ולהגדיל את הנטל.

חוק גיוס חדש אמור לעלות בקרוב לחקיקה בכנסת. החוק המתוקן אמור להיענות לצרכי מערכת הביטחון, שגדלו בצורה דרמטית בחודשים האחרונים.

חייל מילואים מתרענן על גבול לבנון, באוקטובר 2023. אילוסטרציה (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)
חייל מילואים מתרענן על גבול לבנון, באוקטובר 2023. אילוסטרציה (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)

על פי התזכיר לחוק, שהוכן במשרד הביטחון, שירות החובה לגברים יחזור להיות שלוש שנים, אחרי שעמד עד כה על שנתיים ושמונה חודשים (32 חודשים). שירות החובה לנשים לא יוארך לעת עתה.

לאחר דיונים בצה"ל ומול משרד האוצר, הוחלט שהחוק יוחל רטרואקטיבית גם על חיילים שכבר נמצאים בשירות חובה – כולל על הלוחמים שגויסו לפני המלחמה ל-32 חודשים. בצה"ל מתכננים לפצות את הלוחמים הללו במעין שכר-קבע בסיסי של 5,000-8,000 שקל לחודש, על תקופת ההשלמה לשלוש שנות שירות.

גיל השחרור מחובת השירות במילואים שעמד עד כה על 40, יוארך ל-46 (לסדירים) ול-50 (לקצינים). מלבד דחיית גיל הפטור, הכוונה היא גם להאריך את משך השירות של חיילי המילואים. אם עד כה מקסימום ימי התעסוקה המבצעית של חיילי מילואים הגיע ל-21 ימי מילואים בשנה, הרי שלפי החוק החדש חייל מילואים ישרת 42 ימים בשנה, מפקד 70 ימים וקצין – 84 ימים.

גיל השחרור מחובת השירות במילואים שעמד עד כה על 40, יוארך ל-46. הכוונה היא גם להאריך את משך השירות של חיילי המילואים

מתוך 564 חללי צה"ל, 55% הם לוחמי מילואים. 13 אלף חיילים נפצעו עד כה במלחמה. 2,830 מהם אושפזו לתקופה ארוכה יחסית, היתר שוחררו מבתי החולים אחרי שקיבלו טיפול קצר.

"הנתונים הללו", כותב הבוקר יוסי יהושוע, הכתב הצבאי של "ידיעות אחרונות", "מייצרים פער גדול במספר הלוחמים ואותו צריך להשלים באופן מיידי. בצבא מבקשים להגדיל את סדר הכוחות בגדודים הלוחמים ב-120% בשנה הקרובה, כשאחת המשימות הדחופות היא להכשיר מפקדים, במקום אלו שנפלו".

בצה"ל יש כעת הסכמה גורפת שהנסיבות החדשות מחייבות לנטוש את מודל "צבא קטן, חכם וזול" ולהחליפו ב"צבא גדול, מיומן וחזק". מהפכה כזו צפויה לחולל לא רק שינוי בצה"ל אלא גם שינוי עומק בחברה הישראלית.

חוק הגיוס החדש לא אמור לשנות את היחס לגיוס ערבים וחרדים לצה"ל.

 
רשע וטוב לו
השר יצחק גולדקנופף בריאיון לאתר "כיכר השב", 7 בפברואר 2024 (צילום: צילום מסך, "כיכר השבת")
השר יצחק גולדקנופף בריאיון לאתר "כיכר השב", 7 בפברואר 2024 (צילום: צילום מסך, "כיכר השבת")

"למי רע פה?" שאל אתמול שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף, "למי רע פה?"

גולדקנופף, שעומד בראש מפלגת יהדות התורה, התראיין לישי כהן באתר "כיכר השבת" וכשנשאל האם עסקת החטופים המתגבשת עשויה להפיל את הממשלה בעקבות איומי השר איתמר בן גביר, הוכיח שכבר מזמן התנתק מחללית האם – אם בכלל היה מחובר אליה אי פעם.

"64 חברי כנסת, יש להם משרדי ממשלה, עובד, יש להם תקציב מסודר, העבודה מתקדמת. מה, ביום שאחרי המלחמה הממשלה הזו צריכה ליפול? מה שייך הממשלה למלחמה?

"עכשיו פתחנו תיבה חדשה עם מי אחראי, מה עשו. יישבו על המדוכה הזו הרבה אנשים, ירוויחו הרבה כסף – יותר מהתקציב של תקומה – לבדוק מה היה כאן. אז בסדר, זה יהיה בוועדת החקירה שתסיים את תפקידה ב־2028. אולי ב-2027".

"יצחק גולדקנופף הוא מתנה שאינה מפסיקה לקחת", כותב הבוקר בן כספית ב"מעריב", ומצביע על הקשר לתקציב החדש, שעבר אתמול בקריאה ראשונה:

"התקציב שממשלת החידלון והביזה הזו תעביר בקרוב הוא אחד האירועים המבישים ביותר בתולדות ישראל המודרנית. הכספים הקואליציוניים ימשיכו לזרום חופשי. 4.5 מיליארד שקל, הכי גבוה אי פעם. תקציב האברכים הוחרג מהקיצוץ הרוחבי ויישאר 1.7 מיליארד, הכי גבוה אי־פעם. אותו כנ"ל לגבי החינוך החרדי (1.2 מיליארד).

"המשא על האלונקה לא היה כבד כל כך אי־פעם, כמו גם משקלם של אלה שרוקדים עליה. שאלתי את עצמי מאיפה הם השיגו את הכמות האסטרונומית הזו של חוצפה ואטימות. איך הם לא מתביישים, אפילו קצת. ואז שמעתי את גולדקנופף".

 
אין סיבה למסיבה
מסיבת עיתונאים של מטה משפחות החטופים עם חמש נשים ששוחררו משבי חמאס, 7 בפברואר 2024 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
מסיבת עיתונאים של מטה משפחות החטופים עם חמש נשים ששוחררו משבי חמאס, 7 בפברואר 2024 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

השם "מסיבת עיתונאים" תמיד צורם באוזן. ברוב המקרים שבהם מכונסת "מסיבת עיתונאים" אין סיבה למסיבה, אלא להפך. אתמול זה בלט במיוחד, כשלוש מסיבות עיתונאים נערכו בזו אחר זו.

בראשונה עמד מול העיתונאים ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, נמרץ ובטוח כהרגלו, חזר באותו קול בריטון מוכר על סיסמת הקרב "ניצחון מוחלט", והבהיר כי "המשך הלחץ הצבאי הוא תנאי הכרחי לשחרור החטופים. כניעה לדרישות ההזויות של חמאס לא רק שלא תביא לשחרור שלהם, אלא תביא לטבח נוסף".

ומי כנתניהו מתאים למנוע טבח של ישראלים על ידי חמאס? ואכן הוא חזר והבטיח ש"ניצחון מוחלט" נמצא ממש "במרחק נגיעה" ויושג "תוך חודשים". ראש הממשלה גם פנה בדבריו ישירות אל משפחות החטופים והתחייב כי החטופים "תמיד עומדים לנגד עיניי, אנחנו לרגע לא מפסיקים לפעול למען שחרור חטופינו".

קצת אחרי מסיבת העיתונאים של נתניהו כונסה מסיבת עיתונאים נוספת, הפעם בהשתתפות חמש נשים שנחטפו לרצועת עזה בשבעה באוקטובר ושוחררו בעסקה הקודמת.

"הגענו לרגע הנורא מכל – הרגע שבו נגזר עליכם להחליט מי לחיים ומי למוות", אמרה שרון אלוני-קוניו, שנחטפה ושוחררה עם שתי בנותיה התאומות, יולי ואמה, ובעלה דוד עדיין בשבי חמאס.

"136 מחכים עכשיו במנהרה ללא חמצן, ללא מזון, ללא תקווה, כדי שתצילו אותם. המחיר כבד, בלתי נסבל, מכווץ את הבטן והגוף. אבל מחירה של הפקרה יהפוך לכתם לדורי דורות".

"136 מחכים במנהרה ללא חמצן, ללא מזון, ללא תקווה, כדי שתצילו אותם. המחיר כבד, אבל מחיר ההפקרה יהפוך לכתם לדורי דורות"

גם שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן, שמבקר עכשיו בישראל וברשות הפלסטינית, כינס אתמול מסיבת עיתונאים.

בין היתר מתח בלינקן ביקורת – בלשון שנדיר לשמוע מדיפלומטים באירועים כאלה – על "פעולות ורטוריקה, כולל מבכירים בממשלת ישראל, שמלבים מתיחות ושפוגעים בתמיכה הבינלאומית בישראל וכובלים את ביטחון ישראל".

 
סופה של משטרת שדרות
ההריסות של תחנת משטרת שדרות שהושלכו בשטחי טבע פתוחים, פברואר 2024
ההריסות של תחנת משטרת שדרות שהושלכו בשטחי טבע פתוחים, פברואר 2024

אביב לביא מפרסם הבוקר בזמן ישראל את הסיפור הלא ייאמן הבא: הריסות תחנת משטרת שדרות, שהוחרבה כזכור לחלוטין בקרבות שהתנהלו במקום בשבעה באוקטובר, הושלכו בשטחי טבע פתוחים בין שדרות לקיבוץ אור הנר.

מטיילים במקום נדהמו לגלות כי הריסות התחנה הושלכו בלב משטחי הכלניות של אור הנר, באזור שבימים כתיקונם הומה מבקרים המגיעים לאירועי "דרום אדום". ההריסות הפכו לא רק למפגע סביבתי, אלא גם חשפו לעיני כל ציוד אישי של שוטרים שנחלמו במקום.

הריסות התחנה הושלכו בלב משטחי הכלניות של אור הנר, באזור שבימים כתיקונם הומה מבקרים המגיעים לאירועי "דרום אדום"

דובר עיריית שדרות, ירון ששון, אמר לזמן ישראל:

"אחרי שהמשטרה הגיעה להחלטה להרוס את התחנה על כל מה שיש בה, המשטרה ביקשה סיוע מאנשי העירייה. הגיע קבלן שעובד איתנו והוחלט שהוא ידאג גם להריסה וגם לפינוי. חשוב לציין שזה קרה ביום הרביעי או החמישי למלחמה, הכול תחת אש ורקטות ובמצב חירום.

"לצערנו גילינו שהקבלן השליך את הפסולת על דעתו במקום לא חוקי בטבע, שכנראה היה הכי קרוב והכי נוח. כרגע הטיפול עבר לאחריות המשטרה, כי חבלן צריך לזכות את הפסולת ואז יוכלו לפנות אותה ל(אתר הטמנת הפסולת) דודאים".

 
עדכוני מלחמה
פעילות צה"ל ברצועת עזה, פברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
פעילות צה"ל ברצועת עזה, פברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
  • חייל מילואים נפצע באורח קשה ושניים נוספים נפצעו קל משיגורים שנורו הבוקר מלבנון באזור קריית שמונה, בירנית וכן החרמון. צה"ל תקף בתגובה את מקורות הירי בדרום לבנון.
  • דובר צה"ל מסר הבוקר כי לוחמי עוצבת הקומנדו ממשיכים בלחימה אינטנסיבית במוקדי הטרור במערב חאן יונס, ועצרו ביממה האחרונה עשרות חשודים במעורבות בטרור, בהם שני מחבלים שהשתתפו בטבח בשבעה באוקטובר.
  • בקרבות שנערכו ביממה האחרונה בצפון הרצועה חוסלו עשרה מחבלים בהיתקלויות שונות עם צוות הקרב של חטיבה 401.
  • ארה"ב התנקשה במפקד בכיר במיליציה פרו-איראנית בעיראק. על פי ההודעה מטעם צבא ארה"ב, ההתנקשות בוצעה בתגובה לתקיפות נגד חיילים אמריקאים.
  • העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בערבית בלונדון מדווח כי היקף ההרס בדרום לבנון כתוצאה מהקרבות בין צה"ל לחיזבאללה בחודשים האחרונים מוערך ב-1.2 מיליארד דולר, בעיקר בשל הרס נרחב של כבישים ותשתיות.
 
באסיה ובאפריקה מתכוננים לגמר
שחקני נבחרת קטאר חוגגים את עלייתם לגמר אליפות אסיה בכדורגל, 7 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo/Thanassis Stavrakis)
שחקני נבחרת קטאר חוגגים את עלייתם לגמר אליפות אסיה בכדורגל, 7 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo/Thanassis Stavrakis)

אתמול נקבעו העולות לגמר אליפות אסיה ולגמר אליפות אפריקה בכדורגל.

בסיום משחק דרמטי בין שתי הנבחרות שישראלים לא יכולים לאהוד, גברה קטאר על איראן 3:2 והיא תתמודד בשבת אחר הצהריים בגמר מול ירדן, שחוגגת עלייה ראשונה בתולדותיה לגמר המפעל היוקרתי.

בסיום משחק דרמטי בין שתי הנבחרות שישראלים לא יכולים לאהוד, גברה קטאר על איראן 3:2 והיא תתמודד בגמר מול ירדן

גם העולות לגמר אליפות אפריקה נקבעו אתמול, בשני משחקי חצי גמר דרמטיים.

המארחת של הטורניר, נבחרת חוף השנהב – שנראתה כמועמדת ודאית להדחה אחרי תבוסה 4:0 במשחק הפתיחה שהובילה להתפטרות המאמן הלאומי במהלך הטורניר, הצליחה להתאושש ולעלות לשלבים המכריעים – ניצחה אתמול בחצי הגמר את קונגו 1:0 ותפגוש בגמר את ניגריה, שגברה על דרום אפריקה במשחק שגלש לדו-קרב פנדלים אחרי הארכה.

זו תהיה הפעם הראשונה מאז 2006 שהנבחרת המארחת גם תתמודד בגמר. חוף השנהב כמרקחה.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה