אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 15 פברואר 2024

 
 
הצפון על סף פיצוץ

איש לא יכול לנבא כמה זמן ימשיכו ישראל וחזבאללה לנהל את מה שהגנרלים, הפוליטיקאים והפרשנים הצבאיים קוראים לו "מלחמה בעצימות נמוכה" והאזרחים קוראים לו "סיוט שהורס את החיים ודי, נשבר כבר, אי אפשר להמשיך ככה יותר".

הגליל העליון התרוקן כמעט לחלוטין מתושביו. רק הבוקר הודיעה המועצה האזורית גליל עליון, אחרי הערכת מצב ביטחונית, כי צה"ל סוגר לתנועת רכבים אזרחיים מספר צירי תנועה מרכזיים בשטח המועצה: צומת מלכיה לכיוון צפון ודרום, צומת ישע (מצודת כ"ח) לכיוון מערב, צומת הכניסה למרגליות לכיוון מערב, וצומת מצודות לכיוון צפון.

הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי עם חיילים בצפון על גבול לבנון, 14 בפברואר 2024
הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי עם חיילים בצפון על גבול לבנון, 14 בפברואר 2024

אזור הצפון מתוח עד הקצה, ולכולם ברור שאם המצב יסלים רק עוד קצת, ייפתחו שערי הגיהינום. זה נכון לשני הצדדים. יודעים את זה בביירות ויודעים את זה בירושלים, ולכן משתדלים ללכת בזהירות על פי התהום, בלי ליפול פנימה. אבל לכולם ברור שככה, זה לא יכול להימשך עוד זמן רב.

הפרשנים הצבאיים אוהבים את הביטוי "עליית מדרגה" כשהם מתארים עימותים ביטחוניים. ובכן – אם נספור את כל עליות המדרגה מול חזבאללה בחודשים האחרונים, נגלה שאנחנו בקומת הגג של גורד שחקים ברובע הדאחייה. מסתכלים למטה בחשש, ומקווים לא להתרסק על המדרכה.

אם נספור את כל עליות המדרגה מול חזבאללה בחודשים האחרונים, נגלה שאנחנו בקומת הגג של גורד שחקים ברובע הדאחייה

ולמרות שכבר מזמן היה נדמה שהגענו לגג, ביומיים האחרונים עלינו עוד כמה מדרגות.

עליית מדרגה אחת הייתה ברטוריקה של מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה שנשא נאום תוקפני שהוגדר בישראל "יהיר", בו הוא הודיע שמבחינתו ישראל מורתעת – ולראייה יישובי הצפון פונו, מאות בתים בישראל נהרסו בהפגזות, בסיסים של צה"ל בשטח ישראל נמצאים תחת אש, וישראל לא מעיזה לצאת מולו למלחמה. נסראללה גם הוסיף שהמצב הזה יימשך עד שישראל תיסוג נסיגה מלאה מרצועת עזה.

לאחר מכן הגיעה עליית מדרגה בתקיפות של חזבאללה – באחת מהם פגעה רקטה בבסיס פיקוד צפון והרגה את החיילת עמר שרה בנג'ו. בצה"ל עדיין מתחקרים את האירוע הטרגי ומנסים להבין למה המיירטים של כיפת ברזל נכשלו ומדוע האזעקה באזור הופעלה באיחור.

מטח הרקטות הזה על צפת עורר בהלה עצומה בעיר. מאות תושבים בשוק העירוני (שמתקיים מדי יום רביעי) החלו לרוץ לכל עבר, והורים מבוהלים דהרו בכבישים במטרה להוציא את ילדיהם מהמסגרות החינוכיות, שרבות מהן מתקיימות במבנים לא ממוגנים. קבוצות הווטסאפ והרשתות החברתיות הוצפו במסרים זועמים של תושבי העיר שמרגישים שהפקירו אותם. סיוט.

הפגיעה הקשה חייבה עליית מדרגה גם בתגובה של צה"ל, שכללה תקיפות אוויריות נרחבות בשטח לבנון, פגיעה בבסיסים של כוח רדואן של חזבאללה, מפקדות באזור ג'בל אל-בריג' ועוד. בלבנון דיווחו על 11 אזרחים שנהרגו בתקיפות הללו, בהם גם ארבעה ילדים. מאז תחילת המערכה נהרגו כ-250 מאנשי חזבאללה, פעילים פלסטינים רבים ואזרחים לבנונים.

בלבנון דיווחו על 11 אזרחים שנהרגו בתקיפות הללו, בהם גם ארבעה ילדים. מאז תחילת המערכה נהרגו כ-250 לבנונים

ההסלמה בצפון תפסה את הרמטכ"ל הרצי הלוי במהלך סיור באזור הגבול, שם אמר לחיילים שעמם נפגש: "אנחנו לא מתפשרים על ההישגים – נערכים למלחמה בצפון".

הרמטכ"ל הבטיח שכל תושבי הצפון יחזרו בקרוב לבתיהם, אחרי שכל כוחות חזבאללה ייהדפו צפונה ולא יהוו עוד איום על התושבים. "האם זה קורה מחר? כנראה שלא", אמר הלוי והבטיח: "זה לא ייגמר בהתפשרות על ההישגים".

 
תוכנית שלום חדשה?
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, 3 בפברואר 2022 (צילום: POOL / Getty Images via AFP)
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, 3 בפברואר 2022 (צילום: POOL / Getty Images via AFP)

לסכסוך הישראלי-פלסטיני יש היסטוריה ארוכה ומדממת, והיסטוריה ארוכה לא פחות של ניסיונות תיווך ופיוס. אבל מעולם עד כה ישראל לא מצאה עצמה בסיטואציה דומה לזו שמתרחשת עכשיו: ארה"ב, בעלת הברית החשובה ביותר שלנו, פועלת כעת לגבש תוכנית אזורית חדשה, שבה ישראל כלל לא מעורבת.

ארה"ב, בעלת הברית החשובה ביותר שלנו, פועלת כעת לגבש תוכנית אזורית חדשה, שבה ישראל כלל לא מעורבת

על פי דיווח ב"וושינגטון פוסט" הלילה, שכבר מעורר סערה במערכת הפוליטית הישראלית, ממשל ביידן שואף להציג בתוך מספר שבועות תוכנית מקיפה ליישוב הסכסוך במזרח התיכון, הכולל מסגרת זמנים להקמת מדינה פלסטינית, כשביוזמה מעורבות ותומכות מצרים, ירדן, קטאר, ערב הסעודית, איחוד האמירויות ונציגים פלסטינים.

מקורות אמריקאים וערבים שמצוטטים הבוקר ב"וושינגטון פוסט" אומרים כי לפי המתווה המתגבש, תוכרז הפוגה בלחימה למשך שישה שבועות, כשבפרק הזמן הזה תוצג תוכנית השלום החדשה בפומבי וייערכו צעדים ראשונים ליישומה, כולל הקמת ממשלה פלסטינית זמנית. לדברי המקורות הללו, יוזמי המהלך מקווים שעסקת החטופים תושג לפני תחילת חודש הרמדאן, שמתחיל ב-10 במרץ.

בישראל כבר מתגבשת "חזית הסירוב" לתוכנית. ראש הממשלה בנימין נתניהו חזה כבר בתחילת המלחמה שזה עלול להיות הנושא המרכזי בבחירות הבאות בישראל, ומיהר לבשר לאומה שרק הוא יהיה חזק מול מדינה פלסטינית.

אם לשפוט על פי התגובות הראשונות הבוקר, שבוודאי יהפכו בהמשך היום לצונאמי תעמולתי, התוכנית תוצג כ"פרס למרצחים" וכל מי שיתמוך בה בישראל יוקע ככזה שרוצה להעניק פרס למי שאנסו, חטפו ורצחו ב-7 באוקטובר.

שר החינוך, יואב קיש, אמר הבוקר בראיון ל-ynet:

"אנחנו עסוקים אך ורק בניצחון בעזה. לא יהיה פרס למרצחים".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' פרסם בתגובה לתוכנית האמריקאית:

"לא נסכים בשום אופן לתוכנית הזו שלמעשה אומרת שמגיע לפלסטינים פרס על הטבח הנורא שעשו לנו: מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים. המסר הוא שמשתלם מאוד לטבוח באזרחי ישראל".

והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הבטיח:

"כל עוד אנחנו בממשלה, לא תקום מדינה פלסטינית".

הימור: זה יהיה הנושא שעליו נלך לבחירות, מתישהו במהלך 2024.

 
עדכוני מלחמה
פלסטינים באתר ברפיח שנפגע בתקיפה ישראלית, 14 בפברואר 2024 (צילום: MOHAMMED ABED / AFP)
פלסטינים באתר ברפיח שנפגע בתקיפה ישראלית, 14 בפברואר 2024 (צילום: MOHAMMED ABED / AFP)
  • טייסי חיל האוויר ערכו ביממה האחרונה מספר מטסי תקיפה ברחבי רצועת עזה. בתקיפות הושמדו מספר תשתיות תת-קרקעיות של חמאס, עמדות שיגור ומבנים צבאיים.
  • צוות קרב של חטיבת הנח"ל חיסל מספר מחבלים בהיתקלות במרכז הרצועה, בהם מפקד תצפיות של חמאס.
  • גם בגדה המערבית מתוח: עשרות תושבי קיבוץ מירב שבגלבוע יצאו לכיוון הכפר הפלסטיני ג'ילבון, במחאה על הירי לאחרונה לעבר הקיבוץ. כוחות צה"ל מנעו מהמוחים להיכנס לשטח הפלסטיני.
  • שר הביטחון יואב גלנט שוחח עם מקבילו האמריקאי, שר ההגנה לויד אוסטין, לקראת מבצע ישראלי אפשרי ברפיח. השניים דנו "בחשיבות השמירה על אזרחים והבטחת התנועה והגישה לסיוע הומניטרי".
 
החיים מחייכים לנתניהו הצעיר
יאיר נתניהו בבית המשפט, 29 בנובמבר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
יאיר נתניהו בבית המשפט, 29 בנובמבר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

רבים בישראל – כולל אנשי "ארץ נהדרת" אתמול – הסתלבטו בימים האחרונים על יחיא סנוואר שהפקיר את תושבי עזה וירד למנהרות, שם הוא דואג להגן על ילדיו, בזמן שתושבי עזה סובלים.

מעניין איזה מערכון היו מכינים בתוכנית הסאטירה "עזה נהדרת" על הפרסום האחרון ב"דיילי מייל" הבריטי, לפיו יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, מבלה להנאתו בדירה מפוארת בעלות של 5,000 דולר לחודש במיאמי, כשהוא מוגן באבטחה צמודה של אנשי שב"כ.

יאיר נתניהו מבלה להנאתו בדירה מפוארת בעלות של 5,000 דולר לחודש במיאמי, כשהוא מוגן באבטחה צמודה של אנשי שב"כ

על פי הפרסום, כשבני גילו בישראל מגויסים למילואים, נתניהו הצעיר מבלה על מרפסת עם נוף מרהיב (שם צולם לצד חבר שמשחק במשקפי VR), ונהנה מספא צמוד, מכון כושר, בית קולנוע פרטי, מרתף יין, מגרש טניס ובריכת שחייה. על פי הפרסום, עלות האבטחה של יאיר נתניהו בחו"ל מגיעה למיליון שקלים.

"למרות השחיטה של 1,200 ישראלים, הוא בחר להישאר בפלורידה – שם אומרים שהוא נהנה מחופש גדול יותר מאשר במולדתו", סיכמו ב"דיילי מייל".

 
לילה מדהים לדני אבדיה
דני אבדיה במשחק אן-בי-איי של קבוצתו הוושינגטון וויזארדס נגד ניו אורלינס, 14 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo/Matthew Hinton)
דני אבדיה במשחק אן-בי-איי של קבוצתו הוושינגטון וויזארדס נגד ניו אורלינס, 14 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo/Matthew Hinton)

רגע של נחת: הכדורסלן הישראלי דני אבדיה שנמצא בכושר נפלא בחודשים האחרונים, התעלה על עצמו אתמול וקלע 43 נקודות, שלצערו לא הספיקו לקבוצתו – הוושינגטון וויזארדס – שהפסידה לניו אורלינס 133:126.

הכדורסלן הישראלי דני אבדיה שנמצא בכושר נפלא בחודשים האחרונים, התעלה על עצמו אתמול וקלע 43 נקודות

אבדיה הגיע למשחק כשהוא בתנופה אחרי רצף של שלושה משחקי אן-בי-איי רצופים שבהם קלע יותר מ-20 נקודות – כולל 25 נקודות בהפסד לדאלאס, שהיו גם השיא הקודם שלו.

במשחק מול ניו אורלינס, אבדיה השתלט לחלוטין על המשחק של קבוצתו, רשם אחוזי הצלחה מרשימים – 13 מ-24 מהשדה, 6 מ-10 משלוש ו-11 מ-13 מהקו, בנוסף ל-15 ריבאונדים. רק ברבע השלישי לבדו הוא קלע 20 נקודות.

הוא גם מחק את השיא הישראלי הקודם באן-בי-איי שהיה רשום על שמו של עומרי כספי, שקלע 36 נקודות במשחק אחד.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה