אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שלישי, 20 פברואר 2024

 
 
איזנקוט מגיש קבילה

למה בני גנץ וגדי איזנקוט עדיין בקבינט המלחמה?

שני הרמטכ"לים לשעבר נכנסו לממשלה בתחושת חירום אמיתית, כדי שמדינת ישראל החבולה מהשבעה באוקטובר תוכל לצאת למלחמה עם הסכמה לאומית רחבה. אבל חודשים חלפו, וכעת נראה שלא רק לפרשנים המצקצקים על הקווים לא ברור מה גנץ ואיזנקוט עדיין עושים בממשלה – גם להם עצמם זה כבר לא לגמרי ברור.

גדי איזנקוט ובני גנץ מהמחנה הממלכתי במפגש עם חקלאים, 3 באוקטובר 2023 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)
גדי איזנקוט ובני גנץ מהמחנה הממלכתי במפגש עם חקלאים, 3 באוקטובר 2023 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)

אתמול פרסם ירון אברהם בחדשות 12 מסמך אזהרה יוצא דופן שאיזנקוט שלח לחברי קבינט המלחמה. מצד אחד זה נראה כמו אזהרה אחרונה בהחלט לפני פרישה מהדהדת מהקבינט; מצד שני, כמו פזילה לוועדת החקירה ולספרי ההיסטוריה שייכתבו על הימים האלה.

על פי הדיווח, איזנקוט קובל על כך ש"אנחנו לא מקבלים החלטות משמעותיות ולכן ניכר קושי בהשגת מטרות המלחמה. אין שום הישג מלא. הכול חלקי או לא הושג".

"אנחנו לא מקבלים החלטות משמעותיות ולכן ניכר קושי בהשגת מטרות המלחמה. אין שום הישג מלא. הכול חלקי או לא הושג"

איזנקוט מרחיב ומפרט, כי שתי המטרות המרכזיות שהוצבו למלחמה – פירוק היכולות הצבאיות והשלטוניות של חמאס והשבת החטופים – הושגו רק באופן חלקי (ספר לנו דבר שלא ידענו) וכמו כן, טרם הושב הביטחון המלא לתושבי העוטף (גם זה לא יכה בתדהמה את מי שעוקבים אחרי החדשות).

"בפועל", כותב איזנקוט, "שלושה חודשים לא התקבלו החלטות קובעות. המלחמה מתנהלת על פי הישגים טקטיים, ללא מהלכים משמעותיים להשגת יעדים אסטרטגיים".

ועל כך יש לומר: אתה לא פרשן. אתה מנהיג. אם זה המצב העגום בקבינט המלחמה, עשה מעשה ופרוש ממנו לאלתר. אי אפשר להמשיך להתבשם מהסקרים המחמיאים (שהאופטימיים בהם מעניקים לגנץ ואיזנקוט 40 מנדטים) ואז להגיש קבילה על התנהלות הממשלה.

אפשר להיות חברי קבינט שנושאים באחריות מלאה למחדלים המתוארים – ואפשר להיות אופוזיציה לוחמת שתוקפת את הממשלה על רפיונה.

אי אפשר ללכת עם (סקרים מחמיאים) ולהרגיש בלי (אחריות).

 
התיעוד האחרון של הביבסים
תיעוד שירי ביבס וילדיה כפיר ואריאל לאחר חטיפתם לרצועה (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד שירי ביבס וילדיה כפיר ואריאל לאחר חטיפתם לרצועה (צילום: דובר צה"ל)

דבר אחד בלבד אפשר ללמוד מהסרטון שובר הלב שפורסם אתמול, ובו נראים שירי ביבס ושני ילדיה הקטנים מובלים על ידי חבורת טרוריסטים לתוך חאן יונס בשבעה באוקטובר: שירי וילדיה הגיעו לרצועת עזה בחיים.

שירי הייתה מסוגלת ללכת על רגליה, כשהיא יחפה, ונראה שלא נפצעה באותו בוקר נורא. מעבר לזה – איננו יודעים כרגע דבר נוסף על גורלם, ואם לשפוט על פי ההצהרה אתמול של דובר צה"ל דניאל הגרי, שאמר כי יש "חשש כבד לגורלם" ו"עידכנו על כך את המשפחה" – הרי שלא נותר מקום רב לאופטימיות.

הגרי חשף אתמול כי שירי ביבס וילדיה נחטפו על ידי ארגון טרור שמעטים שמעו עליו קודם, שנושא שם שכאילו נשלף ממשחקי הכס – "אדוני השממה" – אך מיהר להוסיף: "חמאס אחראי ואוחז בכל הפרטים הקשורים למשפחת ביבס. הוא הכתובת למשפחה הזאת".

הגרי חשף אתמול כי הביבסים נחטפו על ידי ארגון שמעטים שמעו עליו, שנושא שם שכאילו נשלף ממשחקי הכס – "אדוני השממה"

חמאס טען בסוף חודש נובמבר כי שירי ביבס וילדיה נהרגו בהפצצות ישראליות, וגם ניסה להתנער מאחריות וטען כי האם וילדיה – שהפכו לאחד הסמלים הגדולים של זוועות השבעה באוקטובר – מוחזקים בידי ארגון אחר. חמאס מעולם לא סיפק הוכחות כלשהן לטענות הללו.

חמאס גם פרסם סרטון – שלא שודר בכלי התקשורת בישראל – ובו נראה האב, ירדן ביבס, אחרי שהתבשר לכאורה על מותם של אשתו וילדיו.

ג'ימי מילר, קרוב משפחתם של שירי וירדן ביבס וילדיהם, אמר אתמול על הסרטון מהשבעה באוקטובר:

"הסרטון הזה לא שינה שום דבר. הוא לא מעיד על שום דבר חדש. סך הכול צילומים מהימים הראשונים. זה לא נותן אינדיקציה על כלום. אנחנו בתקווה שהם יחזרו אלינו כמה שיותר מהר ושהממשלה תעשה כל מה שאפשר".

 
טעות הניווט של חמאס
בית המעצר שקמה (צילום: שירות בתי הסוהר)
בית המעצר שקמה (צילום: שירות בתי הסוהר)

העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון מדווח – על פי "מקורות בפלגים הפלסטינים" – שבתכנון המקורי של חמאס, מחבלי הנוח'בה היו אמורים להגיע בשבעה באוקטובר לכלא שקמה ליד אשקלון, לכבוש אותו ולשחרר את מאות האסירים הפלסטינים הכלואים שם.

על פי הדיווח, המשימה נכשלה מאחר ש-23 המחבלים שהיו אמורים להוציא אותה לפועל טעו בניווט ובסופו של דבר נכנסו לשדרות, שם רצחו אזרחים ושוטרים, ובסופו של דבר השתלטו על תחנת משטרת שדרות, שנהרסה כליל.

"הם חצו את הגבול לכיוון יד מרדכי, נלחמו עם כוח ישראלי ומסיבה שעדיין לא ברורה חזרו דרומה, לכיוון קיבוץ נתיב העשרה", אמרו המקורות הפלסטינים לעיתון הסעודי.

"הם חצו את הגבול לכיוון יד מרדכי, נלחמו עם כוח ישראלי ומסיבה שעדיין לא ברורה חזרו דרומה, לכיוון קיבוץ נתיב העשרה"

על פי הדיווח, שאין לו כרגע כל אישור ממקורות נוספים, התוכנית להשתלט על בית הסוהר שקמה תוכננה לפרטי פרטים וכללה התקפה על השער הראשי של בית הסוהר עם מטענים וטילי נ"ט וירי רקטות לתוך הכלא.

בחמאס קיוו שזו תהיה ההתקפה שתהווה את המכה הקשה ביותר לישראל, והתקווה הייתה שהאסירים שישוחררו מהכלא יחברו למחבלים ששחררו אותם ויצטרפו למסע ההרג בישראל.

 
עדכוני מלחמה
סמ"ר מעוז מורל שנפטר מפצעיו ב-19 בפברואר, לאחר שנפצע קשה בקרבות בדרום הרצועה (צילום: דובר צה"ל)
סמ"ר מעוז מורל שנפטר מפצעיו ב-19 בפברואר, לאחר שנפצע קשה בקרבות בדרום הרצועה (צילום: דובר צה"ל)
  • מת מפצעיו סמ"ר מעוז מורל, לוחם חטיבת הצנחנים בן 22 מטלמון, שנפצע בשבוע שעבר בקרב בדרום הרצועה.
  • בסעודיה פורסם הבוקר דיווח לפיו לישראל יש מידע על כך שמנהיג חמאס יחיא סינוואר יצא משטח הרצועה לחצי האי סיני מלווה בבכירים נוספים בארגון הטרור וכמה חטופים. בצה"ל מכחישים כי בידי ישראל מידע כזה.
  • שלושה טילי נ"ט נפלו הבוקר סמוך למושב מרגליות. לא ידוע על נפגעים או נזק.
  • צה"ל מתחיל בתחקור ברמת חיילות, פיקודים וזרועות – שיתייחסו גם לתקופה שקדמה לשבעה באוקטובר. בצבא מתחייבים כי עיקרי התחקירים יוצגו לציבור, וכי מדובר בפעולה חשובה לשיקום אמון הציבור בצה"ל.
  • כוחות צה"ל ממשיכים לפעול בדרום הרצועה והרגו ביממה האחרונה עשרות מחבלים בחאן יונס.
  • ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה אמור להגיע היום בראש משלחת של חמאס לקהיר, לשיחות שנערכות שם בשאיפה להגיע לעסקת חטופים.
 
יוליה נבלניה יוצאת למלחמה
יוליה נבלניה בכנס שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל, 19 בפברואר 2024 (צילום: YVES HERMAN / POOL / AFP)
יוליה נבלניה בכנס שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל, 19 בפברואר 2024 (צילום: YVES HERMAN / POOL / AFP)

יוליה נבלניה, אלמנתו של אלכסיי נבלני שמת בנסיבות מסתוריות בסיביר, פרסמה אתמול סרטון שמהדהד בעולם, ובו היא מודיעה שהיא יוצאת למאבק בולדימיר פוטין ונכנסת לנעליו של בעלה.

הסרטון, שאורכו תשע דקות, פורסם בערוץ היוטיוב של אלכסיי נבלני. יוליה נבלניה אומרת בו, בין היתר:

"אנחנו יודעים בדיוק מה גרם לפוטין להרוג את אלכסיי לפני שלושה ימים. נספר לכם על כך בקרוב. בהחלט נגלה מי ביצע את הפשע הזה וכיצד. ננקוב בשמות ונראה את פניהם.

"אי אפשר היה לשבור את בעלי ובדיוק בגלל זה פוטין הרג אותו. כמו פחדן. הוא לא העז להסתכל לו בעיניים או אפילו לומר את שמו. יחד איתו הוא רצה להרוג את התקוות שלנו, את החופש שלנו ואת העתיד שלנו. להרוס ולמחוק את ההוכחה הטובה ביותר שרוסיה יכולה להיות שונה – שאנחנו חזקים, אמיצים, מאמינים, שאנחנו נלחמים ורוצים לחיות אחרת".

 
כריסטופר נולאן מוכן לאוסקר
קיליאן מרפי עם פרס ה-BAFTA על תפקידו בסרט "אופנהיימר", 19 בפברואר 2024 (צילום: Vianney Le Caer/Invision/AP)
קיליאן מרפי עם פרס ה-BAFTA על תפקידו בסרט "אופנהיימר", 19 בפברואר 2024 (צילום: Vianney Le Caer/Invision/AP)

ביום ראשון נערך בלונדון טקס פרסי ב-BAFTA (פרסי האקדמיה הבריטית לקולנוע), שרבים מתייחסים אליו כאל החזרה הגנרלית שמנבאת מה צפוי בטקס האוסקר, שייערך השנה ב-11 במרץ ונחשב הפעם למסקרן במיוחד.

הזוכה הגדול באירוע היה הסרט "אופנהיימר" של כריסטופר נולאן שזכה בלא פחות משבעה פרסים, משאיר נשורת גרעינית ל"ברבי" שלא זכה אפילו בפרס אחד. "אופנהיימר" זכה בפרס הסרט הטוב של השנה ופרסי הבימוי, השחקן הטוב ביותר ושחקן המשנה.

גם "מסכנים שכאלה" סגר ערב יפה עם חמישה פרסים. דווין ג'וי רנדולף, שזכתה בפרס שחקנית המשנה על תפקידה ב"נשארים לחג", השלימה זכייה בכל הפרסים המרכזיים השנה ונראה כי גם האוסקר מובטח לה.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה