אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שלישי, 13 פברואר 2024

 
 
מחפשים מוצא בקהיר

קשה לתלות תקוות גדולות בפסגת בכירי המודיעין שנפתחת היום בקהיר. מטבע הדברים, ארגון חמאס שמחזיק בחטופים בכלל לא מיוצג בדיון, לפחות לא בצורה גלויה. ועל פי הידוע, יש בשבועות האחרונים קושי של ממש ליצור קשר עם בכירי הארגון ברצועת עזה.

הם נסים על נפשם בדרום הרצועה, כשהם ככל הנראה מוקפים בחטופים המשמשים להם מגן אנושי. פעולת השחרור הנועזת של צה"ל ברפיח אתמול לפנות בוקר, בוודאי מגדילה את הלחץ על יחיא סנוואר וחבר מרעיו.

כוח צבאי ישראלי בקרבת הגבול עם רצועת עזה, 12 בפברואר 2024 (צילום: Menahem KAHANA / AFP)
כוח צבאי ישראלי בקרבת הגבול עם רצועת עזה, 12 בפברואר 2024 (צילום: Menahem KAHANA / AFP)

התנאים המוקדמים שחמאס הציב נדחו על ידי ישראל, שמגיעה לפסגת קהיר כמי שכפאה שד, אחרי שארה"ב הפעילה עלינו לחץ בלתי מתון. רק אתמול בלילה ראש הממשלה בנימין נתניהו נתן אור ירוק ליציאת משלחת ישראלית לקהיר, שאותה יוביל ראש המוסד דוד ברנע.

התנאים המוקדמים שחמאס הציב נדחו על ידי ישראל, שמגיעה לפסגת קהיר כמי שכפאה שד, אחרי שארה"ב הפעילה עלינו לחץ בלתי מתון

ברנע, יחד עם ראש שב"כ רונן בר ואלוף ניצן אלון, יפגשו בקהיר את ראש ה-CIA האמריקאי ויליאם ברנס, את ראשי המודיעין המצרי ואת ראש ממשלת קטאר מוחמד אאל ת'אני. הדרג הבכיר של היושבים סביב השולחן מעיד על החשיבות שכל הצדדים מייחסים לפסגה הזו.

אז כן, קשה לתלות בפסגת קהיר תקוות גדולות – אבל אין ברירה. מטה משפחות החטופים פנה אל ברנע ובר, לקראת הגעת המשלחת הישראלית לקהיר בתחינה:

"עיניהם של 134 חטופות וחטופים נשואות אליכם. זו משימה של פעם בחיים ויש לכם את היכולת להציל 134 חטופים ולמנוע את גזירת גורלם כגורלו של רון ארד. אנו מבקשים מכם בכל לשון של בקשה ותחינה: אל תוותרו ואל תחזרו בלי עסקה".

השיחות יתקיימו בקהיר על רקע משבר מטריד מאין כמוהו ביחסים שבין ישראל למצרים. גורם מצרי בכיר כבר תידרך את הכתבים הזרים במדינה והזהיר כי אם ישראל תצא לפעולה צבאית קרקעית ברפיח, הסכם השלום בין ישראל למצרים עלול "להתמוטט ולהיעלם". פרסומים שעליהם הגיב סמאח שוקרי, שר החוץ המצרי: "מצרים מחויבת להסכם השלום עם ישראל".

האם גם ישראל מחויבת להסכם השלום עם מצרים, וקשובה למה שמדאיג את השלטון המצרי? ברור שבשני הצדדים מתעבים את חמאס וישמחו לראות את הארגון יורד מהבמה המזרח תיכונית. בישראל אין צורך להסביר למה.

האם גם ישראל מחויבת להסכם השלום עם מצרים, וקשובה למה שמדאיג את השלטון המצרי?

במצרים מתייחסים לחמאס כאל ספין-אוף של תנועת "האחים המוסלמים" שמסכנת את השלטון. עם זאת, בשל מעמדה בעולם הערבי, מצרים אינה יכולה להתעלם ממצוקות הפלסטינים, ולפיכך גם לא יכולה להתעלם מדרישות חמאס.

ובישראל? כאן עסוקים כולם, כמו תמיד, במדיניות פנים בלבד. וכך יו"ר הציונות הדתית, שר האוצר בצלאל סמוטריץ', שחרד מהתוצאות העגומות שמובטחות לו בסקרים, תקף אתמול את נתניהו לקראת פסגת קהיר במילים הבוטות הבאות:

"אדוני ראש הממשלה, במקום לשלוח את ראש השב"כ רונן בר לקהיר לשיחות עם האויב הנאצי – צריך להמשיך לשלוח אותו לרפיח יחד עם אנשיו ועם חיילי צה"ל כדי להשמיד, להרוג ולאבד את ראשי המרצחים ואת כל מחבלי החמאס הנאצים".

 
המתנחלים משתוללים בגדה
מכונית בגדה המערבית שהובערה ככל הנראה על ידי מתנחלים, 12 בפברואר 2024 (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים, מטוויטר)
מכונית בגדה המערבית שהובערה ככל הנראה על ידי מתנחלים, 12 בפברואר 2024 (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים, מטוויטר)

כשכל העיניים נשואות לרצועת עזה, וכשרוב הישראלים מאוחדים בתפילות לשלום החטופים ולשובם בשלום של חיילי צה"ל המסכנים את חייהם בלחימה, המתנחלים בגדה המערבית ממשיכים לעשות כל שביכולתם כדי להבעיר את השטח, לפתוח לישראל חזית נוספת על החזיתות המורכבות המתנהלות במקביל, ולסבך עוד יותר את מעמדנו הבינלאומי.

הם ממש מנסים להבעיר את השטח. עם דלק וגפרורים. אתמול הגיעו כעשרים מתנחלים מיצהר לכפר עסירה א-קבליה, הציתו מכוניות וניסו להעלות באש מבנה. מתנחלים אחרים יידו אבנים על פלסטינים ליד הכפר מאדמה הסמוך ליצהר. קבוצה אחרת הציתה מכוניות בחווארה.

אתמול הגיעו כעשרים מתנחלים מיצהר לכפר עסירה א-קבליה, הציתו מכוניות וניסו להעלות באש מבנה

רוב האירועים האלה עוברים בישראל מתחת לרדאר, כשרוב תשומת הלב הציבורית והתקשורתית מוקדשת למצב בעזה. אבל בעולם רואים ומגיבים.

אתמול הודיעה ממשלת בריטניה כי בכוונתה להטיל סנקציות על "ארבעה מתנחלים ישראלים קיצונים", שלטענתה הפרו את "זכויות האדם של קהילות פלסטיניות בגדה המערבית".

המתנחלים שעליהם הוטלו הסנקציות הם משה שרביט, צבי בר יוסף, אלי פדרמן, וינון לוי. לוי גם מופיע ברשימה השחורה של מתנחלים שעליהם הטילה ארצות הברית סנקציות אישיות בשבוע שעבר.

בנימוקים להטלת הסנקציות בבריטניה נכתב:

"בשנה החולפת האלימות של מתנחלים קיצוניים בגדה המערבית הגיעה לרמה חסרת תקדים. כמה מתושבי המאחזים וההתנחלויות הישראליות הבלתי חוקיות השתמשו באלימות, בהטרדות ובאיומים כדי ללחוץ על קהילות פלסטיניות לעזוב את אדמותיהן".

משה שרביט, אחד מארבעת המתנחלים המוזכרים ברשימה הבריטית, הוא אחיו של סרן הראל שרביט ז"ל, שנהרג בקרב ברצועת עזה בדצמבר. אתמול פרסם משה שרביט את ההודעה הבאה:

"לצערנו בזמן שאנחנו מקריבים את היקר לנו מכל, ישנם פעילי שמאל קיצוני שעוסקים בהוצאת דיבת הארץ, העם וחלוציו, אשר פועלים בחו"ל נגד ההתיישבות והעם בישראל… רדיפת היהודים בידי הגבלות וצווים בינלאומיים זו האנטישמיות החדשה".

מה יהיה? שרביט נשאר אופטימי: "עם ישראל ינצח".

 
עדכוני מלחמה
סא"ל (מיל') נתנאל יעקב אלקובי, רס"ל (מיל') זיו חן, רס"ן (מיל') יאיר כהן, נפלו בקרב בדרום רצועת עזה, פברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
סא"ל (מיל') נתנאל יעקב אלקובי, רס"ל (מיל') זיו חן, רס"ן (מיל') יאיר כהן, נפלו בקרב בדרום רצועת עזה, פברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
  • מג"ד, קצין ולוחם בחטיבה הדרומית נפלו אתמול בקרב בדרום רצועת עזה: סא"ל (מיל') נתנאל יעקב אלקובי, בן 36 מחיפה, מפקד גדוד 630; רס"ן (מיל') יאיר כהן, בן 30 מרמת גן, ממלא מקום מפקד פלוגה בגדוד 630; ורס"ל (מיל') זיו חן, בן 27 מכפר סבא, לוחם מילואים בגדוד 630.
  • נער כבן 15 נפצע קשה ואישה בת 47 נפגעה בינוני כתוצאה מנפילת רקטה בקריית שמונה. בתגובה תקף צה"ל בירי ארטילרי לעבר לבנון.
  • חשד לניסיון דריסה בצומת גוש עציון: רכב הגיע הבוקר במהירות וניסה לפגוע בלוחמים, ונעצר לאחר מרדף וירי. בחיפוש ברכב נמצא סכין. הנהג הועבר לחקירה. אין נפגעים.
  • במהלך הפעילות במערב חאן יונס ביממה החולפת, לוחמי צוות קרב חטיבה 7 חיסלו מעל ל-30 מחבלים. לוחמי צנחנים חיסלו מחבלים שניסו לנוע בחסות האוכלוסייה האזרחית ולוחמי יחידה 414 איתרו וחיסלו מחבלים ששינעו מטענים על גבי אופנוע.
 
המלחמה האחרת
חוקרי משטרה בזירת רצח בשפרעם, 3 במאי 2023 (צילום: פלאש90)
חוקרי משטרה בזירת רצח בשפרעם, 3 במאי 2023 (צילום: פלאש90)

קל לשכוח מאבקים חשובים אחרים שירדו בסדר העדיפויות הציבורי מאז שבעה באוקטובר, אבל זה לא אומר שהם נפתרו מעצמם. במקרה של החברה הערבית, המציאות המדממת ממשיכה לגבות קורבנות כאילו לא ארע דבר.

הבוקר דיווח ארגון "יוזמות אברהם" על הנרצח ה-19 שקיפח את חייו בנסיבות הקשורות לאלימות ולפשיעה.

לשם השוואה, בתקופה המקבילה ב-2023 – השנה המדממת ביותר בתולדות ישראל בהיקף הנרצחים בחברה הערבית (ואולי בכלל) – היו "רק" 15 קורבנות. כלומר, השנה רק החלה ואנחנו כבר רואים עלייה של 27% משנה שעברה.

מקרב הקורבנות, 15 נורו למוות. חמישה היו בני פחות משלושים, ורשימת הקורבנות כוללת שתי נשים.

 
ליגת האלופות חוזרת הערב
הגביע שיוענק למנצחת בליגת האלופות בכדורגל בעונת 2023/24 (צילום: AP Photo/Daniel Cole)
הגביע שיוענק למנצחת בליגת האלופות בכדורגל בעונת 2023/24 (צילום: AP Photo/Daniel Cole)

הערב מתחילים משחקי שמינית הגמר של ליגת האלופות בכדורגל. מנצ'סטר סיטי – ששוב נראית קטלנית, אחרי תקופה שהמכונה התכולה חרקה – תנסה להגן על התואר, ותתחיל בכך הערב כשתפגוש בקופנהגן את אלופת דנמרק למשחק הראשון (משחק הגומלין ייערך ב-6 במרץ במנצ'סטר).

מנצ'סטר סיטי תנסה להגן על התואר, ותתחיל בכך הערב כשתפגוש בקופנהגן את אלופת דנמרק למשחק הראשון

גם ריאל מדריד נראית מצוין לאחרונה, ואחרי 4:0 על ג'יורנה במשחק העונה בספרד, כשברצלונה בתקופה קשה, היא תנסה לשמור על מעמדה גם באירופה ותפגוש הערב את לייפציג (הגומלין ייערץ ב-6 במרץ במדריד).

שני המשחקים יתחילו ב-22:00 וישודרו בספורט 5 ובספורט 5 פלוס. מחר ייפגשו לאציו ובאיירן מינכן ופ-ס-ז' וסוסיאדד. המחזור הראשון של שמינית הגמר יושלם בשבוע הבא.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה