אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 14 פברואר 2024

 
 
משפחות החטופים בהאג

(הערת מערכת: את המהדורה היום הכינה בירנית גורן. אמיר בן-דוד חטף דלקת בעין)

משלחת הכוללת כמאה נציגי בני משפחות החטופים יצאה הבוקר להולנד במטרה להגיש תלונה נגד ראשי חמאס בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

אפשר לתהות למה אזרחים צריכים לעשות זאת ולא מדינת ישראל, אבל אין ספק שנוכחותם של בני המשפחה תהיה משמעותית לפחות מבחינת הסיקור הבינלאומי.

נציגי משפחות חטופים בנתב"ג לפני היציאה להאג להגשת תלונה נגד חמאס. 14 בפברואר 2024 (צילום: מטה המשפחות)
נציגי משפחות חטופים בנתב"ג לפני היציאה להאג להגשת תלונה נגד חמאס. 14 בפברואר 2024 (צילום: מטה המשפחות)

רגע לפני שעלו על המטוס הבוקר, קיימו בני המשפחה מסיבת עיתונאים בנתב"ג. כמה מהנאומים שנישאו שם הם מהחזקים שנאמרו בשבועות האחרונים.

"היום אנחנו עושים היסטוריה ומגיעים להאג, לבית הדין הפלילי הבינלאומי", הצהירה עופרי ביבס, אחותו של ירדן ביבס הנמצא בשבי חמאס, כמו גם אשתו שירי ושני ילדיהם – הקטינים האחרונים שנותרו בשבי – אריאל וכפיר ביבס.

"זהו שלב חשוב מאוד במאבקנו, כחלק מאזרחי המדינה וכחלק מאזרחי העולם, לזעוק 'לא עוד!'. האנושות כולה חייבת לעמוד איתנה אל מול צבא טרור עולמי שחמאס הוא גדוד אחד הפועל בשליחותו.

"זהו שלב חשוב מאוד במאבקנו, כאזרחי המדינה וכאזרחי העולם, לזעוק 'לא עוד!'"

"מפלצות האדם שפגעו בנו ובמשפחותינו, הן יורשיו של היטלר, אייכמן וגבלס, אנשים שהחשבון כבר בא עימם. וכעת הגיע הזמן לעשות זאת שוב. זה לא רק הסיפור שלנו, אם לא נעצור זאת, מחר יהיה זה הסיפור של העולם כולו".

ענבר גולדשטיין, דודתם של אגם, גל וטל גולדשטיין אלמוג ששוחררו משבי חמאס יחד עם אימם חן לפני חודשיים וחצי – ושאחיה נדב ואחייניתה ים נרצחו בביתם בכפר עזה בשבעה באוקטובר – נשאה נאום מרגש, שראוי שיותר ישראלים יקשיבו לו:

"לשם זכרו של אחי ומתוך תחושת השליחות והמחויבות הלאומית שבחרה בי, וכנראה שגם בכל מי שעומד כאן איתי, אנחנו נוסעים לבית הדין הפלילי בהאג למען יראו וייראו. אנחנו נוסעים לזעוק את זעקתם של אלה שקולם לא נשמע. אנחנו נוסעים כדי להבטיח שאיננו רק צופים בהיסטוריה בעודה קורית, אלא כותבים אותה, הלכה למעשה, בעצמנו ובמילותינו.

"אנחנו דור השבעה באוקטובר. זו המשימה של כולנו, זו המלחמה של כולנו, זו המדינה של כולנו.

"בשמי ובשם בני המשפחות שאיתי, אני מתחייבת לעשות כל שביכולתי כדי להביא צדק ולפעול עבור תקומת המדינה. כולי תקווה שגם העולם ישכיל לעשות זאת למשמע העדויות ויחד נביא לקיצו את הפרק העגום ביותר בהיסטוריה שלנו. הגיע הזמן שייעשה צדק".

 
אין התקדמות בקהיר
נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, במרכז, נפגש עם ראש ה-CIA ויליאם ברנס (שלישי משמאל) יחד עם ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל (שני מימין) בארמון הנשיאות בקהיר, 13 בפברואר 2024 (צילום: AFP / EGYPTIAN PRESIDENCY)
נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, במרכז, נפגש עם ראש ה-CIA ויליאם ברנס (שלישי משמאל) יחד עם ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל (שני מימין) בארמון הנשיאות בקהיר, 13 בפברואר 2024 (צילום: AFP / EGYPTIAN PRESIDENCY)

המשא ומתן על עסקה לשחרור החטופים יימשך בקהיר בימים הקרובים, אולם לעת עתה ללא המשלחת הישראלית, שחזרה אמש לארץ אחרי יום דיונים. לדברי גורם אמריקאי רשמי, שצוטט ב"וול סטריט ג'ורנל", לא הייתה פריצת דרך בשיחות אתמול – אבל גם לא נרשם משבר.

לפי דיווח הבוקר בגלי צה"ל, ישראל הבהירה כי היא מוכנה להגדיל את ימי ההפוגה, אך דורשת הורדה משמעותית במספר האסירים הביטחוניים שישוחררו מבתי הכלא בישראל במסגרת העסקה, כמו גם זהותם של האסירים.

הנעלם הגדול שאינו ברור כרגע הוא מה מידת המוכנות של ישראל בכלל להתפשר בתמורה לשחרור 134 החטופים שעדיין מוחזקים בידי חמאס, והאם משלחת נוספת מטעם ישראל תחזור לקהיר בימים הקרובים.

עמוס הראל, הפרשן הצבאי של "הארץ", כותב הבוקר שהמכשול העיקרי בפני עסקת חטופים עשוי להיות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לא ברור כרגע מה מידת המוכנות של ישראל בכלל להתפשר בתמורה לשחרור 134 החטופים שעדיין מוחזקים בידי חמאס

"נתניהו מציג כמה עמדות תקיפות", כותב הראל, "הוא אינו מתכוון להיכנע לדרישות חמאס, ישראל תוסיף לפעול בכוח כדי לנסות ולחלץ חטופים ישראלים, הלחץ הצבאי על חמאס בחאן יונס יימשך וצה"ל נערך גם לכיבוש רפיח. זו תערובת של איתותים, שחלקה נועדה לצורכי פנים וחלקה מכוונת לחמאס ולזירה הבינלאומית. השורה התחתונה שלה ברורה – פניו של נתניהו להמשך המלחמה, 'עד לניצחון הסופי'".

הראל מוסיף עוד:

"קידום עסקה נוספת לשחרור חטופים ישראלים תמורת הפסקת אש ממושכת ושחרור אסירים פלסטינים רבים אינו בוער לנתניהו, חרף המחאה וההצהרות של משפחות החטופים".

כתב חדשות 12 ירון אברהם דיווח אמש כי נתניהו ניהל שיחה לילית עם ראשי המשלחת לקהיר, ביניהם ראש המוסד דוד ברנע וראש שב"כ רונן בר, והורה להם להשתתף בשיחות בקהיר "רק על תקן מאזינים". לדברי אברהם, נתניהו אף אסר על חברי המשלחת להציג נייר עמדה רשמי של ישראל.

השיחה הלילית נעשתה ללא ידיעתו של השר בני גנץ, ששמע על המגבלות שהטיל נתניהו על המשלחת רק בדיעבד. בעקבות זאת, דיווח אברהם, גנץ ניהל עם נתניהו "שיחה קשה מאוד", במהלכה ראש הממשלה הבהיר לגנץ כי מדובר בתקלה וכי זו הפעם האחרונה שתתקבל החלטה בלעדיו.

השיחה הלילית נעשתה ללא ידיעתו של השר בני גנץ, ששמע על המגבלות שהטיל נתניהו על המשלחת רק בדיעבד

 
הרוגה בצפת
פגיעת רקטה בצפת, 14 בפברואר 2024 (צילום: עיריית צפת)
פגיעת רקטה בצפת, 14 בפברואר 2024 (צילום: עיריית צפת)

אישה נהרגה ושמונה נפצעו מנפילת רקטה באזור העיר צפת הבוקר. הפצועים פונו לבית חולים זיו, כשמצבו של אחד מהם קשה, ואחד נוסף במצב בינוני.

דובר צה"ל מסר כי זוהו מספר שיגורים שחצו משטח לבנון למרחב נטועה, מנרה וכן לבסיס צה"ל בצפון הארץ. כוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי.

על פי ההערכה, חזבאללה כיוון את הירי הרקטי שפגע בצפת לעבר בסיס צה"ל בצפת, כמו גם לעבר בסיס חיל האוויר במירון – שתי מטרות שכבר הופגזו בחודשים האחרונים כמה פעמים.

בעקבות האירוע, מתקיימת בשעות אלה התייעצות במשרד הביטחון באשר לאופי התגובה של ישראל. ייתכן שקבינט המלחמה אף יתכנס בהמשך היום.

בעקבות האירוע, מתקיימת בשעות אלה התייעצות במשרד הביטחון באשר לאופי התגובה של ישראל

השר איתמר בן גביר מיהר לנצל את ההזדמנות ופנה אל ראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה "לתאם פגישה בין השניים בהקדם על רקע ההסלמה בצפון", כדברי לשכתו.

בן גביר עצמו הגיב בטוויטר: "אלו לא טפטופים, זו מלחמה. הגיע הזמן לצאת מהקונספציה גם בצפון".

 
הכפכפים של יחיא
יחיא סנוואר במנהרות חמאס בחאן יונס ב-10 באוקטובר 2023, מתוך סרטון שחשף דובר צה"ל ב-13 בפברואר 2023 (צילום: צילום מסך)
יחיא סנוואר במנהרות חמאס בחאן יונס ב-10 באוקטובר 2023, מתוך סרטון שחשף דובר צה"ל ב-13 בפברואר 2023 (צילום: צילום מסך)

בשעות הצהריים המאוחרות החל הבאזז: צה"ל השיג סרטון שבו נראה יחיא סנוואר במנהרה כשהוא מוקף בנשים וילדים, נאמר. אחר כך הובהר שמדובר באשתו ו"שניים-שלושה ילדים". אחר כך כבר נמסר שמדובר בסרטון מתחילת המלחמה.

כל זה לא מנע מכלי התקשורת לצאת מגדרם ולבלות שעות בדיונים על משמעות הצילום שצה"ל גילה, כך התברר מאוחר יותר, במצלמות האבטחה של מערך המנהרות של חמאס בחאן יונס. דובר צה"ל הודיע על מסיבת עיתונאים ב-20:45 שבה ייחשף הסרטון המלא, והמתח כבר היה בשיאו.

סליחה, אבל הפסטיבל הזה מגוחך. הסרטון עצמו (באורך דקה) לא לימד אותנו דבר – וספק אם לימד את הצבא משהו שלא ידע, וממילא מדובר על מקום הימצאו של סנוואר לפני יותר מארבעה חודשים.

בנוסף, כל מה שהעיסוק האובססיבי הזה – בפרטי מידע טריוויאלים הקשורים במנהיג הפסיכופטי של חמאס בעזה – עושה, זה להאדיר את דמותו של סנוואר ולהפוך אותו למיתולוגי אף יותר.

כל מה שהעיסוק האובססיבי הזה עושה זה להאדיר את דמותו של סנוואר ולהפוך אותו למיתולוגי אף יותר

בצה"ל מקווים שסרטון כזה ישפיע על התושבים בעזה – מעין מסר של "תראו איך המנהיג שלך דואג רק לעצמו"; ועל דעת הקהל העולמית – במסר של "תראו איך לסנוואר לא אכפת מחיי ילדיו".

לא בטוח שהסרטון הזה משיג את המטרה, במיוחד כשהוא מגיע אחרי "חשיפות" דביליות יותר – הפתק של סנוואר שחשף עמית סגל, או הדובי של סנוואר שחשפה אדוה דדון.

 
הסערה סביב הכבדת הנטל
הפגנת חרדים נגד חוק הגיוס בבני ברק, 8 במרץ 2022 (צילום: פלאש90)
הפגנת חרדים נגד חוק הגיוס בבני ברק, 8 במרץ 2022 (צילום: פלאש90)

הסערה במערכת הפוליטית נמשכת סביב שני תזכירי החוק שהעלה משרד הביטחון לפני מספר ימים במטרה להאריך את משך השירות הסדיר בצה"ל ולהגדיל את מספר ימי המילואים ואת גיל הפרישה ממילואים.

אתמול כינס יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד מסיבת עיתונאים והצהיר כי "ב-7 באוקטובר למדנו דבר אחד: אנחנו פה ביחד. אם לא נלמד לחיות פה ביחד, נמות פה ביחד. ויחד זה אומר שלכולנו יש את אותן חובות ואותן זכויות". בהמשך הדברים הכריז כי "זהו רגע האמת של החברה הישראלית".

"אנחנו פה ביחד. אם לא נלמד לחיות פה ביחד, נמות פה ביחד. ויחד זה אומר שלכולנו יש את אותן חובות ואותן זכויות"

שעה קלה קודם לכן, הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי קרא בגלוי לגיוס חרדים ואמר כי "כולם צריכים להתגייס להגנה על הבית. זו תקופה אחרת. מה שהיה לפניה – נכון שייבחן שנית". הלוי הוסיף עוד: "יש לנו הזדמנות היסטורית להרחבת מקורות הגיוס לצה"ל".

הלוי ולפיד – שהכניס לפני 11 שנה את מפלגתו יש עתיד עם 19 מנדטים לכנסת על בסיס קמפיין שוויון בנטל – לא לבד. חוקי הכבדת הנטל על ציבור המשרתים לצד העובדה שהחרדים ממשיכים לקבל פטור מגיוס – למרות שמאז יולי האחרון החוק הפוטר אותם אינו בתוקף – מעסיק את חברי הכנסת מכל צדי המפה הפוליטית.

אתמול שגרו חברי הליכוד עמיחי שיקלי, משה סעדה ודן אילוז מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקשו לשנות את תוכן חוקי הכבדת הנטל שעומדים על הפרק.

אולי הקול המפתיע ביותר היה של שר הרווחה יעקב מרגי מש"ס, אשר הצהיר אתמול בריאיון לאתר החרדי "כיכר השבת" כי "יש פוטנציאל עצום (לגיוס) של החרדים שלא לומדים תורה. יש מסה גדולה של חבר'ה צעירים. זה גם אינטרס של החרדים לבוא ולשרת בצבא".

"יש פוטנציאל עצום לגיוס חרדים שלא לומדים תורה. יש מסה גדולה של חבר'ה צעירים. זה גם אינטרס של החרדים לבוא ולשרת בצבא"

"באווירה הציבורית שנוצרה במדינה אחרי 7 באוקטובר והקריאות של הצבא לעיבוי מהיר של סדר הכוחות, החרדים נעים באי-נוחות גדולה", כותב הבוקר שלום ירושלמי, הפרשן הפוליטי של זמן ישראל. "הם מעולם לא עמדו במוקד העניינים כמו היום.

"אם חוק הגיוס היה עובר במושב החורף, זה היה יכול להיות הניצחון החרדי הגדול, אבל זה לא קרה כי החרדים חששו מהריאקציה של בג"ץ וחיכו לראות מה יעלה בגורלו של החוק לצמצום עילת הסבירות. היום המצב שונה".

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה