אמיר בן-דוד  
 
מהדורת מלחמה: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום רביעי, 1 נובמבר 2023
 
32 באוקטובר

לאורך כל היום אתמול רחשה ישראל משמועות. בלתי אפשרי למנוע אותן בעידן הזה. צה"ל לא יכול לאשר שנהרגו חיילים עד שההודעות נמסרות למשפחות. ובאלפי בתים בארץ הורים מתקשים להירדם בלילה מחרדה לילדיהם שנלחמים ברצועת עזה.

כשראש המל"ל צחי הנגבי אומר בפרצוף חמור סבר שמתנהלים קרבות עזים, ושלמלחמה יש מחיר כבד, ישראלים מבינים בדיוק מה נאמר להם ומה ייאמר להם עוד מעט.

שמונה מהלוחמים שנפלו בקרבות ברצועת עזה ב-31 באוקטובר 2023. שורה ראשונה מימין: אריאל רייך, ארז מישלובסקי, רועי דאוי ועדי דנן. שורה שנייה מימין: ליאור סימינוביץ, הלל סולומון, רועי וולף ולביא ליפשיץ (צילום: דובר צה"ל, מונטז')
שמונה מהלוחמים שנפלו בקרבות ברצועת עזה ב-31 באוקטובר 2023. שורה ראשונה מימין: אריאל רייך, ארז מישלובסקי, רועי דאוי ועדי דנן. שורה שנייה מימין: ליאור סימינוביץ, הלל סולומון, רועי וולף ולביא ליפשיץ (צילום: דובר צה"ל, מונטז')

צה"ל פרסם את שמותם של 12 לוחמים שנפלו אתמול בעזה: שני לוחמי סיירת גבעתי נהרגו אתמול בשעות הבוקר ברצועת עזה והידיעות על מותם פורסמו כבר בערב. שמונה לוחמים מגדוד צבר של גבעתי נהרגו מפגיעת טיל נ"ט בנגמ"ש שבו היו, ושני לוחמים מגדוד 77 של חיל השריון, נהרגו כשעלו על מטען.

אחד ההרוגים, סמ"ר לביא ליפשיץ ממודיעין, היה צלם מחונן, בעל נפש אמנותית, והצילומים שהעלה כמעט מדי יום לעמוד האינסטגרם שלו מתארים את שיגרת יומו בהגנה על ההתנחלויות ביהודה ושומרון.

ליפשיץ תיאר את העמוד במילים "אני לוחם מסכן ואמן מיוסר שמעלה כל יום תמונה שצולמה על ידי בצה"ל". התמונה האחרונה שהעלה הייתה ב-6 באוקטובר.

אמו, שלומית ליפשיץ, סיפרה אתמול שבשיחה האחרונה ביניהם, אחרי שבנה חזר לבסיס מהלחימה הקשה בנחל עוז, הוא אמר לה שנשבר לו הלב על הפרות בקיבוץ, שמשוטטות בין הגופות ואין אף אחד שיבוא לחלוב אותן.

תמונות שצילם לביא ליפשיץ והעלה לעמוד האינסטגרם שלו (צילום: לביא ליפשיץ, מונטז')
תמונות שצילם לביא ליפשיץ והעלה לעמוד האינסטגרם שלו (צילום: לביא ליפשיץ, מונטז')

אביו, ניצן ליפשיץ, ספד לו:

"לביא היה אדם רגיש, והיה לו קונפליקט. הוא אמר לי 'אבא, אני לא רוצה להיות חיית מלחמה' ואני אמרתי לו שיום אחד הוא ילך להציל אנשים. החלום שלו לא היה להיות חייל. הוא רצה לעשות קולנוע וטלוויזיה… אני חושב שהדבר הכי חשוב, אם אתם רוצים להיות כמו לביא, תהיו רגישים לבני אדם. לאנשים. לבעלי חיים. לסביבה. תהיו אנשים שאוהבים. תהיו אנשים שמחייכים".

דברים דומים נאמרו הלילה בחצות בהלוויה של סמ"ר רועי וולף, חברו הטוב של ליפשיץ שנהרג לצידו בעזה. הלוויה הלילית בבית הקברות בשכונת נחלת יצחק הפכה למפגן עוצמה לאומי, כשמאות – אולי אפילו אלפים – הגיעו לחלוק כבוד, ולוודא שהמשפחה לא תעמוד לבדה בלילה ליד קבר בנה.

הלוויה הלילית של סמ"ר רועי וולף הפכה למפגן עוצמה לאומי, כשמאות – אולי אפילו אלפים – הגיעו לחלוק כבוד

אמש פרסם העיתונאי אמיר תיבון – שאביו אלוף (מיל.) נעם תיבון בא לחלץ אותו בשבעה באוקטובר והציל את חייו ורבים אחרים מקיבוץ נחל עוז – כי וולף וליפשיץ היו בין החיילים שהגיעו לקיבוץ ונלחמו על שחרורו מול מחבלי חמאס.

"הם נלחמו במחבלים, עברו בין הבתים והצילו שכנים וחברים שלי", כותב תיבון, "הלב כל כך כואב. כמה עוד אפשר להכיל. אבל דבר אחד אני מבטיח: נזכור לעד את מה שהם עשו למעננו. תודה".

 
צעד תימני
המשחתת קרני של חיל הים האמריקאי מיירטת טילים של המורדים הח'ותים בתימן בים האדום, 19 באוקטובר 2023 (צילום: Aaron Lau / US NAVY / AFP)
המשחתת קרני של חיל הים האמריקאי מיירטת טילים של המורדים הח'ותים בתימן בים האדום, 19 באוקטובר 2023 (צילום: Aaron Lau / US NAVY / AFP)

בג'באליה נערכו אתמול קרבות כבדים. על פי משרד הבריאות הפלסטיני שנשלט בידי חמאס, נהרגו אתמול בג'באליה 400 פלסטינים, במה שחמאס מנסה למתג עכשיו בעולם כ"טבח ג'באליה". סעודיה כבר גינתה את התקיפה הישראלית כ"בלתי אנושית".

אבל החזית המפתיעה ביותר שנפתחה נגד ישראל היא דווקא בתימן. כבר ב-10 באוקטובר, כשבישראל ובעולם עדיין התקשו לעכל את ממדי הטבח של השבת השחורה ואת מידת האכזריות הלא אנושית שהופעלה בו, נשא מנהיג המורדים הח'ותים, עבד אל-מאלכ אל-חותי, נאום שבו הצהיר: "אנו עוקבים באופן רצוף אחרי מה שקורה בעזה ומתואמים באופן מתמשך עם אחינו בציר ההתנגדות".

"ציר ההתנגדות" הזה כולל, מלבד חמאס והג'יהאד האסלאמי בעזה ובשטחים, גם את חזבאללה בלבנון, המיליציות השיעיות בעיראק – וכמובן את הבוסים הגדולים באיראן, שמושכים בחוטים (ונוותר כאן על הבדיחה המתבקשת. זה לא יום למשחקי מילים).

בשלושת השבועות האחרונים שיגרו החות'ים לעבר ישראל כלי טייס בלתי מאויישים עמוסים בחומר נפץ, שיורטו בדרך על ידי ישראל (וגם על ידי סעודיה, באקט יוצא דופן). אחד הכט"במים האלה נפל סמוך לנואיבה בסיני.

ב-19 באוקטובר יירטה המשחתת האמריקאית "קרני", השייכת לקבוצת התקיפה "ג'רלד פורד" ומשייטת בים האדום, מתקפה ח'ותית שכוונה לישראל וכללה 19 טילי שיוט ומטוסים ללא טייס.

ב-19 באוקטובר יירטה המשחתת האמריקאית "קרני" מתקפה ח'ותית שכוונה לישראל וכללה 19 טילי שיוט ומטוסים ללא טייס

אתמול העלו הח'ותים את סכום ההימור וששיגרו לעבר ישראל טיל קרקע-קרקע, שיורט מחוץ לאטמוספרה על ידי מערכת "חץ", שהופעלה בפעם הראשונה מאז תחילת המלחמה. עוד נמסר אתמול, שמטוסי קרב של צה"ל יירטו מחוץ לשטח ישראל כט"במים עוינים שנשלחו מתימן.

"תרומתם של הח'ותים לציר ההתנגדות וביטוי של סולידריות עם חמאס, לא מהווה בינתיים איום אסטרטגי ישיר על ישראל", מעריך צבי בראל ב"הארץ", "אבל עלולות להיות לו השלכות בחזיתות אחרות ולא פחות מכך, על המהלכים המדיניים באזור… התקיפות של הח'ותים נועדו להעביר מסר מדיני לסעודיה ודרכה לוושינגטון".

 
בלינקן חוזר
שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן מופיע בפני ועדת הסנאט בנושא הסיוע לאוקראינה וישראל, כשמאוחריו מפגינים נגד ישראל, 31 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)
שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן מופיע בפני ועדת הסנאט בנושא הסיוע לאוקראינה וישראל, כשמאוחריו מפגינים נגד ישראל, 31 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)

שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן ינחת ביום שישי בישראל לביקור שלישי מאז פרוץ המלחמה. ביום שישי גם אמור מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה לשאת נאום טלוויזיה מיוחד, שמעורר ציפייה גדולה בעולם הערבי ודריכות רבה בישראל.

הלילה שוחח בלינקן עם הנשיא יצחק הרצוג והדגיש באוזניו את "הצורך לנקוט באמצעי זהירות על מנת לצמצם את הפגיעה באזרחים בלתי מעורבים". בלינקן שוחח עם הרצוג שעות אחדות אחרי שהתייצב יחד עם שר ההגנה האמריקאי לויד אוסטין בפני וועדת ההקצבות של הסנאט בבקשה לאשר חבילת סיוע דחופה בהיקף של 106 מיליארד דולר, לאוקראינה ולישראל.

רוב הכספים בחבילת הסיוע המבוקשת – 61 מיליארד דולר – מיועדים לאוקראינה. 14 מיליארד דולר אמורים לתמוך במלחמתה של ישראל בחמאס. בלינקן ואוסטין הסבירו לחברי הסנאט שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין רוצה לנצל את המלחמה בין ישראל לחמאס, כדי לצמצם את התמיכה המערבית באוקראינה.

רוב הכספים בחבילת הסיוע המבוקשת מיועדים לאוקראינה. 14 מיליארד דולר אמורים לתמוך במלחמתה של ישראל בחמאס

עדותו של בלינקן בפני הסנאט נקטעה כמה פעמים על ידי מפגינים פרו-פלסטינים שדרשו "הפסקת אש עכשיו". 12 מהמפגינים נעצרו.

בתגובה למהומות אמר בלינקן:

"כולנו מחויבים להגן על חיים של אזרחים. כולנו מודעים לסבל שמתרחש כרגע, וכולנו שואפים שהוא יסתיים – אבל כולנו יודעים שהכרחי לעמוד לצד בעלות הברית והשותפות שלנו כשמאיימים על הביטחון שלהן. זה מה שקורה עכשיו".

אם צירוף המילים "בעלות הברית" לצד הטענות בישראל על "שואה שנייה" מזכיר לכם ימים אחרים בהיסטוריה – זה על אחריותכם בלבד.

 
הנשמה הגדולה של קיבוץ ניר עוז
חברי קיבוץ ניר עוז מבקרים בביתה ההרוס של כרמלה דן בת ה-80 שנחטפה לעזה. 30 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Maya Alleruzzo)
חברי קיבוץ ניר עוז מבקרים בביתה ההרוס של כרמלה דן בת ה-80 שנחטפה לעזה. 30 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Maya Alleruzzo)

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הודיע אתמול כי הוא מתכוון למנות לתפקיד פרויקטור המלחמה האזרחי את טל בסכס, מנכ"ל החברה למתנ"סים, בוגר מדרשיית "נעם" של הציונות הדתית.

בסכס הוא המועמד השלישי של שר האוצר לתפקיד פרויקטור המלחמה האזרחי – הספק מרשים לעשרה ימים. זאת, לאחר כישלון שני המינויים הקודמים, של אודי אדירי ושל מאיר שפיגלר.

בסכס הוא המועמד השלישי של שר האוצר לתפקיד פרויקטור המלחמה האזרחי – הספק מרשים לעשרה ימים

כל זה לא היה קורה, אם מנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי היה בעל כישורים מינימליים ומידה כלשהי של אחריות לאומית, והיה ממלא את התפקיד שמוטל עליו. וזה רק קצה הקרחון של המחדלים הממשלתיים האינסופיים שמתגלים בניהול השערורייתי של המשבר הנוכחי.

על רקע ההפקרות הממשלתית חסרת האחריות הזו, שזועקת מכל פינה עכשיו, אי אפשר שלא להעריץ את האצילות והאחריות שמפגינים מפוני העוטף בכלל ואנשי קיבוץ ניר עוז בפרט.

קיבוץ ניר עוז ספג מכה קשה מנשוא בשבת השחורה, כ-80 חטופים ונעדרים וכ-25 נרצחים. מי שניצלו מהטבח ולא נחטפו לעזה, נאלצו לעזוב בחיפזון את הקיבוץ, שרבים מבתיו נחרבו ונשרפו.

רוב ניצולי ניר עוז עברו לאילת, לשם מכוונים עכשיו הטילים הח'ותים. ובכל זאת – אתמול הוציאה הנהלת החשבונות של הקיבוץ מכתב המיועד לכל מי שסיפקו שירותים שונים לקיבוץ לפני שבעה באוקטובר, הוציאו חשבוניות ומצפים לתשלום על עבודתם.

זה לכאורה מכתב ענייני, ביורוקרטי, פקידותי. אבל בנסיבות הנוכחיות – זו שירה מרגשת. עדות כתובה לאנושיות מופלאה, נדיבה ומתחשבת בזולת. ולאופטימיות ואמונה בעתיד, גם במעמקי התהום. זה מכתב מישראל כפי שהיינו מייחלים שתהיה.

על המכתב חתומה איילת גוברמן, מנהלת החשבונות הראשית של ניר עוז. וכך נכתב בו:

כפי שידוע לכולם, בתאריך השבעה באוקטובר 2023, הותקף קיבוץ ניר עוז על ידי מאות מחבלים מרצועת עזה. כתוצאה מההתקפה, ניזוקו גם משרדי הנהלת החשבונות בקיבוץ, כולל שרתי התקשורת.

אנו מצרים על העיכוב שנוצר בתשלומים עד כה ועובדים סביב השעון להדביק את הפער. עדיין המערכות הממוחשבות אינן באוויר, ונעשים מאמצים להעלות את השחזורים לענן, מה שבתקווה יאפשר עבודה מהמשרדים המאולתרים שלנו במלון באילת.

על מנת שנוכל לשלם לכם הספקים את המגיע לכם, אנו מבקשים מכל ספק וספק לשלוח לנו שוב את העתקי חשבוניות חודש ספטמבר – עותק 'נאמן למקור', ועל מנת להקל עלינו אנא שילחו גם אישור ניכו מס במקור.

למרות המצב הקשה אליו נקלענו, בלשון המעטה, אנו שמים לנגד עינינו את חשיבות התשלומים שיועברו אליכם בהקדם האפשרי תחת מגבלות המצב.

ככל שתתגייסו לשלוח את המסמכים במהרה, זה יסייע לנו בהשבת הרכבת למסילה.

בתקווה לימים טובים יותר ובהכרת תודה על ההבנה ושיתוף הפעולה.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה