אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 15 נובמבר 2023

 
 
צה"ל נכנס לשיפא

היום ב' בכסלו, תאריך שהונצח בשיר יפה של ערן צור שנקרא "ערב ב' כסלו" ומתאר יום דרמטי, שבו מתחולל מאבק אדיר בין אדם שמחליט לטרוף את נפשו ומגיע ל"יער אומללים" שבו "חיות רעות שוכנות בענפים". מעין גהינום עלי אדמות, שבו אנשים שבחרו להתאבד הופכים בעצמם לעצים – וכמאמר אבן-גבירול המצוטט בשיר, יום אסונם הופך ליום ששונם.

לא יודע למה, אבל כל זה הזכיר לי הבוקר את רצועת עזה. בכלל, כמעט הכול מזכיר עכשיו את רצועת עזה. הגהינום עלי אדמות שנמצא ממש מעבר לפינה.

בית החולים שיפא אחרי תקיפת צה"ל, 10 בנובמבר 2023 (צילום: Ismail Zanoun / AFP)
בית החולים שיפא אחרי תקיפת צה"ל, 10 בנובמבר 2023 (צילום: Ismail Zanoun / AFP)

ומה שקורה הבוקר בעזה זה שחיילי צה"ל נכנסו אל תוך מתחם בית החולים שיפא ופועלים בו. מתחת לבית החולים שיפא – מסכימים כל מומחי המודיעין בעולם, כולל מומחי הביון האמריקאים שאף אישרו את זה אתמול בפומבי – נמצא לב המערך הצבאי והשלטוני של חמאס בצפון הרצועה.

הפשיטה על בית החולים החלה, על פי הודעת צה"ל, כדי להשתלט על מתחם מסוים בתוכו "על מנת להביס את חמאס ואולי לשחרר חטופים".

הפשיטה על שיפא נועדה, על פי צה"ל, כדי להשתלט על מתחם מסוים בתוכו "על מנת להביס את חמאס ואולי לשחרר חטופים"

מנהל מערך בתי החולים ברצועת עזה, מוניר אל-ברש, אמר הבוקר כי חיילי צה"ל ערכו חיפושים בחדר המיון, במחלקת הכירורגיה ובמרתפים של בית החולים, אך לדבריו "הם לא ימצאו שם כלום. אין התנגדות בתוך בית החולים ולא נורתה אף ירייה".

על פי צה"ל, הכוחות שנכנסו לשיפא נתקלו בחוליות חמאס ובמטעני חבלה בכניסה לבית החולים והתגברו עליהם בלי נפגעים לכוחותינו.

ספק רב אם מי ממנהיגי חמאס או מהמפקדים הבכירים של ארגון הטרור עדיין נמצא בבית החולים שיפא. הם כנראה עזבו את צפון הרצועה מזמן. וספק רב אם חיילי צה"ל יצליחו לאתר במקום חטופים ישראלים. אבל לעצם הכניסה של צה"ל למקום, המודיעין שייאסף שם, הצילומים שמתחילים לצאת משם – תהיה השפעה על המשך המערכה ברצועה.

לכניסת הלוחמים אל תוך בית החולים שיפא קדמה פעולה קרקעית נרחבת אתמול שבמסגרתה השלימו אוגדות 162 ו-36 של צה"ל את כיבוש מחנה הפליטים שאטי במערב העיר. שתי האוגדות חברו זו לזו והשלימו למעשה את כיתור מרכז העיר עזה. תא"ל איציק כהן, מפקד אוגדה 162, אמר אתמול כי צה"ל "יצר תנאים המאפשרים פירוק היכולות הצבאיות והשלטוניות של חמאס בעזה".

תא"ל איציק כהן, מפקד אוגדה 162, אמר אתמול כי צה"ל "יצר תנאים המאפשרים פירוק היכולות הצבאיות והשלטוניות של חמאס"

רשת אל-ג'זירה שידרה הלילה הקלטה של שיחה בין מנהל בית החולים שיפא לבין קצין צה"ל שבו נשמע מנהל בית החולים מפציר בקצין לא לפגוע בחולים ובעקורים הרבים הנמצאים במסדרונות בית החולים.

בהודעה שפרסם צה"ל נמסר כי בפעולה משתתפים גם "צוותים רפואיים ודוברי ערבית שעברו הכשרה ייעודית לסביבה מורכבת ורגישה זו, מתוך כוונה שלא ייגרם כל נזק לאזרחים המשמשים את חמאס כמגן אנושי".

על פי ההערכות, בבית החולים שוהים היום בין אלף ל-1,500 פלסטינים, מהם כ-500 רופאים, המהווים כעשרה אחוזים ממצבת הסגל הקבועה במקום בימי שגרה.

אמש אישר הבית הלבן כי בידיו מידע המאשר את טענות ישראל על כך שחמאס והג'יהאד האיסלמי "משתמשים בכמה בתי חולים ברצועת עזה, כולל שיפא, ובמנהרות תחתיהם כדי להסתיר את פעולתם ולהחזיק חטופים".

דובר המועצה לביטחון לאומי בארה"ב, ג'ון קירבי, אף הרחיב וטען שמה שחמאס עושה בבית החולים שיפא עולה לדרגת פשע מלחמה.

 
מגעים לשחרור החטופים
ראש הממשלה בנימין נתניהו מול תמונותיהם של החטופים המוחזקים ברצועת עזה, 14 בנובמבר 2023 (צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו מול תמונותיהם של החטופים המוחזקים ברצועת עזה, 14 בנובמבר 2023 (צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ)

אי אפשר לדעת הבוקר איך ישפיעו ההתפתחויות הצבאיות המהירות בעזה, והכניסה של חיילי צה"ל לבית החולים שיפא, על המגעים האינטנסיביים שנערכים בימים האחרונים כדי לקדם עסקה לשחרור החטופים.

אתמול בערב התכנס קבינט המלחמה לישיבת עדכון על ההתקדמות במגעים. ראש שב"כ רונן בר יצא אתמול למצרים ונפגש שם עם בכירים המעורבים בניסיונות לגבש עסקה.

על פי דיווח ב"וושינגטון פוסט", מה שנמצא על הפרק הוא שחרור כמה עשרות אזרחים חטופים – המספר שנוקבים בו הוא 70 – בתמורה לשחרור אסירות וקטינים פלסטינים הכלואים בישראל, הפגה הומניטרית בלחימה והכנסת דלק.

אם יושגו הסכמות על עסקה כזו, היא תובא לאישור הממשלה.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הביע אתמול אופטימיות זהירה בנוגע לסיכויי עסקה כזו, אישר שהוא מדבר על כך עם הגורמים המעורבים מדי יום, וכשנשאל אם יש לו מסר למשפחות החטופים אמר: "תחזיקו מעמד, אנחנו באים".

ביידן אישר שהוא מדבר עם הגורמים המעורבים, וכשנשאל אם יש לו מסר למשפחות החטופים אמר: "תחזיקו מעמד, אנחנו באים"

משפחות החטופים הישראלים החלו אתמול בצעדת מחאה מתל אביב לירושלים בקריאה להגיע לעסקה עכשיו. היום אמורה הצעדה להגיע לצומת לטרון. בהמשך מתכננים הצועדים להיכנס לירושלים ולהגיע לקריית הממשלה, כדי ללון שם עד לפתיחת הכנסת ביום שני הבא.

מטרת הצעדה היא לשמר את העניין התקשורתי הבינלאומי בגורל החטופים. יובל הרן, ששבעה מבני משפחתו נחטפו לעזה, אמר אתמול לפני היציאה לצעדה:

"לחטופים בעזה אין זמן, לנו אין זמן. אני כבר לא יכול לשבת ולחכות. אנחנו נעלה למקום שבו יושבים מקבלי ההחלטות, ונשאל איך זה שהאהובים שלנו לא בבית. כל יום שעובר מסכן את חייהם".

 
עצרת תמיכה ענקית בוושינגטון
מאות אלפים צועדים בעצרת לתמיכה בישראל בוושינגטון הבירה, 14 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)
מאות אלפים צועדים בעצרת לתמיכה בישראל בוושינגטון הבירה, 14 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)

עצרת התמיכה הגדולה ביותר בישראל אי פעם, שכבר זכתה לכינוי "הכינוס הכי גדול של יהודים מחוץ לגבולות ישראל", נערכה אתמול בוושינגטון בהשתתפות כ-300 אלף צועדים, לאות סולידריות עם ישראל, וכמאבק באנטישמיות הגואה בארה"ב ובעולם.

תחת אבטחה כבדה נאמו בפני באי העצרת נשיא המדינה יצחק הרצוג (בנאום שהועבר מירושלים); נתן שרנסקי; מנהיג הרוב בסנאט צ'אק שומר; בני משפחות חטופים המוחזקים בעזה ועוד. עומר אדם וישי ריבו שרו שירים.

"פרעות חמאס והפשעים נגד האנושות הזכירו, כפי שאמר הנשיא ביידן, את ההשתוללויות הקשות ביותר של דאעש", אמר הרצוג, "הבהירות המוסרית והפעולות הברורות של בעלת בריתנו האמריקאית, מייצגים את עומקה של הברית בין ארה"ב לישראל, שהיא חזקה מאי פעם".

 
עדכוני מלחמה
סרן ידידיה אשר לב (מימין) וסרן (מיל') עמרי יוסף דוד (צילום: דובר צה"ל)
סרן ידידיה אשר לב (מימין) וסרן (מיל') עמרי יוסף דוד (צילום: דובר צה"ל)
  • צה"ל הודיע הבוקר על שני סגני מ"פ שנפלו אמש בקרבות בעזה: סרן (מיל') עמרי יוסף דוד מכרמיאל וסרן ידידיה אשר לב מטל מנשה.
  • כוחות הביטחון הרסו הבוקר במזרח ירושלים את בית משפחתו של המחבל שרצח שבעה בני אדם בפיגוע ירי בנווה יעקב בתחילת השנה.
  • המשרד לביטחון לאומי הודיע כי מאז תחילת המלחמה הוגשו כ-236 אלף בקשות לקבלת רישיון נשק, וכי 1,700 רישיונות כאלה מונפקים בממוצע מדי יום.
  • ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו מתח אתמול ביקורת על ישראל והאשים אותה בפגיעה בחפים מפשע בעזה. "ההרג של נשים, ילדים ותינוקות חייב להיפסק", אמר טרודו. ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב לו כי "בעוד ישראל עושה כל שביכולתה להימנע מפגיעה באזרחים, חמאס עושה כל שביכולתו כדי שהם ייפגעו".
  • ישראל אישרה הלילה הכנסה של דלק עבור משאיות של אונר"א ברצועה, לראשונה מאז תחילת המערכה.

"בעוד ישראל עושה כל שביכולתה להימנע מפגיעה באזרחים, חמאס עושה כל שביכולתו כדי שהם ייפגעו"

 
המבחן השווייצרי של הנבחרת
מאמן הנבחרת אלון חזן (משמאל) והקפטן אלי דסה, שמחזיק בידו את הנעל של הנער החטוף נוה שוהם. 14 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Denes Erdos)
מאמן הנבחרת אלון חזן (משמאל) והקפטן אלי דסה, שמחזיק בידו את הנעל של הנער החטוף נוה שוהם. 14 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Denes Erdos)

נבחרת ישראל בכדורגל תתמודד הערב מול נבחרת שווייץ, במשחק בעל חשיבות גדולה להמשך הקמפיין האירופי של הנבחרת. המשחק היה אמור להתקיים בישראל, אך לאור המצב הוא הועבר למגרש ניטרלי בהונגריה (שידור ישיר ב-21:54 בערוץ "ספורט 5").

מאמן הנבחרת אלון חזן והקפטן אלי דסה הגיעו אתמול למסיבת העיתונאים לקראת המשחק עם נעל אחת לרגליהם. דסה החזיק בידו את הנעל של נוה שהם, אוהד הנבחרת בן שמונה שנחטף לעזה ובני משפחתו נרצחו בשבעה באוקטובר. הנעל של נוה נשארה מאחור בבית המשפחה שנשרף.

דסה החזיק בידו את הנעל על נוה שהם, אוהד הנבחרת בן שמונה שנחטף לעזה ובני משפחתו נרצחו בשבעה באוקטובר

"הנעל הזאת הולכת איתנו כבר שבוע", אמר חזן, "היא עדות חיה ומצמררת למה שהיה".

מאות מתושבי עוטף עזה הוטסו להונגריה כדי לצפות במשחק. מוראט יאקין, מאמן שווייץ, שנשאל על האווירה בנבחרת הישראלית והאווירה הצפויה ביציעים, התחמק משאלות על עמדתו לגבי הטבח בישראל ואמר: "אין לכך תשובה נכונה אחת. אנחנו באים כדי לשחק כדורגל למען האוהדים שלנו".

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה