אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 8 נובמבר 2023

 
 
ביידן לוחץ על הפסקת אש

ביחסים בינלאומיים – כמו בחיים עצמם – אין ארוחות חינם. התמיכה הבלתי מסויגת, הגיבוי הצבאי, הכלכלי והמדיני שארצות הברית מעניקה לישראל מאז שבעה באוקטובר, מחייב כעת את ישראל להתחשב גם בצרכים ובאינטרסים האמריקאים. אלה מנוסחים כרגע רק כהמלצות וכבקשות. בקרוב הם עשויים להפוך לדרישות.

הלילה נודע מפי נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, כי במהלך שיחת טלפון שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום שני בערב, ביידן דחק בנתניהו להסכים להפסקת אש בת שלושה ימים בעזה, שתאפשר התקדמות בשחרור חלק מהחטופים המוחזקים בידי חמאס.

"כיכר החטופים" מול משרד הביטחון בתל אביב, 7 בנובמבר 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
"כיכר החטופים" מול משרד הביטחון בתל אביב, 7 בנובמבר 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

שחרור "חלק מהחטופים" בלבד. לא "שחרור החטופים", כפי שנתניהו מצהיר בכל הזדמנות – כולל בראיון השבוע לרשת ABC, בכל מפגש צילום עם חיילים (והיו רבים כאלה בשבועות האחרונים) ובהצהרה לאומה אתמול, שבה חזר ראש הממשלה על דברים שהוא אומר כל הזמן.

למרבה הצער – אין כרגע כל תרחיש שבו כל החטופים ישוחררו. למרבה האימה – החטופים הם הקלף האסטרטגי המרכזי של חמאס, והם לא יוותרו עליו. מאחר שבעזה מוחזקים עכשיו לפחות 240 חטופים, ישראלים וזרים, יש לחמאס מרחב תמרון להשתמש בהם כדי להשיג הקלות ולהתארגן לקראת המשך המערכה. זה מה שמדאיג את ישראל.

למרבה הצער, אין כרגע תרחיש שבו כל החטופים ישוחררו. החטופים הם הקלף המרכזי של חמאס, והם לא יוותרו עליו

על פי ההצעה שמתגלגלת עכשיו, חמאס ישחרר 10-15 חטופים וינצל את שלושת ימי ההפוגה בלחימה כדי לוודא את זהותם של כל החטופים שמוחזקים בידיו ובידי גורמים אחרים ברצועה, ויעביר למתווכים את רשימת השמות שלהם.

על פי ההערכות בישראל, חמאס מחזיק ב-180 חטופים, הג'יהאד האסלאמי מחזיק ב-40 חטופים ועוד 20 חטופים מוחזקים כרגע בידי משפחות פשע שונות, בעיקר בדרום הרצועה.

ברק רביד כתב הלילה ב"וואלה!" – על בסיס שיחות עם בכירים ישראלים ואמריקאים – כי נתניהו השיב לביידן שהוא אינו סומך על חמאס שישחרר את החטופים, והוא חושש שארגון הטרור "יטפטף" כמה חטופים, אבל ישראל לא תוכל לחדש את הלחימה אחרי שלושה ימים של הפסקת אש.

"נתניהו", אמר לרביד בכיר ישראלי ששוחח איתו, "זוכר היטב כיצד במהלך הפסקת אש הומניטרית במהלך 'צוק איתן' ב-2014, חמאס תקף כוח של צה"ל ברפיח, הרג חיילים וחטף את הדר גולדין".

 
לזכור את החטופים. כל הזמן.
תמונות הישראלים החטופים בעזה מול הכנסת, 6 בנובמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
תמונות הישראלים החטופים בעזה מול הכנסת, 6 בנובמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בתוך סערת המבצע הצבאי המתגלגל, גורלם של החטופים בעזה הופך בהדרגה ל"סוגיה מדינית" או ל"קלף מיקוח", או ל"מגבלה המוטלת על הכוחות המסתערים".

וכך, בהדרגה, הם מופשטים מאנושיותם והופכים למה שאביב הברון מתאר הבוקר בטקסט שובר לב ב"ידיעות אחרונות" ל"משהו אמורפי כזה, שהולך ומתמקם בקצה התודעה. באמת לא יפה שהם שם. באמת, צריך להחזיר אותם 'בהקדם' – ותכלס כלום".

אביב הברון, עורך המוסף השבועי הפוליטי של "ידיעות אחרונות", איבד בשבעה באוקטובר אחות ושני גיסים, ושבעה מבני משפחתו חטופים בעזה. מאז הוא עושה כל שביכולתו כדי להזכיר לכולנו את העובדות הבלתי נסבלות, שאסור לשכוח לרגע.

שלשום – כשהוא יצא מעוד ראיון בערוץ 13 – "נפל לי האסימון. אני כבר חלק מפאנל… כלומר – שיגרה. מעבירים זמן באולפן בדרך לאייטם הבא, שבו המומחה התורן יסביר למה נכון לתקוף מהאוויר ולא להסתער קרקעית, או להפך, משהו כזה… וסביבנו, החיים כבר מתחילים לחזור למסלולם ומבעד לחלון הפתוח אני שומע המולת ילדים עליזים שחוגגים בשדרה יומולדת למישהי מהגן, כולל ליצן".

הברון כותב על אחותו הגדולה, שושן, שאוהבת קפה הפוך מהמכונה, ובטוחה שהמכונה שלה הכי טובה בעולם. ועל עדי, בתה הבכורה של שושן, שיש לה צחוק מתגלגל ובלתי נשלט. ועל טל, בעלה של עדי, שהכי אוהב כרובית מטוגנת של אמא.

ועל נווה, בנם של עדי וטל, בן שמונה, שמשוגע על כדורגל, תמיד עם כדור. תמיד הפועל באר שבע. ועוד לא יודע שסבא אבשל לא ילך איתו למשחק של ישראל נגד שוויץ, כי סבא אבשל נרצח. ואחותו יהל בת השלוש חייבת את אמא קרוב-קרוב אליה, ויש לה קול גבוה כזה, שאי אפשר להתעלם ממנו.

ושרון, אחותו של סבא אבשל, שאוהבת טראש טלוויזיוני, בעיקר "חתונמי". ונעם, בתה של שרון, שהיא בכלל בקטע של טיקטוקים ואופנה ולייף סטייל.

ושרון, אחותו של סבא אבשל, שאוהבת טראש טלוויזיוני, בעיקר "חתונמי". ונעם, בתה של שרון, שהיא בכלל בקטע של טיקטוקים ואופנה

"השבעה האלה מופיעים כאן בזכות קיצור הדרך שלי לעיתון", כותב הברון, "אבל תחשבו באותה צורה על יותר מ-230 ישראלים, שלכל אחד מהם יש את האהבה המיוחדת, ההרגל הקטן שלו. תחשבו על אנשים, לא על 'חטופים'. תחשבו שגם אתם הייתם עלולים להיות עכשיו בעזה. ואז לא תהיו חלק מהשכחתם של אלה ששם".

 
ההורים השכולים נגד נתניהו

מאת שלום ירושלמי

אתמול התקיימה מול משכן הכנסת עצרת זיכרון לנרצחים, במלאת חודש לטבח בעוטף עזה בשבעה באוקטובר. גם האירוע הזה הפך עד מהרה למפגן מחאה פוליטי נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

עצרת ליד הכנסת במלאת חודש למתקפת חמאס הרצחנית בשבעה באוקטובר, 7 בנובמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
עצרת ליד הכנסת במלאת חודש למתקפת חמאס הרצחנית בשבעה באוקטובר, 7 בנובמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

במוצאי שבת, כזכור, התקיימה מול ביתו של ראש הממשלה ברחוב עזה בירושלים ההפגנה הראשונה מאז פרצה המלחמה. המפגינים תבעו שם את הדחתו המיידית של נתניהו בעקבות מחדלי ה-7 באוקטובר.

אמש, בעצרת הזיכרון, המארגנים ביקשו לקיים אירוע שקט, ללא צעקות ומחיאות כפיים, אבל הנוכחים התקשו להתאפק ולצד תמונות הנרצחים והחטופים שהונפו בכיכר נראו שלטים בנוסח "הרגתם אותנו – תתפטרו, הביתה" וגם "ביבי רע לישראל".

ניכר כי את הפיקוד על המחאה בעקבות המחדל תופסים קרובי המשפחה של הנרצחים. במוצאי שבת היה זה גדי קדם שאיבד את משפחתו בניר עוז. קדם נשא נאום קשה מאד נגד נתניהו, וכינה אותו "פסיכופט" ו"בוגד". אתמול היה זה יעקב גודו, שבנו תום גדות נרצח לפני חודש בכיסופים.

"דמו של תום על הידיים של אדם אחד, לא לגיטימי. על קברו של תום נשבעתי שאצא למלחמת חורמה באדם הזה ובכל מה שהוא מייצג", אמר גודו אמש.

"דמו של תום על ידי אדם אחד, לא לגיטימי. על קברו של תום נשבעתי שאצא למלחמת חורמה באדם הזה ובכל מה שהוא מייצג

גודו, קדם וחבריהם הקימו אתמול מאהל מחאה מול הכנסת והתחייבו לא לנטוש אותו עד שנתניהו יחזיר את המפתחות ויתפטר. 50 שנה אחרי שמוטי אשכנזי הקים אוהל מחאה קטן מול משרדה של גולדה מאיר בקריית הממשלה, בעקבות מחדלי מלחמת יום הכיפורים, הוקם אתמול אוהל דומה שבו ישבו בני המשפחות השכולות ביום ובלילה.

"נתניהו לא ביקר אף משפחה שכולה, לא התקשר, לא בא לאף לוויה עד היום",  התלונן אתמול האב השכול גודו, והקהל קרא בתגובה: "פחדן, פחדן, לך".

העימות הזה – בין המשפחות השכולות ומשפחות החטופים ובין ראש הממשלה – ילך ויתגבר ויסחף אליו המונים אחרי המלחמה.

קשה לראות איך נתניהו, אבי הכישלון האסטרטגי שהיה כאן, יוכל להתמודד לאורך זמן עם עוצמת הכאב והתסכול שעולים מלמטה, למרות כל ניסיונות ההתחמקות מקבלת האחריות. זהו קרב ציבורי מסוג אחר שהוא לא מורגל בו, מול קורבנות אסון שלא יתנו לו מנוח.

 
הפתעת השבעה באוקטובר
פלסטינים מרצועת עזה חוצים את הגדר בסמוך לקיבוץ כפר עזה בעקבות פשיטת מחבלי חמאס לישראל, 7 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo)
פלסטינים מרצועת עזה חוצים את הגדר בסמוך לקיבוץ כפר עזה בעקבות פשיטת מחבלי חמאס לישראל, 7 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo)

ה"גארדיאן" הבריטי פרסם תחקיר המבוסס על מקורות ביטחוניים בישראל שחקרו את שבויי חמאס ועל מקורות בעזה המקורבים לחמאס – ומתאר, שלב אחרי שלב, איך נרקחה הפתעת שבעה באוקטובר של חמאס.

על פי התחקיר, אלפי מחבלי חמאס שהשתתפו במתקפה הרצחנית לא ידעו כלל את פרטי התוכנית עד לשעה ארבע בבוקר באותה שבת. ההוראות הועברו בין הדרגים השונים מפה לאוזן, בלי שימוש בשום אמצעי תקשורת שעלול היה לחשוף אותן.

על פי התחקיר, אלפי מחבלי חמאס שהשתתפו במתקפה הרצחנית לא ידעו כלל את פרטי התוכנית עד לשעה ארבע בבוקר באותה שבת

בתחילה קיבלו כל המחבלים הוראה לצאת בלילה למסגדים ולהתפלל. לאחר מכן הם התאספו וקיבלו את ציוד הלחימה, שנשמר עד לאותה שעה במתקנים סודיים של חמאס שרק מעטים בארגון ידעו עליהם.

רק סמוך מאוד לשעה שש בבוקר ניתנו למחבלים ההוראות הסופיות, הם חולקו ליחידות ולכל יחידה הוגדרה מטרה – עיר, בסיס, כביש או קיבוץ. רק אז הם גם קיבלו מפות מפורטות של היישובים ושל המטרות הממוקדות בתוך היישובים.

בין היחידות השונות חולקו שלוש משימות:

  • קבוצה אחת קיבלה הוראה לתקוף מוצבי צה"ל או להרוג אזרחים ביישובים;
  • קבוצה שנייה נשלחה להציב מארבים בנקודות אסטרטגיות כדי להפתיע ולפגוע בכוחות צה"ל שיישלחו לזירה;
  • קבוצה שלישית קיבלה הוראה לחטוף כמה שיותר אזרחים ולהעביר אותם לרצועת עזה, לידי יחידות נוספות, שחיכו ליד הגדר והעבירו את החטופים במהירות למערכת המנהרות של חמאס.

הגארדיאן מצטט מקורות ביטחוניים בישראל, לפיהם חמאס הופתע מאוד מהצלחת הפעולה. חמאס לא צפה מראש את התגובה האיטית של כוחות הביטחון הישראלים, שאפשרו לחלק מהיחידות לעשות כמה סיבובים מהיישובים אל הרצועה וחזרה על מנת להעביר עוד ועוד חטופים. בשלב מסוים החלו אזרחים עזתים, שלא היו אמורים כלל להשתתף במבצע, לחצות אף הם את הגדר ולחטוף עוד אזרחים.

המקורות בחמאס שמצוטטים בגארדיאן ניסו לקדם את הטענה שרוב מעשי האלימות והזוועות – שכללו אונס ועינויים – נעשו בידי "פושעים" שחדרו לישראל בעקבות הצלחת ההפתעה.

אבל הטענה הזו הופרכה לחלוטין של ידי צה"ל, שסיפק ראיות למכביר לכך שאנשי חמאס קיבלו הוראה מפורשת להרוג את כל מי שנקרה בדרכם, כולל ילדים.

 
עוד עדכונים

חסל סדר כספים קואליציוניים

גלי בהרב־מיארה, בצלאל סמוטריץ' (צילום: פלאש90, מונטז')
גלי בהרב־מיארה, בצלאל סמוטריץ' (צילום: פלאש90, מונטז')

היועצת המשפטית לממשלה הודיעה אתמול כל כל העברות הכספים הקואליציוניים מוקפאות לצורך הסטת התקציבים למען המלחמה והטיפול בעורף.

יובל יועז, הפרשן המשפטי של זמן ישראל, מסביר הבוקר כי הודעת היועמ"שית מגיעה בעקבות החלטה שהתקבלה בישיבת הממשלה – אשר למעשה מסנדלת משפטית את משרד האוצר מלהמשיך בהעברת הכספים הקואליציוניים. אם מי מהסיעות תתעקש על כך, היא תצטרך להעלות את הבקשה להחלטת ממשלה.

עכשיו בואו נראה מי יעיז להעלות דרישה להעברת כספים למטרות שאינן קשורות במלחמה בתקופה כזו.

הוועדה לבחירת שופטים מתכנסת סוף סוף. מינוס בחירת השופטים

שר המשפטים יריב לוין בכנס "מידה" בירושלים, 5 בספטמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
שר המשפטים יריב לוין בכנס "מידה" בירושלים, 5 בספטמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

שר המשפטים יריב לוין הודיע היום כי הוועדה לבחירת שופטים תתכנס ביום חמישי בשבוע הבא כשעל סדר היום של הוועדה ענייני פרוצדורה: החלטה על ועדות משנה לבחירת שופטים, קביעת לו"ז לוועדות וקביעת כללים לסדרי העבודה של הוועדה.

אלו פרוצדורות שניתן להכין מראש – אבל יריב לוין הרי לא באמת מעוניין במינוי שופטים. הוא רק רוצה להראות לבג"ץ שאכן כינס את הוועדה לבחירת שופטים. חסרים כמאה שופטים כיום ברשות השופטת? לבית המשפט העליון יש שני תקנים פנויים ואין נשיא קבוע? תחזרו מתישהו ב-2024.

יריב לוין הרי לא באמת מעוניין במינוי שופטים. הוא רק רוצה להראות לבג"ץ שאכן כינס את הוועדה לבחירת שופטים

ח'טיב-יאסין תצפה

אימאן ח'טיב-יאסין (צילום: אורן בן חקון/פול)
אימאן ח'טיב-יאסין (צילום: אורן בן חקון/פול)

ח"כ אימאן ח'טיב-יאסין מסיעת רע"ם הסתבכה בתחילת השבוע כשהטילה ספק שחמאס אכן ביצע בשבעה באוקטובר אירועי זוועה כגון הריגת תינוקות ואונס נשים. היא חטפה על כך גינויים מקיר לקיר – כולל מראש סיעת רע"ם מנסור עבאס שאף קרא לה להתפטר מהכנסת.

ח'טיב-יאסין התנצלה באריכות על דבריה – וניכר כי היא עושה כעת מאמץ ללמוד את העובדות ולתקן את הרושם שיצרה. היום נרשמה הח"כית להקרנה (שנייה) של הסרט בן ה-47 דקות שמתעד את הזוועות שהכין דובר צה"ל, שתתקיים בימים הקרובים לחברי כנסת.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה