אמיר בן-דוד  
 
מהדורת מלחמה: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שני, 13 נובמבר 2023
 
הצפון על סף רתיחה

כל מנהיגי המדינה וכל מפקדי צה"ל הבכירים חוזרים מאז השבעה באוקטובר על שתי מנטרות:

  1. ישראל אינה מעוניינת בפתיחת חזית שנייה עם חזבאללה בנוסף על המערכה בעזה;
  2. אם חזית כזאת תיפתח בניגוד לרצוננו, חסן נסראללה יעשה את טעות חייו, ישראל תגבה מלבנון מחיר נורא וביירות תיראה כמו עזה.
לחימה בצפון בין צה"ל וחזבאללה, 9 בנובמבר 2023 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)
לחימה בצפון בין צה"ל וחזבאללה, 9 בנובמבר 2023 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)

עד כה – כבר 37 ימים – הצליחו שני הצדדים לשמור את הלהבות בצפון נמוכות. באופן יחסי, כמובן. מה שנקרא בעגה הצה"לית "ימי קרב". לא מלחמה, אבל גם לא רגיעה.

ישראל משלמת על המתח המסוכן הזה מחיר לא פשוט: עשרות אלפי אזרחים פונו מבתיהם בצפון. שגרת החיים נקטעה. יישובי הצפון הפכו ליישובי רפאים. הגליל העליון – מראש הנקרה ועד מטולה – התמלא בחטיבות מילואים שערוכות לקרב.

אתמול בצהריים נפגעו 14 ישראלים מפגיעת טיל נ"ט ליד מושב דובב. חזבאללה לקח אחריות על הירי שבוצע "כתמיכה באחינו ברצועת עזה". צה"ל חיסל את החוליה שהייתה אחראית לירי ותקף כמה מטרות נוספות. זמן מה לאחר מכן נפצעו שבעה לוחמי צה"ל באורח קל מפצצות מרגמה שנורו לעבר מנרה. בשעות אחר הצהריים נורה מטח מלבנון לעבר עכו, שלומי, כפר מסריק והקריות.

אתמול נפגעו 14 ישראלים מפגיעת טיל נ"ט ליד מושב דובב. חזבאללה לקח אחריות על הירי שבוצע "כתמיכה באחינו בעזה"

לכולם ברור שלאורך זמן, ישראל לא תוכל לספוג אירועים כאלה ולהמשיך לקרוא להם "טפטופים". דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, אמר אתמול כי לצה"ל יש "תוכניות פעולה לשינוי המצב הביטחוני" וכי "אזרחי לבנון ישלמו את המחיר על החלטת חזבאללה להיות מגן דאעש".

המצב הבלתי סביר ובלתי נסבל הזה עלול בכל רגע ממש להתדרדר למלחמה בהיקף מלא. ברור לכולם שתושבי הצפון לא יסכימו לחזור לבתיהם הסמוכים לגבול כשלוחמי "כוח רדואן" של חזבאללה משוטטים ליד הגדר.

מראות הזוועה מהדרום יעצבו גם את המציאות בצפון, וישראל תדרוש מחזבאללה למלא עד תום את החלטה 1701 של האו"ם ולסגת אל האזור שמצפון לנהר הליטני. כרגע קשה לראות איך מגיעים להסדר כזה בלי עימות צבאי מלא, שיגבה מחיר כבד משני הצדדים.

 
פרנקלין דלאנו נתניהו
הנשיא ג'ורג' בוש, הנשיא פרנקלין רוזוולט וראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: איי-פי, פלאש90, מונטז')
הנשיא ג'ורג' בוש, הנשיא פרנקלין רוזוולט וראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: איי-פי, פלאש90, מונטז')

השאלה "האם אתה לוקח אחריות" שעיתונאים ממשיכים להפנות לראש הממשלה בנימין נתניהו הופכת לניג'וס לא נעים.

נתניהו לא לקח מעולם אחריות, לא לוקח אחריות גם עכשיו ולא ייקח אחריות אף פעם. מבחינתו – ומבחינת תומכיו – הוא אחראי לכל ההישגים ויריביו אחראים לכל הכישלונות.

זה לא משנה את העובדה שהאחריות מוטלת על נתניהו, ושהוא ייזכר בהיסטוריה כאיש שהנהיג את ישראל אל המשבר הפנימי החמור בתולדותיה ואל האסון הביטחוני הגדול בתולדותיה.

אתמול, בראיון נוסף לתקשורת האמריקאית, נתניהו נשאל (שוב, בפעם המי יודע כמה) מדוע הוא נמנע מלומר את מה שמצופה מכל מנהיג שכשל: "כן, אני אחראי".

נתניהו הגיע מהבית עם תשובה מוכנה מראש. "האם שאלו זאת את פרנקלין דלאנו רוזוולט אחרי פרל הארבור? האם שאלו זאת את ג'ורג' בוש אחרי 9/11?" הוא הגיב בתשובת הווטאבאוטיזם הבוטה אי פעם, ומייד המשיך והסביר שהוא עסוק כרגע מעל הראש ב"איחוד העם" ומתמקד בהשגת הניצחון הצבאי.

"האם שאלו זאת את פרנקלין דלאנו רוזוולט אחרי פרל הארבור? האם שאלו זאת את ג'ורג' בוש אחרי 9/11?"

מבלי משים נתניהו בעצם הודה, שכישלון השבעה באוקטובר בישראל משול לשני הכישלונות המודיעיניים הגדולים של ארה"ב במאה השנים האחרונות.

על הדרך הוא התעלם בחוסר אלגנטיות מכמה הבדלים קטנטנים בין ישראל לארה"ב, כמו העובדה שבאמריקה יש הגבלת כהונה של שתי קדנציות, בזמן שהוא עצמו מכהן כראש ממשלת ישראל לאורך כמעט כל 14 השנים האחרונות; ונראה שגם יש לו יומרה – ויש שיאמרו: חוצפה – להמשיך לעשות את זה גם בשנים הבאות.

 
החוצפה של יריב לוין
יריב לוין במשרד ראש הממשלה בירושלים, 11 ביוני 2023 (צילום: Menahem Kahana/Pool Photo via AP)
יריב לוין במשרד ראש הממשלה בירושלים, 11 ביוני 2023 (צילום: Menahem Kahana/Pool Photo via AP)

בתחילת המלחמה נפוצו שמועות ששר המשפטים יריב לוין שקע בדיכאון. זו נשמעה תגובה נפשית סבירה בנסיבות האיומות הללו.

אחרי שהכניס את ישראל לסחרור ההפיכה המשטרית והתעלם ביהירות מכל האזהרות – כולל אלו של בכירי מערכת הביטחון – כל אדם נורמלי חייב לעשות חשבון נפש על חלקו באסון הגדול בתולדות המדינה.

ובכן, לא דיכאון ולא נעליים. מהפכה משפטית עושים בלב אטום – או שלא עושים בכלל.

ובכן, לא דיכאון ולא נעליים. מהפכה משפטית עושים בלב אטום – או שלא עושים בכלל

אתמול דיווח גיא פלג בחדשות 12, כי לוין פנה לחברי הוועדה לבחירת שופטים והציע להסיר את התנגדותו למינוי קבוע של השופט יצחק עמית לתפקיד נשיא בית המשפט העליון, בתמורה למינוי המשפטנים רפי ביטון וד"ר אביעד בקשי לשופטים בעליון.

ביטון ובקשי נחשבים לשניים מהמשפטנים הבולטים בישראל שתומכים בחוקי המהפכה המשפטית של לוין, ואף סייעו בניסוחה. בקשי הוא ראש המחלקה המשפטית של פורום קהלת.

עמית בכר, יו"ר לשכת עורכי הדין, הגיב על ההצעה במילים "על גופתי המתה" (ניסוח מעט אומלל בימים אלה, יש לומר).

כח קפלן, שהתארגן כזכור ככוח התנגדות אזרחי לחוקי ההפיכה המשטרית, מסר בתגובה:

"חיילי צה"ל וחיילי המילואים נלחמים בעזה, ובזמן הזה יריב לוין תוקע להם סכין בגב עם ניסיון להמשיך את ההפיכה המשטרית. ההפיכה שלוין הוביל בשנה האחרונה קרעה את העם לגזרים. לוין ייזכר לדיראון עולם כמי שניסה להחריב את הדמוקרטיה הישראלית – ונכשל".

לוין מכחיש את הדברים, אבל מהראיונות שהעניק לאחרונה (לערוץ 14, כמובן) לא נראה שהוא ותומכיו מבינים את מידת דיראון העולם שתיגזר עליו ועליהם.

 
עדכוני מלחמה
סמ"ר איתי שהם ורס"ן יששכר נתן, חיילי עוצבת הקומנדו שנפלו ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
סמ"ר איתי שהם ורס"ן יששכר נתן, חיילי עוצבת הקומנדו שנפלו ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
  • בקרבות שנערכו אתמול בצפון רצועת עזה נהרגו רס"ן יששכר נתן, בן 28 מקריית מלאכי, וסמ"ר איתי שהם, בן 21 מראש העין, שניהם מעוצבת הקומנדו.
  • ארגון הבריאות העולמי הודיע הלילה שבית החולים שיפא בעזה חדל למעשה לתפקד. על פי דיווחים שונים מטעם האו"ם, מתו ביומיים האחרונים 12 מטופלים בבית החולים – בהם שני פגים – כתוצאה ממחסור בתרופות ובציוד רפואי.
  • שר ההגנה האמריקאי לויד אוסטין הודיע הלילה כי ארה"ב תקפה מטרות של משמרות המהפכה ומיליציות פרו-איראניות בסוריה כתגובה על תקיפת מטרות אמריקאיות בעיראק.
  • יותר מ-800 בעלי אזרחות זרה עזבו ביממה האחרונה את רצועת עזה דרך מעבר רפיח, כך על פי דיווח הלילה ברשת סי-אן-אן.
  • נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוחח אמש עם אמיר קטאר, תמים בן חמד אאל ת'אני, במטרה לקדם את החזרת החטופים המוחזקים בעזה.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוחח אמש עם אמיר קטאר, תמים בן חמד אאל ת'אני, במטרה לקדם את החזרת החטופים המוחזקים בעזה

 
נבחרת ישראל הפסידה בלב שבור
שחקני נבחרת ישראל בכדורגל מסמנים לב שבור בזמן שירת "התקווה" באיצטדיון בקוסובו, 12 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Visar Kryeziu)
שחקני נבחרת ישראל בכדורגל מסמנים לב שבור בזמן שירת "התקווה" באיצטדיון בקוסובו, 12 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Visar Kryeziu)

זה היה מחזה נוגע ללב: כל שחקני נבחרת ישראל עמדו במרכז המגרש העלוב והבוצי בקוסובו, ברקע התנגן ההמנון הלאומי "התקווה", והשחקנים סימנו בידיהם את סימן הלב השבור.

על צווארו של מאמן הנבחרת אלון חזן, בלטה דסקית ההזדהות עם החטופים בעזה. הקפטן אלי דסה מירר בבכי. והקהל המקומי במדינה המוסלמית שרק בוז לאורך כל ההמנון הלאומי.

בסוף הפסדנו. 1:0. וגם זה, רק בזכות משחק הרואי של השוער עומרי גלזר.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה