אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שלישי, 28 נובמבר 2023

 
 
הפסקת האש נמשכת

השלב הרביעי והאחרון בעסקה הראשונה לשחרור החטופים הושלם אתמול, אחרי שעות ארוכות של מחלוקות מורטות עצבים בין ישראל לחמאס. הפסקת האש תימשך – ככל הנראה – ביומיים הקרובים, כשהיום ומחר צפויים להשתחרר 20 חטופים נוספים.

לשכת ראש הממשלה קיבלה לפנות בוקר את רשימת עשרת החטופים שאמורים להשתחרר היום, והודעות החלו להימסר למשפחות.

איתן יהלומי ששוחרר משבי החמאס עם אימו בת שבע, 28 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה
איתן יהלומי ששוחרר משבי החמאס עם אימו בת שבע, 28 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)

להודעה על הארכת הפסקת האש ביומיים נוספים קדמו מאמצים מצד מצרים וקטאר ולחץ מצד ארצות הברית. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בפתיחת ישיבת הממשלה שהתכנסה לאשר את מסגרת התקציב:

"אנחנו ממשיכים במתווה כפי שסוכם ואנחנו ממשיכים גם ביעד המרכזי שאמרנו – להביא לשחרור חטופינו, להשלים את חיסולו של חמאס וכמובן גם להבטיח שבעזה לא יישנה האיום הזה, לא יהיה מה שהיה ולא יהיה גם משטר שמעודד טרור, מחנך לטרור ומשלם לטרור".

ובקיצור: ביבי הישן, המנהיג הדגול שהוא ליגה אחרת ורק הוא יכול מול חמאס, חוזר בגדול. כאילו 7 באוקטובר היה עוד יום בלוח השנה.

תשעה ילדים ושתי נשים מניר עוז חזרו אתמול לישראל, לא לפני ששימשו סטטיסטים במפגן ראווה מקומם של חמאס בצפון הרצועה. חמשת האבות של הילדים ששוחררו אתמול נותרו כלואים בעזה.

תשעה ילדים ושתי נשים מניר עוז חזרו אתמול לישראל, לא לפני ששימשו סטטיסטים במפגן ראווה מקומם של חמאס בצפון הרצועה

פרופ' דרור מנדל, מנהל בית החולים דנה לילדים, מסר הבוקר הצהרה לתקשורת לפיה "מצבם הגופני של כל הילדים והאימהות יציב. הם נמצאים עם המשפחות שלהם במתחם שקט ורגוע שהכנו עבורם, כדי שנוכל להמשיך לבדוק ולתת להם רפואה ברמה גבוהה כדי לספק להם סביבה תומכת".

 
מה רוצה חמאס?
מנהיג חמאס יחיא סנוואר בפגישה עם מנהיגי הפלגים הפלסטינים ברצועת עזה, במשרדו של נשיא חמאס בעיר עזה, 13 באפריל 2022 (צילום: Attia Muhammed/Flash90)
מנהיג חמאס יחיא סנוואר בפגישה עם מנהיגי הפלגים הפלסטינים ברצועת עזה, במשרדו של נשיא חמאס בעיר עזה, 13 באפריל 2022 (צילום: Attia Muhammed/Flash90)

תופעה משונה מתרחשת מדי ערב בערוצי הטלוויזיה: בכירים לשעבר ופרשנים בכירים, שבשבעה באוקטובר התברר שלא היה להם מושג מה מתכנן יחיא סנוואר, מסבירים בביטחון מוחלט מה רוצה עכשיו יחיא סנוואר.

אז מה הוא באמת רוצה? כל הפרשנים, בכל כלי התקשורת, מאוחדים בדעה שבשלב הזה הוא רוצה להרוויח זמן. חמאס חייב להתאושש מהמכות הכבדות שספג בצפון הרצועה, אובדן אלפים מאנשיו ופגיעה במפקדות מרכזיות שלו.

חמאס חייב להתאושש מהמכות הכבדות שספג בצפון הרצועה, אובדן אלפים מאנשיו ופגיעה במפקדות מרכזיות שלו

הפסקת אש ארוכה תעזור לסנוואר לחזור ולבסס את אחיזתו ברצועה (כפי שראינו אתמול בסרטונים שחמאס הפיץ לקראת שחרור החטופים). הפסקת אש ארוכה גם תאפשר לו להתכונן לקראת השלב הבא במשא ומתן על שחרור חטופים תמורת אלפי אסירים פלסטינים שכלואים בישראל.

הפרשן הצבאי אמיר בר-שלום כותב הבוקר בזמן ישראל, כי חמאס עומד לדרוש מישראל מידע על כל העצורים העזתיים שבידיה החל מ-7 באוקטובר.

"סנוואר רוצה כנראה לוודא שני דברים", כותב בר-שלום, "שלישראל אין דגים שמנים, או לחלופין שהיא מחזיקה מישהו שצמרת חמאס חפצה ביקרו – כמו למשל קרובי משפחה של בכירים בארגון".

כל הפרשנים, בכל כלי התקשורת, גם מאוחדים בדעה שישראל חייבת להיערך להמשך הלחימה (נזכיר: החלטת הממשלה שאפשרה את הפסקת האש ואת עסקת השחרור, פוקעת אחרי עשרה ימים והממשלה חייבת לחדש אותה).

"מראות השחרור של החטופים בלב העיר עזה למצהלות ההמון הפלסטיני מוכיחים כי עוד לפני הפנייה דרומה, לצה"ל יש עבודה בצפון, בעיקר בשכונות זייתון, שג'אעיה ומחנה הפליטים ג'בלייה", כותב בר-שלום.

 
מה רוצה נתניהו?
בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים בעניין העסקה לשחרור חטופים, 22 בנובמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים בעניין העסקה לשחרור חטופים, 22 בנובמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

על פי דיווח ב"כאן", ראש הממשלה נפגש אתמול עם בכירים בליכוד ואמר להם – בין היתר – "אני היחיד שאמנע מדינה פלסטינית בעזה ובשטחי יהודה ושומרון אחרי המלחמה".

על פי הדיווח, נתניהו גם סיפר שהאמריקאים לחצו על ישראל לא להיכנס קרקעית לרצועת עזה, וגם התנגדו שצה"ל ישתלט על בית החולים שיפא. "עשינו גם את זה וגם את זה. אני מכיר את ביידן יותר מ-40 שנה ויודע לדבר לדעת הקהל האמריקאית", אמר נתניהו.

ואתמול – בישיבת ממשלה לאישור הכספים הקואליציוניים, שלוותה בצעקות והשמצות מביכות ומקוממות – סיפר ראש הממשלה על מפגש שהיה לו עם מתנדבי זק"א, שתיארו לו את הזוועות האיומות אליהן הם נחשפו.

"הייתי לוחם ולא ראיתי דברים כאלה", שיבח נתניהו את עצמו, ומיהר לסכם: "דווקא בעת הזו, כשהציבור החרדי מתגייס באלפיו, זה לא ייאמן שאנחנו מתעסקים בכלל ב-35 מיליון שקל ל'אופק חדש'… הציבור החרדי לא ראוי ליחס הזה. אני מבקש ממכם להיות מנהיגים ולהצביע בעד".

ההצהרות האלה, וההדלפות המגמתיות הברורות נגד בכירי צה"ל בכלל ואגף המודיעין בפרט, מעידות שנתניהו הישן והרע עדיין איתנו. והוא כבר עכשיו נערך לסיבוב הבא.

 
שמים עלינו X
ראש הממשלה בנימין נתניהו מסייר עם אילון מאסק בכפר עזה, 27 בנובמבר 2023 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו מסייר עם אילון מאסק בכפר עזה, 27 בנובמבר 2023 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)

בתוך הסערה שעוברת על ישראל, התפנו אתמול בכירי המדינה לפגוש את אילון מאסק, המיליארדר שמחזיק בין היתר ברשת החברתית טוויטר, שהוא שינה את שמה ל-X.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא עם מאסק לסיור בכפר עזה והקרין בפניו קטעים מהסרט המתעד את הזוועות שחוללו אנשי חמאס בשבעה באוקטובר. גם נשיא המדינה יצחק הרצוג ויו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ נפגשו עם מאסק, וניסו לשכנע אותו לפעול נגד ההסתה והאנטישמיות ברשת השייכת לו.

חוקרת הרשת, ד"ר ענת בן-דוד, כתבה אתמול באתר "העין השביעית" כי במקום להתכופף בפני מאסק, ראשי המדינה היו צריכים להגיש לו כתב אישום על התפקיד שהוא ממלא בהגברת השנאה ברשת ובהפצת תעמולה שקרית, הכחשת המציאות ותיאוריות קונספירציה אנטישמיות.

"ביקורו בישראל בזוי", כתבה בן-דוד (אין קשר משפחתי), "ראשי המדינה שלנו יוצאים לרקד לפני הגביר, בזמן שהוא בא לישראל לרקוד על הדם כדי להילחם בחרם המפרסמים עליו בארה"ב. תאגידים אמריקאים שמזועזעים מהאנטישמיות שלו יותר ממנהיגי מדינת ישראל".

"ראשי המדינה שלנו יוצאים לרקד לפני הגביר, בזמן שהוא בא לישראל לרקוד על הדם כדי להילחם בחרם המפרסמים עליו בארה"ב"

מאסק לא סתם רקד על הדם. במהלך הביקור בכפר עזה, הוא נכנס עם ראש הממשלה נתניהו לבית של איתמר כהן. בשבעה באוקטובר איתמר כהן היה נעול בבית הזה בממ"ד במשך 27 שעות יחד עם אשתו, דורין, בנם בן השלוש ותינוק בן ארבעה חודשים. ומסביבם כפר עזה בער.

אתמול כהן ראה בטלוויזיה, ובלי שאיש הכין אותו לזה או ביקש את רשותו, איך ביתו הופך לזירת צילום, ואיך ראש הממשלה – שעדיין לא פגש אותו או את שאר חברי כפר עזה – מספר לאילון מאסק מה קרה בבית הזה בשבעה באוקטובר.

 
עדכוני מלחמה (בהפוגה)
רביד כץ (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים, מפייסבוק)
רביד כץ (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים, מפייסבוק)
  • משפחתו של רביד כץ, בן 51 מקיבוץ ניר עוז שנעדר מאז 7 באוקטובר, קיבלה אתמול את הבשורה המרה כי הוא נרצח. "רביד היה איש חינוך, איש ארץ ישראל היפה, אבא מדהים לשחר ושירה, לעלמה הקטנה בת 6 חודשים בלבד ובן זוגה של רויטל. נזכור אותו לעד", מסרה משפחתו. אחותו של רביד, דורון כץ-אשר, ושתי בנותיה שוחררו משבי חמאס בסוף השבוע.
  • הממשלה אישרה הוספת 50 אסירות ביטחוניות לרשימת האסירים שעשויים להשתחרר במקרה של הארכת העסקה עם חמאס לשחרור חטופים ישראלים. בין האסירות שנוספו לרשימה: עהד תמימי, שנעצרה לפני שלושה שבועות בעקבות פוסט מסית שהעלתה לאינסטגרם.
  • מעדויות ישראלים ששוחררו בימים האחרונים עולה כי יחיא סנוואר פגש את חלקם באופן אישי בימים שאחרי חטיפתם, במנהרות חמאס בעזה. לפי דיווחים, סנוואר דיבר עימם בעברית והבטיח להם כי הם מוגנים.
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה