אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 23 נובמבר 2023

 
 
מחזיקים אצבעות

שלישיית קבינט המלחמה כינסה אתמול מסיבת עיתונאים, שבה הסבירו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ מה הוביל להסכם שחרור החטופים עם חמאס, וגם ענו בהרחבה על שאלות העיתונאים.

השלושה – כמו גם דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, שדיבר שעה קלה לפניהם – אמרו שוב ושוב ששום דבר עדיין לא סגור סופית ודברים עלולים להשתבש ולכן זה יהיה חוסר אחריות ליצור ציפיות אצל משפחות החטופים.

ודברים אכן השתבשו.

שלט בתל אביב הקורא לראש הממשלה בנימין נתניהו לחתום על עסקה לשחרור החטופים, 21 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
שלט בתל אביב הקורא לראש הממשלה בנימין נתניהו לחתום על עסקה לשחרור החטופים, 21 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)

שעתיים אחרי מסיבת העיתונאים הודיע ראש המל"ל צחי הנגבי כי עסקת שחרור החטופים לא תצא לפועל הבוקר, ולפיכך גם הפסקת האש תידחה בהתאם. "גורמים מדיניים בכירים" המצוטטים הבוקר בכלי התקשורת אומרים כי העסקה נדחתה משום שחמאס לא העביר את רשימת החטופים שבכוונתו לשחרר ועדיין לא חתם על ההסכם מול המתווכים הקטארים.

שעתיים אחרי מסיבת העיתונאים נודע כי עסקת שחרור החטופים לא תצא לפועל הבוקר, ולפיכך גם הפסקת האש תידחה בהתאם

הפרשן לעניינים ערביים צבי בראל כותב הבוקר ב"הארץ", כי בצל הציפייה להפסקת אש ולשחרור חטופים ישראלים מרצועת עזה, "מתנהלת תחרות תקשורתית בין מצרים לקטאר על הקרדיט לתוצאות המשא ומתן", והוא מוסיף:

"מצרים וקטאר הן שתי המדינות שהתחייבו להיות ערבות כי חמאס ימלא את חלקו בעסקה, ואילו ארה"ב 'אחראית' לצד הישראלי. מנופי הלחץ של ארה"ב על ישראל אינם דורשים הסבר. קשה יותר לעמוד על יכולתן של מצרים ושל קטאר למנוע מחמאס להפר את ההסכם או לברר אילו התחייבויות קיבלה הנהגת חמאס משתיהן כדי להבטיח את קיומו".

לקטאר יש כאן אינטרסים מגוונים וסותרים, והיא משחקת תפקיד כפול או משולש או אפילו יותר. היא מממנת את חמאס ומעניקה מקלט לראשיו, אבל גם מטפחת יחסים עם ארה"ב וישראל, ופוזלת לעבר ההסכמים ושיתופי הפעולה הכלכליים שהחלו להירקם באזור.

גם למצרים יש אינטרסים שונים להגן עליהם, והיא כרגע בעיקר מוטרדת מהאפשרות שישראל תמשיך את המערכה אל דרום הרצועה ותחולל "הגירה כפויה" של כשני מיליון עזתיים לסיני.

החרדה הזו מוזנת על ידי הצהרות חסרות אחריות של בכירים ישראלים, כולל מאמר באנגלית של גילה גמליאל שפורסם בתחילת השבוע ב"ג'רוזלם פוסט", בו העלתה "שרת המודיעין" את האופציה הזו, המאיימת על היציבות במצרים.

בכלל, הפטפטת הישראלית והצהרות הרהב הלוחמניות ממשיכות לפעול נגדנו ולא ברור למי ולמה הן מועילות (חוץ מחיזוק האגו של הדוברים ואולי קצת רושם על תומכיהם ברשתות החברתיות).

בכלל, הפטפטת הישראלית והצהרות הרהב הלוחמניות ממשיכות לפעול נגדנו ולא ברור למי ולמה הן מועילות

כך, למשל, דאג אתמול נתניהו להצהיר – בתשובה לשאלה – שכל ראשי חמאס, ברצועה ומחוצה לה, הם בני מוות ו"חיים על זמן שאול". גם אם אף אחד לא חושב אחרת, האם זו הצהרה נבונה בזמן שנציגי המדינה סוגרים בשליחותך את הפינות האחרונות בהסכם עדין שאמור להוביל לשחרורם מהשבי של חמישים ילדים ואימהות ישראליות? לא בטוח.

 
עדכוני מלחמה
כוחות צה"ל ברצועת עזה, 23 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל ברצועת עזה, 23 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  • חיילי צה"ל עצרו הבוקר את מנהל בית החולים שיפא מוחמד אבו סלמייה בזמן שנע על הציר ההומניטרי ברצועה, בדרכו דרומה. אתמול הזמין דובר צה"ל עיתונאים מכלי תקשורת בישראל ובעולם, לתעד את המפקדה התת קרקעית שנבנתה מתחת לבית החולים שיפא והציג לעולם ממצאים המוכיחים שבית החולים היה בסיס לאנשי חמאס ושימש להסתרת חטופים ישראלים.
  • הרמטכ"ל, רא"ל הרצי הלוי, קיים הבוקר הערכת מצב בתוך רצועת עזה עם אלוף פיקוד דרום ומפקד אוגדה 36, והבהיר כי למרות שמדברים עכשיו על הפוגה בקרבות לצורך עסקת שחרור החטופים המתגבשת, "אנחנו לא מסיימים את המלחמה, ממשיכים עד הניצחון והולכים קדימה".
  • שופטי בג"ץ דחו עתירות שהוגשו נגד עסקת החטופים וקבעו כי במקרה הזה "אין עילה להתערבות" בהחלטות הממשלה.
  • חיזבאללה ירה הבוקר לעבר הגליל המערבי והעליון, צה"ל תקף בתגובה את מקורות הירי. בנוסף, כלי טיס של צה"ל זיהה ותקף חוליית נ"ט במרחב זרעית.

שופטי בג"ץ דחו עתירות שהוגשו נגד עסקת החטופים וקבעו כי במקרה הזה "אין עילה להתערבות" בהחלטות הממשלה

 
מגיפה חדשה בסין?
סינים עוטים מסכות פנים בבייג'ינג. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Andy Wong)
סינים עוטים מסכות פנים בבייג'ינג. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Andy Wong)

כאילו היו חסרות לנו צרות, הבוקר מתפרסמות בעולם ידיעות על התפרצות של דלקת ריאות חדשה בסין שתוקפת בעיקר ילדים. ארגון הבריאות העולמי פנה אתמול לשלטונות סין בדרישה לקבל מידע על היקף ההתפרצות ועל הממצאים שהתגלו עד כה.

ב-13 בנובמבר קיימו רשויות הבריאות בסין מסיבת עיתונאים שבה דיווחו לראשונה על עלייה בהתפשטות מחלות ריאה בסין בתקופה האחרונה, שאותה ייחסו להסרת מגבלות הקורונה במדינה, ולעלייה עונתית במקרי השפעת.

ב-13 בנובמבר קיימו רשויות הבריאות בסין מסיבת עיתונאים שבה דיווחו לראשונה על עלייה בהתפשטות מחלות ריאה בסין

בעולם עוקבים אחרי ההתפתחויות בסין בדאגה, ובחשש שהרשויות שם שוב מסתירות מידע ונוהגות בחוסר שקיפות, כפי שנהגו בימי ההתפרצות של הקורונה, שהובילה למשבר עולמי.

בימים האחרונים מסתובבים ברשתות החברתיות סרטונים המתעדים תורים גדולים של ילדים והורים בבתי חולים בסין, מה שמעלה כמובן את מפלס החרדה סביב האירועים שם, שטיבם עדיין לא ברור.

 
גם גרמניה נאבקת בחמאס
שוטרים גרמנים במהלך פשיטה על בתי פעילי חמאס במחוז פרידריכשיין בברלין, 23 בנובמבר 2023 (צילום: Odd ANDERSEN / AFP)
שוטרים גרמנים במהלך פשיטה על בתי פעילי חמאס במחוז פרידריכשיין בברלין, 23 בנובמבר 2023 (צילום: Odd ANDERSEN / AFP)

סוכנות הידיעות "רויטרס" מדווחת הבוקר כי מאות שוטרים פשטו בשעות האחרונות על דירותיהם של חשודים בתמיכה בחמאס וברשת הפרו-פלסטינית "סאמידון", שאנשיה חילקו ממתקים לאחר טבח השבעה באוקטובר בישראל.

על פי הדיווחים, הפשיטות נערכו על 15 בניינים לפחות בארבע מדינות מחוז – ברלין, נורדריין-וספאליה, סקסוניה התחתית ושלזוויג-הולשטיין.

על פי הדיווחים, בברלין בלבד השתתפו בפשיטה כ-300 שוטרים.

 
דרמה פוליטית בהולנד
חרט וילדרס, העומד בראש מפלגת הימין הקיצוני "המפלגה למען החירות", בהאג לאחר היוודע תוצאות הבחירות הכלליות בהולנד שבהן זכה במקום הראשון, 22 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Peter Dejong)
חרט וילדרס, העומד בראש מפלגת הימין הקיצוני "המפלגה למען החירות", בהאג לאחר היוודע תוצאות הבחירות הכלליות בהולנד שבהן זכה במקום הראשון, 22 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Peter Dejong)

חרט וילדרס, העומד בראש מפלגת הימין הקיצוני "המפלגה למען החירות" (PVV), זכה במקום הראשון בבחירות בהולנד, עם 35 מושבים מתוך 150 המושבים בפרלמנט ההולנדי.

איחוד מפלגות השמאל הגיע למקום השני עם 26 מושבים ומפלגת השלטון הנוכחית – "מפלגת העם למען חופש ודמוקרטיה" – הגיעה למקום השלישי בלבד, עם 23 מושבים.

מפלגתו של וילדרס מתנגדת להגירה, תומכת בעזיבת האיחוד האירופי וקוראת להוציא פעילות אסלאמית אל מחוץ לחוק בהולנד.

מפלגתו של וילדרס מתנגדת להגירה, תומכת בעזיבת האיחוד האירופי וקוראת להוציא פעילות אסלאמית אל מחוץ לחוק בהולנד

כדי לממש את ההישג הפוליטי הגדול שלו, וילדרס יצטרך לגבש קואליציה של 76 חברי פרלמנט. זה לא יהיה אתגר פשוט, כי רבים מהפוליטיקאים בהולנד הצהירו לפני הבחירות שהם לא מתכוונים לשתף איתו פעולה.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה