אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 22 נובמבר 2023

 
 
ימים מורטי עצבים

אנחנו נכנסים לימים שבהם עצבינו – שכבר מרוטים עד הקצה – ימָרטו שוב ושוב. נצטרך לגייס את מלוא סבלנותנו וכוחות הנפש שלנו כדי להתמודד עם האירועים הצפויים.

יהיו בהם שמחה והקלה על כל שחרור של תינוק, ילד ואמא שיחזרו מרצועת עזה לחיק אהוביהם בארץ. אבל גם צער והזדהות עם עשרות רבות של משפחות חטופים, ששחרור יקיריהן לא נראה באופק, ותסכול לנוכח הצהלות בצד הפלסטיני, עם קבלות הפנים הצפויות לאסירות ולאסירים הפלסטינים שישוחררו מהכלא.

הפגנה מול בסיס הקרייה בתל אביב הקוראת לשחרור החטופים המוחזקים בעזה, 21 בנובמבר 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
הפגנה מול בסיס הקרייה בתל אביב הקוראת לשחרור החטופים המוחזקים בעזה, 21 בנובמבר 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

צריך לומר את הדברים כפי שהם: מנהיגי ישראל מנהלים משא ומתן (באמצעות מתווכים מקטאר, מצרים וארה"ב) עם מנהיגי ארגון טרור רצחני, שהוגדר על ידם כ"גרוע מדאעש" ואפילו כ"נאצים". אותו ארגון טרור שפשט על יישובי הנגב המערבי בשבעה באוקטובר וחולל שם טבח אכזרי שלא היה כמוהו.

צריך לומר את הדברים כפי שהם: מנהיגי ישראל מנהלים משא ומתן עם מנהיגי ארגון טרור רצחני שהוגדר על ידם כ"גרוע מדאעש"

ועכשיו – כדי לחלץ בשלום לפחות חלק מבני הערובה שנחטפו במתקפת הטרור הזו לרצועת עזה – ישראל נאלצת להתפשר על עקרונותיה המוכרים ו"לתת פרס לטרור".

אם העסקה תצא לפועל במלואה, ישוחררו לישראל בימים הקרובים 50 חטופים – רובם ילדים ואימהות – שהופקרו לגורלם בשבעה באוקטובר, ומאז מוחזקים בשבי בלב אזור לחימה. זו התמורה שישראל תקבל. בנסיבות הנוכחיות – זו עסקה שלישראל לא הייתה ברירה אלא להסכים לה. אי אפשר להשאיר אותם שם, גם אם מחיר שחרורם כבד.

הפרסים שראשי חמאס יקבלו בימים הקרובים רבים:

 • הפוגה של לפחות ארבעה ימים בלחימה ברצועת עזה;
 • שחרור של כ-150 אסירות ביטחוניות ואסירים קטינים (לא כולל רוצחים);
 • התרת הכנסת דלק וסיוע הומניטרי לרצועה;
 • הימנעות מפעילות אווירית בצפון הרצועה למשך שש שעות ביום;
 • אפשרות להגדלת מספר האסירים המשוחררים, עבור השבת ישראלים נוספים;
 • ואפשרות להוספת ימי הפוגה בהתאם להגדלת מספר המשוחררים.
אסירים ביטחוניים בכלא דמון, אילוסטרציה (צילום: דורון הורוביץ/פלאש90)
אסירים ביטחוניים בכלא דמון, אילוסטרציה (צילום: דורון הורוביץ/פלאש90)

הפתעת השבעה באוקטובר תוכננה על ידי חמאס לאורך זמן רב – כנראה מאז מבצע "שומר חומות" ב-2021. חמאס הרדים את ישראל בשיטתיות, ביסס את התחושה שהוא "מורתע" ומוכן להפקיר לגורלם את "הגורמים הסוררים" מהג'יהאד האסלאמי. וכל הזמן הזה תכנן – לפעמים ממש תחת עינה הפקוחה של ישראל, התצפיתניות שלה,  ואפילו התקשורת הבינלאומית – את המבצע הרצחני.

המועד נבחר בגלל החולשה שחמאס זיהה בישראל, בעקבות חודשי המחלוקת העמוקה סביב ההפיכה המשטרית. בחמאס מזהים היטב את החולשות הפנימיות בישראל, ויודעים לנצל אותן. אין כל סיבה לפקפק בהנחה, שכעת הם רואים את הדאגה העמוקה לשלום החטופים ומזהים אותה כחולשה ישראלית שמשרתת אותם.

אין כל סיבה לפקפק בהנחה שחמאס רואה את הדאגה העמוקה לשלום החטופים ומזהה אותה כחולשה ישראלית שמשרתת אותו

אחרי יותר מחודש של לחימה בעזה – שלוותה בהישגים צבאיים ישראלים גדולים, ובהרס אדיר בעזה שכבר מוגדר "נכבה שנייה" – האינטרס של חמאס ברור לחלוטין. ישראל הגדירה את מטרת המלחמה כ"מיטוט שלטון החמאס והשבת כל החטופים הביתה". ראשי חמאס רוצים לכפות על ישראל לזנוח את המטרה הראשונה ולהתמקד מכאן והלאה רק במטרה השנייה.

ובדרך לשם יחיא סנוואר ימרוט לנו את העצבים עד קצה היכולת.

בסיום הדיון הלילי שנערך בממשלה לאישור העסקה עם חמאס שהציגו ראש הממשלה וחברי קבינט המלחמה, שינו חברי הציונות הדתית את עמדתם המקורית, והסכימו לתמוך בהסכם. הם עשו זאת אחרי שראש הממשלה, חברי קבינט המלחמה וראשי מערכת הביטחון שכנעו אותם, שעסקת החטופים תמורת אסירים לא משנה את היעד המקורי של המלחמה – למוטט את שלטון החמאס.

מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר, אפריל 2023 (צילום: MOHAMMED ABED / AFP)
מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר, אפריל 2023 (צילום: MOHAMMED ABED / AFP)

זו "עסקה במחירים נמוכים, שהיא תוצאה של הלחץ שמופעל ועוד יופעל על סנוואר", נכתב בהודעה שיצאה מטעם הציונות הדתית לפנות בוקר, "מהלך תחום בזמן… שמייד לאחריו תחודש המלחמה בנחישות ובהחלטיות עד להשמדת חמאס והסרת האיום הנשקף מעזה לעבר אזרחי ישראל.

זהו "מהלך תחום בזמן… שמייד לאחריו תחודש המלחמה בנחישות ובהחלטיות עד להשמדת חמאס והסרת האיום הנשקף מעזה"

"הבהירות בדבר מטרות המלחמה והחובה להמשיך בעזרת השם ולא לעצור עד להשגתן המלאה משותפת מקצה לקצה לכל שרי הממשלה והקבינט ולכל גופי הביטחון, מה שמבטיח יכולת עמידה בלחצים מבית ומחוץ".

אלא שלא הושגה הסכמה מקצה לקצה. השרים של "עוצמה יהודית" – השותפים האידיאולוגים של הציונות הדתית – הצביעו נגד ההסכם. השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר פרסם הבוקר הודעה שבה נימק את ההתנגדות, בין היתר, בטיעון הבא:

"חמאס רצה את פסק הזמן הזה יותר מהכול. הוא גם רצה 'להיפטר' מהנשים והילדים בשלב ראשון, מפני שאלו גרמו ללחץ בינלאומי עליו, הוא רצה לקבל בתמורה דלק, שחרור מחבלים, הפסקת פעולות צה"ל ואפילו איסור טיסות. את כל אלה הוא קיבל".

עם כל הקושי (ואפילו התיעוב) כלפי בן גביר, האידיאולוגיה שהוא מייצג וחלקו הרב בהחלשת ישראל בשנה האחרונה – חייבים להודות ביושר, שבעניין הזה יש מידה לא מבוטלת של צדק בדבריו.

ישראלים מפגינים למען שחרור החטופים המוחזקים בידי חמאס, תל אביב, 21 בנובמבר 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
ישראלים מפגינים למען שחרור החטופים המוחזקים בידי חמאס, תל אביב, 21 בנובמבר 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

בימים הקרובים נדהר כולנו ברכבת ההרים הרגשית של משפחות החטופים. נמתין בחרדה לפרסום הרשימה היומית של החטופים שישוחררו ביום למחרת, נתרגש עד דמעות עם המשפחות שיתאחדו עם יקיריהם, נכאב עם המשפחות שיישארו מאחור, ובאותו זמן חמאס ייערך לשלב הבא במערכה.

חמאס יציג לעולם את ההרס הכבד ברצועת עזה וינסה למתג את עצמו בעיני העולם כמי ששחרר ילדים ונשים והשאיר בחזקתו רק חיילים וחיילות, ולכן ידרוש להפסיק להתייחס אליהם כאל "חטופים" ויטען שהם שבויי מלחמה, ושבדרך לשחרורם ישראל מבצעת פשעי מלחמה.

העולם המערבי ייכנס לאווירת חג המולד, נשיא ארצות הברית ישקע בצרכיו הפוליטיים בשנת בחירות, הלחץ על ישראל יגבר, תנופת ההתקדמות של חיילי צה"ל תיבלם, ובידי חמאס יישארו עדיין כ-180 חטופים ישראלים לסחור בהם לצרכיו.

 
עדכוני מלחמה
סרן לירון שניר שנפל בקרב ברצועת עזה ב-21 בנומבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
סרן לירון שניר שנפל בקרב ברצועת עזה ב-21 בנומבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
 • הותר לפרסום: סרן לירון שניר, בן 25 מעפרה, מפקד צוות בסיירת גולני, נפל בקרב בצפון רצועת עזה. בנוסף, לוחם בסיירת גבעתי נפצע באורח קשה בקרבות בצפון הרצועת ופונה לקבלת טיפול רפואי.
 • מטוסי קרב של צה"ל תקפו הבוקר מטרות של חזבאללה בדרום לבנון. מקורות בלבנון אמרו לעיתון "נידאא אל-ווטן" כי ההפוגה בלחימה בעזה, שעליה סוכם בין ישראל לחמאס, צפויה לחול גם על גבול הצפון.
 • דובר צה"ל עידכן הבוקר כי מפרוץ המלחמה הושמדו ברצועת עזה כ-400 פירי מנהרות, שרבות מהן נחפרו בלב שכונות אזרחיות, סמוך לבתי מגורים, בתי ספר, בתי חולים, בתי קברות ושדות חקלאיים.
 • המרכז הסורי למעקב אחרי זכויות אדם, ארגון אופוזיציה הפועל בלונדון, דיווח הבוקר כי בדמשק נשמעו הדי פיצוצים כתוצאה מתקיפות אוויריות של ישראל. על פי הדיווח, בתקיפות היו הרוגים.
 • משרד הבריאות הפלסטיני מסר הבוקר כי שישה פלסטינים נהרגו מפגיעת כטב"ם ישראלי בטול כרם.
 • המיליציה השיעית העיראקית "כתאיב חזבאללה" מסרה כי חמישה מאנשיה נהרגו בתקיפות אמריקאיות ליד בגדד.
 • רשת CNN דיווחה הבוקר מפי הוועדה להגנה על עיתונאים (CPJ) כי לפחות 53 עיתונאים נהרגו מתחילת המלחמה בעזה.
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה