אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 30 נובמבר 2023

 
 
דוהרים במסלול התנגשות

האירועים כל כך דרמטיים ובלתי סבירים, ומתרחשים ברצף כה מהיר ומסחרר, שקשה להכיל אותם.

מצד אחד ישראל מנהלת משא ומתן אינטנסיבי ומסובך עם ראשי חמאס, ובתמורה לשחרור חטופים מרצועת עזה, משחררת מדי יום אסירים פלסטינים מבתי הכלא בישראל. מצד שני – שני המחבלים שביצעו הבוקר את הפיגוע בירושלים, איברהים ומוראד נימר, שני אחים מצור באהר במזרח ירושלים, הם בעצמם אסירי חמאס משוחררים.

זירת פיגוע הירי בירושלים, 30 בנובמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
זירת פיגוע הירי בירושלים, 30 בנובמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

איברהים נימר, בן 30, היה כלוא בשנת 2014 על פעילות טרור. מוראד נימר, בן 38, ישב בכלא הישראלי עשר שנים, בין 2010 ל-2020, על כוונה לבצע פעילות טרור. שניהם הגיעו לזירת הפיגוע בירושלים חמושים בנשק אוטומטי ובתחמושת רבה ובכוונה ברורה לרצוח כמה שיותר ישראלים.

מצד שלישי – אחד החיילים שנכנסו במהירות ובאומץ לקרב יריות עם המחבלים – והצליח להרוג אותם ולמנוע כך פיגוע גדול בהרבה – הוא רועי אייזנבך מעופרה, חייל בסיירת גולני, שחזר במקרה לחופשת התרעננות קצרה מעזה, שם השתתף בקרבות עם מחבלי חמאס.

הכל מתערבב, עד לבלי הפרד.

חמאס מנהל עם ישראל משא ומתן בשעה שאנשיו ממשיכים לחפש דרכים לרצוח ישראלים. ישראל מעניקה לחמאס הפוגה בקרבות ומשחררת אסירים – אבל מצהירה על כוונתה להשמיד את ארגון הטרור.

חמאס מנהל עם ישראל משא ומתן בשעה שאנשיו ממשיכים לחפש דרכים לרצוח ישראלים

וכך נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש הבוקר עם שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן, שהגיע לאזור לעוד סיבוב של פגישות תיווך. "בעוד אנו נפגשים, לצערי, ישנם נפגעים בפיגוע טרור חמור בכניסה לירושלים בירתנו", אמר הרצוג לבלינקן, "זוהי דוגמה נוספת למצב בו אנו נמצאים – המלחמה האינסופית שאנו נלחמים בארגוני הטרור, ובמיוחד נגד חמאס, בתקופה מורכבת ומאתגרת כמו זו".

ובתווך: עוד ועוד אזרחים נרצחים. שלושה נרצחו הבוקר בירושלים, ו-11 נפצעו. אחד הנרצחים, ששמו כבר הותר לפרסום, הוא הרב אלימלך וסרמן, בן 73, דיין בבית הדין הרבני באשדוד.

 
ההפוגה בקרבות בעזה נמשכת
האחים מיה רגב ואיתי רגב ג'רבי שחזרו משבי חמאס התאחדו בבית החולים סורוקה, 30 בנובמבר 2023
האחים מיה רגב ואיתי רגב ג'רבי שחזרו משבי חמאס התאחדו בבית החולים סורוקה, 30 בנובמבר 2023

אחרי לילה דרמטי, שבמהלכו היה נדמה שישראל קרובה מאוד להחלטה לחדש את האש בעזה בשעה שבע הבוקר, העביר חמאס רשימה מתוקנת של 8 נשים וילדים, במקום רשימה הכוללת עשרה שמות. ישראל התרצתה, אחרי שאתמול שוחררו 12, כשבמקביל נערכים מגעים לשחרור שלוש גופות.

ב-6:42 הבוקר, 18 דקות לפני פקיעת האולטימטום הישראלי, הודיע דובר צה"ל: "לאור מאמצי המתווכים להמשך תהליך שחרור החטופים ובכפוף לתנאי ההסכם, ההפוגה תימשך".

עד מתי תימשך ההפוגה? סביר להניח שאף אחד בעולם, כולל מקבלי ההחלטות הבכירים ביותר, לא יכול לענות כרגע על השאלה הזו.

סביר להניח שגם היום – במקביל לציפייה ולהתרגשות לקראת שחרור החטופים המופיעים ברשימה שנמסרה בבוקר – תתפתח דרמה מקבילה לקראת מחר, שאין כל דרך לדעת כרגע איך היא תתגלגל ואיך היא תסתיים.

סביר להניח שגם היום תתפתח דרמה מקבילה לקראת מחר, שאין כל דרך לדעת כרגע איך היא תתגלגל ואיך היא תסתיים

עד כה שוחררו 95 חטופים – 73 ישראלים, 21 אזרחי תאילנד ואזרח פיליפיני. נכון להבוקר, נותרו בעזה 147 חטופים – כולל אלו שצה"ל הכריז עליהם כמתים שגופתם מוחזקת בידי אויב.

המספר כולל גם את אברה מנגיסטו, הישאם א-סייד, סמ"ר אורון שאול ז"ל וסגן הדר גולדין ז"ל, המוחזקים בידי חמאס מזה כתשע שנים.

 
חרדה לגורלם של הג'ינג'ים
משפחת ביבס: ירדן, שירי, אריאל והתינוק כפיר (צילום: מטה המשפחות)
משפחת ביבס: ירדן, שירי, אריאל והתינוק כפיר (צילום: מטה המשפחות)

בישראל ממשיכים לבדוק את טענת חמאס, לפיה שירי ביבס וילדיה הפעוטים אריאל וכפיר כבר לא בין החיים, אחרי שנפגעו – לטענת חמאס – בהפצצה של צה"ל.

הסיפור של משפחת ביבס מושך גם תשומת לב בינלאומית רבה, ושלושה עיתונים בבריטניה הקדישו לסיפור הבוקר את שעריהם.

הסיפור של משפחת ביבס מושך גם תשומת לב בינלאומית רבה, ושלושה עיתונים בבריטניה הקדישו לסיפור הבוקר את שעריהם

בישראל חושדים שחמאס בחר במשפחת ביבס ככלי תעמולה, אחרי שזיהה את הסנטימנט הציבורי בישראל כלפיהם, בעקבות פרסום תמונות התינוקות הג'ינג'ים המתוקים.

בתחילה טענו בחמאס שמשפחת ביבס הועברה לאחד הפלגים האחרים ברצועה ושאין להם מושג מה עלה בגורלם. כעת טוענים שהם נהרגו בהפצצה של צה"ל. שתי הטענות לא מתיישבות זו עם זו, וכולנו זוכרים כמובן את חנה קציר, שהג'יהאד האסלאמי הודיע כי נהרגה – אבל שוחררה בריאה ושלמה בסוף השבוע.

יחד עם זאת, החשש לגורלה של משפחת ביבס – שגם האב ירדן חטוף בעזה – גובר לנוכח הידיעה כי חמאס צפוי להחזיר היום לישראל שלוש גופות.

דובר צה"ל מסר בתגובה להודעות חמאס:

"האחריות לביטחונם של כלל החטופות והחטופים ברצועת עזה מוטלת באופן מלא על ארגון הטרור חמאס. צה"ל פועל בכל האמצעים, המודיעיניים והמבצעיים, על מנת להשיב את החטופות והחטופים הביתה".

 
תמימי חוזרת לסורה
עהד תמימי מדברת עם התקשורת אחרי שחרורה מהכלא בישראל, 29 בנובמבר 2023 (צילום: פלאש90)
עהד תמימי מדברת עם התקשורת אחרי שחרורה מהכלא בישראל, 29 בנובמבר 2023 (צילום: פלאש90)

ומן הצד השני: הלילה שוחררה מהכלא בישראל עהד תמימי, בת 22 מנבי סלאח, שהפכה כנערה לסמל פלסטיני בעקבות סרטון שבו תועדה סוטרת לקצין צה"ל. היא נעצרה שוב, בעקבות פוסט מעודן באינסטגרם שבו כתבה, בלשון ספרותית ותוך שימוש בדימויים מתוחכמים:

"מחכים לכם בכל ערי הגדה – מחברון ועד ג'נין. נשחט אתכם, ואתם תגידו שמה שהיטלר עשה לכם היה בדיחה. נשתה את דמכם ונאכל את הגולגולת שלכם".

תמימי שוחררה אתמול במסגרת עסקת החטופים, התייצבה מול המצלמות והצהירה כי בשב"ס איימו עליה כי אם תמשיך להשמיץ את ישראל, יהרגו את אביה שנותר כלוא. ואז אמרה שהסוהרים בבית הכלא מתעללים באסירות הפלסטיניות כל יום:

"אין להן אוכל או תרופות, ואין על מה לישון. ישנים על הריצפה. יש גם עשר אסירות שנעצרו לאחרונה מעזה. הן עזבו את ילדיהן. מצבן היה רע מאוד. כוחות הכיבוש היכו אותן".

 
הנרי קיסינג'ר מת בגיל מאה
הנרי קיסינג'ר, ספטמבר 1973 (צילום: AP Photo/Marty Lederhandler)
הנרי קיסינג'ר, ספטמבר 1973 (צילום: AP Photo/Marty Lederhandler)

הוא הצליח להיות גם אחד הדיפלומטים הנערצים בעולם וגם אחד האנשים השנואים בעולם. הוא הפך לשם נרדף למדיניות החוץ האמריקאית אחרי מלחמת העולם השנייה. בטור הזכות שלו מופיעים חידוש היחסים בין אמריקה לסין, מדיניות ה"דטאנט" – הפשרת היחסים – בין ארה"ב לברית המועצות, וכמובן הקשרים העמוקים והמורכבים עם ישראל.

הנרי קיסינג'ר היה יהודי ממוצא גרמני, שניצל מהשואה ועלה לגדולה באמריקה. ולא – הוא לא היה ההשראה לדמות של ד"ר סטריינג'לב בסרט של סטנלי קובריק. אם כי קל להבין איך נולדה האגדה, על האיש שהפסיק לפחד ולמד לאהוב את פצצת האטום.

טור החובה של חייו ארוך-ארוך, וזרוע גופות אינספור – של צ'יליאנים, קמבודים, בנגלדשים, וכמובן וייטנאמים.

טור החובה של חייו ארוך-ארוך, וזרוע גופות אינספור – של צ'יליאנים, קמבודים, בנגלדשים, וכמובן וייטנאמים.

היום ובימים הקרובים יעסקו בארצות הברית בהרחבה בדמותו של קיסינג'ר, בהישגיו, בכישלונותיו, במורשתו ובלקחים שאפשר ללמוד מחייו. בימים כתיקונם היה מותו מושך תשומת לב רבה גם בישראל. אבל הימים אינם כתיקונם, ומותו של מדינאי בן מאה לא נמצא גבוה בסדרי העדיפויות שלנו.

ב"רולינג סטון" בחרו הבוקר להיפרד מקיסינג'ר בכותרת כל כך קיצונית, שלרגע לא הייתי בטוח שהיא לא מאתר סאטירי: "הנרי קיסינג'ר, פושע המלחמה שהיה אהוב על האליטות השולטות באמריקה, מת סוף סוף".

 
ליגת העל חוזרת
אצטדיון בלומפילד בלב יפו, יוני 2023 (צילום: עומר פיכמן/פלאש90)
אצטדיון בלומפילד בלב יפו, יוני 2023 (צילום: עומר פיכמן/פלאש90)

זה יהיה מוזר. זה יהיה עצוב. ליגת העל בכדורגל תחזור בשבת, להמשך עונת 23-24, למשחקים מול יציעים ריקים, כשכל קבוצה נושאת איתה את האסונות שנחתו עליה ועל אוהדיה.

זה יהיה המחזור השישי בעונה, כשאפילו האוהדים המסורים והשרופים ביותר יתקשו לזכור מה קרה בחמשת המחזורים הקודמים, וספק אם למישהו אכפת מה יקרה בהמשך.

זה יהיה המחזור השישי בעונה, כשאפילו האוהדים המסורים והשרופים ביותר יתקשו לזכור מה קרה בחמשת המחזורים הקודמים

מחזור המשחקים העצוב הזה ייפתח בבלומפילד בשבת בשעה שלוש בצהריים, כשהפועל תל אביב תפגוש את הפועל חיפה למשחק שאמור היה להיות משוחק במוצאי שמחת תורה, בשבעה באוקטובר. בהמשך השבת תארח הפועל חדרה את מכבי פתח תקווה, ובית"ר ירושלים תתארח אצל הפועל פתח תקווה.

אבל שני המשחקים שימשכו את עיקר תשומת הלב יהיו אלה שבהן בני סכנין תארח את מכבי נתניה ובני רנייה תארח את הפועל אשדוד.

המחזור המוזר הזה יינעל ביום ראשון כשהפועל ירושלים תארח את מכבי תל אביב (שמובילה את הטבלה בתום חמשת המחזורים ששוחקו מול קהל) ומכבי חיפה תארח את הפועל באר שבע.

לא קשה לדמיין איך היו נראים כל המשחקים הללו אילו שוחקו מול קהל. אי אפשר היה לעצור את הדמעות ביציעים. לא ממש ברור מה הערך הספורטיבי של משחקים ללא קהל בימים כאלה. כנראה שלהתאחדות לכדורגל לא הייתה ברירה: מוכרחים להמשיך לכדרר, כי גם את המנגינה הזו אי אפשר להפסיק.

לא קשה לדמיין איך היו נראים כל המשחקים הללו אילו שוחקו מול קהל. אי אפשר היה לעצור את הדמעות ביציעים

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה