אמיר בן-דוד  
 
מהדורת מלחמה: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 19 נובמבר 2023
 
נדנדת עסקת החטופים

לפנות בוקר פורסם ב"וושינגטון פוסט" דיווח לפיו ישראל וחמאס קרובים מאוד לעסקה לשחרור חטופים בתיווך אמריקאי וקטארי.

על פי הפרסום, העסקה שהתגבשה כוללת שחרור של לפחות 50 חטופים מרצועת עזה בכמה פעימות – כך שבכל 24 שעות תשוחרר קבוצה נוספת של חטופים – כאשר במהלך חמישה ימים שבהם ישוחררו חטופים, ישראל מתחייבת להפסקת אש.

בני משפחות החטופים בעזה בעצרת מול משרד ראש הממשלה בירושלים, 18 בנובמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
בני משפחות החטופים בעזה בעצרת מול משרד ראש הממשלה בירושלים, 18 בנובמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בשעות הבוקר כבר הוכחש הדיווח מכל עבר.

דוברת הבית הלבן אדריאן ווטסון הודיעה כי "עוד לא הושגה עסקה סופית" וכי המשא ומתן נמשך ו"ארה"ב מוסיפה לעבוד קשה כדי להשיג הסכם".

דוברת הבית הלבן הודיעה כי "עוד לא הושגה עסקה סופית" וכי המשא ומתן נמשך ו"ארה"ב מוסיפה לעבוד קשה כדי להשיג הסכם"

ב"וושינגטון פוסט" הורידו לפיכך את דירוג האשראי של העסקה מ"קרובים מאוד" ל"התקרבות לעסקה". אבל בינתיים הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי שני הצדדים גם לא קרובים לעסקה כזו, כך שייתכן שחזרנו לאותו מצב של חדלות פירעון שבו היינו אתמול ובכל הימים הקודמים:

מתנדנדים בין תקווה, ייאוש, שמועות, הכחשות, ודאגה הולכת וגוברת בישראל לשלומם של 236 החטופים (זה המספר שנוקבים בו כעת), כשהחורף הולם באזור, והמחשבה על התנאים שבהם כלואים החטופים ברצועת עזה מדירה שינה.

על פי הדיווח הראשוני ב"וושינגטון פוסט", במהלך הפסקת האש בימי העסקה – שכאמור, כבר לא ברור אם בכלל הייתה – ישראל תמשיך "לאסוף מודיעין מהאוויר" על מנת לנטר את הפעילות ברצועה.

ב-CNN דיווחו אתמול – תוך שהם מייחסים את המידע לשני גורמים ישראלים וגורם נוסף "הבקיא בפרטים" – שחמאס מציב כתנאי לעסקה התחייבות של ישראל להפסיק להפעיל כטב"מים מעל הרצועה.

לדברי הגורמים הללו, לא סביר שישראל תסכים לתנאי כזה, שכן ללא פעילות הכטב"מים, אין לישראל יכולת לעקוב אחרי פעילות חמאס ואחרי ניסיונות להזיז חטופים ממקום למקום ברצועה.

 
איך לנצח מגפה
ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ במסיבת עיתונאים בקריה. 28 באוקטובר 2023 (צילום: Dana Kopel/POOL)
ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ במסיבת עיתונאים בקריה. 28 באוקטובר 2023 (צילום: Dana Kopel/POOL)

שלישיית "קבינט המלחמה" של ישראל – בנימין נתניהו, יואב גלנט ובני גנץ – התייצבו אתמול בחולצות שחורות תואמות למסור הצהרות לאומה ולענות על שאלות עיתונאים, לקראת שבוע קרבות נוסף.

השאלה שנראה היה שהכי הטרידה את ראש הממשלה נגעה להחלטה הישראלית להתיר סיוע הומניטרי ולהכניס דלק לרצועת עזה, בניגוד להצהרות קודמות שלו.

השאלה שנראה היה שהכי הטרידה את ראש הממשלה נגעה להחלטה להתיר הכנסת דלק לרצועת עזה, בניגוד להצהרות קודמות שלו

ראש הממשלה הסביר כי "הסיוע ההומניטרי חיוני להמשך התמיכה הבינלאומית. בלי הסיוע ההומניטרי גם הידידים הטובים ביותר שלנו יתקשו לתמוך בנו לאורך זמן". לגבי הכנסת הדלק לרצועה הסביר נתניהו:

"מדובר בכמות מינימלית של דלק להפעלת משאבות מים וביוב, שבלי הפעלתם אנחנו צפויים להתפרצות מיידית של מגפות. התפרצות של מגפות תפגע הן בתושבי הרצועה והן בחיילי צה"ל ברצועה".

נתניהו הביע הזדהות עם מצוקת משפחות החטופים ואמר שכל אחד בישראל מרגיש כאילו בנו או בתו כלואים עכשיו בעזה. ממש באותו זמן, בנו של ראש הממשלה – שאינו חטוף בעזה אלא ככל הידוע חי בתנאים מעט נוחים יותר במיאמי – תקף בערוץ הטלגרם שלו את העיתונאים שמראיינים את אביו.

בין השאר, שיתף הבן הגולה ציטוטים מכלי תקשורת ימניים לפיהם "פשוט לא יאמן במה הכתבים מתעסקים. שואלים שאלות פוליטיות ומתעסקים בסקרים. אולי באמת תתעניינו במה שקורה בשטח?" וכן מסר שפרסם מגיש ערוץ 14 ינון מגל:

"התקשורת כל המלחמה: ביבי עוסק בפוליטיקה. התקשורת במסיבת העיתונאים: כמעט כל השאלות עוסקות בפוליטיקה".

תרגום לעברית פשוטה: אנחנו נמשיך לעסוק בפוליטיקה כמה שנרצה אבל אם תשאלו אותנו למה אנחנו עוסקים בפוליטיקה, נאשים אתכם שאתם עוסקים בפוליטיקה כשחיילינו מסכנים את חייהם. כלומר: דבר לא השתנה.

 
עדכוני מלחמה
סרן (במיל') רועי ביבר (מימין) וסמל בנימין מאיר ארלי שנפלו בקרבות ברצועה
סרן (במיל') רועי ביבר (מימין) וסמל בנימין מאיר ארלי שנפלו בקרבות ברצועה
  • סרן (מיל.) רועי ביבר, בן 28 מצור משה, מפקד צוות ביחידת יהל"ם בחיל ההנדסה הקרבית; וסמל בנימין מאיר ארלי, בן 21 מבית שמש, לוחם בגדוד 101 בחטיבת הצנחנים – נפלו בקרבות בצפון רצועת עזה.
  • צה"ל נכנס בסוף השבוע לאזורים שבהם לא פעל עד כה ברצועה, לקראת מה ששר הביטחון יואב גלנט הגדיר במסיבת העיתונאים אתמול "השלב השני בתמרון הקרקעי" – בדרום הרצועה.
  • צה"ל החל לטפל בזהירות במנהרות מתחת לבתי החולים, בעזרת רובוטים מיוחדים, רחפנים זעירים ו"כלבי מנהרות" – שמקדימים את כניסת לוחמי יחידות העילית אל תוך המנהרות.
  • סוכנות הידיעות הפלסטינית "וופא" דיווחה כי בהפצצות של חיל האוויר הלילה ברצועה נהרגו 15 פלסטינים, בדרום ובמרכז הרצועה. 13 מהם בהפצצת בית במחנה נוסייראת. השתיים האחרות – אם ובתה, על פי הדיווח – נהרגו בהפצצת בית באזור בית החולים האירופי, דרומית-מזרחית לחאן יונס.
  • הסהר האדום הפלסטיני דיווח על שני הרוגים פלסטינים מירי במהלך עימותים עם חיילי צה"ל בג'נין ובאזור בית לחם. עוד נמסר על ארבעה פצועים באזור שכם ועל פצוע נוסף בקלנדיה – כל הדיווחים האלה מעידים על כך שבמקביל למלחמה, ישראל פועלת באינטנסיביות רבה גם בשטחי הגדה המערבית.
 
המהלך של לפיד
יאיר לפיד בצעדת משפחות החטופים שנכנסה לירושלים, 18 בנובמבר 2023 (צילום: Jamal Awad/Flash90)
יאיר לפיד בצעדת משפחות החטופים שנכנסה לירושלים, 18 בנובמבר 2023 (צילום: Jamal Awad/Flash90)

אחד האיומים הפוליטיים שמרחפים כרגע מעל ראשו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא אי-אמון קונסטרוקטיבי – אירוע פוליטי נדיר, שיכול להתממש אם לפחות חמישה ח"כים מהקואליציה יחברו לאופוזיציה להצבעת אי-אמון בממשלה, שבעקבותיה תוקם ממשלה חלופית בהובלת מועמד אחר, ככל הנראה מטעם הליכוד.

ההערכות במערכת הפוליטית הן שלמרות שחברי כנסת רבים מהליכוד מותחים בשבועות האחרונים בשיחות סגורות ביקורת קשה על נתניהו ועל תפקודו, ומסכימים שהוא גמור מבחינה פוליטית ועליו לרדת מהבמה, הם – ולא רק הם, גם חברים בישראל ביתנו ובתקווה חדשה – לא יעזו להפיל ראש ממשלה בזמן מלחמה בעזרת קולותיהם של חברי הכנסת מהמפלגות הערביות, כי צעד כזה יעביר את כל הזעם במחנה הימין מנתניהו אליהם.

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד, מצידו, טוען שהוא מציע לקואליציה הנוכחית אופק פוליטי, שיאפשר לה להמשיך לתפקד בלי להקדים את הבחירות – כשלכולם ברור שבבחירות הבאות רבים מחברי הכנסת של הקואליציה יישארו בחוץ.

לפיד גיבה את המגעים הללו בהצהרה פומבית לפיה יש להדיח את נתניהו מראשות הממשלה לאלתר ולא לחכות עד אחרי המלחמה, מאחר שאין לסמוך על קבלת ההחלטות שלו, שנגועה כולה בחישובים פוליטיים שונים.

 
כבר לא נהיה ביורו (כנראה)
ערן זהבי חוגג עם חבריו לנבחרת ישראל בכדורגל אחרי שכבש שער במשחק המוקדמות של יורו 2024 מול רומניה באיצטדיון פנצ'ו בהונגריה, 18 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Denes Erdos)
ערן זהבי חוגג עם חבריו לנבחרת ישראל בכדורגל אחרי שכבש שער במשחק המוקדמות של יורו 2024 מול רומניה באיצטדיון פנצ'ו בהונגריה, 18 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Denes Erdos)

צריך להכיר בכך: זו לא השנה של ישראל.

נבחרת ישראל בכדורגל כבר לא תעפיל השנה ליורו מאחד משני המקומות הראשונים בבית 9. המשחק המכריע אמש מול רומניה – שהיה אמור להיות משחק ביתי – שוחק בצוק העיתים בהונגריה, מול כ-2,500 אוהדים ישראלים, רובם מיישובי עוטף עזה.

המשחק התחיל נפלא, עם שער נגיחה מהיר של ערן זהבי כבר בדקה השנייה. אבל הנבחרת לא עמדה בלחץ, לבסוף הפסידה 2:1, כשגם הרחקה של שחקן רומני לקראת סוף המשחק, לא עזרה.

שחקני רומניה ואוהדיהם חגגו בסיום המשחק אחרי שהבטיחו סופית את עלייתם לטורניר, לצד שוויץ שסיימה אתמול בתיקו ביתי עם קוסובו.

אבל – כמאמר ההמנון הלאומי – עוד לא אבדה תקוותנו. נותרה לישראל בכל זאת אפשרות תיאורטית להעפיל בחודש מרץ ליורו, אם תצליח לנצח את משחקי הפיינל-פור של פלייאוף "ליגת האומות" שייערכו ב-21 וב-26 במרץ. ישראל תתמודד שם עם אוקראינה או עם איסלנד. תלוי בתוצאות שישיגו במשחקיהן השבוע.

 
חומר קריאה
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה