אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 26 נובמבר 2023

 
 
הטרור נמשך

(הערת מערכת: את הניוזלטר היום הכינה בירנית גורן. אמיר יחזור מחר)

אנחנו מורגלים לחשוב על טרור כפעילות אלימה, רצחנית, שמתבצעת למטרות אידאולוגיות לכאורה. אבל האמת היא שיש גם סוג אחר של טרור: טרור שקט, רגשי, טרור שאינו מלווה בדם ומטרתו להשליט פחד ואימה.

חמאס הוא ארגון טרור, והוא מתמחה בשני הסוגים האלה.

מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר, אפריל 2023 (צילום: MOHAMMED ABED / AFP)
מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר, אפריל 2023 (צילום: MOHAMMED ABED / AFP)

אחרי הטבח בשבעה באוקטובר, שבו נרצחו כ-1,200 ונחטפו כ-240 בני אדם לרצועת עזה, שלב הטרור הפיזי של חמאס הסתיים – ויש לקוות כי לתמיד. זו המטרה שמדינת ישראל הציבה לצה"ל. אבל את הטרור הרגשי יהיה הרבה יותר קשה להשמיד, והוא ילווה אותנו עוד זמן רב קדימה. עוד 195 חטופים קדימה, למען הדיוק.

ביום שישי שוחררו משבי חמאס 13 ישראלים, 10 תאילנדים ופיליפיני אחד בתהליך שהיה נדמה כמורט עצבים: מעל שבע שעות לקח למשוחררים להתאחד עם בני משפחתם ולהיות חופשיים בארצנו, בתמונות שספק אם מישהו בישראל ישכח אי פעם.

אבל החוויה של יום שישי, שהייתה מרגשת מאין כמוה, הפכה כמו ברכבת הרים לטראומה של יום שבת.

החוויה של שישי, שהייתה מרגשת מאין כמוה, הפכה כמו ברכבת הרים לטראומה של שבת

זה התחיל כבר בבוקר, כשחמאס הגיש את רשימת החטופים שבכוונתו לשחרר ביום השני של ההפוגה. הדיווחים נעו בין 12 משוחררים ל-14. הפער סימן דרמה שתימשך ועדיין נמשכת הבוקר:

על פי הסיכום המוקדם לפיו לא מפרידים בני משפחה, ישראל דרשה שרעיה רותם שושני תשוחרר יחד עם בתה בת ה-12, הילה רותם שושני. חמאס טוענים שאינם יודעים היכן רעיה מוחזקת. כך גם במקרה של האחים מיה ואיתי רגב: חמאס טוען שאינם יודע היכן איתי בן ה-18 מוחזק.

במקביל, חמאס טען שישראל מפרה את ההבנות בכך שלא הכניסה סיוע הומניטרי לצפון רצועת עזה – וכשהגיע שעת השי"ן, בחמש אחר הצהריים, וכל 200 משאיות הסיוע כבר הוכנסו לרצועה – חמאס הודיע שהוא מעכב את שחרור החטופים משום שלטענתו, המשאיות לא הוכנסו לצפון הרצועה.

וכך אדם אחד, שיושב מתחת לפני האדמה וסופר את ימיו לאחור, הצליח להעביר מדינה שלמה טרור נפשי של חרדה ודאגה עמוקה – ולהוביל את קבינט המלחמה להסכים להכניס 61 משאיות סיוע נוספות, מעבר למוסכם, לטובת צפון הרצועה. יש שיאמרו שזהו עוד ניצחון קטן של יחיא סנוואר – עוד הפגנת שריר.

בכלל, כל הסכם שחרור החטופים הנוכחי מחייב את ישראל לגלות איפוק-על באשר להפרות של חמאס עצמו. מעבר להפרדת המשפחות, יש גם את ההסכמה לאפשר לצלב האדום לבקר את החטופים הרבים שלא כלולים בהסכם הנוכחי ושמצבם הבריאותי לא ידוע כלל מאז שנחטפו לפני 51 ימים.

כל הסכם שחרור החטופים הנוכחי מחייב את ישראל לגלות איפוק-על באשר להפרות של חמאס עצמו

"ביקורים של הצלב האדום אצל החטופים היו משנים מן היסוד את התמונה כולה", כותב הבוקר נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות". "היינו יודעים את מצב כולם, את התנאים שבהם הם מוחזקים ואת המיקום. החרדות סביב חיי החטופים היו נרגעות בבת אחת: חמאס היה מאבד חלק גדול מכוח המיקוח שלו. אין בשורה טובה מזו.

"בדקתי. התברר לי שסעיף יש, אבל אין בו התחייבות כלשהי לביצוע. יותר מזה: שני הצדדים למשא ומתן הניחו תוך כדי עבודה שמדובר במילים חסרות משמעות, פיסת נייר שהצד הישראלי ביקש כדי לשכנע את בצלאל סמוטריץ' וסיעתו להצביע בעד ההסכם או כדי לשכנע את משפחות החטופים להנמיך טון.

"למה הדבר דומה? להתחייבות של הקואליציות בעבר למוטט את חמאס. הבטיחו, אבל לא הבטיחו לקיים".

 
רגעים גדולים של אושר
תמונות של ישראלים ששוחררו משבי חמאס בעזה, ב-24 ו-25 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל, דוברות בית חולים שניידר, מונטז'. באישור המשפחות)
תמונות של ישראלים ששוחררו משבי חמאס בעזה, ב-24 ו-25 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל, דוברות בית חולים שניידר, מונטז'. באישור המשפחות)

ועדיין, היומיים החולפים סיפקו רגעים בלתי נשכחים של אושר.

הדמעות זלגו למראה אוהד מונדר בן התשע רץ לזרועות אביו עם הגעתו לבית החולים שניידר, יחד עם אמו דורון וסבתו רותי; או אוכל גלידה עם חבריו לכיתה מקיבוץ ניר עוז במסיבת יום הולדת מאוחרת ביום למחרת.

הדמעות זלגו למראה אוהד מונדר בן התשע רץ לזרועות אביו עם הגעתו לבית החולים שניידר, יחד עם אמו דורון וסבתו רותי

אי אפשר היה להישאר אדישים לחיוך הרחב של דניאל אלוני, עם בתה אמיליה בת החמש, כשהן פוגשות את קצינות צה"ל שחיכו להן במעבר כרם שלום בין מצרים לישראל.

ויש את אמילי הנד בת התשע, שאביה תום כבר ספד לה כשהודיעו לו שנרצחה, ואז שבועיים אחרי התברר שזו טעות בזיהוי והיא חטופה – לבדה בלי הוריה בשבי חמאס. והנה היא רצה לזרועותיו של אבא, תלתלים זהובים מקפצים איתה ועם הלב של כולנו.

ומשפחת הרן-שוהם-אביגדורי, ששבעה מבני המשפחה נחטפו על ידי חמאס ושישה מהם שוחררו אתמול בלילה – כולל יהל שוהם בת השלוש, שהפכה לסמל כשבן משפחתה אביב הברון, עורך מוסף השבת של "ידיעות אחרונות", שם את תמונתה על שער המוסף לפני כחודש.

לראות את חנה קציר, שהג'יהאד האסלאמי הודיע כי נהרגה רק לפני שבועיים, יורדת מהמיניבוס שהוביל אותה למעבר הגבול; ואת הסבתות יפה אדר, עדינה שלום ומרגלית מוזס צועדות בראש מורם ועם חיוך רחב, כשהן עוזבות את הצלב האדום ומועברות לידי המצרים.

לראות את חנה קציר, שהג'יהאד האסלאמי הודיע כי נהרגה רק לפני שבועיים, יורדת מהמיניבוס שהוביל אותה למעבר הגבול

"הבהרה מושגית: 'עוצמה יהודית' זו סבתא שהפריחה את השממה והולכת זקופה אחרי 50 יום במקום הנורא ביותר", כתב בטוויטר צייצן בשם עומר עינב, "אין מספיק רגש בעולם כדי לתאר".

 
השמחה של הזרים
אזרחי תאילנד ששוחררו משבי חמאס לצד עובד משרד החוץ התאי, 24 בנובמבר 2023 (צילום: Thailand's Foreign Ministry via AP)
אזרחי תאילנד ששוחררו משבי חמאס לצד עובד משרד החוץ התאי, 24 בנובמבר 2023 (צילום: Thailand's Foreign Ministry via AP)

חמאס שחרר גם 14 אזרחי תאילנד ואזרח פיליפיני אחד במהלך סוף השבוע, שלא במסגרת ההסכם עם ישראל – אלא בהסכם נפרד מול ממשלת תאילנד. המדובר בעובדים זרים – רבים מהם בענף החקלאות, כמה מהם בתחום הסיעודי – שנחטפו בשבעה באוקטובר בלי אבחנה, ולמרות שחלקם אף הציגו דרכון למחבלי חמאס.

תאילנד בפרט היא המדינה עם הכי הרבה נפגעים באירוע שבעה באוקטובר, אחרי ישראל. לפחות 31 אזרחים תאילנדים נרצחו, ולמעלה מ-20 נחטפו. עשרות נפצעו. המספרים אולי מתגמדים ביחס לאבדות ומספר החטופים בקרב הישראלים, אבל בכל קנה מידה הטרגדיה התאילנדית היא אחת הגדולות בפיגוע טרור חוץ-מדינתי – בוודאי מאז אסון התאומים.

תאילנד בהיא המדינה עם הכי הרבה נפגעים באירוע 7 באוקטובר, אחרי ישראל. לפחות 31  נרצחו, ולמעלה מ-20 נחטפו

שובם של האזרחים הזרים היה מרגש לא פחות מזה של הישראלים, אבל התקשורת התקשתה להתמודד עם סיקור שחרורם ולתת לו את המשקל המגיע לו. ביום שישי, הכותרות בכל אתרי החדשות (גילוי נאות: גם זמן ישראל) וערוצי הטלוויזיה דיברו על 13 משוחררים, כאילו 11 הזרים לא נספרו כל הזמן הזה במספר הכולל של החטופים המוחזקים בעזה.

דווקא ישראל הרשמית – דובר צה"ל, לשכת ראש הממשלה – הקפידה לכלול את האזרחים הזרים בכל הודעה בדבר שחרור החטופים, גם בשישי וגם בשבת.

ויש גם חדשות רעות: הבוקר נודע כי לפי ממשלת תאילנד, חמישה מהמשוחררים ביומיים האחרונים כלל לא הופיעו ברשימת החטופים המקורית. כלומר, במקום 195 ייתכן שבעזה מוחזקים כרגע 200 חטופים נוספים.

 
עדכוני מלחמה (בהפוגה)
אמצעי לחימה וציוד שנתפסו בפעילות צה"ל בג'נין. 26 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה
אמצעי לחימה וציוד שנתפסו בפעילות צה"ל בג'נין. 26 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  • מיה רגב היא כרגע המשוחררת היחידה שחזרה לישראל פצועה. היא אושפזה בבית חולים סורוקה אמש, ולפי עדכון מבית החולים הבוקר היא זקוקה לטיפול ניתוחי – אך אינה בסכנת חיים.
  • חמאס העביר הלילה את רשימת 13 הישראלים שמתוכננים להשתחרר היום. לפי הרשימה, הפעם לא תהיה הפרדה בין אימהות וילדים – ומספר הילדים יהיה הגבוה ביותר עד כה.
  • בהעדר לחימה בדרום, ועם הרגיעה במקביל בצפון, צה"ל מפנה את תשומת ליבו לגדה המערבית – והלילה פשט על מחנה הפליטים ג'נין במבצע במהלכו נהרגו חמישה מחבלים ו-21 מבוקשים נעצרו. בתום סריקות נרחבות אותרו והוחרמו נשקים, תחמושת, מטענים, ציוד צבאי ושני חמ"לי תצפית שעקבו אחר כוחותינו.
  • במקביל, כוחות הביטחון עצרו הלילה בג'נין את המחבל שעל פי החשד רצח לפני כשלושה חודשים בחווארה את שי סיילאס ניגרקר ובנו אביעד ניר, תושבי אשדוד, בזמן ששטפו את רכבם בעיירה.
  • היחידה לפינוי שלל (יחפ"ש) של אגף הטכנולוגיה ולוגיסטיקה בצה"ל, החרימה 5 מיליון שקלים שנתפסו מתחילת הכניסה הקרקעית לעזה, בין היתר במעוזי חמאס ובבתים של מבוקשים בהם הייתה פעילות של חמאס. בנוסף אותר כסף עיראקי, דינר ירדני ודולרים. הכסף הועבר לאגף הכספים במשרד הביטחון.
 
גברים לבנים מנותקים (ואישה אחת)
גרטה תונברג בהפגנה בלונדון ב-19 באוקטובר 2023 (צילום: Daniel LEAL / AFP)
גרטה תונברג בהפגנה בלונדון ב-19 באוקטובר 2023 (צילום: Daniel LEAL / AFP)
  • ראש ממשלת אירלנד ליאו ורדקר צייץ ברכות עם שחרורה של אמילי הנד בת התשע, שמחזיקה גם באזרחות אירית, תוך שהוא מתאר את האירוע במילים: "מדובר בילדה תמימה שהלכה לאיבוד, וכעת נמצאה והוחזרה למשפחתה". מה שנקרא, חי בסרט דיסני.
  • המנצח הגדול בבחירות בהולנד חרט וילדרס, צייץ בטוויטר: "ירדן היא פלסטין!", מה שמוכיח שאין לנו בלעדיות על מנהיגים הזויים מהימין הקיצוני.
  • אילון מאסק ריטווט ציוץ אנטישמי בטוויטר (שלא נקרא לו X גם אם יתחנן) לפני עשרה ימים – ומאז, מתברר, הוא משלם את המחיר. מילולית. לפי חשיפה של "הניו יורק טיימס" בסוף השבוע, טוויטר תפסיד השנה כ-75 מיליון דולר הכנסות מפרסום, אחרי שחברות כמו "אפל", "קוקה קולה", "מיקרוסופט" ועוד עצרו את הפרסום בפלטפורמה בעקבות הציוץ.
  • ואיך אפשר בלי גרטה תונברג, שאולי מבינה משהו במשבר האקלים – אבל בזאת זה נגמר. האקטיביסטית הצטרפה להפגנה פרו-פלסטינית בשטוקהולם ביום חמישי, שם נתפסה בסרטוני וידיאו כשהיא צועקת עם הקהל את הסלוגן "למחוץ את הציונות". האו דר יו, גרטה!

תונברג הצטרפה להפגנה פרו-פלסטינית בשטוקהולם, כשהיא צועקת עם הקהל את הסלוגן "למחוץ את הציונות"

 
חומר קריאה
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה