אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 27 נובמבר 2023

 
 
רכבת ההרים מסיימת סיבוב ראשון

אם לא יקרה היום שיבוש לא צפוי – וצריך לסייג ולומר שכל שיבוש שיקרה, לא יפתיע איש – ישראל וחמאס אמורים להשלים את הפרק הראשון בעסקה לשחרור חטופים תמורת הפוגה במלחמה, שחרור אסירים והכנסת דלק ומזון לרצועת עזה.

כדי להשלים את המתווה שעליו סוכם, אמורים להשתחרר היום מעזה שמונה ילדים ושלוש אימהות, שנחטפו מיישובי העוטף בשבעה באוקטובר ומוחזקים מאז במנהרות חמאס. כמו כן, בסוף היום אמור חמאס להודיע כמה חטופים נוספים הוא הצליח לאתר בימי הפסקת האש.

ישראלים מנופפים בדגלים בזמן שמסוק עם משוחררים משבי חמאס נוחת בבית החולים שניידר, 26 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Leo Correa)
ישראלים מנופפים בדגלים בזמן שמסוק עם משוחררים משבי חמאס נוחת בבית החולים שניידר, 26 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Leo Correa)

כך תושלם הפעימה הרביעית, והאחרונה לעת עתה, של העסקה, אחרי שאתמול הושלמה הפעימה השלישית בשעות הערב המוקדמות, והפעם עברה חלק (בניגוד לעיכובים ולתקלות בשתי הפעימות הראשונות).

הבוקר קיבלה ישראל את רשימת 11 הישראלים שמיועדים לשחרור היום, ולפי הודעת הממונה על החטופים והנעדרים, התגלו בעיות ברשימה. לפי דיווח ב"רויטרס", המתווכים הקטארים עמלים כעת על לפתור את הבעיות – אך ההערכה היא כי השחרור היום עשוי להתעכב, אבל יתרחש בכל מקרה. ליתר ביטחון, המשפחות שיקיריהן כלולות ברשימה טרם עודכנו.

הבוקר קיבלה ישראל את רשימת 11 הישראלים שמיועדים לשחרור היום, ולפי הודעת הממונה על החטופים והנעדרים, התגלו בעיות ברשימה

ההערכה היא כי לחמאס יש עכשיו אינטרס מובהק להאריך את הפסקת האש בכמה ימים נוספים. אתמול העביר הארגון הצעה רשמית להארכת הפסקת האש  תמורת שחרור עשרות ישראלים נוספים בימים הקרובים.

אם בתחילת המגעים על הפסקת אש תמורת עסקת חטופים, היה נדמה שבצה"ל מתנגדים בתוקף ומעוניינים להמשיך בתנופה המבצעית, הרי שכעת – מעריך הכתב הצבאי של "הארץ" עמוס הראלבצה"ל לא חשים דחיפות לחדש מייד את המבצע, והצבא יתמוך בהארכת הפוגה עבור שחרור חטופים.

"אף שהעיכוב כרוך בסיכונים", כותב הראל, "גם הצבא זקוק לזמן כדי לרענן את כוחותיו ולהכינם למהלך הבא. ליתר ביטחון, המטכ"ל מודיע מדי יום כי פניו לחידוש הלחימה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אתמול עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ואמר לו שישראל מוכנה להאריך את הפסקת האש הזמנית, בתמורה לשחרור עשרה חטופים מדי יום.

נתניהו שוחח עם ביידן ואמר לו שישראל מוכנה להאריך את הפסקת האש הזמנית, בתמורה לשחרור עשרה חטופים מדי יום

על פי המתווה שעליו הוסכם – עבור כל עשרה חטופים, ישראל תשחרר 30 אסירים נוספים מרשימת ה-300 שעליה הוסכם ותאשר כניסה של ארבע משאית סולר, ארבע משאיות גז ו-200 משאיות סיוע הומניטרי.

חמאס שיחרר עד כה 17 עובדים תאילנדים ופיליפיני אחד, שנחטפו בשבעה באוקטובר. לפי ההערכות, נותרו בידיו לפחות ארבעה תאילנדים נוספים. אתמול שוחרר גם רוני קריבוי, בן 25 מכרמיאל שעבד בפסטיבל נובה, ושוחרר בזכות האזרחות הרוסית שהוא מחזיק, והתערבות של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

בישראל מעריכים כי בידי חמאס מוחזקים אזרחים רוסים נוספים שאמורים להשתחרר בעקבות התחייבות של חמאס לפוטין.

 
התרגשות אדירה בישראל ובעולם
גל וטל גולדשטיין אלמוג, ששבו ארצה משבי חמאס, ברגעי הקליטה בבסיס חצרים, 26 בנובמבר 2023
גל וטל גולדשטיין אלמוג, ששבו ארצה משבי חמאס, ברגעי הקליטה בבסיס חצרים, 26 בנובמבר 2023

14 חטופים ישראלים ושלושה תאילנדים שוחררו אתמול, בפעימה השלישית של עסקת החטופים. ישראל שחררה בתמורה 39 אסירים פלסטינים (כי רוני קריבוי, שנולד וחי בישראל כל חייו, לא נכלל בספירת הישראלים – אלא הוגדר "רוסי").

אחת החטופות ששוחררו אתמול, אלמה אברהם בת 84, אושפזה בבית החולים סורוקה במצב קשה ונמסר כי נשקפת סכנה לחייה.

אחת החטופות ששוחררו אתמול, אלמה אברהם בת 84, אושפזה בבית החולים סורוקה במצב קשה ונמסר כי נשקפת סכנה לחייה

13 הישראלים ששוחררו אתמול במסגרת העסקה נכנסו לישראל ממרכז הרצועה, באזור קיבוץ בארי. וכך זכו תושבי אופקים לקבל את פניה של שיירת הרכבים עם דגלים ושאגות שמחה, במצג אחדות מרגש מאין כמוהו.

ארבעת המשוחררים הנוספים (קריבוי, וויצ'יאן תמטונג, סורין קסונגנאון ופונסוואן פינאקאלו) הועברו לארץ דרך מעבר רפיח. הם הצטרפו ל-26 נשים וילדים ול-15 עובדים מתאילנד והפיליפינים ששוחררו מרצועת עזה עד כה.

רבים מבין המשוחררים אמש הפכו בעל כורחם לגיבורים לאומיים ואף בינלאומיים בחמישים הימים האחרונים, ביניהם הילדה אביגיל עידן, בת שלוש, שנחטפה מכפר עזה לאחר שהוריה – סמדר ורועי – נרצחו לנגד עיניה. אחיה מיכאל, בן 9, ואחותה עמליה, בת 6, ניצלו אחרי שהסתתרו במשך שעות ארוכות בארון.

סיפורה של אביגיל – שמחזיקה גם באזרחות אמריקאית – נכנס לליבו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, שהזכיר אותה כמה פעמים בנאומים שנשא בשבועות האחרונים ואמר שהוא מייחל לשובה באופן מיוחד.

אתמול מסר ביידן הצהרה מיוחדת ויוצאת דופן לרגל שחרורה. "אביגיל חופשייה והיא בישראל עכשיו", אמר הנשיא, וממש השתנק כשאמר: "תודה לאל שהיא בבית. הלוואי שהייתי שם כדי להחזיק אותה".

הנשיא ביידן ממש השתנק כשאמר על אביגיל עידן: "תודה לאל שהיא בבית. הלוואי שהייתי שם כדי להחזיק אותה"

בשבת השחורה הצליחה אביגיל להיחלץ בשלום מביתה בכפר עזה, כשהיא מכוסה בדם של הוריה. אביחי ברודץ', שכן וחבר טוב של האב רועי עידן – צלם "ידיעות אחרונות" ו-ynet שנרצח – העביר את הילדה אל אשתו הגר, שהסתגרה בממ"ד ויצא להילחם במחבלי חמאס. כשחזר, גילה שאשתו, שלושת ילדיהם – עופרי, יובל ואוריה – יחד עם אביגיל עידן, נחטפו לעזה.

אתמול שוחררו הארבעה בשלום, ואנחת הרווחה התגלגלה מקצה הארץ ועד קצה העולם.

אתמול שוחררו גם בני משפחת גולדשטיין-אלמוג מכפר עזה (האם חן וילדיה אגם, גל וטל); אביבה אדריאן סיגל (בת 62) מכפר עזה, שבעלה קית' (בן 64) נותר בעזה; והילדות דפנה (15) ואלה (8) אליקים, שראו בשבעה באוקטובר איך המחבלים רוצחים את אביהן נועם, בת זוגו ערבה ובנה תומר.

 
היקף ההרס בעזה
פלסטינים ברצועת עזה בזמן הפסקת האש, 26 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
פלסטינים ברצועת עזה בזמן הפסקת האש, 26 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)

אנחנו מרוכזים מטבע הדברים בכאבים ובמצוקות שלנו, ומקדישים פחות תשומת לב למה שקורה עכשיו בעזה.

על פי ניתוח שהתפרסם ב"ניו יורק טיימס", ההתקפה של צה"ל על רצועת עזה היא אירוע יוצא דופן בכל קנה מידה צבאי. גם בניתוח שמרני וזהיר של הנתונים שמוסרות הרשויות בעזה, הנשלטות על ידי חמאס, ההרג ברצועה בשבועות האחרונים הוא בממדים שאין להם הרבה תקדימים במאה הנוכחית.

גם בניתוח שמרני וזהיר של הנתונים, ההרג ברצועה בשבועות האחרונים הוא בממדים שאין להם הרבה תקדימים במאה הנוכחית

על פי מומחים צבאיים שהתראיינו ל"ניו יורק טיימס", מדובר בהרג בהיקף גדול בהרבה מהמתקפות של הקואליציה בהובלת ארה"ב על עיראק, סוריה ואפגניסטן.

רצועת עזה היא שטח לחימה קטן וצפוף מאוד. החוקרים מעריכים כי עד כה נהרגו ברצועה כעשרת אלפים נשים וילדים (ועוד כ-4,000 גברים). זה מספר גבוה מאוד, שכבר עכשיו מתקרב לכ-12,400 נשים וילדים שנהרגו באפגניסטן בידי ארה"ב ובעלות בריתה במהלך 20 שנות לחימה שם.

"חזרנו לתקופת האבן", קונן תושב עזה שהתראיין לכתבת ה"ניו יורק טיימס".

סא"ל ג'ונתן קונקירוס מיחידת דובר צה"ל אמר בתגובה כי "אזרחים אינם המטרה" והוסיף: "אנחנו עושים הרבה כדי למנוע, ואיפה שאפשר גם לצמצם את ההרג והפציעה של אזרחים. אנחנו מתמקדים בחמאס".

 
עדכוני מלחמה (בהפוגה)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בסיור ברצועת עזה, 26 בנובמבר 2023 (צילום: אבי אוחיון/לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בסיור ברצועת עזה, 26 בנובמבר 2023 (צילום: אבי אוחיון/לע"מ)
  • ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר אתמול ברצועת עזה, נפגש עם חיילים, והצהיר: "אנחנו ממשיכים עד הסוף – עד לניצחון". בין השאר, נתניהו דיגמן למצלמות קסדות שונות.
  • מפקד פלוגה וסגנו הודחו בעקבות קרב בצפון רצועת עזה שבו נוצר משבר אמון חריף בין מפקדי הפלוגה והלוחמים שלהם, למפקד הגדוד. בצבא מאשרים שנוצר בגדוד משבר אמון, אך הוא "טופל בצורה נכונה וכל הלקחים הופקו".
  • תקרית נוספת במפרץ הפרסי: יומיים אחרי שספינה בבעלות עידן עופר הותקפה על ידי מל"ט איראני – ושבוע אחרי ההשתלטות של פיראטים חות'ים על ספינה בים האדום, הותקפה אתמול מכלית נפט הנמצאת גם היא בבעלות חלקית של עידן עופר. משחתת אמריקאית סייעה בחילוצה של הספינה והכניעה את החמושים שהשתלטו עליה.
  • צה"ל ושב"כ אישרו אתמול כי חיסלו חמישה מפקדים בכירים בארגון הטרור חמאס ברצועת עזה; בין המפקדים שחוסלו: מפקד חטיבת צפון הרצועה בחמאס, סגנו וראש מערך התמ"ס.
 
אילון מאסק בישראל
אילון מאסק באירוע בלונדון, 2 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Kirsty Wigglesworth)
אילון מאסק באירוע בלונדון, 2 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

מטוסו הפרטי של המיליארדר אילון מאסק נחת הבוקר בישראל. מאסק אמור לפגוש היום את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת נשיא המדינה יצחק הרצוג.

מאסק יבקר בכפר עזה וגם יצפה ב"סרטון הזוועות" שמתעד את אירועי שבעה באוקטובר. גם השר בני גנץ יפגוש את מאסק במהלך ביקורו. כמו כן, מאסק מתוכנן להקליט עם נתניהו שיחה שתועבר בטוויטר (שמאסק קורא לה X).

מאסק איפשר בשבועות האחרונים הפצת פייק ניוז אנטישמי על האירועים בישראל והמלחמה בעזה, תקף בעצמו את הליגה נגד השמצה ואף שיתף ציוץ אנטישמי.

ההערכות הן כי הביקור יוצא הדופן באמצע מלחמה, הוא ניסיון של מאסק להחזיר לטוויטר את המפרסמים הגדולים – ובהם חברות ענק כמו IBM, אפל, דיסני, קוקה קולה, אמזון ועוד – שהחליטו להחרים את הרשת, או לעצור בינתיים פרסום בה, בעקבות המדיניות ההרסנית של מאסק.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה