אמיר בן-דוד  
 
מהדורת מלחמה: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 2 נובמבר 2023
 
תראה מה עשית

(הערת מערכת: אמיר בן-דוד בסבב הופעות בפני מפונים וחיילים. את הניוזלטר היום הכינה בירנית גורן)

"העם רוצה ביטחון, להוריד את יוקר המחיה, הוא רוצה עוצמה, הוא לא רוצה חולשה. העם רוצה תבונה מדינית, אבל עם תקיפות, וזו הדרך השלנו. הוא רוצה להחזיר את הגאווה הלאומית שנלקחה מאיתנו, וגם את זה נביא … העם רוצה ממשלה אחרת, ממשלה יציבה, ממשלה מנוסה. העם רוצה ממשלה שתדאג לו, שלא תהיה אטומה, שתדאג לחיילים שלו, לשוטרים שלנו, לפעול באחריות, לא להקריב סתם חיים".

את הדברים הללו אמר בנימין נתניהו בשלוש לפנות בוקר על הבמה בבנייני האומה לפני שנה בדיוק, ב-2 בנובמבר 2022, עם היוודע תוצאות הבחירות לכנסת ה-25 וניצחון הגוש התומך בנתניהו לראשות הממשלה.

בנימין נתניהו ואשתו שרה על במת מטה הליכוד בבנייני האומה בלילה הבחירות, 2 בנובמבר 2022 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
בנימין נתניהו ואשתו שרה על במת מטה הליכוד בבנייני האומה בלילה הבחירות, 2 בנובמבר 2022 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

שנה אחרי, המצב הביטחוני מעולם לא היה שברירי יותר מאז קום המדינה, יוקר המחיה מרקיע שחקים והולך להחמיר אף יותר בגלל המלחמה, העוצמה של ישראל התרסקה בשבעה באוקטובר על ידי מחבלים של ארגון טרור, ואין מה לדבר על "תבונה מדינית אבל עם תקיפות" במצב שבו ישראל תלויה יותר מאי פעם בסיוע אמריקאי.

ממשלה יציבה נתניהו אולי קיבל, אבל מנוסה? לא הייתה בתולדות המדינה ממשלה פחות כשירה עם שרים חסרי כל ידע וניסיון – משרת ההסברה גלית דיסטל אטבריאן והשרה למעמד האישה מאי גולן, דרך שר המשפטים יריב לוין שלא עשה דבר וחצי דבר במשרדו והתעסק שנה שלמה בריסוק המערכות עליהן הוא אחראי – ועד השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר שלא מבין דבר בביטחון וכל ההיכרות שלו עם מערכות אכיפת החוק היא בהיותו מפר חוק סדרתי.

ממשלה יציבה נתניהו אולי קיבל, אבל מנוסה? לא הייתה בתולדות המדינה ממשלה פחות כשירה עם שרים חסרי כל ידע וניסיון

וכל זה לא היה רלוונטי כרגע, אלמלא זה היה כל כך רלוונטי בדיוק הרגע: הממשלה לא דואגת לעם שלה – לא לאלפי העסקים שקורסים ברגע זה, לא לרבבות המפונים שנעקרו מביתם ונעזרים בתרומות אזרחיות כדי ללון בבתי מלון וחדרי אירוח, ולא למאות אלפי האזרחים בטראומה ממשית, חסרת תקדים, שאין להם לאן לפנות וממי לבקש עזרה.

ממשלה אטומה, שלא דאגה לא לחייליה ולא לאזרחיה, לא לשוטרים ולא לעובדים זרים. שפעלה בחוסר אחריות זועק לשמיים, התעלמה מכל אזהרה, קרעה את העם לשניים, סיכנה את הדמוקרטיה – והקריבה סתם, ממש סתם, את חייהם של 1,200 אזרחים ואנשי כוחות הביטחון בטבח הנורא ביותר מאז השואה.

מה עשית לנו, בנימין נתניהו. מה עשית בשנה אחת בלבד.

 
סמוטריץ' מסכן את המדינה
שר האוצר בצלאל סמוטריץ', 10 באפריל 2023 (צילום: Sraya Diamant/Flash90)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ', 10 באפריל 2023 (צילום: Sraya Diamant/Flash90)

אחת הצרות שנחתו עלינו בשנה החולפת הוא שר האוצר והשר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ', האיש ותוכנית ההכרעה. ידו עמוק במחדל השבעה באוקטובר – ובמיוחד במחדל המתמשך בהתנהלות הממשלה מאז אותה שבת שחורה.

סמוטריץ' היה הכוח המניע בממשלה להרחבת התנחלויות, התססת השטח ("למחוק את חווארה"), העברת כוחות צבא ליהודה ושומרון לשמירה על המגזר של סמוטריץ', והסטת תקציבים לטובת הסכמים קואליציוניים על חשבון כלל המדינה.

סמוטריץ' היה הכוח המניע בממשלה להרחבת התנחלויות, התססת השטח ("למחוק את חווארה"), העברת כוחות צבא ליו"ש, ועוד

אבל סמוטריץ' לא עוצר שם. הוא לא לומד לקח. הגפרור בכיסו שאיים לפוצץ – על פי הנטען – 700 ליטר של חומר נפץ בתקופת ההתנתקות, נשלף השבוע שוב עם סירובו להעביר לרשות הפלסטינית את כספי המיסים המגיעים לה.

"אני לא מתכוון לתת למדינת ישראל לממן את אויבינו ביהודה ושומרון שתומכים בטרור של חמאס ומממנים את מחבלי ה-7.10 שרצחו וטבחו בנו", כתב אתמול סמוטריץ' בתגובה לדברי שר הביטחון יואב גלנט כי העברת כספי המיסים לרשות הפלסטינית היא הכרח ביטחוני.

"הרשות הפלסטינית היא לא הפיתרון – היא חלק מהבעיה", המשיך סמוטריץ', "לא חוזרים על טעויות וקונספציות שהתפוצצו לנו בפנים!"

"כספי המיסים לרשות הפלסטינית הם המשך ישיר להכנסת הסיוע ההומניטרי לדרום הרצועה וההיענות לדרישות האמריקאיות בעניין הזה", כותב הבוקר אמיר בר-שלום, הפרשן הצבאי של זמן ישראל. "מבחינת ישראל, זה חלק חשוב בארגז הכלים במלחמה הנוכחית. את החלק הזה במערכה בן גביר וסמוטריץ מתקשים להבין".

במערכת הביטחון שוררת תמימות דעים: הרשות הפלסטינית היא גורם חשוב ומייצב של המצב בעת הזו ולא להיפך. למעשה, שיתוף הפעולה הישראלי פלסטיני הלך והתהדק מאז השבעה באוקטובר ובזכותו צה"ל ושב"כ עצרו 1,180 מבוקשים בגדה המערבית – מהם 740 אנשי חמאס מכלל קשת הזרועות של הארגון.

במערכת הביטחון שוררת תמימות דעים: הרשות הפלסטינית היא גורם חשוב ומייצב של המצב בעת הזו ולא להיפך

מפחיד לחשוב מה יקרה אם סמוטריץ' ימשיך לפגוע במערכת היחסים עם הרשות הפלסטינית – ובגדה המערבית יפרוץ עכשיו גל פיגועים עצום שיעמיד את ישראל מול חזית נוספת, אחת יותר מדי.

 
צבע הדם של רוטמן
ח"כ שמחה רוטמן מנהל דיון בוועדת החוקה של הכנסת, 20 ביוני 2023 (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)
ח"כ שמחה רוטמן מנהל דיון בוועדת החוקה של הכנסת, 20 ביוני 2023 (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)

אמש פרסם גיא פלג בחדשות 12 ידיעה נפיצה על ח"כ שמחה רוטמן, שותפו של בצלאל סמוטריץ' בציונות הדתית, לפיה רוטמן אמר לאנשי שב"כ ונציגי משרד המשפטים בדיון שהתקיים השבוע כי "הדם של האחים הלל ויגל יניב ז"ל, שנרצחו בחווארה, אדום יותר מדם הנרצחים ב-7 באוקטובר".

ייאמר מייד: רוטמן מכחיש מכל וכל שהדברים הללו נאמרו ואף הזדרז לשלוח לפלג וחדשות 12 מכתב התראה לפני תביעה בדרישה להתנצלות.

אלא שפלג, עיתונאי ותיק וחתן פרס סוקולוב רק לאחרונה, עומד מאחורי הפרסום. "מזמין את ח"כ שמחה רוטמן לתבוע אותי על פגיעה בשמו הטוב" כתב פלג בטוויטר. "בטוחני כי גורמי שב"כ ומשרד המשפטים יבהירו את שנאמר בדיון". פלג רמז עוד כי קיימת הקלטה של הדברים.

קשה להבין מהדיווח ומהמידע שנמסר עד כה באיזה הקשר בדיוק נאמר לכאורה המשפט הזה, אז אפשר רק לקוות שאכן תשודר הקלטה. אבל שווה להתעכב על דבר אחד שרוטמן טוען במכתב ההתראה שלו: רוטמן מאשים את פלג בשידור דיווח אשר "כל מטרתו הוא פילוג העם". כן, פילוג העם.

הו, האירוניה.

 
החתול והשמנת
צבי סוכות בישיבת סיעת הציונות הדתית בכנסת, 23 בינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
צבי סוכות בישיבת סיעת הציונות הדתית בכנסת, 23 בינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

חכו, זה לא נגמר שם. סיעת הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ' היא המתנה שלא מפסיקה לקחת.

אתמול הוחלט למנות את ח"כ צבי סוכות מהציונות הדתית לראש ועדת המשנה של ועדת חוץ וביטחון של הכנסת לענייני יהודה ושומרון. המדובר בוועדה שאחראית לפקח על פעולות כוחות הביטחון בשטחים, כולל טיפול באלימות מתנחלים ואכיפת החוק שם.

מה הרקורד של סוכות, תושב בית"ר עלית וחבר כנסת מזה פחות משנה? הוא היה פעם נער גבעות בולט שהיה מעורב באירועי "תג מחיר" ומעשי אלימות. הוא נעצר ונחקר אינספור פעמים. צה"ל סרב לגייס אותו בשל "אי התאמה". הוא ארגן הפגנות נגד שב"כ אחרי הרצח המחריד בדומא, הוביל מאבקים נגד פינוי מאחזים לא חוקיים, ביניהם עמונה ב-2017, והתעמת שוב ושוב עם חיילי צה"ל באזור.

מה הרקורד של סוכות? הוא היה פעם נער גבעות בולט שהיה מעורב באירועי "תג מחיר" ומעשי אלימות, נעצר ונחקר אינספור פעמים

כן, זה האיש שהקואליציה הנוכחית מצאה לנכון לתת בידיו את הפיקוח על פעילות מערכת הביטחון בגדה המערבית. מה שמעיד שההרס של השנה החולפת לא הסתיים בקרשנדו בשבעה באוקטובר אלא ימשיך ללוות אותנו עד להחלפת הממשלה.

 
וקצת אופטימיות
חברי להקת הביטלס ג'ורג' האריסון, רינגו סטאר, ג'ון לנון ופול מקרטני ב-1968 (צילום: AP Photo)
חברי להקת הביטלס ג'ורג' האריסון, רינגו סטאר, ג'ון לנון ופול מקרטני ב-1968 (צילום: AP Photo)

"הביטלס" ישחררו מחר שיר חדש, Then And Now, בו משתתפים כל ארבעת המופלאים. ולא, זה לא תוצר של ChatGPT אלא הדבר האמיתי – הגם שטכנולוגיה סייעה משמעותית בהפקת השיר.

בסרט תיעודי קצר ומרתק שפורסם הלילה, הכולל צילומים נדירים שטרם נראו, נחשף כי שלושת חברי הביטלס שהיו בחיים ב-1994 קיבלו מיוקו אונו, אלמנתו של ג'ון לנון, הקלטת דמו של שיר שלנון כתב והקליט בביתו, תוך שהוא מנגן על פסנתר.

שלושת חברי הביטלס שהיו בחיים ב-1994 קיבלו מיוקו אונו, אלמנתו של ג'ון לנון, הקלטת דמו של שיר שלנון כתב והקליט בביתו

באותה עת, השלישייה חברה באולפן להקלטת Free as a Bird ו-Real Love, שני סינגלים שכללו הקלטות אולפן של שירים לא גמורים מהתקופה שהלהקה פעלה בהרכבה המלא בשנות השישים. אולם השיר שלנון כתב אחרי פירוק הלהקה היה מאתגר מדי כדי לעשות בו שימוש – והשלושה ויתרו.

מאז הלך לעולמו ג'ורג' הריסון (שהסרט עתיר צילומים שלו בשנותיו האחרונות וגורם לגעגוע עז אליו) והשיר נשכח. כאן נכנס לתמונה הבמאי פיטר ג'קסון, שאפשר לכנות אותו החיפושית השישית בהתחשב בתרומתו העצומה לשימור וחידוש חומרי הביטלס בשנתיים האחרונות.

תוך הוא משתמש בטכנולוגיה פורצת הדרך שפיתח עבור הסרט Get Back, ג'קסון הצליח לבודד את הקול של לנון מהקלטת הדמו שלו, ותוך שימוש בחומרי ההקלטה מ-1994, פול מקרטני ורינגו סטאר הצליחו להשלים את הקלטת השיר.

ומחר, כל העולם אותו ישמע. אנחנו, במיוחד, זקוקים לו עכשיו.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה