אמיר בן-דוד  
 
מהדורת מלחמה: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 5 נובמבר 2023
 
שוחד, מרמה והפקרת המונים

הכותרת הקשה הזו – בוקס בבטן ממש – לקוחה משלט שהונף אתמול בהפגנה סוערת בירושלים שבה קראו המפגינים לראש הממשלה בנימין נתניהו להתפטר.

באותו זמן ממש נערכה הפגנת המונים בתל אביב בקריאה לממשלה להעמיד את גורל החטופים ברצועת עזה בראש סדר העדיפויות הלאומי ולפעול לשחרורם המיידי. רבים מהמפגינים, שעד לשבעה באוקטובר קראו במוצאי שבתות קריאות קצובות של "בושה! בושה! בושה!" בהפגנות בקפלן, עברו לצעוק "עכשיו! עכשיו! עכשיו!" בדרישה לשחרור החטופים.

הפגנה הקוראת לממשלה להחזיר את החטופים המוחזקים ברצועת עזה ב"כיכר החטופים" ברחבת מוזאון ישראל, מול משרד הביטחון בתל אביב, 4 בנובמבר 2023 (צילום: אבשלום ששוני)
הפגנה הקוראת לממשלה להחזיר את החטופים המוחזקים ברצועת עזה ב"כיכר החטופים" ברחבת מוזאון ישראל, מול משרד הביטחון בתל אביב, 4 בנובמבר 2023 (צילום: אבשלום ששוני)

צריך לומר: הפגנות נגד הממשלה ונגד ראש הממשלה, בשעה שחיילי צה"ל נמצאים בעומק רצועת עזה ומסכנים את חייהם בשליחות מדינת ישראל – הן עניין בעייתי מאוד, מכל בחינה.

בעשרות אלפי בתים בישראל הורים מתהפכים על משכבם בלילות בדאגה לגורל ילדיהם הנלחמים בעזה. באלפי בתים אחרים מתקשים להירדם מדאגה לגורל החטופים שעלולים להיפגע גם מאש ישראלית. מאות אלפי משפחות נעקרו מבתיהן ומנסות להסתגל למציאות המפורקת שנכפתה עליהם. אלה ימים קשים ומאתגרים.

ההפגנה נגד ראש ממשלת ישראל הועברה בשידור ישיר בערוצי התעמולה של חמאס, ועמית סגל צייץ למאות אלפי עוקביו:

"טיפ: אם ההפגנה שלך משודרת בלייב בערוצי החמאס וזוכה לאזכור בערוצי החמאס – כנראה שהיא טובה לחמאס ורעה למדינה. אני מדבר גם אליך, דן חלוץ".

נראה את עמית סגל מסתכל בעיניו של גדי קדם, שהוביל אמש את ההפגנה בירושלים. בתו של גדי קדם, תמר, חתנו יונתן ושלושת ילדיהם – ארבל ושחר, תאומות בנות שש, ועומר בן ארבע – נרצחו בשבעה באוקטובר בניר עוז. "הדם על הידיים שלך", הוא כתב בשלט שהחזיק אתמול והופנה לנתניהו.

בנאומו הוא קרא להדיח את ראש הממשלה מייד. "מי שהרס את המדינה לא יוכל לתקן אותה", אמר אתמול, "מי שרצח לא יכול לשקם את הנרצח. מי שאנס לא יכול להציל את הנאנסת".

"מי שהרס את המדינה לא יוכל לתקן אותה. מי שרצח לא יכול לשקם את הנרצח. מי שאנס לא יכול להציל את הנאנסת"

אלה דברים קשים. אולי הקשים ביותר שנשמעו אי פעם בישראל. והם יוצאים מלב שותת דם.

"הזעם המצטבר ניכר על פניו של כל אחד מהמפגינים שצעקו שם את הנשמה", כותב הבוקר שלום ירושלמי בזמן ישראל, "הכאב הזה לא היה בהפגנות בבלפור ולא בכל מקום אחר. וזה רק ילך ויגבר".

החברה הישראלית מתקשה למצוא את הטון הנכון לנוכח גלי הכאוס, הכאב, האבל והחרדה שמתפשטים במדינה. בכל מקום מתנוססת הסיסמה "יחד ננצח", שכולם מקפידים לחזור עליה בכל הזדמנות, כמין מנטרה מרגיעה.

החברה הישראלית מתקשה למצוא את הטון הנכון לנוכח גלי הכאוס, הכאב, האבל והחרדה שמתפשטים במדינה

אבל האמת המרה היא שה"יחד" הישראלי, שהתגלה בשבועות האחרונים במלוא יופיו – עם ההתנדבות, הסולידריות וההתגייסות – עומד עכשיו בפני המבחן הגדול בתולדותיו.

 
השר אליהו זורק פצצת אטום
שר המורשת עמיחי אליהו (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
שר המורשת עמיחי אליהו (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

סביר להניח שגם בני משפחתו של השר המיותר עמיחי אליהו לא יודעים בדיוק מה עושה משרד המורשת, שבראשו הוא עומד.

הבוקר התראיין אליהו, איש עוצמה יהודית, לרדיו "קול ברמה" וכשנשאל על שחרור החטופים מעזה, אמר את הדברים האיומים הבאים:

"במלחמה אנחנו משלמים מחירים. למה החיים של החטופים – שאני מאוד רוצה שישחררו אותם, מתפלל – יותר חשובים מהחיים של החיילים או מהחיים של אנשים שירצחו אחר כך?"

השר אליהו גם הוסיף:

"לנאצים לא היינו מכניסים סיוע הומניטרי, אין דבר כזה 'בלתי מעורבים' בעזה".

וכשנשאל "אז מה? צריכים להטיל פצצת אטום על כל עזה?", הוא השיב בלי להסס:

"זו דרך אחת. דרך שנייה היא לבדוק מה מפחיד אותם וייצור אצלם את ההרתעה הבאה. וצריך לזכור שהם לא מפחדים מהמוות. הם שלחו את הילדים שלהם למות".

האמירה הזו כבר עושה את דרכה מסביב לעולם, שם לא יודעים שהשר עמיחי אליהו הוא איש שולי ולחלוטין בלתי חשוב בישראל, שהשפעתו האמיתית על קבלת ההחלטות זעירה עד לא קיימת. מנקודת מבט של צרכן החדשות בעולם מדובר בשר בממשלת ישראל שקורא בחוסר אחריות שערורייתי ממש להטיל פצצת אטום על עזה.

מנקודת מבט של צרכן החדשות בעולם מדובר בשר בממשלת ישראל שקורא בחוסר אחריות שערורייתי ממש להטיל פצצת אטום על עזה

ואליהו לא לבד. גם השרה לשעבר גלית דיסטל אטבריאן צייצה – אחרי שנכנסה להתקף חרדה ובכי לנוכח הצפייה בזוועות בסרט של דובר צה"ל על אירועי שבעה באוקטובר:

"מחיקת כל עזה מעל פני האדמה. שהמפלצות העזתיות יטוסו אל הגדר הדרומית וינוסו לתוך שטח מצריים. או שימותו. ושימותו ברע. עזה צריכה להימחק. ואש ותימרות עשן על ראשם של הנאצים ביהודה ושומרון. חרון אף יהודי שירעיד את אומות העולם. דרוש כאן צה"ל נוקם ואכזר. כל דבר פחות מזה הוא לא מוסרי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבין את פוטנציאל הנזק של האמירות הללו וניסה למזער אותן הבוקר כשהבהיר ש"ישראל וצה"ל פועלים לפי הסטנדרטים הגבוהים ביותר של הדין הבינלאומי בכדי למנוע פגיעה בבלתי מעורבים, וכך נמשיך לעשות עד לניצחון".

נתניהו לא הסתפק הפעם בגינוי והודיע שהוא משעה את השר אליהו מישיבות הממשלה עד להודעה חדשה. לא ברור מה המשמעות של "השעיית" שר מישיבות הממשלה, כאילו היה שחקן כדורגל שהמאמן משעה מההרכב הפותח. אין דבר כזה בחוק.

מאחר שנתניהו היה האיש שמינה את הטוקבקיסטים חדלי האישים הללו לתפקידם – צריך להזכיר לו שהוא נושא באחריות מלאה גם לנזקים שהם גורמים עכשיו. וגם לא מיותר להזכיר שנתניהו פעל עד לשבעה באוקטובר בכל כוחו כדי לפרק את מערכת המשפט – זו שרק בזכותה ישראל יכולה עדיין לטעון שהיא עומדת בסטנדרטים הגבוהים של הדין הבינלאומי.

 
המטרייה המשפטית של היועמ"שית
שר המשפטים יריב לוין והיועצת המשפטית לממשלה בישיבת הממשלה המיוחדת שנערכה במנהרות הכותל ב-21 במאי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
שר המשפטים יריב לוין והיועצת המשפטית לממשלה בישיבת הממשלה המיוחדת שנערכה במנהרות הכותל ב-21 במאי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אפרופו ההפיכה המשטרית: זוכרים שעד לא מזמן, גלי בהרב-מיארה תוארה במחנה הליברלי כאבירת איכות השלטון ובערוצי הימין כאויבת המדינה מספר אחת?

גם זה השתנה בשבעה באוקטובר. טובה צימוקי, הכתבת המשפטית של "ידיעות אחרונות", מצטטת הבוקר "גורם המשתתף בדיוני הקבינט" שאומר כי "אחרי יחסי נתק ואיבה בנושא המהפכה המשפטית, יריב לוין וגלי בהרב-מיארה הפכו מאז פרוץ המלחמה ל'בסטיז'. בשלושה השבועות האחרונים הם נועדו מספר רב יותר של פעמים, מאשר בכל תשעת חודשי העבודה המשותפת שלפני".

"אחרי יחסי נתק ואיבה בנושא המהפכה המשפטית, יריב לוין וגלי בהרב-מיארה הפכו מאז פרוץ המלחמה ל'בסטיז'"

היועמ"שית הקימה חמ"ל מלחמה הפועל מסביב לשעון שבעה ימים בשבוע, והורתה לאנשיה לעסוק אך ורק בסיוע לממשלה, לכוחות הביטחון ולאזרחי המדינה. עניינים רבים ובוערים זקוקים עכשיו גם לליווי משפטי צמוד – מחקירות שב"כ, דרך חקירות פליליות על הסתה ברשתות, החלטות צבאיות, הפעלת אמצעים מיוחדים ועוד ועוד.

יש גם מי שמודאגים מההתפתחות הזו. "מאז פרוץ המלחמה, בהרב-מיארה נראית כמי שנסחפת בגל הפופוליסטי ומיישרת קו עם היוזמות הקיצוניות ביותר של הממשלה", כתב ביום שישי יובל יועז, הפרשן המשפטי של זמן ישראל, "כשהדברים מגיעים לצעדים משפטיים רדיקלים בחסות המלחמה – היועצת מתקפלת, ואינה מהססת לאשר גם את היוזמות הפרועות ביותר".

אחת היוזמות הפרועות שנשקלות עכשיו היא חקיקת חוק שיאפשר לשר הפנים ושר המשפטים לבטל אזרחות או תושבות ישראלית של אזרח או תושב אשר הסית לטרור או הביע תמיכה בטרור בזמן מלחמה. זו אולי תישמע כעת דרישה סבירה והגיונית לישראלים רבים, אבל לאלה חשוב להזכיר ש"תמיכה בטרור" זו הגדרה עמומה שפתוחה לפרשנות מרחיבה.

שימוש בסמכות כזו עלול לדרדר את ישראל לציד מכשפות נגד אזרחים ערבים. העברת הסמכות הדרמטית לשלול אזרחות מבתי המשפט לידי שר הפנים ושר המשפטים – תעניק להם כוח אנטי-דמוקרטי במהותו.

העברת הסמכות הדרמטית לשלול אזרחות מבתי המשפט לידי שר הפנים ושר המשפטים – תעניק להם כוח אנטי-דמוקרטי במהותו

גם עכשיו חשוב לזכור ולהזכיר: הממשלה לא אמורה להיות הגוף שמעניש אזרחים. בשביל זה יש מערכת משפט.

 
עדכוני מלחמה
חיילים וכוחות שריון בפעילות ברצועת עזה. 4 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה
חיילים וכוחות שריון בפעילות ברצועת עזה. 4 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  • צה"ל הודיע הבוקר כי מתחילת הפעילות הקרקעית ברצועת עזה, ישראל תקפה למעלה מ-2,500 מטרות. בסוף השבוע נהרגו עשרה חיילי צה"ל ברצועה. מתחילת הפעולה הקרקעית נהרגו ברצועה 27 חיילי צה"ל. שישה חיילי צה"ל נהרגו עד כה בתקריות בגבול הצפון.
  • הרשויות ברצועה מדווחות על 9,488 הרוגים מתחילת המלחמה מהם כ-3,900 ילדים. גורמים בישראל מעריכים כי המספר גבוה בהרבה, מאחר שפלסטינים רבים עדיין נעדרים תחת ההריסות.
  • מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה נאם ביום שישי ואמר כי פעולת חמאס בשבעה באוקטובר הפתיעה את חזבאללה, שלא היה בסוד ההכנות. נסראללה גם שיבח את "הישגי" חמאס – שכללו רצח חסר אבחנה של אזרחים, אונס נשים וחטיפת תינוקות לרצועה.
  • בזמן שנסראללה נאם בביירות, שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן כינס מסיבת עיתונאים בתל אביב – בביקור השלישי בישראל מאז תחילת המערכה, ובדרך לפיסגה עם שרי חוץ ערביים בעמאן – וקרא לישראל להגביר את הסיוע ההומניטרי לרצועה ולהימנע ככל האפשר מפגיעה בחפים מפשע.
  • הבוקר בלינקן כבר נפגש עם נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס והביע בפניו "את מחויבותה של ארה"ב לפעול לקראת מימוש השאיפות להקמת המדינה הפלסטינית".

הבוקר בלינקן נפגש עם אבו מאזן והביע בפניו "את מחויבותה של ארה"ב לפעול למימוש השאיפות להקמת המדינה הפלסטינית"

  • ארבעה שבועות מפרוץ המלחמה, שר הביטחון יואב גלנט ערך אתמול ביקור ניחומים ראשון. גלנט הגיע לכפר ינואח-ג'ת, לבית משפחתו של סא"ל סלמאן חבקה, מפקד גדוד 53 שנפל בקרב בצפון רצועת עזה ביום חמישי.
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה