אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 9 נובמבר 2023

 
 
מה חמאס קיווה להשיג?

כל החודש האחרון ריחפה באוויר השאלה מה, בעצם, ניסו ראשי חמאס להשיג בהתקפה הברוטאלית על ישראל.

התשובה האוטומטית – הם רק רצו להרוג כמה שיותר יהודים, כי הם נאצים – היא לא תשובה מספקת. אפילו הנאצים רצו להרוג כמה שיותר יהודים, אבל גם רצו בנוסף להשתלט על העולם, או לפחות על אירופה.

מבנה בקיבוץ בארי שנחרב במתקפה של חמאס על היישוב בשבעה באוקטובר. צולם ב-22 באוקטובר 2023 (צילום: Jack GUEZ / AFP)
מבנה בקיבוץ בארי שנחרב במתקפה של חמאס על היישוב בשבעה באוקטובר. צולם ב-22 באוקטובר 2023 (צילום: Jack GUEZ / AFP)

למפקדי חמאס היה ברור שהם אולי יכולים להפתיע את צה"ל ולהרוג יהודים וישראלים רבים – כפי שאכן עשו, למרבה הצער – אבל הם גם ידעו שהם לא מסוגלים לעמוד מול צה"ל. הם היו חייבים להביא בחשבון השיקולים שלהם, שביום שאחרי הטבח שיחוללו, ישראל תנקום בעזה בעוצמה שלא נראתה קודם, ובני עמם ישלמו מחיר כבד על אכזריותם. אם כך – למה הם עשו את זה?

"ניו יורק טיימס" פרסם אתמול ראיון מרתק עם חליל אל-חיה, אחד ממנהיגי חמאס הוותיקים וסגנו של יחיא סנוואר, ועם ראשי חמאס השוהים מחוץ לרצועת עזה, שמסבירים מה היו השיקולים האסטרטגיים מאחורי המתקפה הרצחנית והאכזרית.

"המטרה של חמאס היא לא לנהל את עזה ולהביא לה מים וחשמל וכל מיני דברים כאלה", אמר אל-חיה, "הקרב הזה לא היה בגלל רצון לעוד דלק או פועלים. המטרה לא הייתה לשפר את המצב בעזה. הקרב הזה הוא כדי לשבש באופן מוחלט את המצב".

"הקרב הזה לא היה בגלל רצון לעוד דלק או פועלים או לשפר את המצב בעזה. הקרב הזה הוא כדי לשבש באופן מוחלט את המצב"

מבחינת ראשי חמאס, האכזריות הקיצונית של המתקפה – כולל התיעוד וההפצה שלה – נועדה לזרוע אימה בלב הישראלים. המחיר הכבד שמשלמים עכשיו אזרחי עזה על המתקפה, הוא לא יותר מעלות הכרחית להשגת תכלית חשובה בהרבה: שבירת הסטטוס קוו ופתיחת עידן חדש ביחסים בין ישראל לפלסטינים, בין ישראל לעולם הערבי ובין ישראל לעולם המערבי.

עידן חדש שכולנו מנסים להסתגל אליו עכשיו.

על פי הראיונות ב"ניו יורק טיימס", מובילי ההתקפה של שבעה באוקטובר התכוונו לבצע פעולה כה קיצונית וחריגה, בממדים כה בלתי נתפסים, עם אכזריות כל כך קיצונית – כי לשיטתם רק כך הם יכלו להצית מלחמה אזורית נרחבת שאליה, כך הם האמינו, יצטרפו מייד גם חזבאללה בלבנון, איראן, הג'יהאד האסלאמי, הרשות הפלסטינית, ערביי ישראל, המורדים הח'ותים בתימן ותומכי הפלסטינים במערב.

הם האמינו שיצטרפו מייד גם חזבאללה, איראן, הג'יהאד, הרשות הפלסטינית, ערביי ישראל, הח'ותים בתימן ותומכי הפלסטינים במערב

המטרה הזו סוכלה, לפחות לעת עתה. לפחות בחלקה. אבל על פי ראשי חמאס שהתראיינו לכתבה, למתקפת השבעה באוקטובר הייתה גם מטרה אסטרטגית נוספת: להחזיר את הפלסטינים למרכז תשומת הלב העולמית.

ראשי חמאס ראו את ישראל סוגרת דילים עם מדינות המפרץ ומתקרבת לסעודיה. הם שמעו את הנאומים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיהם ישראל עומדת בפני השתלבות סופית ומוחלטת במזרח התיכון, בלי להתחשב בפלסטינים (חזון שנתניהו כתב עליו בהרחבה בספרו "מקום תחת השמש", והיה בטוח שהוא קרוב להגשים).

הם ראו והחליטו שרק צעד קיצוני מאין כמוהו יהפוך את המגמה הזו, ויבהיר לעולם הערבי ולעולם המערבי, שאי אפשר יהיה להגיע להסכמים ולעשות עסקים במזרח התיכון, בלי להתחשב בגורל העם הפלסטיני.

 
החרדה של תומאס פרידמן
עיתונאי ה"ניו יורק טיימס" תומאס פרידמן בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, 2 ביוני 2022 (צילום: World Economic Forum / Benedikt von Loebell)
עיתונאי ה"ניו יורק טיימס" תומאס פרידמן בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, 2 ביוני 2022 (צילום: World Economic Forum / Benedikt von Loebell)

ואם אנחנו כבר ב"ניו יורק טיימס": תומאס פרידמן, בעל הטור הבכיר של העיתון, נחת השבוע בישראל ומפרסם הבוקר את רשמיו הראשונים תחת הכותרת "מעולם לא הייתי בישראל כזו קודם":

"אחרי שהסתובבתי ברחבי ישראל והגדה המערבית, אני מבין למה כל כך הרבה השתנה. זה ברור לי לגמרי שישראל נמצאת עכשיו בסכנה אמיתית – סכנה גדולה יותר מכפי שנשקפה לה מאז מלחמת העצמאות ב-1948, ויש לזה שלוש סיבות".

ופרידמן מונה אותן ומפרט:

הסכנה הראשונה – ישראל עומדת עכשיו מול שורה של אויבים שמשלבים רטוריקה ותפיסת עולם של ימי הביניים עם נשק של המאה ה-21. אויבים שלא מאורגנים במיליציות קטנות, אלא כצבאות מודרניים, עם חטיבות, טילים ארוכי טווח ויכולות סייבר.

הסכנה השנייה – כדי להתמודד בהצלחה עם הסכנה הראשונה, ישראל חייבת תמיכה בינלאומית רחבה. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן התייצב לצידה מייד והעניק לה את התמיכה הדרושה למאבק ההכרחי והבלתי נמנע בחמאס, אבל התמיכה הזו לא תחזיק מעמד אם ישראל לא תפעל במקביל גם בערוצים הדיפלומטיים, לקדם איזשהו פתרון מדיני מוסכם לסכסוך עם הפלסטינים, בימים שאחרי מיטוט חמאס.

הסכנה השלישית – ישראל מגיעה אל האתגר ההיסטורי הזה עם ההנהגה הגרועה בתולדותיה. כנראה עם ההנהגה הגרועה בתולדות העם היהודי.

גם נושא זה אינו זר לקוראי הניוזלטר הזה.

 
פרשת צלמי הסוכנויות
מחבלי חמאס על השער של כפר עזה, 7 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Hassan Eslaiah)
תמונה שצילם חסן אסלייה של מחבלי חמאס על השער של כפר עזה, 7 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Hassan Eslaiah)

תחקיר שפורסם אתמול על ידי ארגון HonestReporting מעלה כי ארבעה צלמים העובדים בקביעות עם כלי תקשורת בינלאומיים הצטרפו בשבעה באוקטובר למחבלי חמאס, פרצו יחד איתם את הגבול ותיעדו את הזוועות מקרוב.

מדובר בצלמים שעובדים בקביעות עם גופי תקשורת בינלאומיים גדולים כמו סוכנויות הידיעות רויטרס ו-AP וגם CNN וניו יורק טיימס.

על פי הארגון, שפועל לחשוף הטיה נגד ישראל בתקשורת הבינלאומית, הימצאותם של צלמים באזור הפרצות בגדר בשעת בוקר מוקדמת בשבת מעלה שאלות אתיות: האם הם ידעו מראש על המתקפה? האם היו מתואמים עם חמאס? ואם כן – מה זה אומר על כלי התקשורת שמפרסמים את צילומיהם?

עמית סגל הזדרז לכתוב ברשתות החברתיות על "בגידת העיתונאים הגדולה. איזו בושה למקצוע. איזו חרפה לאנושות. כל כלי התקשורת שגדלנו עליהם מעסיקים מחבלים נאצים" – טענה שהפכה תוך דקות לוויראלית בישראל.

אחרי שמסתייגים מהשימוש המופרז בתואר "נאצים", שסגל מרבה להשתמש בו בשבועות האחרונים, ואחרי שמזכירים שגם כלי תקשורת ישראלים רבים פרסמו את צילומי הסוכנויות (כולל, אגב, האתר של "חדשות 12" – שמשלם לסגל את אחת ממשכורותיו), כדאי להזכיר גם את הדברים הבאים:

  • על פי כל העדויות שהתפרסמו עד כה, מתקפת השבעה באוקטובר נעשתה תוך מידור כה גדול, עד שגם הרוצחים שהשתתפו בה לא ידעו עליה עד לבוקר שבת. בלתי סביר שצלמים של סוכנויות ידיעות ידעו מראש מה עומד להתחולל.
  • ברור שצלמים שעובדים בעזה חייבים לשמור על יחסים טובים עם אנשי חמאס, אחרת אין להם סיכוי לשרוד שם. סביר להניח שהם קיבלו טיפ להגיע בשבת בבוקר לגדר כי קורים שם דברים שכדאי להם לתעד.
  • ועוד ברור – שסוכנויות הידיעות וערוצי התקשורת קונים צילומים בעלי ערך חדשותי מכל מקור אפשרי, בלי לדעת איך בדיוק הם הושגו. והצילומים מבוקר השבעה באוקטובר הם בעלי ערך חדשותי ואפילו היסטורי רב – המשרתים דווקא את ישראל, כי הם מוכיחים את הזוועות שהתחוללו.

הצילומים מבוקר השבעה באוקטובר הם בעלי ערך חדשותי ואפילו היסטורי – המשרתים את ישראל, כי הם מוכיחים את הזוועות שהתחוללו

ואחרי שכל ההסתייגויות האלה נכתבו: עולות כאן בלי ספק שאלות אתיות עקרוניות שצריך לברר אותם (מה צריך לעשות צלם כשלנגד עיניו מתחולל פשע נגד האנושות? האם כשהוא מתעד אירוע מזוויע הוא גם נוטל בו חלק? ולמה הצלמים חצו את הגבול בלי ללבוש אפודים בולטים עם המילה PRESS?).

תמונה שצילם חסן אסלייה בקיבוץ כפר עזה במהלך הטבח של חמאס שם, 7 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Hassan Eslaiah)
תמונה שצילם חסן אסלייה בקיבוץ כפר עזה במהלך הטבח של חמאס שם, 7 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Hassan Eslaiah)

סוכנות הידיעות AP הודיעה הבוקר כי "לסוכנות לא הייתה כל ידיעה על התקיפות לפני שהתרחשו. תפקידה של AP הוא לאסוף מידע על אירועי חדשות ברחבי העולם, גם כאשר הם נוראיים וגורמים לנפגעים המוניים. הסוכנות משתמשת בתמונות שצולמו על ידי פרילנסרים ברחבי העולם, כולל בעזה".

CNN מסרה הבוקר, בקשר לחסן אסלייה – אחד הצלמים שתיעד את זוועות חמאס ושתועד בעבר מתחבק ומתנשק עם יחיא סנוואר (אך לא סיפק ל-CNN צילומים בשבעה באוקטובר): "לא מצאנו בשלב זה סיבה לפקפק בדיוק העיתונאי של העבודה שעשה עבורנו [בעבר], אך החלטנו להשעות את כל הקשרים עימו".

 
עדכוני מלחמה
צה"ל חשף אתר לייצור רחפנים של חמאס בתוך בניין מגורים (צילום: דובר צה"ל)
צה"ל חשף אתר לייצור רחפנים של חמאס בתוך בניין מגורים (צילום: דובר צה"ל)
  • אזעקה נשמעה הבוקר באשדוד, דקות אחרי שראש העיריה יחיאל לסרי הודיע על הקלה בהנחיות פיקוד העורף, המתירות לקיים בעיר פעילות חינוכית, במקום שיש בו גישה למרחב מוגן.
  • צה"ל חשף אתר לייצור ואחסון כלי טיס בלתי מאוישים בלב שכונת מגורים בעזה – צמוד לחדרי ילדים ובית ספר. באתר נחשפו, בין היתר, גם חומרי נפץ ומטעני חבלה.
  • דובר צה"ל מסר הבוקר, כי בשעות הלילה התנהלו קרבות במערב ג'באליה שבסופם השתלטו לוחמי נח"ל על מוצב של חמאס במקום.
  • במהלך הלילה פעלו כוחות צה"ל גם במחנה הפליטים ג'נין, עצרו תשעה מבוקשים והשמידו מטעני חבלה רבים.
  • שר הביטחון, יואב גלנט, מתכוון למסור הערב בשמונה "סקירה ביטחונית לציבור" ובסופה יענה על שאלות עיתונאים.
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה