אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 29 נובמבר 2023

 
 
מה עושים עכשיו

הערב אמורה להתקיים הפעימה השנייה מתוך שתי "פעימות ההמשך" של שחרור חטופים ישראלים מרצועת עזה, אחרי שאתמול שוחררו ממנהרות חמאס עשר נשים ישראליות ושני אזרחים תאילנדים. נכון להבוקר, מוחזקים בידי חמאס (או בידי ארגונים אחרים ברצועת עזה) כ-155 חטופים.

מאמצים בינלאומיים רבים נערכים כעת במקביל, במספר זירות מדיניות, כדי להאריך את הפסקת האש ולהביא לעסקאות שחרור נוספות.

גבריאלה ומיאה ליימברג ששבו משבי חמאס, 28 בנובמבר 2023 (צילום: לע"מ)
גבריאלה ומיאה ליימברג ששבו משבי חמאס, 28 בנובמבר 2023 (צילום: לע"מ)

בין היתר, שר החוץ של ארה"ב אנתוני בלינקן צפוי להגיע בימים הקרובים לישראל כדי לדון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם קבינט המלחמה, על המשך המערכה. בלינקן אמור להיפגש גם עם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), וההערכות הן שיופעל לחץ על כל הצדדים להאריך את הפסקת האש ולשחרר חטופים נוספים.

המגעים הנמרצים להארכת הפסקת האש נערכים בדרגים הגבוהים ביותר. אתמול נערכה בדוחא פגישה בין ראש המוסד דוד ברנע; ראש ה-CIA ויליאם ברנס; ראש ממשלת קטאר מוחמד בן עבד א-רחמן בן ג'אסים אאל ת'אני, וראש שירותי המודיעין של מצרים עבאס כמאל.

סולימאן מסוואדה דיווח אתמול ב"כאן חדשות" כי בקטאר מתנהלים מגעים להסכם חדש בין ישראל לחמאס, שבמסגרתו ישוחררו כל החטופים הישראלים – כולל החיילים – ובתמורה ישראל תשחרר מבתי הסוהר מספר גדול של אסירים ביטחוניים ותתחייב להפסקת אש ממושכת.

בקטאר מתנהלים מגעים להסכם חדש בין ישראל לחמאס, שבמסגרתו ישוחררו כל החטופים בתמונה להפסקת אש ממושכת

פקיד מצרי בכיר שצוטט אתמול ב"וול סטריט ג'ורנל" אומר כי המטרה הראשונה שישראל הכריזה עליה – מיטוט שלטון חמאס – אינה מציאותית וכי "זה משהו שגם ארצות הברית וגם ישראל מודעות אליו. אין לנו חזון ברור בכל הקשור למה שקורה אחרי המלחמה, אבל יש סימנים של שינוי".

ובישראל, כמו שמקובל בישראל של השנים האחרונות, אנשים בתפקידי מפתח לא סותמים את הפה לרגע. הבוקר התראיין בגלי צה"ל יוש זרקא, סמנכ"ל האגף האסטרטגי במשרד החוץ, ואמר לספי עובדיה ויניב קורזין:

"נבוא חשבון עם קטאר, ששיחקה תפקיד רב בכל מה שקשור לאירוח חמאס ומתן לגיטימציה לפעילות שלו. כשהדבר הזה יחלוף מהעולם, נבוא איתם חשבון. נרדוף בכל דרך אפשרית כל מי שהיה בצד של חמאס וכל מי שנמצא בצד שלו".

ברור שבשלב הזה בלתי אפשרי לדעת מה מכל מה שמתפרסם – בארץ ובעולם – הוא בגדר בלון ניסוי, מה בגדר דיסאינפורמציה או תעמולה, ומה באמת נשקל ברצינות.

 
נתניהו כבר נערך להמשך
ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיע לישיבת הממשלה, 27 בנובמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיע לישיבת הממשלה, 27 בנובמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר אתמול בבסיס גלילות של חיל המודיעין ואמר כי ישראל מחויבת כרגע להשלים את המתווה הנוכחי של שחרור החטופים (שאמור להיות מושלם הערב, עם שחרור עשרה חטופים נוספים) ובהמשך להביא לשחרור כל החטופים "ללא יוצא מהכלל".

ואז, הוסיף נתניהו, ישראל מחויבת "להשלים את המשימות שלנו – חיסול ארגון הטרור חמאס מעל הקרקע ומתחתיו, ובמובן שעזה לא תחזור להיות מה שהייתה ולא תהווה עוד איום על המדינה".

איך ייראה היום שאחרי בעזה? בראיון עם נתניהו שהתפרסם אתמול בעיתון הגרמני "די ולט" אמר נתניהו, כי אחרי הבסת חמאס יהיה צורך ב"דה רדיקליזציה של האוכלוסייה ברצועה, כפי שנעשה בגרמניה אחרי תבוסת הנאצים בתום מלחמת העולם השנייה… תמשיך להיות לנו אחריות צבאית עיקרית, משום שאיני רואה מישהו אחר שיעשה את זה".

שלום ירושלמי, הפרשן הפוליטי של זמן ישראל, משרטט הבוקר את "תוכנית ההישרדות של בנימין נתניהו", המורכבת מארבעה חלקים, שלהערכת נתניהו ישאירו אותו בשלטון גם אחרי האסון הכבד ביותר שנפל על ישראל תחת הנהגתו.

"תוכנית ההישרדות של בנימין נתניהו" מורכבת מארבעה חלקים, שלהערכת נתניהו ישאירו אותו בשלטון

  • האשמת הצבא במחדל – נתניהו כבר משכנע את תומכיו שנפגשים עימו, כי הוא הוכשל על ידי קואליציה של קצינים בכירים בשב"כ ובצה"ל, ובעיקר בחיל המודיעין. באזורים המזוהים עם נתניהו ברשתות החברתיות כבר נפוצות תיאוריות קונספירציה שונות, שמכוונות את האש אל ראש אמ"ן אהרן חליוה, שאין ספק כי הוא אחד האחראים הראשיים למחדל הצבאי, והוא עצמו כבר הודה בכך.
  • ביסוס הקואליציה וארגון כיפת ברזל חרדית-דתית-לאומית – מאות מיליוני השקלים שהועברו השבוע למטרות חרדיות ודתיות, למרות שברור ישראל זקוקה להם כעת יותר מאי פעם, הם עלות המהלך הזה. "ראשי המתנחלים ביהודה ושומרון ופוליטיקאים חרדים מודים היום כי מעולם לא נשפכו עליהם תקציבים כמו בקדנציה הזו", כותב ירושלמי.
  • התנגדות למדינה פלסטינית – נתניהו יודע יותר טוב מכל אחד אחר, שבבסיס כל מערכת בחירות יש תמיד שאלה גדולה שאיתה המצביעים הולכים לקלפי. בכל מערכות הבחירות האחרונות השאלה היתה "רק ביבי או רק לא ביבי". נתניהו יודע שאם זו תהיה השאלה גם בבחירות הבאות – תבוסתו מובטחת. לכן הוא חותר עכשיו לכך שהשאלה הגדולה בבחירות הבאות תהיה "מדינה פלסטינית כן או לא", והוא כבר ממצב את עצמו כיחיד במערכת הפוליטית שמתנגד להקמת מדינה פלסטינית.
  • כל ההישגים שלי, כל הכישלונות של אחרים – נתניהו התנגד בהתחלה לעסקת החטופים שהוביל בני גנץ. הוא אפילו ניסה לבלום אותה, אבל בסוף תמך בה כאשר הבין שמדובר בקונצנזוס רחב בציבור. נתניהו ינסה לנכס לעצמו את שחרור החטופים, ולהפיל על סביבתו את כל הכישלונות שהיו וגם את אלה שעוד יבואו.

האם זו תוכנית ריאלית? אין כל דרך לענות על זה עכשיו. ירושלמי מזכיר שישראל עברה "רעידת אדמה בדרגה 10 בסולם ריכטר", ויכול מאוד להיות שאנחנו רק בתחילתו של המשבר. צריך להזכיר כי מאות אלפי אנשים פונו מבתיהם במערב הנגב ובגליל העליון, ורבים מהם לא יסכימו לחזור הביתה אם האיומים לא יוסרו לחלוטין.

מאות אלפי אנשים פונו מבתיהם במערב הנגב ובגליל העליון, ורבים מהם לא יסכימו לחזור הביתה אם האיומים לא יוסרו לחלוטין

"שום תוכנית מבית היוצר של נתניהו לא תצליח להתמודד עם הזעם הציבורי, גם בימין ובליכוד, שעדיין לא התפרץ בתוקף הנסיבות", מעריך ירושלמי ומסכם: "נתניהו לא יוביל את הליכוד או המדינה אחרי הבחירות הבאות".

 
מבזק מלחמה (בהפוגה)
סמ"ר תומר יעקב אחימס, סמל קיריל ברודסקי, סמל שקד דהן, חללי צה"ל החטופים בעזה, 28 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
סמ"ר תומר יעקב אחימס, סמל קיריל ברודסקי, סמל שקד דהן (צילום: דובר צה"ל)
  • צה"ל התיר אתמול לפרסום כי חמאס מחזיקים בגופותיהם של שלושה לוחמי צה"ל שנפלו בשבעה באוקטובר: סמ"ר תומר אחימס, סמל קיריל ברודסקי וסמל שקד דהן. סיגלת גל, אימו של שקד דהן, כתבה אתמול פוסט שובר לב בפייסבוק שבסיומו הצהירה: "החלטתי לא לשבת עליך שבעה כל עוד גופתך לא הוחזרה".
  • יוסי שניידר, בן דודה של שירי ביבס שחטופה ברצועת עזה יחד עם בעלה ירדן ושני בניהם הקטנטנים, כפיר ואריאל, אמר הבוקר לחדשות 12 כי המשפחה לא ידעה שחמאס העביר את הארבעה לידי ארגון טרור אחר ברצועה, עד שצה"ל הודיע זאת. "אם היינו יודעים, אולי זה היה מקל עלינו וחוסך לנו הרבה כאב נפש במהלך הימים שחיכינו כל יום לרשימה הזאת".
  • ארבעה פלסטינים נפצעו הבוקר מירי של כוחות הביטחון במחנה הפליטים ג'נין. נמסר כי כוחות צה"ל עדיין פועלים במחנה הפליטים ומבצעים מעצרים תחת אש.
  • ברשימת האסירות והעצורות הפלסטיניות שצפויות להשתחרר, נכללו כ-20 ערביות אזרחיות ישראל. הבוקר פרסם מוחמד מג'אדלה כי העצורות ומשפחותיהן מסרבות להיכלל בעסקה עם חמאס. "בחברה הערבית חוששים כי מדובר בניסיון של שרים בממשלה לקשור בין החברה הערבית בישראל לבין חמאס", כותב הבוקר ג'קי חורי ב"הארץ", "זאת למרות שמאז המלחמה רובו המכריע של הציבור הערבי בישראל מתנער מחמאס, ובוודאי מהטבח באותה שבת".

ברשימת האסירות והעצורות הפלסטיניות נכללו כ-20 ערביות אזרחיות ישראל המסרבות להיכלל בעסקה עם חמאס

 
המוזיקה חזרה לנובה
תמונותיהם של הנרצחים במסיבת נובה מוצגות בזמן שדי-ג'יים מנגנים לזכרם מסיבת טראנס, 28 בנובמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
תמונותיהם של הנרצחים במסיבת נובה מוצגות בזמן שדי-ג'יים מנגנים לזכרם מסיבת טראנס, 28 בנובמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

סקאזי, ריטמו, פטרה ואנימטו – ארבעה די-ג'יים בולטים בסצנת הטראנס הישראלית, חזרו אתמול למתחם בסמוך לקיבוץ רעים שבו נערכה מסיבת נובה, שהפכה בשבעה באוקטובר לזירת טבח.

הם לא ניגנו מול קהל מאושר ומשולהב כמו באותו בוקר – אלא מול תמונותיהם של 350 המבלים שנרצחו בגיא ההריגה הזה. האירוע סוקר על ידי כלי תקשורת רבים בעולם, וממחיש בלי מילים את הזוועה שהתחוללה במקום.

הם לא ניגנו מול קהל מאושר ומשולהב כמו באותו בוקר – אלא מול תמונותיהם של 350 המבלים שנרצחו בגיא ההריגה הזה

 
אדלסון נכנסת לאן-בי-איי
מרים אדלסון, יוני 2023 (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)
מרים אדלסון, יוני 2023 (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)

בארצות הברית מדווחים הלילה, כי מרים אדלסון – רופאה ילידת ישראל ואלמנתו של טייקון ההימורים היהודי שלדון אדלסון – רוכשת את מניות הרוב בקבוצת ה-NBA דאלאס מאבריקס.

כדי לממן את הרכישה, אדלסון מוכרת מניות בסך שני מיליארד דולר של החברה שהקים בעלה, "לאס וגאס סנדס". על פי אתר הספורט "אתלטיק", הרכיזה הצפויה תעמיד את השווי הכולל של קבוצת הכדורסל על כ-3.5 מיליארד דולר.

כדי לממן את הרכישה, אדלסון מוכרת מניות בסך שני מיליארד דולר של החברה שהקים בעלה, "לאס וגאס סנדס"

אדלסון היא גם הבעלים של "ישראל היום" וגם אימו של מתן אדלסון, הבעלים של קבוצת הפועל ירושלים. אם העיסקה המדוברת תושלם, היא תהפוך לאישה הרביעית שמחזיקה בבעלותה קבוצת NBA

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה