אמיר בן-דוד  
 
מהדורת מלחמה: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 12 נובמבר 2023
 
צה"ל מכתר את שיפא

כבר שנים רבות יודעים בישראל, כי במעבה האדמה מתחת לבית החולים שיפא במרכז העיר עזה מצויה המפקדה הראשית של חמאס בצפון הרצועה.

מאות מחבלי חמאס שנלכדו בישראל בשבעה באוקטובר סיפקו מידע רב על המבנה ועל המתרחש במפקדות התת קרקעיות העצומות, שנבנו מתחת לבית החולים. ברור שאם מטרת המלחמה המוכרזת היא "למוטט את שלטון החמאס", צה"ל יצטרך לנטרל את המפקדה התת קרקעית העצומה הזו.

מבט אווירי על מתחם בית החולים שיפא בעיר עזה, 7 בנובמבר 2023 (צילום: Bashar TALEB / AFP)
מבט אווירי על מתחם בית החולים שיפא בעיר עזה, 7 בנובמבר 2023 (צילום: Bashar TALEB / AFP)

בשלב הזה, לא ידוע מי מראשי הארגון – אם בכלל – עדיין מסתתרים שם, והאם מוחזקים שם גם חטופים ישראלים, או שהם הועברו לדרום הרצועה (זו ההנחה הרווחת כעת במערכת הביטחון).

צה"ל הודיע בסוף השבוע על מותם של שבעה חיילים נוספים בלחימה בעזה, כשכוחות צה"ל התעמתו עם אנשי חמאס באזור בית החולים. מתחילת הפעילות הקרקעית של צה"ל ברצועה נהרגו 43 חיילים.

ארגון הבריאות העולמי מסר לפנות בוקר בציוץ מחשבון הטוויטר שלו, כי נותק הקשר עם אנשי הארגון בשיפא:

"כשברקע דיווחים מעוררי אימה על כך שבית החולים עומד בפני גלי מתקפות, אנו מניחים כי אנשי הקשר שלנו הצטרפו לעשרות האלפים שבורחים מהאזור".

על פי הודעת ארגון הבריאות העולמי, התקבלו דיווחים על כך שנורו יריות על אנשים שניסו להימלט מבית החולים, וחלקם נפצעו או נהרגו. על פי הידוע לארגון ממקורותיו בתוך עזה, טנקים של צה"ל מקיפים את בית החולים, ויחידת הטיפול הנמרץ במקום ספגה נזקים כתוצאה מהפצצות.

"ארגון הבריאות העולמי חושש לבטיחותם של עובדי מערכת הבריאות, מאות חולים ופצועים, בהם תינוקות ועקורים שתופסים מחסה בתוך בית החולים", נמסר.

מנהל בית החולים, ד"ר מוחמד אבו סלמייה, אמר אתמול לרשת אל ג'זירה כי מלאי המזון בבית החולים אוזל, וכי הוא מנותק מחשמל וממים. בשישי בערב נמלטו מבית החולים אלפי פלסטינים שמצאו בו מחסה מהקרבות, בעקבות פיצוצים שנשמעו בקרבת בית החולים.

מנהל בית החולים, ד"ר מוחמד אבו סלמייה, אמר אתמול לאל ג'זירה כי מלאי המזון בבית החולים אוזל, וכי הוא מנותק מחשמל וממים

דובר צה"ל דניאל הגרי התייחס בתדרוך היומי אתמול לדיווחים על תקיפת בית החולים ואמר:

"בשעות האחרונות מתפרסמות ידיעות כוזבות שאנחנו מקיפים את בית החולים שיפא ומתקיפים אותו. אלו דיווחים שקריים. אנחנו מאפשרים מעבר קבוע לכניסה וליציאה בחלק האחורי של בית החולים. שוחחנו היום עם אנשי הצוות של בית החולים ואמרנו להם בבירור – צה"ל לא תוקף את בית החולים. אנחנו נמשיך לאפשר לחולים ולצוות הרפואי ולכל תושבי צפון רצועת עזה לנוע דרומה באופן בטוח".

 
מתקרבים לעסקת חטופים?
עצרת בקריאה לשחרור החטופים בעזה ב"כיכר החטופים" מול משרד הביטחון בתל אביב, 11 בנובמבר 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
עצרת בקריאה לשחרור החטופים בעזה ב"כיכר החטופים" מול משרד הביטחון בתל אביב, 11 בנובמבר 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

על פי פרסומים שונים בעולם הערבי, משלחת ביטחונית ישראלית אמורה להגיע בקרוב לקהיר כדי לדון בפרטי עסקה שהולכת ומתגבשת לשחרור חטופים המוחזקים בידי חמאס.

עיתונאי "וושינגטון פוסט" דיוויד איגנשיוס כתב ביום שישי כי העסקה מתגבשת בתיווך קטארי, והיא אמורה לכלול יותר ממאה מתוך 239 החטופים – ובהם נשים, ילדים ואזרחים זרים.

ברצועה מוחזקים כעת 30 עובדים מתאילנד ועוד תיירים, וכן ישראלים המחזיקים באזרחות כפולה. בתמורה תשחרר ישראל מספר דומה של נשים וקטינים פלסטינים הכלואים בישראל בשל עבירות ביטחוניות.

בתמורה תשחרר ישראל מספר דומה של נשים וקטינים פלסטינים הכלואים בישראל בשל עבירות ביטחוניות

אחת הבעיות שמעכבות עסקה כזו, היא שחלק מהחטופים לא מוחזקים כלל על ידי חמאס, אלא על ידי ארגונים אחרים, בהם הג'יהאד האסלאמי ומיליציה בשם "השביחה" שלא הייתה מוכרת קודם לכן.

המתווכים הקטארים מציגים את הטענה השקרית של חמאס כאילו אנשי הארגון חטפו רק חיילים, ואילו האזרחים נחטפו לרצועה בידי אספסוף השבאב שפרץ ליישובי העוטף בעקבות חמאס בשבעה באוקטובר.

לפי הדיווח ב"וושינגטון פוסט", המתווכים מקטאר מתקשים ליצור קשר עם ראשי חמאס ברצועה לצורך קידום העסקה מאחר שההפצצות של ישראל שיבשו את הקליטה הסלולרית ברצועה, ולכן קשה מאוד לקבל תשובות על הצעות שעולות, והמשא ומתן מסורבל מאוד.

 
בין שתי ערים
מאות אלפים מילאו את רחובות לונדון בהפגנה נגד ישראל ובעד הפלסטינים בעזה, 11 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Alberto Pezzali)
מאות אלפים מילאו את רחובות לונדון בהפגנה נגד ישראל ובעד הפלסטינים בעזה, 11 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Alberto Pezzali)

שתי הפגנות גדולות נערכו אתמול. אחת בתל אביב ואחת בלונדון – ובעצם בשני יקומים מקבילים.

ברחבת מוזיאון תל אביב, שכבר נקראת בפי כל "כיכר החטופים", התכנסו אתמול בערב עשרות אלפים בדרישה לשחרר מייד את החטופים המוחזקים בעזה. בעצרת השתתפו נשיא המדינה לשעבר רובי ריבלין, שר החינוך לשעבר שי פירון, הזמרים שלמה ארצי, נינט טייב ושי גבסו, ונציגי משפחות החטופים.

נועם פרי, שאביה חיים פרי נחטף מניר עוז, פנתה  בנאומה לראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמרה:

"71 אנשים מניר עוז, מגיל תשעה חודשים ועד 85, חיים ומחכים לך. החוזה הופר. ואין שיקום ואין התחלה של ריפוי ואין מה לדבר על תמונת ניצחון, ללא שחרור כל החטופים. אל תדברו איתנו על מיטוט, על כיבוש, על שיטוח. אל תדברו איתנו על מחיר. אנחנו כבר שילמנו אותו בשבעה באוקטובר".

באותו זמן בלונדון, צעדו אתמול כחצי מיליון מפגינים פרו פלסטינים בהפגנת סולידריות עם תושבי רצועת עזה. ההפגנה נערכה במקביל לאירוע לציון יום השנה לשביתת הנשק במלחמת העולם הראשונה, ולוותה בקריאות "מהים עד הנהר, פלסטין תהיה חופשית" ו"שחררו את פלסטין". זו ההפגנה הגדולה ביותר שנערכה עד כה כתמיכה בפלסטינים.

כחצי מיליון מפגינים פרו פלסטינים צעדו בלונדון וקראו "מהים עד הנהר, פלסטין תהיה חופשית" ו"שחררו את פלסטין"

הקהילה היהודית בבריטניה סובלת מהצקות ומאיומים מאז שבעה באוקטובר. משטרת לונדון עצרה אתמול 92 מפגינים התומכים בישראל – שניסו למחות נגד העצרת הפרו-פלסטינית. על פי משטרת לונדון, המעצרים בוצעו כדי למנוע הפרות סדר. איש מהמפגינים הפרו-פלסטינים לא נעצר.

שרת הפנים של בריטניה סואלה ברוורמן פרסמה לפני שלושה ימים ב"טיימס" של לונדון מאמר שבו האשימה את משטרת לונדון בהתעלמות מהפרות חוק של מפגינים פרו פלסטינים, וכינתה את המפגינים הקוראים להפסקת אש מיידית ברצועת עזה "צועדי שנאה".

גם בניו יורק, וושינגטון, מלבורן, ברצלונה וערים נוספות בעולם, נערכו אתמול הפגנות פרו פלסטיניות, בקריאה להפסקת אש מיידית ברצועה.

 
בין שתי הצהרות
השר בני גנץ, שר הביטחון יואב גלנט וראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים, 11 בנובמבר 2023 (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
השר בני גנץ, שר הביטחון יואב גלנט וראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים, 11 בנובמבר 2023 (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ, ערכו אתמול מסיבת עיתונאים משותפת, שבסיומה גם השיבו על שאלות העיתונאים.

השלושה תקפו את ראש ממשלת צרפת עמנואל מקרון, שקרא לישראל לחדול מהרג נשים וילדים ברצועה. ראש הממשלה אמר כי "חמאס איבד הלכה למעשה את השליטה בצפון הרצועה" והוסיף: "ב-16 שנות שלטונו, חמאס המיט אסון על עזה והביא רק שני דברים: דם ועוני".

בתשובה לשאלה על היום שאחרי המלחמה, אמר נתניהו כי ישראל לא תוותר על שליטה ביטחונית מוחלטת ברצועה, "עם יכולת להיכנס מתי שרוצים כדי לחסל מחבלים שיכולים לצוץ מחדש. אני יכול להגיד מה לא יהיה – לא יהיה חמאס. ולא יכולה להיות שם רשות שמי שעומד בראשה לא גינה את הטבח הנורא הזה יותר משלושים יום אחרי".

בתשובה לשאלה על כך שיש חלקים בקואליציה בישראל שמשתעשעים בפומבי ברעיון של חזרה לרצועת עזה והקמה מחדש של גוש קטיף אמר נתניהו: "לא. אני לא חושב שזה יעד ריאלי ואני אומר את זה בצורה הכי ברורה".

בעניין הקמה מחדש של גוש קטיף אמר נתניהו: "לא. אני לא חושב שזה יעד ריאלי ואני אומר את זה בצורה הכי ברורה"

נתניהו גם נשאל באופן תמוה על תרומת בניו למאמץ המלחמתי וסיפר כי בנו אבנר חזר לשירות מילואים "עוד לפני שקיבל צו 8" ובנו יאיר, הנמצא בארה"ב, עוסק שם בגיוס כספים מאסיבי עבור חיילי צה"ל ומדינת ישראל. מאוחר יותר התברר כי השאלה תואמה מראש עם לשכת ראש הממשלה.

גם מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה נשא אתמול נאום, שבו שיבח את החלטת הח'ותים בתימן לשגר טילים וכטב"מים לעבר ישראל.

נסראללה תיאר את החזית נגד ישראל – שכוללת את חמאס ברצועת עזה, המורדים הח'ותים בתימן, חזבאללה בלבנון, סוריה שמאפשרת תקיפות משטחה, והמיליציות השיעיות בעיראק, שתוקפות מטרות אמריקאיות.

הוא כינה את כל אלה "חזית תמיכה" והצהיר כי "הניצחון במערכה הזאת" יושג בצבירת נקודות, ולא במתקפה אחת גדולה, כי "משטרים רשעים מתרסקים לאורך זמן".

 
נבחרת ישראל חוזרת
שחקני נבחרת ישראל בכדורגל, ובמרכז גבי קינקובסקי, חוגגים את השער מול נבחרת בלארוס, 12 בספטמבר 2023 (צילום: JACK GUEZ / AFP)
שחקני נבחרת ישראל בכדורגל, ובמרכז גבי קינקובסקי, חוגגים את השער מול נבחרת בלארוס, 12 בספטמבר 2023 (צילום: JACK GUEZ / AFP)

נבחרת ישראל בכדורגל תנסה הערב (21:45, שידור ישיר ב"ספורט 5") לשמח את אוהדיה המדוכאים בארץ ולנצח את קוסובו בחוץ, במסגרת בית 9 של מוקדמות היורו.

זה יהיה המשחק הראשון בבליץ של ארבעה משחקים תוך עשרה ימים, שבסיומם נדע האם הנבחרת תעשה היסטוריה ותעלה לראשונה בתולדותיה לאליפות אירופה.

ברקע – אי אפשר להימנע מזה כמובן – המלחמה המתנהלת כעת בעזה, והטראומה הלאומית בעקבות זוועות השבעה באוקטובר. כשיושמע הערב ההמנון הלאומי "התקווה" בתחילת המשחק, השחקנים ואוהדי הנבחרת יתרגשו לא רק בגלל שריקת הפתיחה הקרבה.

המשחק בקוסובו המוסלמית מלווה בסידורי אבטחה חסרי תקדים. מאמן הנבחרת אלון חזן אמר במסיבת העיתונאים לקראת המשחק:

"בדרך כלל אנחנו משחקים כנבחרת ישראל שמייצגת את מדינת ישראל, אבל הפעם אנחנו משחקים כמדינת ישראל. אנחנו מודעים עבור מה אנחנו משחקים, וזה לא עול, זה כבוד גדול. זו זכות להיות במצב שבו אתה יכול לתת למדינה קצת אושר וחיוך".

ביום רביעי תתמודד הנבחרת עם שוויץ, במשחק שאמור היה להתקיים בישראל אבל ייערך בהונגריה. בשבת ייערך בהונגריה גם המשחק המכריע נגד רומניה. ובשלישי הבא תתארח הנבחרת באנדורה.

 
מומלץ לקרוא
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה