נושא
פלילים

לפעול או לא לפעול? דילמת השוטרים שאינם במדים

עו"ד פיני פישלר, לשעבר קצין במשטרת ישראל: "צריך נוהל שיגדיר את תפקודו של שוטר שאינו בתפקיד" ● "אם שוטר נתקל באזרח שמסכן חיים, הוא צריך לפעול לפי נוהלי הפתיחה באש - ולא להמציא נהלים" ● עו"ד קובי חן, לשעבר בלש במשטרה: "אם יהיה נוהל שיכבול את ידי השוטרים שאינם במשמרת, הם עלולים להקטין ראש ולא להתערב"

האירוע שהוביל למותו של סלומון טקה, כפי שעולה מחקירת מח"ש בעקבות האירוע (המאשרת את המידע באתר זמן ישראל),  החל כאשר השוטר שהרג את טקה התערב בקטטה אלימה בינו לבין נערים אחרים, וזאת, לאחר שנקלע לאותה גינה ציבורית במקרה, ושהה שם עם אשתו וילדיו שלא בתפקיד.

השאלה המתבקשת מאירוע כזה היא, לפיכך, האם יש נוהל שמסדיר את פעילותם של שוטרים ושוטרות שאינם בתפקיד, שנקלעים במקרה לאירוע אלים או פלילי? האם יש פעולות שהם חייבים לעשות וכאלה שאסור להם לעשות?

לפי פקודת המשטרה אין בכלל אבחנה בין שוטרים בתפקיד או בסיור וכאשר אינם בתפקיד. בפקודת המשטרה (סעיף 15) כתוב: "שוטר, כשהוא בישראל, רואים אותו, לכל עניין שבפקודה זו, כנמצא תמיד בתפקיד". בפקודה מפורטים נהלים (סעיף 4-5) למקרה ששוטר "מצא כי קיים חשש ממשי לפגיעה חמורה בביטחון הנפש או הרכוש", בלא אבחנה בין שוטרים בתפקיד ושאינם בתפקיד.

הפקודה מפרטת (סעיף 5ב' והלאה) את חובותיו של שוטר שאינו במדים: להזדהות ולהציג את תעודת השוטר שלו "למעט במקרים שבהם הזדהות עלולה לסכל את ביצוע הסמכות ולפגוע בביטחונו של השוטר או כל אדם אחר". ואולם, לא כל השוטרים שאינם במדים אינם בתפקיד – המשטרה מפעילה לעתים "סמויים", כלומר שוטרים שנמצאים בתפקיד ללא מדים.

במשטרת ישראל לא ענו ישירות לשאלה, אם יש נוהל שחל על שוטר שאינו נמצא בסיור, במשמרת או בתפקיד כלשהו, ונקלע לאירוע אלים או פלילי, בזמנו הפנוי, אלא הסתפקו בהבהרה: "מעמדו של השוטר וסמכויותיו אינם מוגבלים לשעות העבודה בלבד. כך גם לגבי סמכות המעצר והשימוש בכלי ירייה במצב של סכנה לשלמות גופו או חייו שלו ושל הסובבים אותו, הכל בהתאם לפקודות ולנהלים".

מתאבלים אוחזים בתמונותיו של סולומון טקה (צילום: Meir Vaknin/Flash90)
מתאבלים אוחזים בתמונותיו של סולומון טקה (צילום: Meir Vaknin/Flash90)

"שום נוהל לא יגיד שלשוטר בחופשה מותר לירות לרצפה"

עורך הדין הפלילי פיני פישלר, ששימש בעבר כקצין חקירות במשטרה, אומר ל"זמן ישראל": "אין דבר כזה שוטר בתפקיד. שוטר הוא שוטר, 24/7, גם אם הוא נקלע לאירוע בזמן חופשה. היו הרבה מקרים שבהם שוטרים שנקלעו לאירועים במקרה ושלא בתפקיד הצילו חיים של אזרחים ותפשו עבריינים, וככה צריך להיות.

"כעיקרון, על שוטר שלא בתפקיד חלים בדיוק אותם נהלים שחלים על שוטר בתפקיד. זה ששוטרים לא תמיד עובדים לפי הנהלים זה המצב והפרצוף של משטרת ישראל כיום".

לדברי פישלר, "אם שוטר נתקל באזרח אלים שמסכן חיים הוא צריך לפעול לפי נוהלי הפתיחה באש ולא להמציא נהלים משלו בגלל שהוא לא בתפקיד או חושש ממשהו. הוא צריך לירות באוויר, ולא לרצפה, ושום נוהל לא יגיד ש'לשוטר בחופשה מותר לירות לרצפה'".

אבל יש הבדל בין המצבים שבהם נמצאים שוטרים בתפקיד ומצבים שנקלעים אליהם שוטרים שלא בתפקיד. אתה חושב שהעובדה שאין נוהל שמגדיר את הפעילות של שוטר ש"נקלע לתפקיד" היא המצב הרצוי והנכון?

"זה בכלל מצחיק לדבר על משטרת ישראל היום בתור 'המצב הרצוי והנכון'. המצב שבו משטרת ישראל נמצאת עכשיו הוא המצב הלא רצוי והלא נכון. ובוודאי שכדאי שיהיה נוהל. צריך נוהל".

פיני פישלר (צילום: באדיבות המרואיין)
פיני פישלר (צילום: באדיבות המרואיין)

"הזעקת תגבורת, למשל, היא דבר קריטי לשוטר שנקלע לאירוע לבד. אני הייתי בסיטואציות שנקלעתי אליהן לבד בתור שוטר, ולא היססתי אף פעם להזעיק תגבורת, זה דבר חשוב שחוסך סיכון גם לשוטר וגם לאזרחים, וצריך להבהיר את זה במיוחד לשוטרים שאינם בתפקיד".

"אבל האמת היא, שאני מתקשה לצפות ממשטרת ישראל שתשנה פתאום את הנהלים שלה. למשטרה כיום אין ביקורת עצמית והיא לא פתוחה לשינויים. בכל פעם שקורה משהו, שיש פאשלה, הם מתחילים לדבר על 'חידוד נהלים' כאילו שהם איזו חברה למחדדים. המשטרה כיום עסוקה בדוברות במקום בשיטור".

"גם אם יהיה נוהל שיחייב שוטרים במקרים כאלה להזעיק עזרה במהירות, זמני התגובה של המשטרה כל כך גרועים שספק אם העזרה תגיע בזמן. המשטרה דומה כיום לחברה על סף פשיטת רגל, וזה לא זמן טוב לשאול שאלות טובות על נהלים חדשים", מסכם פישלר.

"נהלים? לא טוב, שוטרים שלא בתפקיד בכלל לא יגיבו"

קובי חן, עורך דין ומגשר ששימש בעבר כבלש משטרה, סבור שאין צורך בנוהל לפעילותם של שוטרים מחוץ לתפקיד, ושנוהל כזה יכול אף להזיק.

"אין דבר כזה שוטר שלא בתפקיד ולא צריך להיות. על שוטרים מוטלת החובה לפעול כשוטרים לאורך כל שעות היום", אומר חן, "יש הבדל בין שוטר סיור במדים לשוטר שאינו לובש מדים, ועל שוטר שאינו במדים חלות חובות שאינן חלות על שוטר במדים, כמו חובה להזדהות.

"אבל לדעתי אין אפשרות לעשות נוהל שלם שיסדיר את פעילותו של שוטר שאינו בסיור או במשמרת. יש כל כך הרבה תסריטים שיכולים להתרחש בסיטואציות כאלה שאי אפשר לעשות נוהל שיחזה את כולם", אומר חן.

יש סיטואציות שייחודיות לשוטר שלא נמצא בסיור. הוא לבד, המשטרה לא מעודכנת בעובדה שהוא שם ואי אפשר לשלוח לו תגבור מיידי אם הוא לא מודיע על האירוע שנתקל בו, וזאת עובדה שיכולה לסכן חיים של השוטר ושל אנשים אחרים, עוברי אורח, עבריינים וקרבנות עבירה. אתה לא חושב שצריך נוהל שיחייב את השוטר להזעיק עזרה מיד?

"זה מאוד תלוי בסיטואציה. יש מקרים שנשקפת בהם סכנת חיים ברורה לאנשים שנמצאים ליד השוטר והעדיפות העליונה היא קודם כל להתערב ורק אחר כך לנסות להזעיק עזרה. זאת דוגמה טובה לבעיה עם נהלים למצבים האלה".

"יש מקרים שנשקפת בהם סכנת חיים ברורה לאנשים שנמצאים ליד השוטר והעדיפות העליונה היא קודם כל להתערב ורק אחר כך לנסות להזעיק עזרה. זאת דוגמה טובה לבעיה עם קביעת נהלים מיוחדים למצבים האלה"

גם שוטרים במדים ובסיור נתקלים בהמון מקרים ובכל זאת יש נהלים ברורים שמסדירים את פעילותם.

"אם יהיה נוהל שיכבול את ידיהם של שוטרים שאינם במשמרת הם פשוט לא יתערבו. הם לא יסתכנו ולא יסכנו את המשפחה שלהם כדי שלא ייחשפו אחר כך לבירורים ולתביעות. הרי הם לא מתוגמלים על מילוי החובה הזאת, ולרוב אף אחד לא ידע שהם היו שם, הם עלולים להקטין ראש ולא להתערב. אני מעדיף שוטרים שלא יחששו להתערב, אלא יתערבו ויצילו חיים גם תוך סיכון עצמי".

קובי חן (צילום: סיגל איילנד)
קובי חן (צילום: סיגל איילנד)

"הבעיה של המשטרה, בנושא הזה כמו בנושאים אחרים, היא לא היעדר נהלים אלא מחסור בכוח אדם", אומר חן. "שוטר שנקלע לאירוע ומפעיל שיקול דעת סביר ממילא יזעיק תגבור כמה שיותר מהר ואם יש סכנה יתערב בעצמו כמה שיותר מהר. אבל אם למשטרה לוקח כמה דקות טובות להיענות לקריאות דחופות השוטר לא יכול להסתמך על התגבור ויצטרך לסמוך רק על עצמו ושום נוהל לא יעזור לו בזה.

"והכי חשוב", מסכם חן, "ברוב האירועים האלימים, אין, כמובן, שוטר שנקלע לשם במקרה, ואם האזרח לא יוכל להזעיק את המשטרה במהירות ברוב המקרים לא 'ייפול עליו מהשמים' שוטר שלא בתפקיד ויציל אותו".

תגובת משטרת ישראל

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בהתאם לערכי המשטרה, מצופה מכל שוטר, גם כשאינו בתפקיד, לפעול באופן אקטיבי ולמנוע פשיעה חמורה ופגיעה בנפש. שוטר שאינו לבוש מדים, המשתמש בסמכויות כשוטר כלפי אזרח שלא בתפקיד, נדרש להזדהות ולדווח על כך בהתאם. לא בכדי, בעבר היו דוגמאות רבות של מקרים בהם פעולתם של שוטרים שלא היו בתפקיד מנעו פשיעה חמורה, פגיעה בנפש או ברכוש והצילו חיי אדם".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 1,015 מילים

מבוכה למשטרה: בוטל כתב האישום נגד קטוסה

הפצ"ר הודיע הבוקר שמחמוד קטוסה ישוחרר אחרי 55 ימים במעצר ● "החקירה תימשך, ביחס לקטוסה ובכיוונים נוספים" ● פרקליט החשוד: "עדיף מאוחר מאשר בכלל לא" ● בהודעה נאמר שקיימות ראיות לכך שהקטינה נפגעה מינית

במהלך חריג יחסית ואף מביך מבחינת רשויות האכיפה, בוטל הבוקר כתב האישום נגד החשוד העיקרי באונס הילדה בת ה-7 בבנימין. הפצ"ר, אלוף שרון אפק, הודיע שכתב האישום נגד מחמוד קטוסה בוטל והוא ישוחרר ממעצר.

בהודעה שפורסמה היום, נאמר שהחקירה תימשך הן ביחס לקטוסה והן ביחס לחשודים אחרים. כמו כן, צוין שקיימות ראיות לכך שהקטינה נפגעה מינית וכן שיש ראיות מסוימות לכך שלקטוסה, החשוד מהכפר דיר קדיס, יש מעורבות בכך. פרקליט החשוד, עו"ד נאשף דרוויש, אמר לגלי צה"ל כי "מוטב מאוחר מאשר בכלל לא". קטוסה ישב במעצר 55 ימים בסך הכל.

התלונה הראשונית על תקיפת הילדה הוגשה ב-15 לאפריל השנה וב-1 במאי בוצע מסדר זיהוי שבו הילדה הצביעה על קטוסה כחשוד וזו גם היתה הראייה העיקרית שבידי המשטרה.

ב-16 ליוני התביעה הצבאית ביהודה הגישה כתב אישום נגד קטוסה על אונס והיום כאמור הפצ"ר חוזר בו מכתב אישום זה. הפצ"ר אומר בהודעתו כי במשטרה התקבל "מידע חדש ומשמעותי" שהצדיק בחינה מחודשת של כתב האישום והראיות בתיק.

לאחר מכן התייעץ הפצ"ר עם ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב גדי סיסו וכן עם פרקליט המדינה וגורמים מטעמו. בסיום ההתייעצות הוחלט לבצע השלמות חקירה והערכה מחודשת של הראיות בתיק. אתמול, (ב'), משפחת הקטינה העבירה למשטרה ראיות נוספות והן נשלחו לבדיקות מעבדה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 192 מילים

צה"ל השתלט על ספינת המשא ליד נמל חיפה

הלוחמים סרקו את הספינה ועיכבו נוסע סמוי שהועבר למשטרה ● חיל הים כיתר את האוניה מאז שעות הבוקר בסיוע מסוקים וסירות שיטור ● האוניה הגיעה מטורקיה ועגנה 7 קילומטרים מנמל חיפה ● במהלך הלילה התקבל דיווח על שני נוסעים שהציתו אש ושברו חפצים ● כעשרים אנשי צוות התבצרו בגשר הספינה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

השוטר שירה בפינוי אום אל חיראן הודה בתחילה כי לא חש סכנה

עיתון הארץ חושף שיחה בין רכז שב״כ במקום האירוע לבין השוטר שהחל את שרשרת האירועים בסופה נהרגו המורה יעקוב אבו אל-קיעאן והשוטר ארז הלוי בפינוי ב-2017 ● על פי דבריו השוטר שירה את הכדורים הראשונים ירה לעבר הנהג שלא עצר ולא לגלגלים וזאת בסתירה לעדויות שנתן מאוחר יותר במח״ש ● פרקליט המדינה סרב לדרישת מח״ש לחקור את השוטר באזהרה בחשד לגרימת מוות ברשלנות והורה לסגור את התיק ● המפכ״ל דאז אלשיך התעקש כי מדובר בפיגוע דריסה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

חשד להצתה של סניף הליכוד בבני-ברק

סניף הליכוד ברחוב יהודה הלוי בבני ברק עלה באש הבוקר. המשטרה פתחה בחקירה ונבדק חשד להצתה. יו"ר הליכוד בעיר: "זו לא הפעם הראשונה שמתנכלים לנו"

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

ראש הרשות לאיסור הלבנת הון: עשרות עורכי דין חצו את הקווים

ד"ר שלומית וגמן אמרה היום בכנס לשכת עורכי הדין באילת שיש "מעורבות הולכת וגדלה של עורכי דין בפעילות עבריינית בתחום הלבנת ההון" ● לדבריה, הרשות גילתה עשרות עורכי הדין שמנהלים רשתות הלבנת הון וצברו התמחות בפעילות הזו

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

החשוד ברצח החיילת רחל הלר חזר בו מהודאתו

תושב ראמה בן 70 שהגיע למשטרה לפני כשבועיים והצהיר את החיילת רחל הלר לפני כ-45 שנה חזר בו מהודאתו ● החשוד ישוחרר לביתו ולא יובא בפני שופט

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

לחברת הבנייה שלה קרס המנוף היום נהרג פועל נוסף באפריל

לחברת "נאות שמיר" ביבנה, מפעילת אתר הבנייה שבו נהרגו היום ארבעה פועלים, אירעה תאונה קטלנית גם באפריל שבה נהרג נהג משאית מהתחשמלות ● מאז תחילת השנה נהרגו 19 פועלים בתאונות עבודה ו-68 נפצעו ● קו לעובד: "הכתובת הייתה על הקיר ואיש לא עשה דבר"

חברת "נאות שמיר", מפעילת אתר הבנייה שבו נהרגו היום ארבעה פועלים בקריסת מנוף, אחראית לתאונה קטלנית נוספת שאירעה רק לפני חודש. בתאונה הקודמת, שאירעה גם היא ביבנה באתר בנייה אחר של אותה חברה, נהרג איציק כהן, עובד בניין שנהג במשאית באתר והתחשמל מכבל של מנוף.

ממעקב ארגון "קו לעובד" עולה כי עקב קריסת המנוף בתאונה בה נהרג כהן, נסגר האתר לשלושה ימים, ואחר כך חזר לפעול כרגיל.

מאז תחילת השנה נהרגו בישראל 19 פועלים בתאונות עבודה ו-68 נפצעו. שלושה פועלים נהרגו בתאונות בשבוע האחרון, בנוסף על הארבעה שנהרגו היום.

מ"קו לעובד" נמסר בתגובה: "חברת "נאות שמיר" לא הסיקה את המסקנות, הרשויות לא עשו את עבודתן, ושלושה עובדי בניין שילמו על כך בחייהם. רק לפני חודש איבד עובד את חייו באתר בנייה של "נאות שמיר בע"מ", והיום איבדו שלושה עובדים את חייהם בביצוע אותה חברה|.

"האכיפה הרשלנית והפושעת של הרשויות עולה בחיי אדם, הכתובת הייתה על הקיר, ואיש לא עשה דבר. יש למצות את הדין עם כל האחראים המיניסטריאליים על הטרגדיה האיומה שהתרחשה היום, ומתרחשת יום יום בחיי משפחות רבות שיקיריהן רק יצאו לפרנס את משפחותיהן".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 171 מילים

ארבע פועלים נהרגו בקריסת מנוף באתר בנייה ביבנה

ארבע קרבנות נוספים של הרשלנות בענף הבנייה: מנוף נפל באתר בנייה של פרויקט "יבנה הירוקה" ושלושה פועלים נמחצו מתחתיו למוות ● פועל נוסף לכודים על המנוף ● שמונה אנשים מחברת הבנייה עוכבו לחקירה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

שגרירת ישראל בוורשה זומנה לשיחת הבהרה

השיחה בעקבות תקיפת שגריר פולין בת"א אתמול ● החשוד בתקיפה נעצר ושוחרר ● רוה"מ פולין: התקיפה נובעת מ"שנאת זרים"

שגרירת ישראל בוורשה זומנה לשיחת הבהרה בעקבות תקיפת השגריר הפולני בישראל אתמול. השגרירה אנה אזארי הסבירה לפולנים שהתקיפה שאירעה אתמול חמורה ונמצאת בחקירת משטרה.

אתמול הותקף בצעקות ויריקות השגריר הפולני מארק מגיירובסקי ליד שגרירות פולין בתל אביב. השגריר הפולני צילם את התוקף והוא נעצר ושוחרר היום. מדובר בתושב הרצליה בן 65 שטען כי לא ידע שמדובר בשגריר. משרד החוץ הביע "זעזוע" מהאירוע והצהיר על מחוייבות לביטחון של אנשי השגרירויות הזרות.

ראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי החריף את הטון ואמר כי התקיפה היא על רקע גזעני ונובעת מ"שנאת זרים". התקיפה היא על רקע מתיחות ביחסים עם פולין, כאשר ביום שני דווח על ביטול משלחת ישראלית שהיתה אמורה להגיע לפולין. הנימוק לביטול היה חשש פולני מכך שהישראלים ייבקשו לדון בהשבת רכוש ליהודים שחיו בפולין עד מלחמת העולם השניה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 126 מילים
סגירה