נושא
מזג אוויר

הסתיים השרב, כובו מרבית השריפות

נזקי השרב בשעות הערב הרוחות נחלשו וסייעו לכבאים לייצב את המוקדים שנותרו בין היתר בוואדי ערה ובמושבים ליד בית שמש ● מאות משפחות פונו מבתיהן וצוותי מד"א טיפלו ב-7 אנשים במצב קל שנפגעו משאיפת עשן ● 130 בעלי מוגבלויות פונו ממושב רוגלית לירושלים ● השריפה ליד הצ'ק פוסט ונשר תחת שליטה ● כביש 90 נפתח בחזרה לתנועה

 • שריפה במלחה, ירושלים (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
  יונתן סינדל, פלאש 90
 • שריפה שהיתה השבוע באיזור בית שמש (צילום: נועם רבקין, פלאש 90)
  נועם רבקין, פלאש 90
 • שריפה בשבי שומרון בגדה המערבית, 17 ביולי 2019 (צילום: Sraya Diamant/Flash90)
  Sraya Diamant/Flash90
 • שריפה בשבי שומרון, 17 ביולי, 2019 (צילום: Sraya Diamant/Flash90)
  Sraya Diamant/Flash90

השרב הסתיים הערב וצוותי הכיבוי הצליחו להשתלט על רוב מוקדי השריפות, לאחר שבכל שעות היות השתוללו דליקות בכל רחבי הארץ, עקב החום הכבד והרוחות העזות.

בין השאר, פרצו היום שריפות ביערות הכרמל ופאתי חיפה, באור יהודה, בוואדי עארה סמוך לאום אל פחם, ברטעה וקציר, באזור מודיעין, בעמק האלה סמוך לבית שמש, בשרון ליד כפר יונה, בשכונת עיר גנים שירושלים, בהרי ירושלים וברחבי השומרון.

מאות משפחות פונו מבתיהן וצוותי מד"א טיפלו ב-7 אנשים במצב קל שנפגעו משאיפת עשן. חלקם הובהלו לבתי החולים. נכון ל-18:00, במד"א אומרים שטופלו 144 בני אדם שנפגעו מהחום הכבד, לעומת כ-120 ביום קיץ רגיל.

תושבי המושבים אדרת ורוגלית שליד בית שמש פונו הערב לגמרי בעקבות שריפות באזור, כולל 130 בעלי מוגבלויות שעברו לירושלים.

שריפה ליד מושב אדרת (צילום: נועם רבקין, פלאש 90)
שריפה ליד מושב אדרת (צילום: נועם רבקין, פלאש 90)

בעקבות שריפה בכרמל, המשטרה ביצעה פינוי של חלקים מהטכניון דרך שער נווה שאנן של הקמפוס. בנוסף, תושבים המתגוררים בדרך הטכניון בנשר קיבלו הוראה להתפנות מבתיהם.

כביש 90 נפתח שוב לתנועה לאחר שנחסם לשני הכיוונים בעקבות שריפה בחממות ליד היישוב תומר. בשכונת מלחה בירושלים פרצה שריפה שכובתה מהר, ושבמהלכה עלו באש 10 רכבים בחניון עופר.

מהערכות ששירותי הכיבוי וההצלה מסרו לכלי התקשורת עולה כי כ-200 בתים ברחבי הארץ נשרפו או נפגעו בשריפה.

כיבוי והצלה
משאית שהתהפכה בכביש 375 עקב שריפה

המשטרה ולוחמי האש דיווחו על פינוי בתים באור יהודה, ביישובים רמת פנקס, נאות קדומים ונווה מיכאל ובמושב אדרת וכן כל הבתים בכפר ברטעה, במושבים אדרת ורוגלית בעמק האלה וביישוב שבי שומרון, וכן מתקן אדם. חלק מהבתים ביישובים שפונו עולים באש.

כוחות הכיבוי וההצלה נלחמים באש באמצעות כבאיות ומטוסי כיבוי. עד כה הושגה שליטה בחמש מהשריפות הגדולות: באור יהודה, בין חיפה לנשר, באזור נחלים, בשדה חמד וליד שבי שומרון.

עקב השריפות, נחסמו לתנועה כבישים רבים ברחבי הארץ. מוקדם יותר גם התהפכה משאית בכביש 375 ונפלה לתוך תעלה, הנהג חולץ והכביש נחסם גם הוא לתנועה. מספר רחובות בירושלים וכביש דורי בחיפה נסגרו לתנועה גם הם.

נציבות הכבאות וההצלה נכנסה אתמול לכוננות חירום מבצעית וביטלה את כל חופשות הכבאים. מכבי האש קראו לציבור להימנע לחלוטין מהדלקת אש ולדווח על כל מראה של עשן או אש. עובדי שירותי הכיבוי, שפתחו שלשום בעיצומים והודיעו על העברת מספר תחנות כיבוי למתכונת שבת, ביטלו את העיצומים וחזרו לעבודה מלאה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 329 מילים
תחנת רכבת נבון בירושלים (צילום: רכבת ישראל)
רכבת ישראל

תחנת רענון הצצה לעתיד באדיבות החום הקיצוני

יותר ויותר מתכננים ויזמים מזהים את היתרונות הטמונים בבנייה לעומק ● הטמפרטורות הנמוכות השוררות היום בתחנת הרכבת החדשה בירושלים, הממוקמת 80 מטר מתחת לפני הקרקע, מבהירות למה

שימו לב למקום עם האקלים הכי נעים בשעות האחרונות בישראל – ובלי מזגן: תחנת הרכבת ״נבון״ בירושלים.

ברגעים אלה, בעוד בחוץ הטמפרטורות במקומות רבים בארץ עוקפות בקלות את ה-40, הטמפרטורה ברציפי תחנת הרכבת נעה בין 23 ל-26 מעלות.

הסיבה לכך פשוטה: בגלל אילוצים הנדסיים ותחבורתיים (השיפוע שבו הרכבת מסוגלת לטפס מתל אביב לירושלים), התחנה נבנתה בעומק של כ-80 מטר מתחת לפני האדמה, שם הנוסעים נהנים ממיזוג טבעי.

בתחנה מותקנים מפוחי ענק ששואבים פחמן דו חמצני ומזרימים פנימה חמצן, אבל בכל הנוגע לקירור – חוקי הטבע והפיזיקה כבר עושים את העבודה.

תחנת רכבת נבון בירושלים (צילום: רכבת ישראל)
תחנת רכבת נבון בירושלים (צילום: רכבת ישראל)

בשנים האחרונות המגמה של הבנייה התת-קרקעית תופסת תאוצה ברחבי העולם. אם עד לא מזמן חשבו שהפתרון לצפיפות טמון רק בבנייה לגובה, יותר ויותר מתכננים ויזמים מזהים את היתרונות הטמונים גם בבנייה לעומק.

מעבר להיותו של מעבה האדמה משאב נדל"ן עם פוטנציאל כלכלי עצום, יש לו שני יתרונות נוספים: ביטחון (כבר היום חניונים תת קרקעיים מתפקדים גם כמקלטי ענק לשעת חירום), והגנה מפני פגעי מזג האוויר.

הקרקע מהווה שכבת בידוד יעילה ובעומק של כמה עשרות מטרים שוררת ברוב המקרים טמפרטורה נוחה וקבועה, שכמעט לא מושפעת מהתנאים בחוץ, שהולכים ומקצינים ככל שמשבר האקלים מחריף.

כמובן שלשהייה ממושכת מתחת לאדמה יש גם חסרונות רבים: היעדר חשיפה לשמש שבמינונים הנכונים היא בהחלט בריאה, מחסור בנוף (ומצד שני – בנייה מתחת לקרקע גם לא פוגעת בנוף…), ועבור קלאוסטרופוביים מדובר בסיוט. ובכל זאת, זה יותר ויותר נפוץ.

חדר הבקרה של תחנת ירושלים נבון (צילום: רכבת ישראל)
חדר הבקרה של תחנת ירושלים נבון (צילום: רכבת ישראל)

בסינגפור יש מרכזי קניות ענקיים מתחת לאדמה שמספקים מפלט מחום הקיץ בלי צורך במיזוג, ומדינות צפוניות כמו קנדה בונים מרכזי קניות תת קרקעיים שמציעים חמימות מגוננת גם כשבחוץ משתוללות סופות שלגים.

רוב אזור התעשייה של קנזס סיטי ממוקם מתחת לאדמה, בתוך רשת של מחצבות ישנות, שבהן שוררת טמפרטורה קבועה של 16 מעלות צלזיוס.

במקסיקו סיטי בנו 'גורד אדמה' למגורים ומשרדים בעומק של 70 קומות. פעם היו קוברים את המתים מתחת לאדמה ובונים עבור החיים לגובה, היום המגמה מתחילה להתהפך.

הבנייה של תחנת הרכבת בירושלים בעומק רב הייתה אילוץ, אבל ייתכן שמה שהתחיל מחוסר ברירה יספק חומר למחשבה לשנים הבאות – שבהן, אם נרצה או לא, יהיו לא מעט ימים שבהם יהיה הרבה יותר נעים מתחת לפני האדמה מאשר מעליה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 329 מילים

גל שריפות ברחבי ישראל

עשרות שריפות מתחוללות ברחבי ישראל, אך כוחות הכיבוי וההצלה הצליחו להשיג שליטה ● יישובים שלמים ואלפי אנשים פונו ● כבישים נחסמו לתנועה, שיבושים בתנועת הרכבות ● 22 אנשים נפגעו קל משאיפת עשן● כ-25 בתים נשרפו ● כל מטוסי הכיבוי והכבאיות בישראל נלחמים בשריפה ● תינוק ושני ילדים חולצו מבית בוער ● הממשלה פנתה למדינות זרות לבקש סיוע בכיבוי

שריפה (צילום: כבאות והצלה)
כבאות והצלה
שריפה באלעד

גל של עשרות שריפות מתחולל ברחבי ישראל, בעיקר בירושלים והרי ירושלים, יער בן שמן, עמק האלה, השפלה ויו"ש, וכן בנגב המערבי. שירותי הכבאות נלחמים לכיבוי האש בסיוע כבאיות ומטוסי כיבוי, והכריזו על גיוס כללי של צוותי כיבוי. במשך אחר הצהריים הצהירו כוחות הכיבוי :"אין לנו שליטה על האש", אך כעת (21:30) הם מצהירים: השגנו שליטה על השריפה.

 • הכבאים מנסים להשתלט בסיוע מטוסי כיבוי על מוקדי שריפה גדולים ביער בן שמן, במטה יהודה ובאזור בית שמש.

 

 • כ-3,500 איש פונו מבתיהם ואלפים נוספים יפונו במשך הערב.

 

 • באזור בית שמש ועמק האלה מתרחשת השריפה הגדולה ביותר, בארבעה מוקדים שונים המקיפים את העיר, וכוחות הכיבוי נלחמים בה באמצעות 200 לוחמי אש, עשרות כבאיות ושמונה מטוסי כיבוי.

 

 • הממשלה ביקשה סיוע בכיבוי אווירי מקפריסין, יוון, איטליה וקרואטיה.

 

 • משרד החינוך ביטל את הטיולים המתוכננים למחר.

 

 • המשטרה פינתה את קיבוץ הראל ומושב תרום שבעמק האלה עקב השריפה העזה באזור, את קיבוץ כרמיה שבחוף אשקלון, ואת מושב תרום.

 

 • ביישובים מבוא מודיעים, גימזו, כפר דניאל, שילת, כפר רות ונאות קדומים שבאזור בן שמן, בית חגי שבדרום הר חברון והכפר סילואן שבמזרח ירושלים פונו חלק גדול מהתושבים מבתיהם.

 

 • כביש 443 חסום לתנועה מאז אחר הצהריים ועד הערב.

 

 • במהלך אחה"צ נחסמו לתנועה קטעים מכביש 1.
שריפה בירושלים (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)
שריפה בירושלים (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)
 • 22 אנשים נפגעו קל משאיפת עשן ופונו מבתי החולים.

 

 • בעיר בית"ר עילית חולצו מדירה שעלתה באש תינוק ושני אחיו, שהועברו לקבלת טיפול רפואי לאחר שסבלו מפגיעות הנובעות משאיפת עשן.

 

 • בשל שריפה בעמק האלה, חסמה המשטרה את היציאה מהיישובים כפר אוריה, הראל וצלפון לכיוון כביש 44.

 

 • ההערכה: השריפות בשל רשלנות של מטיילים ומדורות ל"ג בעומר ובלוני תבערה ממרכז הארץ.

 

 • בשל החום הכבד, מתרחבים פסי הרכבת, ורכבת ישראל הפסיקה את קו הרכבת לוד-ראשל"צ והטילה הגבלות מהירות של עד 80 קמ"ש בקווים לרעננה, מודיעין, באר שבע, ראשל"צ וירושלים.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 278 מילים

דו"ח דרמטי של האו"ם: האנושות מסכנת את המשך החיים על כדור הארץ

הדו"ח שנכתב על ידי כ-450 חוקרים, מזהיר שהמגוון הביולוגי של בע"ח וצמחים מצטמצם בקצב שיא ● יותר ממיליון מינים בסכנת הכחדה ממשית ● המלצה דחופה להחזיר שטחי מחיה לבע"ח, להפחית בזיהום בתי הגידול ובגורמים לשינוי האקלים

שני פילי בר בהודו (צילום: AP Photo/ Anupam Nath, File)
AP Photo/ Anupam Nath, File
שני פילי בר בהודו

כדור הארץ מצוי במצבו הגרוע ביותר בהיסטוריה האנושית, ומעל מיליון מינים של צמחים ובעלי חיים בסכנת הכחדה, כך עולה מדו"ח שפירסם היום האו"ם. הכל בגלל בני האדם, אבל עדיין לא מאוחר לתקן את הבעיה, אומר הדו"ח שעוסק במצב הנוכחי של המגוון הביולוגי.

קצב ההיכחדות של מיני צמחים ובע"ח קורה בקצב גבוה פי כמה וכמה מאות מהר יותר מאשר בעבר. בנוסף, הדו"ח מציין כי יותר ממחצית מהמינים על היבשה סובלים ממחסור במקום מחיה הדרוש להישרדות לטווח הארוך וצפויים להיכחד, חלקם הגדול אפילו בתוך כמה עשורים, אלא אם כן יישמר ויוחזר להם מקום המחיה הטבעי.

גם האוקיינוסים לא במצב טוב יותר. אנושות 'סוחטת' את החיים על פני כדור הארץ ואת העתיד של עצמה, אומר הביולוג תומס לאבג'וי מאוניברסיטת ג'ורג' מייסון, שמכונה גם הסנדק של המגוון הביולוגי. "המגוון הביולוגי של כדור הארץ חטף מכה קשה, וזוהי למעשה ההזדמנות האחרונה שלנו לטפל בזה", הוא אומר עוד.

מדעני שימור ברחבי העולם התכנסו בפריז כדי לפרסם את הדו"ח, שהיקפו מעל 1,000 עמודים. מדובר בגוף המכונה "פלטפורמה בין ממשלתית למדיניות מדעית בנוגע למגוון ביולוגי ושירותי אקו-סיסטם", (IPBES). המחקר התבצע בעזרת יותר מ-450 חוקרים שניתחו בין היתר כ-15,000 דו"חות ממשלתיים ומדעיים. הסיכום של הדו"ח היה צריך לקבל אישור מנציגים ב-109 מדינות.

הממצאים נוגעים לא רק להצלת צמחים ובע"ח אלא גם לשימור כדור הארץ בהקשר ליכולת של בני האדם לחיות בו, אמר רוברט ווטסון, מדען בריטי שהיה בעבר בנאס"א ועמד בראש הדו"ח. הדו"ח מדגיש חמש דרכים שגורמות לצמצום המגוון הביולוגי:

*הפיכה של יערות, וחלקי יבשה אחרים לחוות, ערים ופיתוחים אחרים, באופן שמשאיר את בעלי החיים ללא בית. שלושת רבעי מהיבשה, שני שליש מהאוקיינוסים ו-85% מהביצות עברו שינוי או אבדו לחלוטין, באופן שמקשה על בעלי החיים לשרוד בהם.

*דיג יתר. שליש ממלאי הדגה בעולם סובל מכך.

*שינוי האקלים, בעיקר בגלל שימוש באנרגיה ממקורות מתכלים, באופן שהופך את האקלים לחם, רטוב או יבש מדי עבור מינים מסוימים מכדי לשרוד.

*זיהום היבשה והים. בכל שנה נשפכים לים בין 300 ל-400 טונות של מתכות ופסולת רעילה.

*מינים פולשים שמאיימים על בתי גידול של מינים מקומיים.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 317 מילים

עם 25 ס"מ שלג: החרמון נפתח למבקרים

אבל הגולשים מתבקשים להנמיך ציפיות: התנאים לא מתאימים לגלישה

מועדים לשמחה מהחרמוןיום ב' 22.4: האתר פתוח למבקרים, המתקנים ייפתחו בהתאם לתנאי מזג האוויר.הכניסה חופשית, השימוש במתקנים בתשלום.*אין תנאי גלישה*תיתכן מגבלה על גיל הילדים המורשים לעלות ברכבל

פורסם על ידי ‏Mt.Hermon אתר החרמון‏ ב- יום ראשון, 21 באפריל 2019

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

יותר מ-5 ס"מ של שלג הצטברו בחרמון

חול המועד פסח נפתח עם מזג אוויר חורפי במיוחד ● אתר החרמון נסגר למבקרים ● גשם צפוי לרדת ברוב חלקי הארץ

אתר החרמון (צילום: אדם שולדמן. פלאש 90)
אדם שולדמן. פלאש 90
אתר החרמון

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
סגירה