נושא
רוסיה

תא"ל במיל' שאול חורב, לשעבר יו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית, מזהיר מאיום איראני ימי: "גם אנחנו חשופים שם לפגיעה, הם יכולים להציב עלינו איום ישיר" ● חורב מטיל ספק בכוחם של נתניהו וטראמפ ("מדינה שרוצה פצצה תשיג אותה"), ומותח ביקורת על כ"ץ, שהתגאה כי ישראל "הורגת איראנים" ● ראיון

עוד 2,000 מילים

אסקפיזם לשבת פינלנד, אהובתי

בשנה שעברה קסניה סבטלובה ביקרה בפינלנד כמחוקקת, שבאה ללמוד על ההצלחה המקומית בכלכלה ובחינוך ● השנה, אחרי שלא הצליחה לייבא את המודל הפיני לכנסת, היא חזרה לשם כתיירת מוקסמת

עוד 1,321 מילים

חוקר אמריקאי מצא את האות הרוסי שמשבש את ה-GPS במטוסים בארץ

חשיפה פרופ' טוד המפריז: "האות שמגיע מבסיס סורי ברוסיה כל כך חזק, עד שהצלחתי לראותו מהחלל" ● "ההכחשות הרוסיות הן פייק ניוז"

חוקר אמריקאי קובע כי האות שמשבש את הניווט הלווייני (GPS) של מטוסים במרחב האווירי של ישראל, מגיע מבסיס חיל אוויר רוסי בסוריה.

לדברי טוד המפריז, פרופסור מאוניברסיטת טקסס, שיבוש פעילות ה-GPS לא נועד ככל הנראה לפגוע בישראל, שסופגת נזק היקפי מהמאמץ של רוסיה להגן על חייליה מתקיפות מל"טים, ולהוכיח את העליונות שלה בזירת האלקטרונית.

מאז האביב האחרון, טייסים שנעים מעל המזרח התיכון, במיוחד סביב סוריה, שמו לב לכך שמערכות ה-GPS שלהם הציגו מיקום שגוי או הפסיקו לעבוד. התופעה החלה לאחר תקיפה של מל"ט מתאבד נגד הכוחות הרוסיים בסוריה.

באמצעות חיישנים שהוצבו על גבי תחנת החלל הבינלאומית, הצוות של המפריז עקב אחרי התופעה במשך כמה חודשים. הוא הצליח לזהת את מקור האות: בסיס חייל האוויר חמיימים, שנבנה על ידי רוסיה ב-2015 לאורך החוף המערבי של סוריה, כחלק מהסיוע שלה לבשאר אסאד. "האות כה חזק עד שאפשר לראותו מהחלל", אומר המפריז, מהנדס תעופה שמתמחה בניווט מבוסס-לוויין.

שיבושים דומים דווחו בשנים האחרונות סביב הים השחור, לאורך הגבולות של רוסיה עם נורווגיה ופינלנד, וליד הקרמלין והארמון של נשיא רוסיה, פוטין.

שורה של חיישנים על תחנת החלל הבינלאומית שנוצרו על ידי מהנדס התעופה טוד המפריז, ממצגת של המפריז לממשלת ארה"ב ביוני 2019 (צילום: באדיבות המרואיין)
שורה של חיישנים על תחנת החלל הבינלאומית שנוצרו על ידי מהנדס התעופה טוד המפריז, ממצגת של המפריז לממשלת ארה"ב ביוני 2019 (צילום: באדיבות המרואיין)

הדבר לא השפיע על מטוסים ישראלים עד לפני מספר שבועות, כאשר טייסים החלו לדווח על בעיות בניווט במהלך המראה ונחיתה בנמל התעופה בן גוריון, כמו גם סביב נמל התעופה של לרנקה. על פי רשות שדות התעופה בישראל, השיבושים לא גרמו לבעיות בטיחות כלשהן, אך הייתה להם השפעה משמעותית – אם כי לא מסוכנת – על האופן שבו הטייסים מפעילים את המטוסים. הבעיה משפיעה רק על מטוסים באוויר מעל ישראל, ואין שיבושים על הקרקע.

לדברי המפריז, ההופעה הפתאומית של הבעיה בישראל עשויה להיות תוצאה של שינויים בפריסת המשדרים הרוסיים, ככל הנראה בקרבת ישראל. "ההנחה שלי היא שרוסיה מיקמה מחדש אחד מהמשדרים שלה", הוא אומר.

נציגים רשמיים בישראל אמרו גם הם כי רוסיה היא האשמה בשיבושים. גורמים במערכת הביטחון, שנשארו בעילום שם, אמרו לעיתון "הארץ" ביום שישי האחרון כי נראה שהמקור לבעיה מגיע ממשבש הממוקם על בסיס קרקעי או על ספינה.

שגרירות רוסיה הכחישה את הטענות האלה, וכינתה אותן "פייק ניוז", אך המפריז אומר כי על בסיס הנתונים שלו, הוא בטוח ב-90% עד 95% שמוסקבה עומדת מאחורי השיבוש. "אני לא חושב שההכחשה של רוסיה אמינה", הוא אומר.

השבתת ה-GPS לא משפיעה על הטייסים הרוסיים שלוקחים חלק במלחמת האזרחים בסוריה, משום שרוסיה לא נסמכת על לווייני GPS בניווט שלה. במקום זאת, רוסיה משתמשת במערכת ניווט לוויינית גלובלית משלה – GLONASS.

המפריז אומר כי נראה שהשיבוש הוא חלק מהמאמצים של רוסיה למנוע תקיפות של מל"טים הנסמכים על ניווט GPS לתקיפת בסיסים וכוח אדם רוסי, אך גם דרך שבה מוסקבה מציגה לכל העולם את ה"דומיננטיות שלה בטווח גלי הרדיו".

מטוס ממריא משדה התעופה בן גוריון, 15 בנובמבר 2018 (צילום: פלאש 90)
מטוס ממריא משדה התעופה בן גוריון, 15 בנובמבר 2018 (צילום: פלאש 90)

בתחילת החודש, המפריז הציג את ממצאיו ל"משרד הלאומי לשיתוף פעולה למיקום, ניווט ותזמון מבוסס-חלל" – הענף של הממשל האמריקאי שאחראי על שמירה על ה-GPS. הוא אמר כי הוא דיבר גם עם חברת התעופה אל על על הנושא, אך לא דן בו עם הצבא הישראלי עם או נציגים אזרחיים רשמיים מישראל.

בצה"ל סירבו להגיב באופן פומבי על מקור השיבוש, אך אמרו בתגובה כי הוא לא השפיע על הפעילות של הצבא. "הנושא הוא אזרחי", מסרו, "וצה"ל מספק תמיכה טכנולוגית כדי לאפשר חופש התנועה במרחב האווירי של ישראל. צה"ל פועל ללא הפסק לשמירה על חופש התנועה והעליונות בטווח האלקטרומגנטי".

בתמונה זו מה-12 בדצמבר, 2017, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מדבר לחיילים בבסיס חייל האוויר קמיימים בסוריה (צילום: מיכאיל קלימנטייב\ מאגר תמונות דרך AP)
בתמונה זו מה-12 בדצמבר, 2017, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מדבר לחיילים בבסיס חייל האוויר קמיימים בסוריה (צילום: מיכאיל קלימנטייב\ מאגר תמונות דרך AP)

בינתיים, מאז תחילת השיבוש, מטוסים בישראל צריכים להשתמש בשיטה חלופית לנחיתות, הידועה בתור Instrument Landing System.

מרשות שדות התעופה נמסר, כי "מדובר בשיטה בטוחה ומקצועית הנמצאת בשימוש בכל יום בשדות תעופה ברחבי העולם, ביניהם ישראל".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 527 מילים
״זה קיבוץ שאוהב עלייה – אבל לא אוהב עולים״

הפרעות קליטה השיבה ליטבתה

את חייבת ללמוד עברית. את חייבת להיפטר מהמבטא. את חייבת לעבוד בתקשורת הישראלית. להעלב כששואלים אותך אם נשלחת מערוץ 9 ● אירה טולצ׳ין אימרגליק עלתה לבדה מרוסיה בגיל 15, ונשלחה לקיבוץ יטבתה ● עכשיו היא חוזרת לשם, לפגוש את בני הקיבוץ שלא ידעו איך להתמודד עם העולים, ולהודות לאלה שתמכו בה ושינו את חייה

עוד 2,369 מילים ו-5 תגובות

טורקיה ניצבת כיום במרכזה של מערכה מדינית מול האיחוד האירופי, נאט"ו וארצות הברית ● בלב המשבר, עסקת רכישת טילי s-400 מרוסיה, העלולה לסכן את מטוסי ה-F-35, כולל אלו שרכש חיל האוויר הישראלי ● הממשל האמריקאי החליט בתגובה לבטל את כל ההטבות שקיבלה טורקיה ביצוא לארה״ב ● מכאן המשבר יכול רק להסלים

עוד 1,224 מילים

פוטין חתם על חוק שיאפשר לו לנתק את רוסיה מהאינטרנט

חוק חדש יאפשר לסוכנות ממשלתית לנתק את החיבור העולמי תוך יצירת רשת רוסית בלבד ● על פי טענות הממשלה, החוק נכתב במטרה להתמודד עם איומי סייבר

עוד התדרדרות במצב התקשורת החופשית ברוסיה: הנשיא ולדימיר פוטין חתם אתמול (רביעי) על חוק חדש שיאפשר את ניתוקה של המדינה מהרשת העולמית.

על פי סוכנות הידיעות הרוסית הממשלתית, מטרת החוק, שייכנס לתוקפו בנובמבר, היא להגן על רוסיה ממתקפות סייבר מחוץ למדינה, באמצעות יצירת "רשת מאובטחת ומתפקדת של אינטרנט מקומי".

החוק יוצר מחלקת ניטור תחת חברת הטלקום הרוסית, שתפקידה יהיה לדאוג לזמינות של האינטרנט במצבי חירום, ובסמכותה יהיה לדרוש מהספקיות לנתק  לחלוטין את רוסיה מהאינטרנט העולמי ולהפוך את הרשת לרוסית בלבד.

באפריל פוטין הבטיח כי האינטרנט יהיה תמיד חופשי ברוסיה, אולם סייג את דבריו ואמר כי חשוב גם להתמודד עם איומים של פשעי סייבר ותוכן לא חוקי ש"עשוי לאיים על זכויות אדם ואינטרסים של המדינה".

הצעת חוק ממרץ השנה מאפשרת לכלוא ל-15 יום אזרחים רוסים שמעליבים באינטרנט אנשי ציבור או מפיצים פייק ניוז.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 128 מילים

דיווח "ישראל תשחרר לסוריה דרוזי תושב ישראל מהגולן שרצח פצוע בלינץ'"

העיתון "א-שרק-אל-אסווט" מדווח: ישראל דנה עם רוסיה וסוריה בהרחבת העסקה שבה שוחרר זכריה באומל ● לפי הדיווח, ישראל תשחרר שני אסירים נוספים בנוסף לאלה ששוחררו תמורת חלקי גופתו של זכריה באומל, ובתמורה תקבל עצמות של "חיילים ישראלים"

ישראל, סוריה ורוסיה מתכננות להרחיב את העסקה שבמסגרתה ישראל קיבלה את חלקי גופתו של זכריה באומל תמורת שחרור אסירים ולהחליף אסירים נוספים ב"עצמות נוספות של חיילים ישראלים". כך דיווח הבוקר (ג') העיתון א-שרק-אל-אסווד, הנמצא בבעלות סעודית ויוצא לאור בלונדון.

אחד האסירים שלפי הדיווח אמור להשתחרר בעסקה הוא אמל אבו סאלח, דרוזי תושב ישראל מרמת הגולן, שנידון למאסר של שבע שנים בכלא הישראלי לאחר שהשתתף בהתקפה על אמבולנס של צה"ל ובלינץ' שבו נרצח פצוע סורי ממלחמת האזרחים שהובא לטיפול בישראל.

מהדיווח לא ברור האם מי הם ה"חיילים הישראלים" שחלקי גופותיהם אמורים להגיע לקבורה בישראל במסגרת עסקת ההמשך – זכריה באומל, או חללים נעדרים ישראלים נוספים.

קברו של זכריה באומל (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
קברו של זכריה באומל (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

שרק-אל-אסווד מצטט "מקורות במג'דל שמס" שלטענתם המשטר הסורי הודיע להם כי "עסקת חילופי האסירים טרם הסתיימה".

לפי העיתון, המשטר הסורי הבטיח לשתי משפחות של אסירים המוחזקים בישראל, סדקי אל-מקת ואמל אבו סאלח, שהם ישוחררו בעסקת באומל, אך אותן משפחות הופתעו לגלות שבעסקה שוחררו אסירים אחרים – סוחר הסמים הסורי זידאן טוויל והמחבל הפלסטיני חמיס אחמד.

שתי המשפחות, מדווח העיתון, "הפגינו מול הרשויות של רוסיה וסוריה", ובתגובה נמסר להם מדמשק שהעסקה טרם נסתיימה ושקרוביהם מתוכננים להשתחרר במסגרת עסקת ההמשך "תמורת חלקי גופות של חיילים ישראלים נוספים".

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 184 מילים

זאת לא בדיחה: קומיקאי יהודי זכה בניצחון סוחף בבחירות באוקראינה

וולודימיר זלנסקי קיבל 73% מהקולות והבטיח "לא לפשל" ● הנשיא הנבחר משחק בימים אלה בסדרת טלוויזיה שבה הוא מגלם מורה להיסטוריה שהופך לנשיא ● זלנסקי יהודי ומקורב לאוליגרך הישראלי-אוקראיני איגור קולומויסקי

הקומיקאי היהודי וולודימיר זלנסקי זכה בניצחון סוחף בבחירות לנשיאות אוקראינה. זלנסקי זכה ב-73% מהקולות וגבר על הנשיא המכהן פטרו פורושנקו. האחרון הודה בתבוסה ויפנה את מקומו ביוני הקרוב. הנשיא המובס שיגר גם הערת אזהרה, לפיה הניצחון של זלנסקי הוא ניצחון של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

זלנסקי זכה לתמיכה בכל רחבי המדינה, בעוד שבבחירות הקודמות נרשמו הבדלים ניכרים בין האיזורים שבמזרח ובמערב. למעשה, הוא הנשיא הראשון שנבחר בתמיכה של כל המחוזות (למעט אחד) מאז שהמדינה זכתה לעצמאות ב-1991. הוא גם הנשיא הראשון שאין לו ניסיון פוליטי.

"עשינו זאת יחד", אמר זלנסקי, והודה לאשתו, להוריו ולצוות הקמפיין שלו. "תודה לכל האוקראינים שהצביעו לי ולאלה שלא. אני מבטיח לא לפשל".

זלנסקי בן ה-41 הודיע על ההתמודדות לנשיאות רק בערב השנה החדשה. בימים אלה הוא משחק בסדרת טלוויזיה בשם "משרת העם" שבה הוא מגלם מורה להיסטוריה שמאס במצב במדינה והופך ל…נשיא אוקראינה. כך שבמקרה זה המציאות מגשימה את הדמיון.

זלנסקי הוא ממוצא יהודי וביקר בישראל פעמים רבות להופעות סטנד-אפ. הקמפיין שלו התבסס על מלחמה בשחיתות ואיחוד בין חלקי אוקראינה, וכעת הוא ינסה לאחד מחדש בחזרה את מזרח אוקראינה.

חלק ניכר מזמנו ומתשומת הלב הבינלאומית יוקדש ליחסים בין אוקראינה לרוסיה. בחמש השנים האחרונות רוסיה סייעה לתנועה הבדלנית במזרח אוקראינה במה שהוביל למלחמה עקובה מדם שעלתה בחייהם של 13,000 אלף בני אדם. בנוסף, רוסיה סיפחה לעצמה את חצי האי קרים ב-2014.

זלנסקי אמר לאחר אתמול בערב, (א'), כי "בתור אזרח אוקראינה אני יכול לומר לכל המדינות הפוסט-סובייטיות: הסתכלו עלינו. הכל אפשרי". זלנסקי הבטיח להילחם בשחיתות, אך הוא מקורב לאולגרך איגור קולומויסקי, שמחזיק באזרחות ישראלית ומתגורר בארץ. לפי "הגרדיאן", האוליגרך והנשיא החדש שותפים עסקיים בחברות הפקה לטלוויזיה. כמו כן, ערוץ הטלוויזיה של קולומויסקי, 1+1, הקדיש זמן מסך נרחב לקמפיין של זלנסקי.

זנלנסקי זכה לברכות ממנהיגים ברחבי העולם לרבות נשיאי ארה"ב, צרפת וגרמניה, אך ברכה כזו עדיין לא הגיעה מהקרמלין.

שמונה הערות על הניצחון הצפוי, אבל בכל זאת מטורף, של הקומיקאי וולודימיר זלנסקי בבחירות לנשיאות אוקראינה.1. שישה נשיאים…

פורסם על ידי ‏‎Shalom Boguslavsky‎‏ ב- יום ראשון, 21 באפריל 2019

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 285 מילים
סגירה