אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 1 אוקטובר 2023

 
 
אין חוק ואין סדר

(הערת מערכת: אמיר בן-דוד בחופשה קצרה וישוב בעוד יומיים. מחליפה אותו לבינתיים בירנית גורן).

מי שחשב שמכת האלימות והעדר המשילות ישארו נחלתה של החברה הערבית בלבד, צריך רק לבחון את אירועי סוף השבוע כדי להבין את גודל המחדל של משטרת ישראל והמשרד לביטחון לאומי – ועד כמה חיי אדם במדינת ישראל הם הפקר.

זירת הרצח בפסגת זאב בירושלים, 30 בספטמבר 2023 (צילום: Jamal Awad/FLASH90)
זירת הרצח בפסגת זאב בירושלים, 30 בספטמבר 2023 (צילום: Jamal Awad/FLASH90)

אזרח אריתראה נרצח אתמול בערב בנתניה, במהלך קטטה בין תומכי ומתנגדי המשטר בארצם. כזכור, בחודש שעבר פרצו מהומות אלימות בדרום תל אביב ורכוש רב הושחת כששתי הקבוצות התנגשו ביניהן.

לפי עדויות תושבים בנתניה, הקטטה החלה אתמול באזור השוק ברחוב הרצל, במהלכה נדקר האזרח האריתראי ושמונה נוספים נפצעו – אחד מהם קשה. "פתאום שמענו צעקות של עשרות אנשים, ניפוץ זכוכיות ובקבוקים", סיפר ל"הארץ" עובד בחנות סמוכה. "היה בלגן נורא, פחדנו לצאת מהחנויות, ראינו אנשים רצים ומרביצים אחד לשני במקלות".

"פתאום שמענו צעקות וניפוץ זכוכיות. היה בלגן נורא, פחדנו לצאת מהחנויות, ראינו אנשים רצים ומרביצים אחד לשני במקלות"

בהמשך הערב, המשטרה עצרה עשרה אזרחים אריתראים שהיו חמושים באלות ובאבנים בדרום תל אביב. לדברי המשטרה, הקבוצה התכוננה לתקוף אריתראים מתנגדי המשטר בעקבות האירוע בנתניה.

"השתוללות המסתננים הלא חוקיים בערינו חמורה ביותר", הגיב השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שמצטיין בהוצאת הודעות לעיתונות אבל קצת פחות במניעת פשע. "סיכמנו היום אני והמפכ"ל להמשיך להפעיל את המסלול המנהלי וחשודים שיש קושי ראייתי נגדם בחשד לרצח לעצור במסלול מנהלי!"

בהמשך, בן גביר כמובן מצא את האשם באלימות הפושה במדינה, ובפרט במקרה של מבקשי המקלט מאריתראה: "מבחינתי הם כמובן חייבים להיות מגורשים מהארץ, אבל אם בג"ץ לא מאפשר – אז לכל הפחות, שהמתפרעים ישבו בכלא".

שום הודעה דומה לא יצאה כשנרצח אתמול אזרח ישראלי, יהודי, בשכונת זאב בירושלים על רקע פלילי. ואף מילה, כמובן, על הנרצח ה-191 בחברה הערבית, שנורה למוות אתמול ביישוב אלחוואלד.

 
מלחמת הדת של גפני
ח"כ משה גפני נואם בכנס של דגל התורה לכבוד סוכות, 30 בספטמבר 2023
ח"כ משה גפני נואם בכנס של דגל התורה לכבוד סוכות, 30 בספטמבר 2023

חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, הופיע אתמול בחפץ חיים, בכנס של דגל התורה לרגל החג, וברך את הנוכחים בברכת מלחמת דת שמחה לכולם.

הח"כ הוותיק תיאר בפני מאזיניו איך, למעשה, כל המחאה נגד ההפיכה המשטרית – שאתמול הוציאה עשרות אלפי מפגינים בשבוע ה-39 ברציפות – זה בלוף אחד גדול. הכלכלה סבבה, ההייטק פורח ואין לישראל שום בעיה ביטחונית. זה הכל כסות למטרה האמיתית של המחאה: מלחמת דת נגד החרדים.

"נפגשתי עם ראשי המשק, כלכלנים, לפני חודשים ארוכים, והם הסבירו לי על הרפומה – כמה שזו בעיה קשה ומה עלול להיות בכלכלה באם היא תעבור", סיפר גפני לקהל, שכלל רבנים, חברי כנסת ופעילים. "עבר מאז די הרבה זמן, והכלכלה מצוינת. כשרואים גם את הנושא של ההייטק, גם את הגירעון וגם ההוצאות וההכנסות של הממשלה, לא רואים שמשהו השתנה, והכול בסדר".

הבוקר התפרסם דוח SNPI לרבעון האחרון, שסותר את ראיית העולם של גפני: ההשקעות בהייטק ברבעון השלישי של 2023 הסתכמו בכ-1.7 מיליארד דולר בלבד – ירידה של 40% לעומת הרבעון השלישי בשנה שעברה.

בכל אופן, כך המשיך גפני בנאומו אמש:

"אני אמרתי להם – אתם לא מתכוונים לרפורמה משפטית, אתם לא מתכוונים לא לשום דבר שדומה לזה. אתם מנהלים נגדנו מלחמת דת. ומה שראינו ביום כיפור בתל אביב – שם ראינו למה הם מתכוונים. כשמתפללים 'כל נדרי' בכיכר דיזינגוף, באים אותם אלו ומושכים בציצית של מי שנמצא שם. אז אנחנו בעיצומה של מלחמת דת!

"אנחנו, חברי דגל התורה, לא מתראיינים בתקשורת. זה פשוט לא מועיל בכלום, לא מוסיף שום דבר. יתנו לנו לדבר עשר דקות ואחרי זה כל היום הסתה וכל היום ידברו אחרת. ולכן אנחנו לא מתראיינים.

"אבל שנדע שהמלחמה שלהם היא לא כלכלית, ולא ביטחונית ולא חברתית: זאת מלחמת דת. כך אנחנו צריכים להתייחס לזה. נקלענו במשמרת שלנו למלחמה על כל הקדוש והיקר לעם ישראל – ואנחנו נעמוד בזה, בעזרת השם יתברך".

 
פילבר בסכנה
שלמה פילבר בבית המשפט המחוזי בירושלים לקראת עדותו במשפט נתניהו, 10 במאי 2022 (צילום: ראובן קסטרו/פול)
שלמה פילבר בבית המשפט המחוזי בירושלים לקראת עדותו במשפט נתניהו, 10 במאי 2022 (צילום: ראובן קסטרו/פול)

לכל עדות יש מוצאי עדות: מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר עשוי לעמוד לדין בכפוף לשימוע, משום שהפר לכאורה את הסכם עד המדינה שלו במהלך עדותו במשפט נתניהו.

נטעאל בנדל חושף הבוקר ב"ישראל היום" חוות דעת שהכין הפרקליט הבכיר עו"ד ניסים מרום, התובע בתיק העצום שהתנהל נגד ראש ארגון הפשע יצחק אברג'יל. חוות הדעת, שנכתבה לבקשת היועצת המשפטית לממשלה ופרקליט המדינה, קובעת כי פילבר הפר את הסכם עד המדינה שנחתם איתו בכך שסתר בעדותו בבית המשפט כמה מהדברים שמסר למשטרה במהלך חקירתו כעד מדינה.

המסקנה של מרום מגיעה אחרי שמחוז מיסוי וכלכלה הגיש חוות דעת דומה במאי השנה, ואף היא תומכת בהגשת כתב אישום נגד פילבר.

בהסכם עם פילבר מצוין במפורש כי "אם יימצא כי הפר אחת או יותר מהתחייבויותיו והצהרותיו בהסכם זה, או שיתברר כי מסר הודעות כוזבות בפרשה או שיקר – המדינה תהא רשאית להשתחרר מהתחייבויותיה ותהא חופשית להעמידו לדין ולבקש את מעצרו עד תום ההליכים על חלקו בפרשה"

 
אבי אתגר הלך לעולמו
אבי אתגר וארבע בנותיו ב-1982 (צילום: משה שי/פלאש90)
אבי אתגר וארבע בנותיו ב-1982 (צילום: משה שי/פלאש90)

שדרן הרדיו אבי אתגר נפטר הלילה בגיל 76. כך הודיעה משפחתו לפני שעה קלה. סיבת המוות טרם ידועה.

אתגר, בן יחיד לניצולי שואה, עלה לארץ כשהיה תינוק. הוא גדל בקריית מוצקין ולאחר שחרורו מהצבא החל לעבוד ברשות השידור כקריין. הוא הפך עד מהרה לאחד השדרנים הפופולריים ברשת ג', שם הגיש בין השאר את התוכניות "מה כבר תשע" ו"טיסת לילה".

אתגר הפך עד מהרה לאחד השדרנים הפופולריים ברשת ג', שם הגיש בין השאר את התוכניות "מה כבר תשע" ו"טיסת לילה"

בערוץ הראשון היה אתגר בין המגישים של "שעה טובה" ו"סיבה למסיבה" בשנות השמונים.

עד מותו, המשיך להגיש ברשת ג' של תאגיד "כאן" תוכנית בוקר יומית, וכן תוכנית שבועית פופולרית בימי שבת, "המבחר של אתגר".

אתגר הותיר אחריו אישה וארבע בנות. הלווייתו תתקיים היום בבית העלמין נס הרים ב-17:30.

 
גמר גביע לוזר
שחקני הפועל ירושלים בכדורסל חוגגים אחרי הניצחון על הפועל חולון בחצי גמר גביע ווינר, 27 בספטמבר 2023 (צילום: דני מרום, ליגת ווינר)
שחקני הפועל ירושלים בכדורסל חוגגים אחרי הניצחון על הפועל חולון בחצי גמר גביע ווינר, 27 בספטמבר 2023 (צילום: דני מרום, ליגת ווינר)

הערב בתשע יעלו מכבי תל אביב והפועל ירושלים לגמר גביע ווינר, וכפי שזה נראה כרגע, ספק אם תהיה למנצחת נחת מההישג המפוקפק.

מכבי תל אביב עלתה לגמר בניצחון טכני, אחרי שקבוצת הפועל תל אביב סירבה לעלות לשחק מולה ביום חמישי, בעקבות ההתנהלות השערורייתית של משטרת ישראל כלפי אוהדי הפועל.

"את אלפי האוהדים שהגיעו למשחק במתחם הדרייב-אין קיבלו מאות שוטרים, פרשי משטרה, גדרות ביטחון ומגנומטרים, כאילו מדובר במלחמת נגורנו קרבאך", מתאר שלום ירושלמי בזמן ישראל את מה שאירע שם.

מילא זה, מישהו בכוח המשטרתי הוריד הנחיה לבדוק תעודות זהות של כל אחד מאלפי אוהדי הפעול שהגיעו למשחק.

"אף אחד לא התכונן לרגע הזה", כותב ירושלמי. "רוב האוהדים לא החזיקו עליהם תעודת זהות, למאות הקטינים שהיו שם אין בכלל תעודת זהות, העצבנות החלה להתפשט, האוהדים יצאו מכליהם, בעיקר כאשר אוהדי מכבי נכנסו באין מפריע לתוך האולם, שהוא בדרך כלל המגרש הביתי של הפועל תל אביב".

"רוב האוהדים לא החזיקו עליהם תעודת זהות, למאות הקטינים שהיו שם אין בכלל תעודת זהות, והעצבנות החלה להתפשט"

כתוצאה מכך, החליטת הנהלת הפועל תל אביב לא לעלות למשחק – מה שאומר שמכבי זכתה בניצחון טכני של 20:0.

אוהדים רבים של הפועל ירושלים הודיעו כי יחרימו את משחק הגמר הערב לאות הזדהות עם אוהדי הפועל תל אביב. גם ארגון אוהדי מכבי תל אביב הודיע כי יחרים את המשחק.

"משחק כדורסל אמיתי לא יתקיים בהיכל קבוצת שלמה הערב", כותב ירושלמי. "זה יהיה משחק דרדלה בין הקבוצות הטובות בארץ, בלי האוהדים הצבעוניים, באווירה קדורנית ובלתי ספורטיבית, באדיבותה של משטרת איתמר בן גביר".

 
מהנעשה בארה"ב
הראפר טופאק שקור באמצע שנות התשעים (צילום: Pat Johnson/MediaPunch via Alamy)
הראפר טופאק שקור באמצע שנות התשעים (צילום: Pat Johnson/MediaPunch via Alamy)
  • ברגע האחרון נמנעה, באופן זמני, השבתה מוחלטת של הממשל הפדרלי בארצות הברית, אחרי שהרפובליקאים והדמוקרטים בית הנבחרים והסנאט הצליחו להגיע להסכמה על תקציב ל-45 יום. כעת יימשך המאבק על התקציב הקבוע, מעבר ל-17 בנובמבר.
  • משטרת לאס וגאס הודיעה ביום שישי כי עצרה חשוד ברצח הראפר טופאק שקור ב-1996 – אחת מהתעלומות המפורסמות בתעשיית הבידור בארה"ב. העצור, דוויין דיוויס, סיפר בעבר כי היה עד לרצח ונכח במכונית ממנה נורה למוות שקור. אולם כעת המשטרה מאמינה כי הוא בעצמו זה שהזמין את הרצח.
  • בסוף השבוע הלכה לעולמה הסנאטורית הדמוקרטית הוותיקה דיאן פינסטיין, שעדיין כיהנה בסנאט בגיל 90. פינסטיין, יהודייה מקליפורניה וראשת עיריית סן פרנסיסקו לשעבר, הייתה האישה הראשונה בסנאט שעמדה בראש ועדת החוץ, ומי שהובילה את החקירות בסנאט בתחילת שנות התשעים על העינויים שננקטים ב-CIA.
 
משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה