אמיר בן-דוד  
 
מהדורת חג: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום רביעי, 4 אוקטובר 2023
 
דרמה באמריקה

כדי להבין את גודלה של הדרמה הפוליטית שמסעירה את וושינגטון, ואשר תעסיק את המערכת הפוליטית בארצות הברית בימים ובשבועות הבאים, כדאי לזכור את הפרט החשוב הבא: בארה"ב, יו"ר בית הנבחרים (הקונגרס) הוא השני ב"שרשרת הירושה" אחרי הנשיא וסגנית הנשיא.

אתמול, בפעם הראשונה בתולדות ארצות הברית, יו"ר בית הנבחרים הודח מתפקידו, בעזרת חברי מפלגתו.

חבר הקונגרס קווין מקארתי במסיבת עיתונאים אחרי הדחתו מתפקיד יו"ר בית הנבחרים, 3 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)
חבר הקונגרס קווין מקארתי במסיבת עיתונאים אחרי הדחתו מתפקיד יו"ר בית הנבחרים, 3 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)

אתמול, בפעם הראשונה בתולדות ארצות הברית, יו"ר בית הנבחרים הודח מתפקידו, בעזרת חברי מפלגתו

היו"ר המודח – קווין מקארתי – מצא עצמו במסלול התנגשות חזיתי עם חבר הקונגרס הרפובליקאי הימני-קיצוני מאט גץ, שהחל לפעול לסילוקו אחרי שמקארתי שיתף פעולה עם הדמוקרטים להעברת חבילת תקציב זמנית שמנעה ברגע האחרון את השבתת הממשל הפדרלי (והוצאת מאות אלפי עובדי ממשל לחופשה כפויה ללא תשלום מסוף השבוע הקרוב).

שיתופי פעולה ופשרות כאלה היו תמיד חלק בלתי נפרד מהפוליטיקה האמריקאית, אבל בעידן שמעליו מרחפת רוחו הרעה של דונלד טראמפ, כשבאופק כבר מתגבשת הסערה הגדולה של בחירות 2024, ההסכמה של מקארתי לוותר על דרישתו לקיצוץ מאסיבי בתקציב הייתה – מתברר – התאבדות פוליטית.

הדמוקרטים חברו כגוש אחד כדי להדיח אותו – בין היתר בעקבות הודעתו בחודש שעבר כי יפתח בחקירה מקדימה להליך הדחה של הנשיא ג'ו ביידן. הם גייסו שמונה חברי קונגרס רפובליקאים, כך שלהדחה היו 216 תומכים, מול 210 מתנגדים (כולם רפובליקאים).

דונלד טראמפ כתב בעקבות ההדחה ברשת החברתית שלו "Truth Social" את הדברים הבאים, שלא יישמעו זרים לאוזניים ישראליות:

"מדוע הרפובליקאים תמיד נלחמים אחד בשני, למה הם לא נלחמים בדמוקרטים מהשמאל הקיצוני שהורסים את המדינה שלנו?"

 
יריקה בפרצוף
נשות דת נוצריות צועדות בעיר העתיקה בירושלים, 25 באוגוסט 2023 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נשות דת נוצריות צועדות בעיר העתיקה בירושלים, 25 באוגוסט 2023 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

צליינים נוצרים ואנשי כנסייה בירושלים חוטפים יריקות מיהודים דתיים כמעט מדי יום. כבר שנים. ההתנהגות הדוחה והמקוממת הזו היא חלק משגרת היום יום בסמטאות העיר העתיקה.

פעם בכמה זמן אירוע כזה מתועד והופך במהירות ויראלי בעולם – ואז אין ברירה לגורמים הרשמיים בישראל והם מזדרזים לגנות אותו בלשון רפה, ומקווים שיישכח במהרה ולא יחולל אירועי נקמה אנטישמיים במדינות נוצריות.

פעם בכמה זמן אירוע כזה מתועד והופך ויראלי בעולם – ואז אין ברירה והגורמים הרשמיים מזדרזים לגנות אותו בלשון רפה

אבל "גינוי" הוא לא תחליף לחינוך. והוא גם לא פתרון לבעיות העומק של ישראל – הכוללות תחושות של עליונות יהודית, בוז לכל מי ששונה, גסות רוח ותקוות משיחיות, שהתעצמו מאוד בחודשים האחרונים, עם כניסתם של תומכי העוצמה היהודית לממשלה.

נציגי הקהילה הארמנית בירושלים, שסופגים יריקות כאלה כבר שנים, מעידים כי בחודשים האחרונים זה קורה הרבה יותר מבעבר. אירוע כזה, שהתרחש ביום ראשון בבוקר, כשקבוצת צליינים יצאה מחצר הכנסייה בוויה דולורוזה כשהם נושאים צלב גדול, תועד במקרה בסרטון קצר.

עשרות יהודים עטויי טלית שאחזו בארבעת המינים, חלפו על פני הקבוצה הנוצרית וירקו בזה אחר זה. שוטר מג"ב שליווה את הקבוצה היהודית לא עשה דבר כדי להפסיק את ההתנהגות המקוממת. הוא נשלח כדי להגן על היהודים, לא כדי לחנך אותם.

פעיל הימין הקיצוני אלישע ירד, שהיה גם דוברה לשעבר של חברת הכנסת לימור סון הר-מלך, הסביר בטוויטר כי מדובר בכלל ב"מנהג יהודי עתיק" וגם הביא כמה ציטוטים מכתבי הרב קוק, שתומכים בכך.

למה המשטרה לא מתערבת? כי יריקה בכיוון הריצפה היא אמנם התנהגות דוחה ומעליבה, אבל אינה נחשבת לעבירה פלילית. האם משרד החינוך ינחה את מנהלי בתי הספר להקדיש מייד אחרי החג שעת חינוך לעידוד סובלנות בין הדתות? אל תבנו על זה.

עוד בנושא מזמן ישראל:

 
מתכוננים לקיצוץ
ח"כ משה גפני נואם במליאה, 22 במאי 2023 (צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ')
ח"כ משה גפני נואם במליאה, 22 במאי 2023 (צילום: דוברות הכנסת – נועם מושקוביץ')

עניינים רבים ימקדו את תשומת הלב הציבורית "אחרי החגים": בחירות ברשויות המקומיות, מתח לקראת הכרעות בג"ץ במשפטי המהפכה המשפטית, הכנסת תחזור מחופשת הקיץ הארוכה למושב שצפוי להיות סוער במיוחד, וימי השיבוש של תנועת המחאה צפויים לחזור לחיינו.

בתוך המהומה הזו גם לא יהיה מנוס מקיצוץ מאסיבי של מיליארדי שקלים בתקציב המדינה, בעקבות ירידה משמעותית ומתמשכת בהכנסות המדינה ממיסים, וגידול הרבה מעבר לחזוי בהוצאות הממשלה.

לא יהיה מנוס מקיצוץ מאסיבי של מיליארדי שקלים בתקציב המדינה, בעקבות ירידה משמעותית ומתמשכת בהכנסות המדינה

על פי התחזיות שמתגבשות במשרד האוצר, הגירעון בתקציב המדינה יהיה השנה פי-2 מזה שנחזה רק לפני חמישה חודשים. הצמיחה צפויה להיות 3% – פחות מחצי לעומת 6%-8% בשנים הקודמות.

הקיצוץ הגדול הזה יורגש בהכרח בכיס של כל אחד מאיתנו, אבל כמו תמיד, יפגע בעיקר בחלשים ביותר, ובמגזר היצרני שנושא בעול.

ארגון המדינות המפותחות – OECD – פרסם אתמול דו"ח שנתי, הכולל המלצות מעודדות צמיחה למדינות החברות בו. לישראל ממליץ הארגון לקצץ את תקציבי המוסדות החרדיים ולהגדיל את מימון החינוך בחברה הערבית. האם זה באמת מה שיקרה? אל תבנו גם על זה. הנה מה שיו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני מיהדות התורה, אמר בתגובה:

"אני מזמין את מי שהכין את הפשקוויל הזה לעימות, ואגיד לו איך עם ישראל עם אלפי שנות גלות החזיק בכל העולם עם שואות וצרות, והגיע לארץ ישראל בזכות לומדי התורה, הגוי לא מבין את זה! למה הוא אמר את זה? כי יד ישראל בדבר, מישהו מכאן דאג שיגיד את זה. נתמודד גם עם זה".

 
הערב בפארק: ברונו מארס
סילק סוניק – ברונו מארס (משמאל) ואנדרסון פאאק בהופעה, נובמבר 2021 (צילום: BET)
סילק סוניק – ברונו מארס (משמאל) ואנדרסון פאאק בהופעה, נובמבר 2021 (צילום: BET)

אל תתקרבו הערב לתל אביב עם מכונית, אם אתם לא מוכרחים. ברונו מארס יעלה הערב להופעה ראשונה (השנייה במוצ"ש) מול פארק הירקון גדוש מעריצים. 130 אלף הכרטיסים לשתי ההופעות נחטפו בתוך שעות אחדות, ולפי רשימות ההמתנה הארוכות, הוא כנראה היה ממלא את הפארק עוד פעם או פעמיים בקלות.

להבדיל מהופעות פארק רבות, אליהן מגיעים אמנים גדולים בשלהי הקריירה שלהם, ברונו מארס מגיע לישראל בשיאו. הוא מכר עד היום יותר ממאה מיליון עותקים מאלבומי האולפן שלו, ובעשור האחרון הוא אחד הכוכבים הזוהרים בצמרת הפופ העולמי.

להבדיל מהופעות פארק רבות, אליהן מגיעים אמנים גדולים בשלהי הקריירה שלהם, ברונו מארס מגיע לישראל בשיאו

שערי פארק הירקון ייפתחו כבר בשש בערב, לטובת המעריצים השרופים שיתייצבו מוקדם כדי לתפוס מקום קרוב לבמה. ההופעה צפויה להתחיל בתשע בערב, אחרי הופעות חימום של אגם בוחבוט ומרגי.

פקקי התנועה יימשכו עד אחרי חצות.

 
עדכון כדורגל
שחקני ריאל מדריד חוגגים שער שלישי מול נאפולי, 3 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Alessandra Tarantino)
שחקני ריאל מדריד חוגגים שער שלישי מול נאפולי, 3 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Alessandra Tarantino)

ליגת האלופות

ליגת האלופות חזרה אמש עם ערב משוגע: ריאל מדריד ניצחה את נאפולי 3:2 בתום משחק מותח וקצבי. ג'וד בלינגהאם כיכב שוב, כמו בכל משחקי הבלאנקוס.

מנצ'סטר יונייטד הפסידה בתוצאה זהה באולד טראפורד לגלאטסריי, ונראה שימיו של אריק טאן האח כמאמן השדים האדומים ספורים. אפס נקודות ומקום אחרון בבית זו השפלה אחת יותר מדי.

אוסקר גלוך, הכוכב הישראלי הצעיר, שיחק 78 דקות בהפסד הביתי של קבוצתו, זלצבורג, לריאל סוסיאדד.

והערב המשך המחזור באלופות: המשחק המסקרן ביותר יהיה בין שתי קבוצות השייח'ים המיליונרים, ניוקאסל עם הכסף הסעודי הגדול מול פריס סן ז'רמן עם הכסף הגדול מהמפרץ.

הזווית הישראלית של משחקי הערב: ברק בכר ועומרי גלזר חייבים ניצחון ביתי על יאנג בויז בבית 7, כדי שיישארו להם סיכויים להמשך.

דרמת השיפוט באנגליה

בליברפול לא נרגעים מדרמת השיפוט במוצאי שבת במשחק מול טוטנהאם.

אתמול פורסמו ההקלטות מחדר ה-VAR שבו נשמעים שופטי המסך מכריעים ללא היסוס כי השער שכבש לואיס דיאז חוקי, אבל לא עושים דבר כדי לעצור את המשחק, למרות שהשופט במגרש פסל את השער.

העובדה ששופט ה-VAR חזר יומיים קודם מנסיעת עבודה למפרץ הפרסי, מזינה כעת תיאוריות קונספירציה, על השפעת השקעות העתק של המפרציות על הגינות המשחקים באנגליה.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה